Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlar neden Masonluğu öğretir?  (Okunma sayısı 25862 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 28, 2011, 11:27:01 ös
Yanıtla #30
  • Aktif Uye

Masonlar size Masonluğu öğretmez. Ne burada ne başka bir yerde...

sayın ozkann; Mizah anlayışım var, fakat yukardaki cümlede ( aslında öyle olmadığıyla ilgili )ince espiriyi nerden çıkardığınızı, merak ettim doğrusu.
Bakın! dediklerinize katılıyorum, Masonluğu tanımamız ve Masonlar tarafından bu çerçevede incelenmesi eğitici olduğuna bende iştirak ediyorum.

Sayın ozkann Dikkatinizi çekerim...
Bu sizin konuya bakışınız, sizin cümleniz :  Peki bize bu soru ile Masonluk öğretildi mi? Öğretilen şey Masonluk mu? Bence hayır.

Ben sizinle aynı şeyi söylerken, bana neden itiraz ediyorsunuz onu anlamış değilim. Siz de ''hayır Masonluk öğretilmiyor'' dediğiniz de normal olan şey, ben diyince neden anormal oluyor?.

Ben sizden farklı olarak ''Masonlar Masonluğu öğretmiyor'' tamam. ''O zaman tanıtıyor'' diyorum. Bu sefer değerlendirmeye tutuğum için, yine art niyetli oluyorum... Fıkra gibi...

Saygılarımla

Mayıs 29, 2011, 12:49:37 öö
Yanıtla #31
  • Aktif Uye

Alıntı
sayın ozkann; Mizah anlayışım var, fakat yukardaki cümlede ( aslında öyle olmadığıyla ilgili )ince espiriyi nerden çıkardığınızı, merak ettim doğrusu.
'Espri' genelde öyle algılansa dahi(da) her zaman mizah demek değildir.
Espri, ince söz demektir. İnce görmek demektir. Aklınıza fırt dergisi gelmesin espri denilince.
Örnek: Mason olmaya çalışıyorumda bir espri vardır anlayana.

Alıntı
Ben sizinle aynı şeyi söylerken, bana neden itiraz ediyorsunuz onu anlamış değilim. Siz de ''hayır Masonluk öğretilmiyor'' dediğiniz de normal olan şey, ben diyince neden anormal oluyor?. 
Öğretiyor dediğinizde sitede aktif bir masonluk öğretiliyor, masonluk yazılarla çizilerle  öğrenilecek birşeymiş gibi söylüyorsunuz.  Benimle aynı şeyi söylemediğinizi farkederseniz itirazın sebebini de görürürsünüz. Siz öğretiliyor diyorsunuz, ben hayır öğretilmiyor diyorum.

Alıntı
Ben sizden farklı olarak ''Masonlar Masonluğu öğretmiyor'' tamam. ''O zaman tanıtıyor'' diyorum. Bu sefer değerlendirmeye tutuğum için, yine art niyetli oluyorum... Fıkra gibi...

Bir ürünün, markanın sitesini açarsınız bunu daha geniş kitlelere tanıtmaya çalışırsınız.
Ama sitenin işlevi bu değil ki! Tanıtım yapmak değil! Sadece yanılgılarını gidermek isteyenlere bir kapıdır burası.

'Öğretiyor', 'tanıtıyor' tanımları ile sitenin işlevini bilinçli/bilinçsiz yanlış tanımlamanızdan kaynaklanıyor.
Bu site masonluk öğretmek (ki bu site üzerinden mümkün değil),masonluğun tanıtımını yapmak amacı ile kurulmuş değildir.
Varsa sorunuz cevaplanır, siz de doğrusunu öğrenirsiniz.
Bunun adı ne tanıtım yapmaktır, ne öğretmektir.

Türkçe 'yi yerinden oynatmam söyleminize istinaden;
Cümleler büyük harfle başlar (kızıma da aynısını ısrarla söylüyorum ama öğrenecek)
Noktalı virgül israfı ile doğru yerde kullanmak arasında farklar vardır.
Ünlemden sonra büyük harf kullanmalıyız.
Cümlenin orta yerinde büyük harf kullanma kuralları bellidir. 'Yanlış' veya 'dikkatinizi' kelimesi bu kurallara uymaz.
Üç noktadan sonra büyük harf kullanılır.
Türk, Türkçe, Mustafa Kemal  gibi kelime/özel isimlerden sonra apostrof uygundur.
-de eki doğru yerde ayrı yazılmalıdır, her zaman ayrı yazmak ta yanlıştır.
Cümle bir kelimeden oluşsa bile sonuna nokta konur. Örnek: Saygılar.

Hata insana mahsustur. Kabul etmek ve düzeltme yoluna gitmek ise erdemdir.
Ben daha dikkatli olmaya çalışacağım.

Mayıs 29, 2011, 01:56:46 öö
Yanıtla #32
  • Aktif Uye

Sayın ozkann;
    Yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim. ''Türkçeyi yerinden oynatıyorsunuz'' derken, konu içerisinde vurguladığınız husus hakkında söyledim. Sırf iddanızı doğru çıkartma adına ''Türkçeyi de yerinden oynatmayın'' dedim. Dediğinize katılıyorum bu sitede, belki en berbat yazanlardan birisiyim. Benim sizi bu konuda eleştirim olamaz. Dolayısıyla konu içerisinde yazdığınızla alakalı belirtmem gereken, işaret etmem gereken durum oluşdu. Alınmayın.

''Tanıtım'' kelimesi bence siğirli kelime. Yanlış tanıtılmış bir kurumu, doğru tanıtıyor olmak sizce bir ürünün tanıtımı ile aynı şey mi? Öğrenmek,öğretmeye girdiğinizde durum farklılaşıyor. ''Masonluk,Masonlardan Öğrenilmelidir'' dendiğinde;Biri çıkıp ''hadi öğretin'' dese. ''Biz masonluğu öğretmiyoruz''  deme zorunluluğu doğuyor. Oysa '' Masonluğu,Masonlar Tanıtır'' dediğinizde akan sular durur. Tanıtımın siğirli kelime olması buradan geliyor.

Bakın ben bu başlığı açarken kendim buraya getirecektim mevzuyu. Fakat zahmet etmeme gerek kalmadan hemen ''biz öğretmiyoruz'' dendi. Bu konunun üzerine gittiğim de, art niyetli olarak adlandırıldım. Sonuç olarak, bence böyle yapacak bir şey yok.  Siz derseniz ''hayır öğretmek''  onada yapacak bir şey yok. Birbirimizi mi üzelim?.. Ne yapalım? öyle uygun görülmüş öyle olmuş.
Saygılarımla

Mayıs 29, 2011, 02:03:16 öö
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sayın hacamat benim yerime göz dikmeyin lütfen. Burada en kötü yazan benim :)

Konuya gelecek olursak, bence uzatmanın çok anlamı yok sanırım. Masonluk çok geniş bir konu. Masonlar, masonluk masonlardan öğrenilir dese de tamamını kastetmediler sanırım. Üstelik masonluk belli bir noktada bitmeyecek diyorlar, insan olduğu sürece geliştirilecektir diyorlar. Böylece zaten sonsuz bir şeyin tamamını öğretmelerini bekleyemeyiz. Kaldı ki herkesin de bunu isteyeceğini sanmıyorum.

Saygılarımla...
Bir yere ait olmayı hiç istemedim. Ya kendim olurum yada başkalarının arkamdan övgüleri ile ölmüş olurum.

Mayıs 29, 2011, 11:52:29 öö
Yanıtla #34
  • Uzman Uye

Sayın Prometheus,sayın Hacamat'la kanka oldunuz galiba. Şaka şaka..Kendinize haksızlık etmeyin. Yazılarınızdan istifade ediyoruz.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"