Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İshak Alaton'un Öğütü  (Okunma sayısı 3660 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 03, 2012, 08:59:09 ös
  • Aktif Uye

Merhaba...
Forumda ortam bazen gereksiz yere geriliyor. Daha önce paylaşıldı mı bilemiyorum? Bir mason arkadaşım bana yollamıştı. İshak Alaton'un bu sözleriyle biraz gündemi değiştirebilirmiyiz bakalım.
Saygılaımla.

İster genç olun ister yaşlı, yaşınızla barışık değilseniz ihtiyarsınız demektir. Çok genç ölen yaşlılar olduğu gibi ihtiyar doğanlar da vardır.

Üniversitelerimizde yaptığım söyleşilerde bana en çok para hakkında soru sorulur. Herhalde iş adamı olduğum için.

Ben, ''paranın iki kişiliği vardır'' derim.

Birincisi; para bir değiş tokuş aracıdır. Para verip yiyecek, giyecek, ev, bark, hatta sağlık satın alabilirsiniz.

İkincisi ile gelecek korkusunu yenersiniz.

'Yaşlılığımda çaresiz, muhtaç, perişan kalmam çünkü kötü gün paramı bir kenara ayırdım dersiniz".

Ama para ötesi para-üstü bir konu daha vardır, bunu parayla satın alamazsınız. Bunun adı, zevk ve keyiftir.

Zevk almak, keyif duymak ancak KÜLTÜR ile mümkündür.

Resimden zevk almak için sergiler bedava, müzik, kaset ve diskler üç otuz para. Ayrıca konserler de pahalı değil. Tiyatrolar hamburger fiyatına...

Aşk ve sevgi zaten bedelsiz.

Güneşin batışından, denizin hışırtısından ya da bir satranç oyunundan zevk alabiliyorsanız, güneşi kaç paraya batırabilirsiniz? Denizi hışırdatmanın fiyatı nedir? Kalenizle bedavaya şah çekebilirsiniz.

Yaşlılığınız için biriktireceğiniz kötü gün parası kadar belki ondan da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür.

Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin.

Yaşlılar ölüme daha yakın derler. Ama ölüm nüfus kağıdı sormuyor.

Şimdiki tutkulu projem, bir ceviz ormanı yetiştirmek. Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş. Şimdi 76 yaşındayım yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi...
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Kasım 03, 2012, 11:16:25 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın Alaton güzel sözler söylemiş. Ne yazık ki bir çoğumuz bunların farkında değiliz.
       Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Kasım 04, 2012, 12:03:17 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Alıntı
Şimdiki tutkulu projem, bir ceviz ormanı yetiştirmek. Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş. Şimdi 76 yaşındayım yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi...

:) :) :)
Amaçı olana her zaman saygı duyarım ... 8)
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Kasım 04, 2012, 07:42:50 öö
Yanıtla #3
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın asimov'un aktardığı Sayın İzhak Alaton'un bu yazısı bence de çok değerli...

Dikkatle, ağır ağır, tümce tümce okunmasını öneriyorum.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 05, 2012, 07:38:52 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Geçen akşam bir televizyon programında yine sayın Alaton ile yapılan bir söyleşiyi izledim. Çok zeki olduğunu düşünüyorum. Şöyle bir söz söyledi. "Barışı sağlamak cesur adamların işidir" dedi. Bence çok haklı,  bilgili olmayı da unutmamak lazım.
      Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"