Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İsa Gerçekten Yaşadı Mı?  (Okunma sayısı 5733 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 02, 2016, 11:28:17 ös
Yanıtla #10
  • Uzman Uye

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 02, 2016, 11:29:04 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 03, 2016, 12:00:16 öö
Yanıtla #12
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Dionysos ve İsa Peygamber arasındaki benzerlikleri okuyunca ben de şaşırdım ama sonuçta Hıristiyanlık din olarak kabul ediliyor Roma Dönemi'nde ve İsa döneminde yaşayan İsa'yla ilgili yazan insanların olduğunu biliyoruz okuyoruz benim kanaatim İsa Peygamber yaşamıştır ama hakkındaki bilgilerde dejenerasyon vardır.

Eylül 03, 2016, 12:26:24 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hz. İsa yaşamadı demek havarileri reddetmek demektir. Havarileri reddetmek demek İncil'i reddetmek demektir.
Kimilerine göre Hz. İsa gömüldükden kimilerine göre de Allah katına çekildikden sonra İncil kitap haline getirilmiştir. O zaman İncil'i kim yazdı ve günümüze kadar gelmesinde büyük bir rol oynadı? İncil'in o dönemlerde farklı lisanlarda yazıldığıni duymuştum. Hatta Pavlus İncil'i dağıtmak için bir seyahata çıkıyor. Yanlışım varsa düzeltin lütfen. Ayrıca  Hz. İsa'nın doğduğu zaman toprakların bereketlendiği söylenir. Yani bir domates 1 veriyorsa 5 veriyor demek.

Birazda bu sorunun sorulmasında ki amaç zamanla alakalı. Evet zaman.
Konuştuğumuz tarih bundan 2000 yıl önce. Mantık yürütürsek bizim şuan yaşıyor olmamıza rağmen bundan 2000 yıl sonra bizim varlığımız bile tartışılır olacakdır. Aynı şuan olduğu gibi. Belkide 2000 sene sonra ne sen ben, ne de Hz. İsa ağıza alınır olacak. Çünkü asırlar öncesi konuşulmakda. Tabii o zamana dünya kalır mı bilmiyorum. 2000 yıldan bahsediyoruz Hz. İsa hakkında birçok spekülasyonları da göz önünde bulundurmalıyız.

Hz. İsa'yı görmediysek varolmamıştır belki... E hadi ozaman inanmayalım biz. Demek de bence kaçamaklık yapmak olur.

Altını çizerek söylüyorum: " Kimin neye inandığı, inanmadığı beni ilgilendirmiyor ve ilgilendiremezde. "

Neden böyle birşey dedim? Forum da sözlerimden 1001 türlü anlam çıkartacak, lafı çarpıtacak, konuyu istediği yere çekecek insanların varlığını ne yazık ki görmekteyim.

Yukarıda bahsettiğim amaçları güdüyorsanız lütfen benden uzak durun.

Selametle
« Son Düzenleme: Eylül 03, 2016, 12:38:50 öö Gönderen: Zaharoff »
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 03, 2016, 12:37:39 öö
Yanıtla #14

İnsanlık tarihinin Evrimi her zaman iki faktör ile gelişim göstermiştir.

"Sevgi ve Savaş" ama neden sevgi ve savaş ?

Savaş:

Tarih hep Fatihleri anlatır ve yazar; barış yapanları değil.Savaşlar maddi dünya'nın evrimleşmesini hızlandırır.Yenilen taraf bir daha yenilmemek için her zaman gelşmek zorundadır.Bütün canlılarda durum aynidir;Güçlü olan neslini devam ettirir.

Sevgi:

Sevilen bir kitap diğer nesile aktarılır.Bir arı, beğendiği bir çiçeğin polenlerini yayar ve o çiçeğin nesli devam eder.
Her  affetde ilk kadınlar ve cocuklar kurtarılır; çünkü onlar neslimizin devamıdır.Beğenilen bir göz rengine sahip biri, daha fazla üreme imkanı bulur ve o göz rengi diğer  nesillere aktarılır.Sevginin gücü ile diğer nesillere aktarılan olguları sizde tespit edebilirsiniz.

Sevgi ve Savaş ile Hz İsa'nın ne alakası var derseniz:

Peygamberlerin seçtiği: Evrimin "Sevgi" halkasıdır.Fatihlerin seçtiği ise, Savaş halkasıdır.

Evrim her zaman bir yol bulur.Sevgi güzel olandır; güzel olansa demek ki hep doğrudur.

"Savaşarak/Çatışarak" gelişen evrim, "Sevgi" ile dengelenerek,gelecek nesillere,tatlı bir rekabet ile yükselen toplumlara dönüştürülebilir.

Hz.İsa ve diğer peygamberler; zaten herkezin içinde yaşayan sevgi ve vicdan değilmidir?

Sen Özelsin

Eylül 03, 2016, 12:41:11 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın @Zig-Zag yine o müthiş kalemini konuşturdu. Ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Tebrik ederim.
Her kande baksam görünür gözlerime sırr-ı ezel
Her şey ulaşıp aslına çıktı aradan kainat

Eylül 03, 2016, 02:29:21 öö
Yanıtla #16
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.zigzag ı bende tebrik ediyorum  mest oldum.
Sevgi ve savaş olarak değinmiş ama ikisini zıt kabul etmemek lazım.
İsa ile ilgili bilgiyi talmud dan alırsak ne olur?
O zaman ilk talmudu bilmek lazım. Yahudiler bu kitaba çok önem verirler ve hatta talmud okunup bilinmeden Tevrat okunmaz diyecek kadar ileri giderler.pekı talmud güvenilirmi?onuda okuyan karar versin kabinca.
Ne hz.isa nede hz.Musa ben size şu dini getirdim diye bir ibare kullanmamistir.
İsanın hristiyanliktan,hz.Musa ninda yahudilikten bahsetmedikleri gibi haberleri dahi yoktu.
Olan ise sudur; bilindiği üzere hz.Musa peygamber olmadan önce mısırda firavun un sarayında inisiye olmuş bir mabed rakibi idi.Peygamber olduğunda tebliğ etmek için o sıra mısırda köle olan beni israil oğullarını seçti. Toplam 12 kavi.den oluşan israil oğulları ninda en büyük kavmi Yahuda kavmidır. Yahudiligede ismi bu kavi. Vermiştir. İsadada durum benzestir İsadan 100 yıl sonra tarsuslu pavlus bu inancı yayar ken bu ismi kullanmıştır.

Hristiyanlık ve yahudilik bu hali ile dinmidir?
Fikrim belli.
Karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Eylül 03, 2016, 01:42:24 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. ANARCHOSA

Evet dediğim gibi o yöre halkı İsa nın mezarı olarak orayı bilirler. Fakat değişik kitaplarda yazılanlar ise farklı farklı şeyler..Aslında önemli olan insanın kalp olarak inanabilmesidir bana göre..

saygılarımla.
“Bize verilen sırları, kalbimizin en derin köşelerinde saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz, bir mezar kadar ketum olmalıyız.”

Eylül 05, 2016, 10:05:03 ös
Yanıtla #18
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bilenlere sorular:
İsa'nın (aynı İsa'dan söz ediyorsak) bir oğlu mu varmış, iki mi?
İkiyse, her ikisini de Magdalena mı doğurmuş? Nerede? Ne zaman?
İsa nerede ölmüş? Oksitanya'da mı Afganistan'da mı?
Öldüğünde kaç yaşındaymış? Yanındaki hangi havari anlatmış bunları?
Sonra oğulları ne yapmış?
Bütün bunlarda Arimatealı Jozef'in yeri nerede?
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Eylül 06, 2016, 07:46:33 ös
Yanıtla #19
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birçok yanıt geldi ama tarihi kanıtları içinde barındıran bir cevap gelmedi.
“Tehlikeli bir dönemde yaşıyoruz, insan kendine hükmetmeyi öğrenmeden doğaya hükmetmeyi öğrendi.” Albert Schweitzer