Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kanada'nin Fog Katliamina Kim Dur Diyecek??  (Okunma sayısı 2880 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 26, 2009, 02:24:46 ös
  • Uzman Uye

http://www.hsus.org/about_us/humane_society_international_hsi/seal_trade_ban.html

Kadana Hukumeti dunyanin gozunun icine baka baka 23 Mart 2009 itibariyle bebek foglari katletmeye basladi. Gecen sene 300.000 ve son uc senede 3 milyon bebek fog katleden Kanada Hukumeti, bu ticaretin durursa ekonomisine darbe vuracagini iddia ederek kendini savunuyor. Ancak isin asli oyle degil. Kanada'nin bu ticaretten yillik cirosu $6,5 milyon. Bu ulke ekonomisinin 0,5%'na tekabul ediyor.Rakamlarin ne kadar komik oldugunu siz de goruyorsunuz. Yillik 6,5 milyon dolarlik bir geliri kaybetmeye goze alamaan Kanada, deniz endustrisinde calisan iscilere baska alanlarda is sahasi rahatlikla acabilir. Ulke insaninin %66'si bu katliami siddetle reddederken, ulkenin %74'u Avrpa Birligi'nin derhal fog ticaretini yasaklayici veya sinirlandirici yasalar cikarmasini istiyor.  Rusya artik fog'lardan elde edilen kurklerin ulkeye girmesine izin vermiyor. Bu sene Avrupa Birligi Parlemantosunda Haziran ayinda konuya iliskin bir oylama yapilacak. Sayet buradan bir sonuc alinirsa Kanada Hukumetnin Fog Ticaretine ciddi sinirlamalar getirilecegi bekleniyor.

Lutfen spam olmayan bu sitelere girip adinizi ve ulkenizi belirten kucuk formu doldurarak bu katliami protesto edin.

« Son Düzenleme: Mart 26, 2009, 02:38:30 ös Gönderen: Kirlangic »

Ekim 27, 2009, 04:49:51 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sevgili Kardesim,

Her ne kadar bahsetmis oldugunuz katliami kesinlikle ve kesinlikle onaylamiyor olsam bile, Kanada'da yasadigim icin olayin detaylari hakkinda detayli bilgi sahibi oldugumu soyleyebilirim, soyle ki;

Kanada'ya yasakan ve Aboriginals denen yerli halk; ki genel olarak 3 "Kizilderili" kabilesi ve Kuzey'de yasayan Eskimolar bu tanimlamaya girer, Kanada'ya Avrupa'dan gelmis halktan daha fazla haklara sahiptir. Konumuz ile ilgili olarak bu haklar arasinda sinirsiz av, vergi muafiyeti ve reserve haklari (Milli park gibi, sadece aboriginal halklarin yasayabildigi dogal parklar) var.

Her sene Kanada Hukumeti, Fok populasyonunun o yilki durumuna gore KATLEDILMESI gereken miktari belirliyor. Bu miktar, geriye kalacak populasyonun saglikli gelisebilmesi icin eksilmesi gereken populasyon olarak aciklaniyor. Saglikli gelismenin tanimi ise genel olarak besin kaynaklarinin durumu, populasyondaki her hayvana dusen alan, hastaliklar vs gibi faktorlerden bahsediliyor.

Tum bunlarin yaninda, fok avi tamamiyle Eskimo kabileleri tarafindan yapiliyor. Tabii kabile diyorum ama bu kisiler akliniza gelecek oldugundan emin oldugum, igloo'da yasayan halklar degiller... Modern ama ufak balikci kasabalari var...

Bu kasabalarin ekonomik olarak hayatta kalabilmeleri bu Fok avina bagli... Kazanclarindan vergi vermiyorlar, o bakimdan kendilerince fok baliklarini buyuk bir nimet olarak goruyorlar... Kurku para ediyor, etini yiyorlar...

Kanada hukumeti fok avi utancini yavas yavas cekici olmaktan cikartip ortadan kaldirmaya calisiyor, ama dedigim gibi aboriginal halk hemen kendilerine verilmis haklarin geri alinamayacagi tezinden hareketle hukumeti geri puskurtuyor...

Maalesef bu katliamin arkasinda yatan gercekler yukaridaki gibi... Populasyonun saglikli gelismesi icin avlanmanin gerekliligine inaniyorum, ama kullandiklari yontemin kabul edilmesi mumkun degil, cok vahsi ve insaliktan uzak...

Saygilarimla,

aashooter

Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Ekim 27, 2009, 05:45:37 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayin aashooter

Bnzer sekilde japonya da balina avcilari ile ilgili surekli elestiriliyor, ki nesli tukenmekle yuzyuze kalan ve ozellikle -foklar- da dahil yasam alani daralan hatta yokolmaya giden canlilarin avlanmasina karsi heryerden tepki alinmasi dogal. Ancak bu tepkilerde Kanada hukumetini ve Japonyanin yaklasimi gibi ekonomik gerekcelerle yaklasilmasini sahsim adina dogru bulmuyorum. Takdir edersiniz ki ozellikle Kyoto protokolune en cok tas koyan ulkeler sanayisi en cok gelismis ve sera gazlarinin salinimi en yuksek duzeyde gerceklestirenler. Simdi dediginiz sekilde hukumet politikasini ve is siyasetteki celiskilere bakildiginda, her ne kadar populasyon denetimi yapilsa da, kontrollu avlanma yapilsa da, dogaya ozellikle de doga kurallarina ekosistemi tehdit etmeye giden politikalarin hicbir savunmasi olmaz. Britanya yillarimda, cok cesitli hayvan haklari savunucularina sahit oldum, kendilerince dogru olani yapsalar da bir kisminda asiri gidis asikardi. Ancak ekstrimist karsitlar on plana cikartilarak yanlis politikalarin topyekun savunulmasini sahsim adina yanlis goruyorum.

Saygilarimla

Ekim 27, 2009, 07:27:31 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Lutfen beni yanlis anlamayin; ben sadece duvarin diger tarafinin ne dusundugunu sizlere aktarmak istedim... Cunki bu konu Kanada icinde de surekli tartisiliyor... Gecen sene av sezonunun acilisi maalesef Ingiltere tarafindan atanan kadin Vali tarafindan yapildi; utanmadan cig fok eti yedi... Cok buyuk protestolar yapildi bu yuzden...

Balina avi konusunda Japonya'nin aldigi tavir ve ileri surdugu bahanelerin en ufak bir tutar tarafi yok kanimca... Balinalarin yasadigi habitat'in genisligi neredeyse butun pasific okyanusu... Hayvanlar surekli hareket halinde, belirli bir bolgede yasamamakta; kaldi ki nesilleri de tehlike canlari caliyor...

Bu baglamda  foklar ile aralarinda cok ciddi farklar var... Foklara populasyon dengelemesi uygulanmamasi durumunda daralmis yasam alanlari sebebi ile hastaliktan tum neslin yok olma tehlikesi oldugundan bahsediliyor... Balinalar icin ise boyle bir risk yok, cok genis bir alanda yasiyorlar cok yavas uruyorlar... Bu baglamda, bence balina avi ceyrek yuzyil kadar yasaklanmali...

Fok avi bugun yapildigi sekli ile cok daha fazla yapilabilecegini zannetmiyorum; insalik bunu daha fazla kaldiramayacagina inaniyorum... Daha insani yontemler kullanmak zorundalar... Maalesef eskimolar kendilerinde bu hakki goruyorlar, foklarin kendilerine ait oldugunu, kendilerine bahsedilmis bir nimet olduguna inaniyorlar...

Kanada hukumeti tahminimce ciddi bir travma yasanmasini bekliyor; bu nasil bir travma olabilir bilmiyorum; ama birseylerin yapilmasinin sart olduguna inaniyorum...

Saygilar,

aashooter

Sayin aashooter

Bnzer sekilde japonya da balina avcilari ile ilgili surekli elestiriliyor, ki nesli tukenmekle yuzyuze kalan ve ozellikle -foklar- da dahil yasam alani daralan hatta yokolmaya giden canlilarin avlanmasina karsi heryerden tepki alinmasi dogal. Ancak bu tepkilerde Kanada hukumetini ve Japonyanin yaklasimi gibi ekonomik gerekcelerle yaklasilmasini sahsim adina dogru bulmuyorum. Takdir edersiniz ki ozellikle Kyoto protokolune en cok tas koyan ulkeler sanayisi en cok gelismis ve sera gazlarinin salinimi en yuksek duzeyde gerceklestirenler. Simdi dediginiz sekilde hukumet politikasini ve is siyasetteki celiskilere bakildiginda, her ne kadar populasyon denetimi yapilsa da, kontrollu avlanma yapilsa da, dogaya ozellikle de doga kurallarina ekosistemi tehdit etmeye giden politikalarin hicbir savunmasi olmaz. Britanya yillarimda, cok cesitli hayvan haklari savunucularina sahit oldum, kendilerince dogru olani yapsalar da bir kisminda asiri gidis asikardi. Ancak ekstrimist karsitlar on plana cikartilarak yanlis politikalarin topyekun savunulmasini sahsim adina yanlis goruyorum.

Saygilarimla
Masonry is not a secret society, it is a society with secrets...

Ekim 27, 2009, 11:08:06 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

Haklisiniz sn ashooter

Dediginiz gibi sizin de beni yanlis anlamanizi istemem, lakin ne kadar oz yazmaya calisirsam o kadar da yoruma acik oluyor uzattigimdada basagrisi oluyor:)

Aciklamaniz hakikaten cok dogru, bazen ulkeleri belirli politikalar ile elestirirken, o ulkenin ic yapisi ve tartismalari gozarda ediliyor, ancak dunyanin neresi olursa olsun yanlisin ve dogrunun evrensel nitelikte oldugunu dusunuyorum. Ki her akl-i selim insanin buna katilacagini dusunuyorum, kimi Asya ulkelerinde az gelismis ulkelerde hep ozdeslesmis olsa da bu tip vakalar her ulkede olabiliyor. Hatta aklima gelen Ingilizlerin geleneksel "fox hunting" -tilki avlama partileri yasaklandiginda bir suru yaygara kopartmislardi, oldukca ilginc tartismalar olmustu... Elbetteki ekonomik alternatiflerle Kanada hukumetinin foklarla ilgili bir cozum bulacagi ortak kanaatimizdir zannediyorum

saygilar