Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Her mason yeni bir üye bulmalımı?  (Okunma sayısı 17027 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 24, 2010, 04:55:36 öö
  • Ziyaretçi

Masonların on binden fazla oldukları gerçeği, her yıl binlerce yeni adayın öneriliyor olmasını gerektirmez mi? Bir kişiyi aday olarak öneren masonun ağır bir sorumluluk altına gireceği malum. Aklıma şu sorular geliyor; Ya ülkemizde nitelikli insan sayısı çok az, ya da birçok mason bu sorumluluğun bilincinde olduğundan üstlenmeyi göze alamıyor. Birde acaba yeni üye öneren masonların itibarı kardeşler arasında nasıl algılanıyor?

Aralık 24, 2010, 05:05:39 ös
Yanıtla #1

Sn. AuthenticVisions,

Soruya soruyla karşılık vermek pek tarzım değildir ama bu sefer faydalı olabileceğini düşünüyorum. O sebeple izninizle size bir soru yönelteyim.

Gönül ferahlığı içerisinde, her yönüyle iyi bir insan olduğu konusunda kefil olabileceğiniz kaç kişi var çevrenizde?

Nitelikli insan sayısının az olması ülkemize has bir durum değil bence. İyi insan dünyanın her yerinde makbuldür ve az bulunur maalesef :) Sorumluluk üstlenmeyi göze alamamak gibi bir durumun söz konusu olacağına ihtimal vermiyorum. Aday içine siniyorsa, her Mason tereddüt göstermeden teklifini yapar.

İtibar kazanma konusuna gelirsek, bir Masona getirdiği yeni üyeler için, tabi ki adet üzerinden değil, ama nitelik bakımından müteşekkir olunacaktır.

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Aralık 24, 2010, 09:59:53 ös
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

Sayın Mustafa Kemal konuyu oldukça açıklayıcı ve akli olarak irdelemiş. Tatmin edici bir cevap olmuş. Ancak konu başlığı oldukça ilgi çekici. Sanırım Sayın Mustafa Kemal' in açıklaması üzerine geriye bir tek, her masonun bağlı bulunduğu locaya yeni bir mason veya masonlar kazandırma yükümlülüğü var mıdır kalıyor !

Böyle bir zorunluluk var mıdır ?

Aralık 24, 2010, 11:07:58 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Mustafa Kemal Kardesim gercekten cok guzel aciklamis ve soruyu net bir sekilde cevaplamis. Sn. Lethe'in sordugu soruyu da  yanitlamak isterim. Eger ki bir zorunluluk, sorumluluk ve gorev olarak soruyorsaniz yanitim "hayir" olacaktir. Hicbir Masonun  yonde bir yukumlulugu yoktur. 50 sene  olup da hickimseye kefil olmayan bir Mason'a kimse neden kimseyi teklif etmedin seklinde bir telkin gelmez.

Bu Sn. Lethe'in sorusunun bir boyutu idi. Simdi diger bir boyutuna bakalim. Tabi ki uygun gordugunuz, gercekten butun kalbiyle Mason olmak isteyen ve bunu dogru sebeplerle isteyen, sevdiginiz ve iyi insan olduguna inandiginiz bir arkadasinizi onermek ve yapacagi seyahat boyunca yaninda bulunup ona destek olmak, karsisina cikabilecek guclukler hakkinda ona yardim etmek muazzam bir keyiftir. Bu konuda inaniyorum ki forumdaki butun Kardeslerim benimle hem fikir olacaktir.

Ozetlemek gerekirse, bu sekilde bir yukumluluk yoktur ancak ikinci paragrafta yazdigim uzere teklif yapmak buyuk bir keyif ve sahsim adina duygusal bir olgudur.

Sevgi ve saygilarimla,

MMC
« Son Düzenleme: Aralık 24, 2010, 11:11:38 ös Gönderen: master_mason_cleveland »
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.

Aralık 25, 2010, 09:16:15 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bir soru ve güzel iki yanıt.

Her konuya burnumu soktuğum için kimleri benim de katkıda bulunmamı beklemekte olabilir.

Onu yapabilirim ama bu aşamada soru yönelteceğim.

Türkiye'de masonların, öteden beri, kardeşlerinin toplam sayısının istenilen oranda artış göstermediğinden yakındıklarını, aday önerme bakımından biraz daha varlık göstermeleri için teşvik edildiklerini hep bilir, duyarız. Bugün için Türkiye'de, etkin masonik çalışmalarda bulunanları değil, bir mason locasına "üye" olarak kayıtlı bulunanların toplam sayısının 20 bini bulmadığını, bunu Türkiye'nin genel nüfusuna oranladığımızda çok küçük bir oran olarak kaldığını da biliyoruz. Diğer ülkelerden birçoğunda -elbette hepsinde değil- masonların toplam sayısı çok daha fazla. Aslında bu toplam sayı da önemli değil, bu sayının nüfusa oranı önemli. Hatta masonlara göre asıl önemli olan kaç loca olduğu... 

Özellikle Amerika ve Batı Avnrupa'da (İngiltere dahil) son zamanlarda kayıtlı masonların sayısında belirgin bir azalmanın başgösterdiğini de biliyoruz. (Bunun nedenlerine hiç girmeyelim. Konu dışına çıkarız.)

Tüm bunlar, masonların yeterli sayıda aday (yeni üye) önermediklerini gösterir. Bu varsayımı ortaya koyarken, localarda bir adayın reddedilmesi olgusunun pek ender çıktığını öngörüyorum.

Böyle olunca, masonlar yeterli sayıda öneride bulunmuyor demektir. Yanlış mı?

Doğruysa sorumu yönelteyim: Masonlar aday önermede niçin bu kadar tutuk davranıyor, niçin daha çok sayıda aday önermiyorlar?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 25, 2010, 10:27:29 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Belki haddim değil fakat uzun zamandır böyle bir konunun açılmasını bekler buldum kendimi.Biraz sorguladığımda ise -konuyu okumam sonucunda- bir insana güvenmek ona kefil olmak gerçekten büyük bir sorumluluk.Bir kişiyi tanımak,olaylar karşısında tutumlarını sezmek  zor ve uzun bir uğraş.Ki bahsettiğimiz kurum Masonluk olunca bence bir daha düşünmekte gayet haklı insanlar.
       Sayı yahut oran azdır fakat düzenin bozulmaması ya da amaçsız insanların(bu seyahate farklı amaçlarla çıkanların) böyle bir ortamda bulunması ne derece gerekli ki?

Saygı ve Sevgilerimle...

Aralık 25, 2010, 11:24:48 öö
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn ADAM'a katilamadigim tek bir nokta var. O da genel nufusla Mason sayısının oranlamasi.

Ben genel nüfus oranı yapılmasına karşıyım. Herseyden önce Mason olma şartlarına (yas-cinsiyet-iyi ahlak- ekonomik yeterlilik- bilgi [egitim] düzeyi) göre bir demografim calışma yapılıp bu yeterliliğe haiz nüfus bulunmalı ve ona olan orana bakılmalı. Acaba Türkiyede bu şartları taşıyan nüfus sayısı kactir? sonra diğer ülkelerde de benzer bir calışma yapılıp onun oranlarına bakılmalı. Acaba gercekten ülkemizde bu konuda bir eksiklik var mı diye.

Yoksa genel nüfus oranlamasi yanlış verilere ulaşmaya sebep olabilir.

Saygılarımla.

Aralık 25, 2010, 11:45:59 öö
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın SkullG'nin dediği doğru. Bir karşılaştırma yapılacaksa bunun bir demografik istatistiksel veri tabanına oturması gerekir doğru bir sonuca varabilmek için. Ancak şunu da unutmayalım. Gelişmiş ülkeler ile gelişmekte olan ülkelerin özellikle kırsal kesim göz önünde tutularak yapılan bir incelemesinde, öyle olağanüstü düzeyde farklar görülmez; belki birkaç ülke bundan istisna tutulabilir, İsveç gibi. Ancak İsveç'te de mason adaylarının seçiminde diğer birçok ülkeye oranla çok çok daha sıkı bir tutum uygulanmaktadır. Bu nedenle eğer benim belirttiğin genel nüfusa oran esas alınacak olursa, bilmiyorum ama Türkiye'deki oranın İsveç'teki ordandan daha yüksek çıkması olasılığı var.

Anack konumuz o değil. Konumuz, şu sorunun yanıtı: Masonlar aday önermede niçin bu kadar tutuk davranıyor, niçin daha çok sayıda aday önermiyorlar? (Özellikle ülkemizde)

Sevgiler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 27, 2010, 02:04:48 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Hicbir Masonun  yonde bir yukumlulugu yoktur. 50 sene  olup da hickimseye kefil olmayan bir Mason'a kimse neden kimseyi teklif etmedin seklinde bir telkin gelmez.
MMC
Sayın master_mason_cleveland, bir mason 50 sene içinde hiç kimseye teklif götürmediyse, kişinin masonluktan faydalanıp başkasına faydasının olamayacağı geliyor aklıma.
Acaba ülkemizde babadan oğula gelen teklifler mi yoksa başka adaylara edilen teklifler mi daha fazladır?
Sorularımı mazur görünüz ard niyetli değil salt merak ettiğimden soruyorum, cevaplayan olursa sevinirim.

Sayın Mustafa Kemal sormuş "Gönül ferahlığı içerisinde, her yönüyle iyi bir insan olduğu konusunda kefil olabileceğiniz kaç kişi var çevrenizde?" diye.
Sayın Mustafa Kemal, şahsen Türkiye'de üç seneye yakın zamandır yaşıyorum, bu zaman zarfında söylediğiniz özelliklere sahip bir kişi tanıyorum. Fakat yaşadığım ülkede çok insan tanıdım.

Aralık 27, 2010, 05:01:44 öö
Yanıtla #9
  • Skoç Riti Masonu
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sn. Authentic Visions,

Kesinlikle sorunuzda bir art niyet algilamadim,  konuda lutfen musterih olunuz. Belki de bu konuda ufak bir aciklama yapmam konunun daha iyi anlasilmasi acisindan iyi olabilir. Bir Masonun oncelikli gorevleri arasinda yeni bir uye kazandirmak bulunmamaktadir. Sn. Mustafa Kemal Kardesimin de arz ettigi gibi cevrenizde gercekten iyi bir insan olduguna inandiginiz bir kimse varsa ne ala. Fakat vermeye calistigim bir uc bir ornek idi. Farz edelim ki bir Mason tam 50 yilini doldurmus ve bu 50 yil icinde onerebilecek uygun kimseyi gormemis. Bunu bir kabahat veyahut bencillik olarak degil de talihsizlik olarak yorumlamayi ben daha uygun buluyorum. (soylediklerim konusunda sizi tenzih ederim)

Butun bunlari bir kenara birakip sunu da soyleyebilirim 50 yilini Masonlukta gecirip de hickimseye kefil olmamis br Masonun olma ihtimalini cok dusuk buluyorum. Sorunuzun diger kismina gelince ne yazik ki sozu diger ustatlara birakmak zorundayim, zira ben Turkiyede yasamiyorum. Bu sebeple Turkiyeden birinin sorunuzu yanitlamasi cok daha uygun olacaktir.

Sevgi ve saygilarimla,

MMC
Behold! How good and how pleasant it is for brethren to dwell together in unity.