Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Uzayın Dışında Ne Var? Uzaydan Çıkarsak Ne Olur?  (Okunma sayısı 4523 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 08, 2015, 11:34:08 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Uzayın Dışında Ne Var? Uzaydan Çıkarsak Ne Olur?

Ocak 08, 2015, 11:42:05 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Teorlere göre evren genişliyor, yani sonsuz değil.

Bu da bir sınırının olduğu anlamına gelir.

Eğer evreni "herşey" olarak tanımlıyorsak dışının da "hiçbirşey" diye adlandırabiliriz.  :D :D :D
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez

Ocak 09, 2015, 09:25:50 öö
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlığı açan Sayın MysticMind bir film linki vermiş ama beni asıl ilgilendiren başlığın kendisi oldu.

Burada bireysel bir yüklenme yok; sakın alınmayın.

Uzayın tümünü öğrendiniz de sıra ötesine mi geldi?

Uzayın tümünü öğrenmeden önce tüm galaksilerin bilgilerini edindiniz mi?

Tüm galaksilerin bilgisini edinmeden önce kendi galaksimizi tanıdınız mı?

Kendi galaksimizi tanımadan önce dünyamızın bir öğesi olduğu güneş ve gezegenlerinin özelliklerini tam olarak öğrendiniz mi?

Güneşe ve gezengenlere çıkmadan önce dünyamızı makrosuyla ve mikrosuyla anladınız mı?

Dünyayı anlamaya girişmeden önce çevremizdeki canlı ve cansız doğayı değerlendirdiniz mi?

Çevremizdeki canlı ve cansız doğaya geçmeden önce kendinize hiç baktınız mı?

Kendinizi bildiniz mi?

Bunu yapmış olduğunuza göre, yolculuğa çıkabilirsiniz artık. Uzayın ötesine de geçmek üzere yolunuz açık olsun.

« Son Düzenleme: Ocak 09, 2015, 09:29:18 öö Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 09, 2015, 11:21:51 öö
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu başlığı açan Sayın MysticMind bir film linki vermiş ama beni asıl ilgilendiren başlığın kendisi oldu.

Burada bireysel bir yüklenme yok; sakın alınmayın.

Uzayın tümünü öğrendiniz de sıra ötesine mi geldi?

Uzayın tümünü öğrenmeden önce tüm galaksilerin bilgilerini edindiniz mi?

Tüm galaksilerin bilgisini edinmeden önce kendi galaksimizi tanıdınız mı?

Kendi galaksimizi tanımadan önce dünyamızın bir öğesi olduğu güneş ve gezegenlerinin özelliklerini tam olarak öğrendiniz mi?

Güneşe ve gezengenlere çıkmadan önce dünyamızı makrosuyla ve mikrosuyla anladınız mı?

Dünyayı anlamaya girişmeden önce çevremizdeki canlı ve cansız doğayı değerlendirdiniz mi?

Çevremizdeki canlı ve cansız doğaya geçmeden önce kendinize hiç baktınız mı?

Kendinizi bildiniz mi?

Bunu yapmış olduğunuza göre, yolculuğa çıkabilirsiniz artık. Uzayın ötesine de geçmek üzere yolunuz açık olsun.

O halde denk bir yorumda ben getireyim müsadenizle :)

Adım atmadan önce ayağınızın fiziksel yapısını öğrendiniz mi?

Ayağınızın fiziksel yapısından önce biyolojik damarlarını ve sinirlerini öğrendiniz mi?

Bu damarların ne işe yaradığını,kan aktarım ve yenilenme süreçlerini,hangi organlara bağlı olduğun öğrendiniz mi?

Ayağınızda ki tırnak,kıl,ter bezleri ve beyinsel sinir uçlarının işlevlerini öğrendiniz mi?

Bacağınızın kemik yapısı ve dokularını öğrendiniz mi?

Bu dokuların isimlerini ve işlevlerini mi öğrendiniz mi?

Tibiya ve adım sırasında ki kemiğin sürtünme yapısını ve bu sürtünmeye bağlı sakatlıkları öğrendiniz mi?

Bunları öğrendiyseniz şimdi adım atabilirsiniz tebrikler :)

Ocak 09, 2015, 11:46:53 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Verdiğiniz cevap mantıklı değil Sn. Mystic Mind. Çünkü adım atabiliyorum, adım atabiliyorsunuz, adım atabiliyoruz. Fakat bırakın uzayın dışına çıkmayı, daha kendi güneş sistemimiz içindeki en yakın gezegene bile gidemiyorum, gidemiyorsunuz, gidemiyoruz.
Live long and prosper.

Ocak 09, 2015, 11:57:15 öö
Yanıtla #5
  • Aktif Uye

Bu tarz konularda Cristopher NOLAN'ın senaryolarını,araştırmalarını ve filmlerini takip etmişliğim vardır. Yaşı oldukça genç olmasına rağmen yani gençten kastım bu tarz konular hakkında araştırmaları ve filmleri yaşına göre ileri düzey olduğunu düşündüğümden dedim. Fakat etkileyicidir,hassas konuları yakalar ve üstüne üstlük bunu film haline getirir.. Orada görmek istediğini görebilen insanlar oldukça az sayıdadır,genel ise güzel bir bilim kurgu filmi olarak ele alıp hoş vakit geçirir. :)

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Ocak 09, 2015, 01:51:31 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Elbette bir gün , bu soruların cevabı verilecektir .
Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Ocak 10, 2015, 06:43:58 ös
Yanıtla #7
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın MysticMind’ın paylaştığı videoyu izledim. Video bilgilendirme amaçlı bir video olup daha çok mevcut durumunun yanı sıra uzay ve evren konusundaki teori ve modelleri anlatmakta.

Videoda bahsedilen konular herkes tarafından son derece merak edilen önemli konulardır. Evren modelleri konusunda videoda bahsedilenlerin yanı sıra değişik bir çok model vardır.

Pekiyi, sürekli kullandığım model kelimesini kullanırken neyi kastediyorum. Modeller bulguları kullanarak yapılırlar ve yanlışlanabilme olasılıkları da vardır. Bir örnek vermek gerekirse kozmik mikrodalga arkafon ışıması ve galaksilerin birbirinden uzaklaşması (kızıla kayma) birer bulgudur yani ölçümdür (gözlemdir). Big Bang ise modeldir.

Bu konularda birçok gözlemsel çalışma yapılmış olup uluslar arası uzay istasyonu ve Hubble uzay teleskopu bunlardan ikisidir.

Bu konudaki teorik çalışmalar ise, fizikte, genel ve özel görelilik kuramlarının temel denklemleri sayılan Einstein Alan Denklemleri yardımıyla incelenir.

Evren modelleri ile ilgili bir inceleme yapılmak isteniyorsa yüksek hız ve büyük kütleli durum için bu denklemlerin çözümleri ile uğraşmak gereklidir.

Bu denklemler uzay-zaman geometrisiyle (hatta bu nedenle geometrodynamics denklemleri de denir) enerji ve momentum dağılımları arasında ilişki kuran nonlineer diferansiyel denklemler setidir. Küçük kütleler (yani atom altı durum) için inceleme yapılmak istenirse bu denklemler özel görelilik kuramına ait eşitliklere indirgenebilir. 

Az evvel  bahsettiğimiz Einstein alan denklemlerini kabaca tanımlamak gerekirse sol taraf bir metrik tensör yardımıyla uzayın geometrisini sağ taraf ise uzaya ait maddeyi ve madde dağılımını göstermektedir. Denklem sayısı ise boyut sayısına ve modelin simetri özelliklerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Paylaşımımın başında da söylediğim gibi evreni ve uzayı tanımlamaya dönük modeller vardır. Ve zaten olmalıdırlar. İnsan beyninin sınırlarını zorlayan bu tip düşünüşler/modeller dimağını da açmaktadırlar. Ve bence kesinlikle bu tip teorilerin üretilmesinin sürmesi gerekmektedir.

Bu konuları merak eden insanlar için, özellikle internette, çok sayıda kaynak bulunabilir. Bu tip kaynaklara çok dikkatli olmak gerekir. Bu kaynaklar yabancı da olabilir veya bunların kötü birer çevirisi de olabilir. Bu nedenle kozmoloji çalışan bir bilim insanından yardım almak iyi olacaktır.

Sayın MysticMind’ın başlıkta sorduğu soru ile ilgili olarak uzayın dışı derken neyi kastetmektedir. Uzayın sınırını nereye kadar çizmektedir? Bu noktaları açıklamasını istemek gerekir diye düşünüyorum. Çizilen sınır bilinmeli ki ötesi üzerine konuşulsun. 

Bunun yanında şu sorunun da yanıtlanması gereklidir diye düşünüyorum.  Ötesini tahmin edilmeye çalışılan uzayın berisi hakkında neler biliniyor?
Nosce te Ipsum