Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Eviniz Icin Pratik Bilgiler  (Okunma sayısı 6495 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Haziran 10, 2008, 02:14:33 ös
  • Aktif Uye

Bu tur bilgiler her an lazim olabiliyor :)

1)- Acikta unutulan ve bayatlayan biskuviler icin

Kucuk firin tepsisi icinde birkac dakika isitirsaniz, yeniden tazelik kazandiklarini gorursunuz

2)- Acilmakta direnen cam kavanozlar icin

Altina sert bir sekilde vurursaniz avilacaklardir

3)- Bal nasil saklanir?

Bal kavanozunu sicak olmayan serin ve karanlik bir yerde saklamak gerekir. Gun isi alan bal bolulur. Ayrica kavanozun kapagi acik kalirsa nem alir ve tadi acimtrak olur.

4)- Basarili omletin sirrri

Iyi bir omlet yapmanin ilk kurali, hicbir zaman 6 dan fazla yumurta kullnamamanizdir. Pisiriken de daima gazli ocak tercih edilmeli, elektrikli ocak kullanilmamamalidir.

5)- Bayat ekmekler icin

Ince ince dilimleyip uzerine sut serpin ve kizgin yagda kizartin, ters cevirip uzerine domates ve peynir koyun ve biraz da nane ve kekik serip. Kanepeniz hazir :)

6)- Buzdolabindaki kotu kokular

1 kase sutu buzdolabina koyun ve 1-2 gun sureyle birakin. Sut, buzdolabinizdaki kokulari almis olacaktir, sonra kullanmadan atin.

7)- Buzdolabinizin iyi sogutmasi icin

Icine bir torba buz koyun. Tuzun dolaptaki nemi aldigini goreceksiniz.

8 )- Caydanlik temizlenmesi

Caydanliginizin icine biriken kirec tortusunu yok etmek istiyorsaniz, 15dk kadar icinde sirke kaynatin veya kabin icinde yumurta kanuklarini bir sure birakin. Kirecin yok oldugunu goreceksiniz.

9)- Corba cok tuzluysa

Pisirdiginiz corbanin tuzunu fazla kacirdiginiz icin fazla uzulmeyin.. Bunu telfai etmenin birkac yolu vardir;

- Eger corba cok tuzlu degilse, bir parca seker isi halledecektir.
        - Corbanizin icine birkac patates dilimi atin, corbaniz pistikten sonra icinden cikarin
        - Eger corbaya cok fazla tuz koymussaniz, icine gumus bir kasik ve kucuk bir bardak dolusu cig sut koyun. 5-10 dakika kisik ateste pisirin ve icindeki kasigi cikarin

10)- Dibi tutan tencereler

Yemegi yaktiysaniz, atesten indirdiginiz tencereyi derhal islak bir bezin uzerine oturtun. Dibine baglanan yemek tabakasi cozulecektir. Tencereyi yikamak icin icine biraz sirke koyarak bekletin. Isinizin kolaylastigini goreceksiniz.

Haziran 10, 2008, 06:58:32 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Çoğunu biliyordum ama bazıları yeni benim için :) Teşekkürler Sayın poyraz06.

Haziran 10, 2008, 07:05:09 ös
Yanıtla #2
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı

teknolojiye bak ya hu... peki dostum bu bir torba buz, buzdolabındaki nemi aldığı için mi tuz haline dönüşüyor. yoksa hep tuz muydu? veya aslında hep buz olarak mı kaldı?

Haziran 10, 2008, 07:12:50 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Alıntı

teknolojiye bak ya hu... peki dostum bu bir torba buz, buzdolabındaki nemi aldığı için mi tuz haline dönüşüyor. yoksa hep tuz muydu? veya aslında hep buz olarak mı kaldı?

:D :D :D Hocam, buz tuz olacaktı. poyraz06 yanlış yazmış :D :D :D Çok güldüm yaaa ;D

Haziran 10, 2008, 07:15:57 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

yaaa :D Bakmadan hizli hizli yazarsam olacagi o :D :D :D :D

Haziran 10, 2008, 07:16:47 ös
Yanıtla #5
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hocam ben tedbir olsun diye dolaba hem bir torba tuz hem de bir torba buz koymuştum. o zaman buzu çıkartayım buzluğa koyayım zaten erimeye yüz tutmuştur diye düşünüyorum.

açıklama için ayrıca teşekkür ederim. gülücükler yüzünüzden eksik olmasın, dilerim hayatınız boyunca gülünüz

Haziran 10, 2008, 07:23:18 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Hocam ben tedbir olsun diye dolaba hem bir torba tuz hem de bir torba buz koymuştum. o zaman buzu çıkartayım buzluğa koyayım zaten erimeye yüz tutmuştur diye düşünüyorum.

açıklama için ayrıca teşekkür ederim. gülücükler yüzünüzden eksik olmasın, dilerim hayatınız boyunca gülünüz

:D Bende aynı şeye dikkat ettim hocam ama eee bayanız ya, buz tuzdur dedim kendi kendime :)

Teşekkür ederim hocam güzel dilekleriniz için, sizinde gülücükler eksilmez hiç yüzünüzden, mutlulukların en güzeli sizinle olsun.

Kasım 18, 2012, 03:04:52 öö
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

İnanin bildigim ve bilmedim vardi ogrendim tsk ederim usadlara

Ocak 03, 2013, 09:23:58 öö
Yanıtla #8
  • Aktif Uye

Beyaz tül perdeler:                                                                                                                                         

Pencerede dura dura kararır, değil mi? Gerçi önceleri, yıkamayla bu siyahlık gider ama, daha sonraları bu kararmayı gidermek kolay olmaz. Onun için size tavsiyemiz yıkama suyuna 1-2 çorba kaşığı toz şeker katmanızdır.

Tavanız balık kokuyorsa:                                                                                                                                   

Tavayı limonla bir güzel ovalayın ve yıkayın.

Kesik limonu nasıl sıkarsınız:                                                                                                                             

Küçük bir tabağa toz şeker serpin, kesik tarafı şekerin üzerine gelecek şekilde koyun iki hafta limon kurumadan saklanır.

Patates haşlarken:                                                                                                                                             

Haşlama suyunun içine bir kaşık margarin koyun patateslerin vitaminlerini kaybetmemiş olursunuz. patatesler daha çabuk pişerler aynı zamanda.

Soyulmuş pateteslerin kararmadan saklanması için:                                                                                         

Saklanacak kabın içine su, bir tutam tuz koyun. Buzdolabında saklayın gerektiği zaman suyla yıkayıp kullanın.

Pastalarınızın daha gevrek olması için:                                                                                                             

Hamurun içine bir çay kaşığı tuz atın.

Mangal ızgaralarının temizliği için:                                                                                                                   

Ilıkken cam sille temizleyin veya ılıkken nemli gazete kağıdına sarın bir müddet sonra sertleşmiş artıkların yumuşadığını göreceksiniz.

Boya kokusunu gidermek için: İki büyük baş soğanı soyup ikiye bölün suyun içine atın bunu da kokulu odaya koyun.

Çay lekesi:                                                                                                                                                         

Çayla lekelenen bir kumaşı temizlemenin en iyi yolu, hiç vakit geçirmeden üzerine kaynar su dökmektir. Bazı kaynaklar limon kolonyasının da çay lekesini çıkarmada yararlı olacağını kaydediyor. Hemen temizlenmeyen bal lekelerini çıkarmak da zordur. Ama leke olur olmaz hemen ılık suyla yıkanır ve durulanırsa lekeden eser kalmaz.

Yumuşak havlular:                                                                                                                                             

Eski havlularınızı yumuşatabilmek için, yıkadıktan sonra bolca mutfak tuzu dökülmüş sıcak suda bir saat bekletin.

Fırın Izgaraları:                                                                                                                                                   

Fırında et kızarttığınız zaman, ızgaralar çok kirlenir. Yıkarken de, ızgaraları temizlemek biraz zor gelebilir. Fakat ızgaraları ıslatıp, ponza taşıyla ovarsanız tüm yağların ve lekelerin çıktığını, ızgaranın pırıl pırıl olduğunu göreceksiniz.

Bu bilgiler de benden olsun :)
Adequatio intellectus et rei