Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Devlet cinayete adeta izin verdi.......  (Okunma sayısı 45481 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 24, 2011, 09:43:13 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Bu konudaki en buyuk hatalardan biri de "Kadinlar bize Tanri'nin emanetidir" anlayisi bana gore... Cunku bu anlayis, kadinlara ustten bakmayi ve onlari sahiplenme ihtiyacini arttirmakta. Yani kadini bir meta'ya donusturmekte ve dolayisiyla da bu ve bunun gibi barbarca sonuclara goturmektedir.

Erkek olarak dogulabilir, kadin olarak da dogulabilir. Ama oyle saniyorum ki insan  olarak dogulmuyor, ancak sonradan olunabiliyor.
YY & Y

Haziran 25, 2011, 02:09:21 öö
Yanıtla #21
  • Uzman Uye

Sayın Laus Deo, öncelikle hoş geldiniz.
       Kutsal kitaplarda kadınların konumları açık seçik anlatılmıştır. Hele feodal yapıların egemen olduğu toplumlarda, kadının hiç bir hükmü yoktur. Bir eşyadır kadın alınıp satılabilen. Benim üzüntüm ülkem kadınlardaki değişimdir. Dikkat ederseniz, Atatürk'ün  başlattığı  devrim hareketlerinde,  kadınlarımıza  bütün dünyaya örnek olacak şekilde gerçek değerleri verilmiş olmasına karşın, günümüzde kadınlarımızın büyük bölümü bu devrimlerin getirdiği özgürlükleri taşıyamaz duruma düşmüşler, kendi kendilerini ikinci sınıf insan olarak kabule ve en acısı da artık gerek görsel ve gerekse yazılı medyada bu durumlarını yükses sesle ifade etmeye başlamışlardır.
      Düşünebiliyormusunuz , bir kadın yazar çıkıp, erkeklerin tek eşli olmamaları gerektiğini, kocasının kendisi üzerine "kuma"-başka kadınlar- getirmesini normal olarak karşılamakta ve bunun propogandasını yapmaktadır. Doğada bir çok  hayvan bile eşini kıskanır iken bir kadının bu şekilde konuşması karşısında ben kadınlarımıza daha ne söyleyebilirim ki !
      Saygılar-sevgiler. 
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2011, 04:19:23 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

oncelikle hosbulduk. :)

Butun kutsal kitaplarda kadin erkekten bir miktar asagidadir. Soyleyecek cok birsey yok, Yaradan'in istegi boyle demek ki.

Benim karsi ciktigim durum ise kadinlari boyle seylere zorlamak veya kadinlari zor durumda birakarak, ozgurluklerini engelleyerek kendi secim yapmalarini engellemek. Bu dunyada kim ustun olursa olsun, bana gore en onemli unsur Tanri'nin bize verdigi ozgur iradedir. Eger kadin, erkegine biat etmeyi kendi iradesiyle gerceklestiriyorsa buna soyleyecek birsey yok. Ancak kadin bunu kendi ozgur iradesiyle yapmiyorsa, erkegin kadini zorlamasi insanlik disi bir harekettir.

Bahsettiginiz kadin yazarin dusuncesine saygi duymak zorunda hissediyorum kendimi. Cunku kendisi inandigi kutsal kitabin gerekliliklerini anlatmis. Bu insanlarin dinlerine karismak bana dusmez. Isteyen kocasinin 4 kadinla birlikte evli olmasini kabullenebilir. Bu kisinin kendi kararidir. Ancak, bu bayan sirf mecbur oldugu icin ve baska secenegi olmadigi icin, istemedigi halde boyle bir durumda kaliyorsa bu kesinlikle yine insanliga aykiri bir harekettir.

Umarim sozlerim yanlis anlasilmamistir. Ben sizin ne demek istediginizi cok iyi anliyorum, buyuk oranda katiliyorum da. Ama ben dini onemseyen birisi olmama ragmen, kisisel ozgurluge cok onem veren birisiyim. Dolayisiyla bu konuda toleransli olmaya calisiyorum. Yoksa elbette ben de kadinlarimizin daha kendine guvenen, kendi haklarini bilen ve kadin ya da erkek olma yolunda degil ama insan olma yolunda calisan bireyler olmalarini cok isterim. Ama olmuyorlarsa da, niye olmuyorsunuz diyemem. Kendi bilecekleri istir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 25, 2011, 06:07:22 öö
Yanıtla #23
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo,
Üzgünüm ama bence düşüncelerinizde yanlışlık yok, eksiklikler var. Evet insan özgür olmalı ama nasıl özgür olunur bunu da bilmek gerekir. Cahil insan özgür olamaz, çünkü seçimlerini asla kendisi yapamaz, sadece yaptığını sanır. Özgür düşünce insana her şeyi pompaladıktan sonra verilmez. Açıkçası ben buna özgürlük diyemem. Televizyon, yazılı basın ve tarikatlerin aşıladığı bilgiler içinde Atatürk'ün katil olduğu söylenir. Cahil insan buna inanır ve seçimini yaparken karşı tarafta durur. Bu özgürce verilmiş bir karar mıdır? Dinler insanın düşünmesini, eleştirmesini, başka kapıları denemesini istemez. Dine kanan bir kadın sizce özgür olarak bir seçim yapabilir mi? Doğa ve akıl insana eşitliği gösterir. O seçim o kadına ait değil, onu sürekli ellerinde tutan, işleyen ve kandıran erkeklere aittir.
Bilgi olmadan özgür düşünce olacağına inanmıyorum. Bilgi olmadan inanç da olmaz, Bilgi yoksa hiç bir soruyu soramazsınız.
Bakmayın siz ağzı olan konuşuyor, mesela bir ulema şöyle demiş: "Heidegger Sartre gibi düşünürlere göre "bilgi ve bilgiden türeyen şeyler insan yaşamının değerinin belirlenmesi için kriter değildir. önemli olan insanın niçin var olduğunu anlamaktır."
Sormazlar mı adama bilgi olmadan neyi ne kadar anlayacaksın diye?
Eğer bir öküz kadar bilgimiz olursa, üzerinde durduğumuz raylarda bize doğru gelen şeyi sadece seyrederiz.

Umarım anlatabilmişimdir.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 25, 2011, 06:50:41 öö
Yanıtla #24
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Prometheus,

Hakli oldugunuz bir cok konu var kesinlikle. Eger olaylara subjektif olarak bakacak olursam, ben de sizinle hemen hemen ayni dusunuyorum diyebilirim. Ama ben olabildigince objektif bir pencereden bakmaya gayret gosteriyorum.

Bakin cahil insan dediginiz goreceli bir kavramdir. Bir din alimine gore, modern insan ne kadar okumus olursa olsun cahildir. Cunku ona gore egitim Yaratici'nin gonderdigi ogretiler butunudur. Sen ise istersen nobel fizik odulu al, yine de onun icin cahilsindir, cunku en onemli seyi bilmezsin, Tanri'nin sana gonderdigi ogretiyi...

Nasil bizlere gore ozgurluk bilgiye sahip olmadan kazanilmazsa, onlara gore de Tanri'nin sozunu bilmeden ozgur olamazsin. Hangi anlamda ozgurluk, o ayri tabii ki. Ama ben bir kisi bilime inanmiyor diye, sadece Tanri'nin sozlerini yobaz bir sekilde algiliyor diye onu yargilayamam. Eger bana derse ki o kisi, soyle giyin, onu yeme bunu ye, iste o zaman o kisi benim icin asagilik bir insandir. Cunku benim ozgurlugume karismaktadir. Benim veya baskasinin ozgurlugune karismadigi muddetce kisi yaptiklari konusunda tamamen ozgur olmalidir.

Kisi carsafa giriyorsa, evden hic cikmiyorsa, hasta oldugu halde oruc tutuyorsa, bu onun kendi iradesidir, biz onun akil seviyesini, bilgi seviyesini nasil bilebiliriz? Boyle bir kisi gorsek, cahil iste yazik der geceriz. Ama bunu bir bilim adami yapsa, heralde kafayi usuttu yoksa boyle seyler yapar mi deriz. Biz kendimizi Tanri zannetmeye cok yatkiniz. Bu konuda yobazlardan cok farkimiz yok, hani hemen karar verirler ya sizin bizim cehennemlik oldugumuza, ayni mantik iste...

Bu dunyada her sey gorecelidir. Bilgi kimine gore bilgiyken, kimine gore sacmaligin daniskasidir. Boyle bir dunyada baskasinin goruslerini yargilamak bence olabildigince yanlis bir tutum olacaktir.

Iste zaten bu yuzden bireysel ozgurluk onemlidir. Kisi kendisine istedigini yapabilmelidir, ancak ozgurlugu baskasinin ozgurlugunun sinirini asiyorsa o ozgurluk olmaktan cikar. Birakalim, insanlar istediklerine inansinlar, istediklerini giysinler, istediklerini yesinler icsinler.

Dunya'da engelli dostlarimiz haric, herkes kendi secimini yapar. Bunun bilgiyle falan alakasi yok. Cunku bilgiyi secmemek de bir secimdir ve kisinin ozgurlugu dahilindedir.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 25, 2011, 07:29:42 öö
Yanıtla #25
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın Laus Deo, din alimi bilmez, inanır. İnanmakla bilmek farklı şeylerdir.

Hiçbir din alimi tanrı sözüne bilgiyle mantıkla ulaşmamıştır. Tanrının sözünü bilemez, o basitçe inanır.
Bende böyle insanların özgür olduğuna pek inanamıyorum.

Evet bilgi ve/veya bilim zaman içinde değişir. Buna uyarak bizim görüşlerimizde değişir/değişmeli. Bu yüzden ben günümüz bilgisi değişmez demiyorum. Bilgi her zaman için görecelidir. Özellikle kuantum mekaniği bize bunu öğretmiştir. Ancak mantık yürütmek, mevcut bilgiyi kullanmak göreceli değildir. İlkel bir insanın bildikleri çerçevesinde hareket etmesini elbette ki özgürlük olarak karşılarım. Ancak mevcut bilgiye ulaşamamış insan demokrasiye uzanıyorsa, kendi tercihini yapamaz. Ya hiç konuşmayacak yada bilgiye ulaşmak isteyecek. Anlatmak istediğim budur. Yoksa asla bireysel özgürlüğe karşı değilim, hatta belkide en çok savunanlardanım.

Hemen karar verme konusunda size katılıyorum. Kim mükemmel ki, ben değilim en azından :)

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Haziran 25, 2011, 07:31:46 öö Gönderen: Prometheus »
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Haziran 25, 2011, 10:53:57 öö
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sayın Leus Deo, sanırım yazımı tam olarak anlayamamışsınız. Dikkat ederseniz ben feodal yapıda yaşam sürdüren toplumlardaki kadın ile ülkemizdeki kadınlardan söz etmiştim.  Yoksa uygar toplumlarda benim anlattıklarımın hiç bir kıymeti harbiyesi yok. Sonra kişinin özgür iradesinden bahsetmişsiniz . Sayın Prometheus ta özgür insan kavramı üzerinde sanırım yeterince yazmış. Özgürlükten ne anlaşıldığı kişilere göre değişen bir olgudur. Siz zannediyor musunuz ki kadınların ikinci sınıf olmalarını isteyen kadınlar inançlarından dolayı böyle konuşuyorlar. Ben zannetmiyorum. Onlar yeşil yeşil banknotlardan oluşan tanrıları öyle konuşmalarını istedikleri için öyle konuşuyorlar.  Bu kişilere iyice dikkat ederseniz sözlerimin doğruluğuna inanacaksınız.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2011, 11:05:55 öö
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

Benim yazim sizin yazdiginiz seye bir elestiri degil, sadece kendi yorumumdu. Gerek sizin yorumunuz, gerek sayin Prometheus'un yorumu benim anlayamadigim veya karsi ciktigim fikirler icermiyorlar.

Ben sadece hangi kultur olursa olsun, insanin egitimine bakmaksizin, kendi yasadiklarini kendisine birakilmasi gerektiginin altini ciziyorum. Bir bayan, ornegin, esinden dayak yiyor ve bundan sikayetci degilse, bunu cahillik olarak degerlendirmek yerine, kendi ozgurlugu olarak degerlendirmek diye gerektigine inaniyorum.

Benim karsi ciktigim boyle durumlara direkt olarak mudahele etmek, cunku bizim yaptigimiz da baskasinin ozgurlugune karismaktan baska birsey olmaz. Ancak bizlerin yapmasi gereken, daha iyi bir dunya icin calismak ve insanlarin bilgiye ulasmalarini ve anlamalarini kolaylastirmak olmali ki, hepimizin istedigi ozgurlukler butunu, bilgili bireylerin secimi sonucunda olussun.

Esenlikler,
Laus Deo.
YY & Y

Haziran 25, 2011, 11:22:42 öö
Yanıtla #28
  • Uzman Uye

Sayın Laos Deo,"  kocasından dayak yiyen bir kadının bundan şikayetçi olmamasını özgürlük olarak tanımlıyabiliyorsanız , kusura bakmayın bence bu konu kapanmıştır.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Haziran 25, 2011, 11:37:27 öö
Yanıtla #29
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayin Alsah,

Evet bu bir ozgurluktur. Bir bayan eger dayak yemekten hoslaniyorsa ne yapacaksiniz? Veya hak ettigini dusunuyorsa? Zorla polise goturup zorla sikayet mi ettireceksiniz? Zorbalik olmaz mi bu? Despotluk olmaz mi?

Bir ozgurlugu secip (yani dayakci kocadan kurtulmak) secmemek de (kurtulmamak) bir ozgurluktur. Buna kisinin kendisi karar verebilir. Biz kim oluyoruz da hayatindan memnun olan birisi, sirf bizim normlarimiza uyan bir hayat yasamiyor diye onu olmadigi sekilde algiliyoruz?

Esenlikler dilerim,
Laus Deo.
YY & Y