Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Locaya Konuk Kabul Edilmesi - 1  (Okunma sayısı 21833 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 01, 2011, 04:36:38 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal, teşekkür ediyorum aklımdaki soru işaretleri silindi.Ancak buna hazırmıyım bilemiyorum.

Ocak 02, 2011, 12:26:55 ös
Yanıtla #11
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM,

Ben başka bir konuya ilgi çekmek istiyorum, Loca içerisinde tanıtım yapılırken misafir, loca başkanını başıyla selamlar mı? Bu benim üzerinde çok soru sormuş olduğum ve hiç tatmin edici yanıt bulamamış olduğum bir soru haline döndü. Daha sonra İngiliz Kraliyet kurallarını temel alarak 2 yöntem'in dğru olabileceği kanaatine vardım.
1. Güzel bir tebessüm ve ayakta hareketsizlik.
2. Hafif Bel kısmına yansıayn başla birlikte bir miktar eğilim.

Sizlerin yorumları nedir acaba?

Saygılarımla,

Ocak 03, 2011, 08:42:26 öö
Yanıtla #12
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu forumda benim açımdan sıkıntı yaratan bir nokta var: Forum kurallarının 17. maddesi... Ancak bu bağlamda en azından şimdilik yapılabilecek bir şey yok. Forum yönetimi, bu madde üzerinde bir yumuşatma ya da ayrıntılı bir tanımlama getirmediği sürece, burada mason localarının ve atölyelerinin toplantılardaki ritüelik nitelikli konulara değinemiyoruz; değinmiyoruz.

İşte bu bir konuğun katıldığı bir toplantıda ilgili masonik birimin başkanını selamlama tarzı ve bu selamlama tarzına verilen karşılık da bu nitelikte... Ancak şunu açık ça söylemek olanaklı ve forum kurallarına aykırı değil: Baş ile selamlama bu bağlamda pek basıt kalır. Masonlukta her bir derecenin kendine özgü bir selamlama tarzı var. Kimi derece uygulamalarında bu selamlama tarzı hayli karmaşık sayılabilir. Bu da bir simgesel uygulamadır ve kapsamında bir mesaj iletimi söz konusudur. İlgili masonik birimin böyle bir selama karşılık verme tarzı ise biraz farklıdır.

Dolayısıyla burada Sayın Ökkeş'in varsayımı tutmuyor. Hele bunun İngilez kraliyet yöntemiyle falan hiçbir ilgisi ilişiği yok.

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2011, 12:22:51 öö Gönderen: dogudan »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 03, 2011, 09:47:36 öö
Yanıtla #13
  • Skoç Riti Masonu
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir Uzman Üye olan Sayın ADAM'ın uyarı mesajını samimiyetle kabul ediyor ve daha sonraki yazı ve yorumlarım için beni aktardıklarım/aktaracaklarımla ilgili göstermekte olduğum hassasiyeti daha da arttırmaya iteceğini belirtirim.

Ortaya atmış olduğum "tanıtım sırasındaki selam" sorusunun; basit kalması bakımından değil ama bir Loca Başkanı'nı selamlama biçim ve biçeminin, herhangi yazılı kural, yazılı olmayan (söylence) kural, bir ritüel, bir eğitim çalışması, bir dernek tamimi, bir kurul kararı,  bir görevli bilgileri belgesinde olduğu ile karşılaşmamış olmam sebebiyle de, teknik olarak Forum'un, Masonluğun Sırları maddesi ile çeliştiğini, hatta hatta art niyet ile açığa vurulması ile denk düştüğünü zannetmiyorum.

Öte yandan,içerik bakımından, "Loca içerisindeki" betimlemesi nedeniyle,  "mason olmayanlar"  tarafından, bir toplantının ritüellik kısmının bir parçası gibi addedilmiş olabileceğini de gene Sayın ADAM'ın mesajı sayesinde fark ettim. Notu için bir kez daha teşekkür ederim.

« Son Düzenleme: Ocak 04, 2011, 12:19:55 öö Gönderen: dogudan »

Eylül 01, 2016, 06:24:45 ös
Yanıtla #14
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ADAM vermiş olduğunuz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. Elbet de kimse kimsenin Mason olup-olmadığını bilemez. Bir Mason başka bir ülkede ki Locanın toplantısına katılabilmesi için oradaki yetkili Masonlara ilk olarak kendini tanıtması gerekir. Her önüne gelen Locaya ve toplantılara girerse hiçbir anlamı kalmaz. saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 06, 2016, 01:46:28 ös
Yanıtla #15
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. AlperenKaraca,

Belirli zamanlarda, özellikle gençlere Masonluğu tanıtmak için toplantılar yapıldığı doğrudur. Haberim olduğu takdirde bu türde yapılacak toplantıları buradan haber veririm.

Saygılarımla.

Sayın @Mustafa Kemal

Son mesajınızda gençlere masonluğun tanıtmak için yapılan toplantılardan bahsetmiştiniz. Aslında benim sorum forumdaki tüm mason olan üyelere. Haricilerin katıldığı bu tür toplantılar yapıldığı taktirde haber verilmesi mümkün müdür?

Saygılarımla

Kasım 18, 2018, 05:10:47 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Surgeus, güzel bir soru sormuş ancak konuda bunun bir yanıtı bulunmamakta, belki özelden yanıt verilmiş olabilir. Ancak ben de aynı soruyu tekrarlamak istiyorum. (Kendisinin bu cevaba ihtiyacı her ne kadar kalkmış olsa da... :) )
   Haricilerin katıldığı bu tür toplantılar yapıldığı takdirde haber verilmesi mümkün müdür? Ve özellikle Ankara,İstanbul,İzmir'de halka açık toplantılar için genel bir davet yapılır mı yoksa şahsen muhatabın davet edilmesi üzerine mi toplantılara katılınabilir ? HKEMBL ve ÖMBL için bu konuda bir farklılık var mıdır?
Saygılarımla...
"Rehber olarak erdemi değil talihi seçenler aklın ışığından yoksun kalır, özgürlük bilincini yitirerek başkalarına kul olur."
Lucius Annaeus Seneca

Kasım 18, 2018, 07:00:52 ös
Yanıtla #17
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Anarchosa nin üslubunu beğeniyorum.Hem esprili hem ciddi bir tarzı var gördüğüm kadarıyla  yine bu yazısında pek hoş cümleler kurmuş kendisine teşekkürü borç bilirim.. açıklaması için de ayrıca teşekkür  ediyorum.
Saygılar sevgiler

Kasım 18, 2018, 07:59:11 ös
Yanıtla #18
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Localarda, Mabet dışındaki toplantı salonlarında veya konferans salonlarında, haricilere açık programlar yapılmaktadır. Bu toplantılara katılmanın şartı tabii ki tanıdığınız bir Mason eşliğinde bu programa gitmenizdir. Bu programlarda Mabed'i görmeniz mümkün değildir.

Mason tanıdığı olan bir bir harici, Büyük Loca'dan izin almak şartıyla, çalışma yokken Mabed'i gezebilir.

Bu konuda ciddi bir hassasiyet ve güvenlik mevcuttur. Ne demişler; "sütten ağzı yanan yoğurdu üfleyerek yer".

9 Mart 2004'ü unutmamak gerekir.

Saygılarımla ve Sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Kasım 18, 2018, 08:11:10 ös
Yanıtla #19

9 Mart 2004 olayını merak ettim. Eğer konuşulması yasak değilse mason arkadaşlarım anlatabilir diye düşünüyorum.

Kendi açımdan, mabedi gezmeyi çok isterim. Hem de çalışma yapılırken. Ben de birşeyler öğrenir belki de küçükte olsa katkıda bulunurdum. Ama bunun nasip olacağını pek zannetmiyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci