Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: "Evrensel Kadın Masonlar"  (Okunma sayısı 2357 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 21, 2018, 05:23:42 ös

Sürekli tartıştığımiz konu."Kadin Mason olamaz tartışmaları".Gayet güzel Kadinlarimizda Mason olabiliyorlar.Bbc gazetesinin Kadin Masonlarla ilgili röportajını okurken emek verdiğim ve araştırma icerisinde olduğum Masonluk cemiyetinde Kadin Masonlari yurtdışında görmek benim için umut oldu.İlerde İngiltereye yada Kanadaya yerleşip hedefimi gerceklestirmeyi düşünüyorum.Makaleyi harici bayanlar için paylaşmak istiyorum.Herzaman yola çıkınca zorlu bir süreç vardır.Her yolun bir ışığı mutlaka bulunur.Alttan ikinci resim genç yaşta olan Kadin Mason"Üstad Mason'luk"derecesine yükselmiş.Yollar dikenli olsada kadinlar her zorluğun üstesinden gelir.Saygilarimla.

Kadın masonlar 100 yıldan uzun bir süredir faal. Tıpkı erkek masonlar gibi toplantıları, seremonileri ve ritüelleri var. BBC'nin Victoria Derbyshire programı, bu gizli topluluğu daha önce kimseye verilmeyen bir izin sayesinde görüntüledi.

"Masonluk nedir?" diye soruyor Antik Masonluk Yüce Kardeşliği Üstadı.

"Alegorilere gizlenmiş ve simgelerle resmedilen özel bir ahlak sistemidir" diye yanıtlıyor Dialazaza Nkela.

Nkela, "ikinci seviyeye" geçişini sağlayan seremoniye katılıyor.

Bu seremoni, topluluk içindeki konumunun yükselişini kutluyor.

"İlk seviyenin" töreni üyeliğe kabul töreniydi. Bu törende boynuna bir kement geçirilirken "sağ kolu, göğsünün sonu ve diz kapağını" açması gerekiyordu.

Bu öğelerden her birinin sembolik anlamları olduğu söylense de bu anlamların ne olduğu bizimle paylaşılmıyor.

"Üçüncü seviyede" ise "ölümü ve yeniden doğuşu deneyimleyecek". Bu "bir hayatın sonlanıp yeni bir hayatın başlamasını" temsil edecek.

Bunun ne anlama geldiği de bizimle paylaşılmadı.

Bu ritüeller, bu gizli topluluğun nasıl işlediğine yönelik izlenim edinmemizi sağlıyor.

Dalazaza masonluğun kendisi için neden önemli olduğu hakkında sorguya çekiliyor
Image caption Dalazaza masonluğun kendisi için neden önemli olduğu hakkında sorguya çekiliyor
Çoğu insan kadın masonların varlığından bile habersiz.

İngiltere'de 300 yıllık geçmişleri var
İngiltere'de erkek masonlar 300 yıl önce resmi toplantılara başladı ve her zaman daha fazla ilgi çekti. İngiltere'deki erkek masonların başında Kent Dükü Prens Edward bulunuyor.

İngiltere'deki kadın masonların locası ise 20. yüzyıl başında ikiye bölündü. Bugün Antik Masonluk Yüce Kardeşliği ve Kadın Masonlar Locası adlı iki ayrı örgüt bulunuyor.

Kadın Masonlar Locası genelde ülke çapındaki localarda veya tapınaklarda buluşuyor.

Seremoniler sırasında kadınlar beyaz bir cübbe giyiyor ve boyunlarına rütbelerini gösteren farmasonluk simgeleri takıyorlar.

Antik Masonluk Yüce Kardeşliği bu tür localarda buluşuyor
Image caption Antik Masonluk Yüce Kardeşliği bu tür localarda buluşuyor
Tören odanın merkezindeki koridordan geçerek başlıyor. Örgüt üyeleri birbirlerine eğilerek selam verirken Üstad-ı Muhterem Zuzanka Penn tahta benzeyen büyük bir sandalyede oturuyor.

Seremoniler sırasında dua da ediliyor ve zaman zaman grubun dini bir grup olduğu izlenimi uyandırıyor. Fakat Penn, durumun böyle olmadığını vurguluyor:

"Mason olmak için üstün bir varlığa inanmanız gerekiyor. Ama bu herhangi bir inancın varlığı olabilir.

"Bazı üyelerimiz çok dindardır, bazılarıysa inandıkları dini o kadar ön planda tutmaz. Ama her dinden ve ırktan insanlar bizim üyemiz olabilir."

Masonlar boyunlarına rütbelerini gösteren simgeler takıyor
Image caption Masonlar boyunlarına rütbelerini gösteren simgeler takıyor.
Kadınların çoğu 50 yaş ve üzerinde. Bu durumu değiştirmek istiyorlar ve bu yüzden genç üyeler kazanmak için üniversite öğrencilerini kazanmayı hedefliyorlar.

Optisyen Roshni Patel, üstat mason seviyesine ulaşmasını sağlayan bir seremoniye dahil oluyor.

Masonlara 7 yıl önce katılmıştı.

Seremoniyi izlememize izin verilmiyor fakat kendisine tahtımsı sandalyeye oturma "onuru" verildiğini öğreniyoruz.

Salondan çıkarken "Sandalyeye oturtulma sürecim çok duygusaldı" diyor:

"Özellikle çok değer verdiğim loca üyeleri yanımdayken."

Roshni Patel
Image caption Roshni üstat mason oldu
Üstat mason olmanın nasıl bir his olduğunu sorulduğunda "Hâlâ şok içindeyim" diyebiliyor yalnızca.

Fakat masonların örgütlenmesinin önündeki en büyük engel gizlilikleri ve yolsuzluğun yanı sıra üyelerinin birbirlerinin arkasını kolladığı, kariyer basamaklarını hızla çıkmalarını sağladığı adam kayırmacılık gibi özelliklerle ilişkilendirilmeleri.

Penn, böyle bir şey olmadığını söylüyor:

"40 yıllık masonum böyle bir şey görmedim. Ne biri bana torpil yapmayı teklif etti ne de ben başkasını kayırdım.

"Bu tip hikayeler duyarsınız ama ben hiç karşılaşmadım."

Christine Chapman
Image caption Christine Chapman masonları özel kılan şeyin gizlilikleri olduğunu söylüyor
1997 yılında İngiltere İçişleri Bakanı Jack Straw mason polisleri ve yargıçları gönüllü olarak üyeliklerini açıklamaya davet etti fakat bu plan masonların dava açma tehdidi sonucu geri çekildi.

Antik Masonluk Yüce Kardeşliği Üstad-ı Muhteremi Christine Chapman, "Bazı polis üyelerimiz var ama kimseyi kayırdıklarını görmedim" diyor.

Fakat polis ve yargıda yolsuzluklarına yönelik uzun zamandır suçlamalar sürüyor.

Masonluk kuralları üyelerinin birbirlerini kollamalarını ve yasalara uygun olduğu sürece sırlarını saklamayı şart koşuyor. Bu kural nedeniyle yolsuzluğa bulaşmış kliklerin oluşabileceğinden endişeleniliyor.

Masonlarla ilgili bilgiler
Dünyada 6 milyon masonun 200 bini İngiltere Birleşik Yüce Locası üyesi
İngiltere'de 4 bin 700 kadın mason ve 200 bin erkek mason bulunuyor.
Masonlar loca dedikleri tapınaklarda buluşuyor. Bu geleneğin eskiden duvar ustalarının (mason duvar yapıcı, taş örücü demektir) inşa etmekte oldukları kilise veya katedrallerde buluşmalarından geldiği düşünülüyor.
Giydikleri mason kıyafetlerinin mason örgütlerinin duvar ustalarının örgütlerinden ayrışmaya başladığı döneme dayandığı, kıyafetlerin taş parçalarının sıçramasına karşı giyildiği tahmin ediliyor.
Bir kişinin tam mason olabilmesi için "üçüncü seviyeyi" de aşması gerekiyor. Bu seremonide yoğun bir sorgulama yapılıyor.
Ünlü masonlar arasında Sir Winston Churchill, Sir Arthur Conan Doyle, Rudyard Kipling, Robert Burns, Oscar Wilde ve Peter Sellers da bulunuyor.
line break
Chapman, masonların gizliliğinin amacının gizem uyandırmak ve cazibe yaratmak olduğunu, arkasında şeytani bir plan olmadığını söylüyor:

"İnternetteki tüm teorilere rağmen dünyayı ele geçirmeye veya hükümetleri devirmeye çalışmıyoruz.

"Gizliliğe önem veriyoruz çünkü masonluğun olayı bu."

Masonluğun en ünlü özelliği mason el sıkışmasıdır ve kadın örgütleri için de bu geçerli.

"Tabii ki bizim de gizli bir el sıkışma yöntemimiz var" diyor Penn.

Fakat bu yöntemi göstermeyi reddediyor:

"Bu bir sır. Öğrenmek için aramıza girmen lazım.
  Kaynak:https://www.google.com/amp/s/www.bbc.com/turkce/amp/haberler-41921441
« Son Düzenleme: Nisan 21, 2018, 05:32:31 ös Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 23, 2018, 11:19:28 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Cevabını eksik verebildiğim bir soruda engelleri ve sınırlarımı kaldırmamı sağlayan harikulade bir paylaşım çok teşekkürler Sayın @Farmakoloji
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Nisan 23, 2018, 11:30:21 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Tek kelime ile harika bir paylaşım. Teşekkürler sayın Farmakoloji.
      Saygılar-sevgiler
"Vur ama dinle beni"

Nisan 24, 2018, 05:32:12 öö
Yanıtla #3

Sayın Faust, nikinizle ilgili "Faust" kitabını bilirmisiniz bilmiyorum ama Faust kitabını okumuştum.Etkiliyici ve guzel bir kitap...Sayin @FAUST  ve Sayın @Alşah bey ben teşekkür ederim.Katkida bulunduğum için müşerref oldum...Saygılarımla.
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Nisan 24, 2018, 09:36:29 öö
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sürekli tartıştığımiz konu."Kadin Mason olamaz tartışmaları".

Elma ile armudu karıştırmamak lazım. Bu forumda hiçbir zaman "kadınlar Mason olamaz" denilmedi.
"Kadınlar Geleneksel Mason olamazlar" sürekli olarak söylenen budur. Bu da evrensel bir kuraldır.

Saygılarımla ve Sevgilerimle
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Nisan 24, 2018, 10:45:37 öö
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Güzel bir paylaşım Sn Farmakoloji.
Paylaşımda , loca üyelerinin 50 yaş ve üstü bayanlardan oluştuğu fakat genç kesimlere hitap etme çalışmalarının olduğu söyleniyor.
Bunu gerçekleştirmeleri halinde büyük bir kazanım elde etmiş olurlar.
Denemeyi bilene imkansız yoktur / Büyük İskender

Nisan 24, 2018, 05:54:01 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Elbette Faust kitabı benim hayatıma yön veren harikulade bir eser ilk okuduğumda İlkokul 4.sınıfta idim ancak tiyatro oyununun İtalya’da oynanıyor olması üzüyor umarım bir gün izleme fırsatı bulurum :) @Farmakoloji
Whom united with virtue, death shall not seperate.

Nisan 24, 2018, 08:04:25 ös
Yanıtla #7

Bir bayanın var oluş doğasındaki zariflikte, zaten tüm evrenin özeti saklıdır.Biz erkekler ise; bilim ve sanatın ortasında o zerafet dolu yaratımın ışığını ararız.Bilim ve sanat; ezber ve ilhamın kanımca en gerçekci soyutluğudur.Tam karşısında duran ve tüm bu korkuların yarattığı soyut hurafi dogmalara karşın,Bilim ve sanata "gizem" katabilecek birkaç bayanın dokunuşu, muhakkakki zaruridir.Hurafelerin avcunda kavrulmuş ve ilgiyi her daim çekmiş olan "gizem",artık bayanların Bilim'i sanat ile yoğurduğu aydınlığa katılıyor; ve tüm bu karanlıkların bile bu kıvılcımı söndürebilmesi olanaksız.

Sevgiler
« Son Düzenleme: Nisan 24, 2018, 08:12:45 ös Gönderen: Tık-Tik-Tak »
Sen Özelsin