Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: hi to all  (Okunma sayısı 19796 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 27, 2007, 08:20:01 ös
Yanıtla #30

Şu sonucu çıkarabilir miyiz Enver Paşa Vakası da tıpkı Çerkes Ethem Vakası gibi önceleri vatana yararlı olsada orduyu ikiye bölme tehlikesi yaratmaması amacıyla bir liderlik savaşının getirdği sonuçla Hain ilan edilmişlerdir.

Dönemin şartlarını ele alıcak olursak ikilik doğması her açıdan milleti ve Yeni kurulan devleti yıpratacaktı ve böyle bir '' tedbir'' karşımıza çıktı...

Mart 27, 2007, 08:29:54 ös
Yanıtla #31
  • Ziyaretçi

Şu sonucu çıkarabilir miyiz Enver Paşa Vakası da tıpkı Çerkes Ethem Vakası gibi önceleri vatana yararlı olsada orduyu ikiye bölme tehlikesi yaratmaması amacıyla bir liderlik savaşının getirdği sonuçla Hain ilan edilmişlerdir.

Dönemin şartlarını ele alıcak olursak ikilik doğması her açıdan milleti ve Yeni kurulan devleti yıpratacaktı ve böyle bir '' tedbir'' karşımıza çıktı...

Aslında bunları Hamlet'in dediği gibi Atatürk ve masonluk konusundada yazarsak daha iyi olur lakin konu Enver Paşa'ya geçtiği için burada yazıyorum.
Söylediklerinizde kısmen haklısınız Çerkez Ethem'in çok büyük emekleri geçmiştir.O İsmet İnönü'nün buyruğu altına girmek istememiştir.Enver Paşa ile daha çok Atatürk karşılaştırılır. Ama bu iddiaların aslı astarı yoktur. Enver Paşa hain değildir ama bir Atatürk'te etmez aslında ederdi ama kendi beceremedi çünkü kendisine Atatürk'ten daha evvel şasn verilmişti!

Diyorsunuz ki Enver Paşa neden şehit olmadı, Enver Paşa zaten şehitlik mertebesine ulaşmıştır. Kısaca anlatmam gerekirse Enver Paşa Almanlardan kurtulup Rusya'ya kaçmıştır ve hayalleri olan Türk birliği peşinde yanındakiler sınırlıda olsa devam etmeyi amaçlamıştır. Enver Paşa birgün Rusyada evindeyken Türkistanlıların ayaklandığını duyar.İstese oraya gitmez evinde yanında yeterli sayılacak arkadaşlarıyla güvende olur ve otururdu. Ama o silah arkadaşları ile gidip isyana katılmış isyan aylarca sürmüş sonunda ise bastırılmış ve yalın kılıçla dövüşen Enver Paşa silahla Ruslar tarafından kalbinden vurularak öldürülmüştür!.. bilindiği gibi korkak değil cesur bir insandı Rus mitralyözüne kılıçla gidecek kadar yürekli birisiydi!..

Mart 27, 2007, 08:37:41 ös
Yanıtla #32

Enver Paşa hakkıdaki bilgilerime yenileri eklendi sağolun ne güzel bir ortam herkes birbiriyle fikir alış verişi yapabiliyor.
« Son Düzenleme: Nisan 25, 2007, 10:20:04 ös Gönderen: Fraternis »

Mart 27, 2007, 08:47:32 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Siz de sağolun :) Evet burada herkes birbiriyle görüş alışverişi yapıyor ve güzel bir ortam biz sizden siz bizden geçiniriz işte! :)

Buaralar şahsi yoğunluğumdan dolayı yazamıyorum ama yakında daha müsaitim

Herkese iyi akşamlar!

Mayıs 04, 2007, 06:08:46 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Ben yazmayı bırakıyorum arkadaşlar herkese tatlı muhabbet ve tartışma için teşekkürlerimi sunuyorum. Sn. SublimePrince ve Sn. Mason'a da aydınlattıkları için teşekkür ediyorum. Hepiniz sağlıcakla kalın.

Saygılarımla!..

İTTİHATÇI.

Mayıs 04, 2007, 06:19:41 ös
Yanıtla #35
  • Uzman Uye

Ben çok bu forumu terketmek istedim o kadar çok yazmıcam dedim ki ama dur bir bakayim ne yazmışlar diye girdiğimde tekrar birşeyler yazıyorum.  Yani bu site bağımlılık yaptı. Ayrıca hamletinde üye olmaması beni üzdü.
''Kızıl elmada buluşalım''

Mayıs 04, 2007, 06:46:54 ös
Yanıtla #36
  • Ziyaretçi

Ben yazmayı bırakıyorum arkadaşlar herkese tatlı muhabbet ve tartışma için teşekkürlerimi sunuyorum. Sn. SublimePrince ve Sn. Mason'a da aydınlattıkları için teşekkür ediyorum. Hepiniz sağlıcakla kalın.

Saygılarımla!..

İTTİHATÇI.
Umarim tekrar geri donersiniz, veya daha iyisi hic gitmemissinizdir...
Ben çok bu forumu terketmek istedim o kadar çok yazmıcam dedim ki ama dur bir bakayim ne yazmışlar diye girdiğimde tekrar birşeyler yazıyorum.  Yani bu site bağımlılık yaptı. Ayrıca hamletinde üye olmaması beni üzdü.
Hamletin uye olmamasi beni de uzdu. Fakat gorunuse gore kendi secimiydi...

Mayıs 04, 2007, 06:49:34 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sn. Alaaddin haklısın site bağımlılık yapıyor. :) Hamlet'in gitmesine bende üzüldüm ama sanırım kendi isteğiydi.

Mayıs 04, 2007, 06:53:43 ös
Yanıtla #38
  • Ziyaretçi

Sn. SublimePrince buradayım. :) teşekkür ederim. :)

Saygılarımla.

Mayıs 04, 2007, 08:50:28 ös
Yanıtla #39

sn ıttıhatcı kardesım gıtmemene gercekten cok sevındım.sn hamletın cıkmasına bır nebze uzuldum ama osmanlı turkmudur? konu baslıgı altında yazdıkları gercekten ortamı germıstı ve cok ılerıye gıdıp formun kalıtesını dusurmustu.alınan kararların herkese hayırlı olması dılegıyle...