Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hristiyan ve inancli bir Mason olunur mu?  (Okunma sayısı 9303 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 19, 2015, 07:57:13 ös
  • Ziyaretçi

Öncelikle böyle bir forumda emegi gecen ve gecmekte olan kisilere sahsim adina tesekkürü borc bilirim. Siteye yaklasik 3 senedir üyeyim ancak belki de ikinci iletim olacak bu, hayatin getirdigi zorluk ve yükümlülüklerden ötürü pek firsat bulamadim.

Sizi öncelikle HKEML üstad-i azam'i Sn. Remzi Sanver'in Fatih Altayli ile yapmis oldugu programla tanimistim, bundan öncesinde bildigim seyler tamamen komplo teorileri ve kulaktan dolma bilgilerdi. Sunu söylemek isterim ki, bir Hristiyan olarak sizi belki de anlayabilecek nadir azinliklardan birisiyim. Zira biz de sürekli kendimize yönelik sürekli hakaret, küfür, tehdit ve insanlarin kulaktan dolma bilgileri, komplo teorileri ile karsi karsiyayiz. Bu noktada empati yaptigimda sizi kendime yakin hissediyorum. Hic bir Mason ile birebir görüsmedim ancak yapmis oldugum gözlem ve arastirmaya dayanarak sunu söyleyebilirim ki, bir Mason'dan bana zarar gelecegini düsünmüyorum. Sizlerin özellikle entellektüel bilgi ve birikiminiz beni her zaman size karsi saygi duymaya itiyor.

Ben Almanya'da yasiyorum ve burada yasadigim sehirde bir Mason Locasi var fakat buradaki sistemin Türkiye'deki gibi cok faal oldugunu düsünmüyorum, belki de ben yaniliyorumdur. Fakat sunu söyleyebilirim ki, Türkiye'de yasamis olsaydim, kapiyi calip gidebilirdim. Bunu burada yapacagimi düsünmüyorum.

Bundaki etken de aslinda yukaridaki baslikta yatiyor. Ben kendimi yüceltmek babinda degil de, vurgulamak adina söylüyorum, cok inancli bir Hristiyanim. Benim icin Isa Mesih'in yeri asla sarsilmaz, O, yani Tanri, herseyden, herkesten ve her kurumdan üstündür. Sizin üyelik sartlariniz arasinda bir Tanri inancina sahip olma sarti araniyor, bunu biliyorum. Fakat, Masonlugun birkac yerde okudugum sekliyle, inancima ters düstügü yerler oldugunu gördüm. Eger istenilirse sitenin linkini de verebilirim, burada teshir edip etmemenin dogru olmadigindan yayinlamiyorum.

Sizin elbette belirli ritüel ve kurallariniz var, bunlarin disina cikamazsiniz, saygim sonsuz. Ancak ben sahsim adina, inancim her seyden üstündür, sonra geri kalan seyler gelir. Bu konuda acaba yorumunuz ne olacaktir? Sorulmaz belki ama aranizda inancli bir Hristiyan var midir?

Sitenin Admin'i, yurt disinda yasadigini belirtmis, elbette kendi locasinda ''Hristiyan'' oldugunu söyleyen bircok insan mevcuttur, ya da diger Mason kardeslerin de ayni sekilde. Fakat bize göre de herkes Isa'ya iman ediyorum, kiliseye her pazar gidiyorum diye Hristiyan olmuyor. Özellikle bunu vurgulamak isterim.

Simdiden cevaplarinizi merakla beklemekteyim, En icten dileklerimle

Isaiah

Şubat 19, 2015, 08:03:09 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Isaiah, öncelikle hoş geldiniz.

Masonluk hiç bir zaman inançlara karşı olmamıştır. Masonluk bağnazlık ve doğmalara karşıdır. Ayrıca masonluk, masonların bir yaratana veyahut bir inanca mensup olmalarını şart koşar ve ateistleri kabul etmez. İnançlı bir hristiyan elbette ki mason olabilir neden olmasın? Masonluğun dinlere karşı, negatif bir tutumu yoktur. Müslümanlıkta bile bir çok şeyh mason, olmuştur. İnancınızda bağnaz yapılar bulunmuyorsa, akla, bilime, sanata ve insana değer veriyor, hayatı, bilimselliğin ışığında anlamaya çalışıyorsanız neden olmasın?

İslam başlığı altında, Masonluğun dinlere bakışını yazdığım konuyu; http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17557.0

ve sayın ADAM'ın Masonlukta dinsel konular konusunu; http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10705.0

okumanızı tavsiye ederim.

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 19, 2015, 08:49:26 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konuda Sayın Risus'un özetle dedikleri çok güzel (doğma sözcüğünü dogma biçiminde düzelterek) ve ayrıntılarına da girilebilir istenirse fakat şu düzeltmeleri de yapalım:

Mason kuruluşlarından bazısı, masonların, varsa da yoksa da dinsel inançlarıyla hiç ilgilenmez. Çünkü onlara göre bu konudaki bir yönelim, bir tercih, Masonluğun asal evrensel amacına, insanlar arasında ayırımların giderilebilmesine engeldir. 

İnançlı bir dindar olunması ise, toleranslı, başkalarına saygılı, bilimselliği ve aklı öncelikli tutan bir tutumlu olunduğu sürece Masonluk ile çelişkili değildir.
« Son Düzenleme: Şubat 19, 2015, 08:52:35 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 20, 2015, 12:03:01 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Bu konuda Sayın Risus'un özetle dedikleri çok güzel (doğma sözcüğünü dogma biçiminde düzelterek) ve ayrıntılarına da girilebilir istenirse fakat şu düzeltmeleri de yapalım:

Mason kuruluşlarından bazısı, masonların, varsa da yoksa da dinsel inançlarıyla hiç ilgilenmez. Çünkü onlara göre bu konudaki bir yönelim, bir tercih, Masonluğun asal evrensel amacına, insanlar arasında ayırımların giderilebilmesine engeldir. 

İnançlı bir dindar olunması ise, toleranslı, başkalarına saygılı, bilimselliği ve aklı öncelikli tutan bir tutumlu olunduğu sürece Masonluk ile çelişkili değildir.
Bu kurumlar ülkemizde yok diye biliyorum yoksa yanılıyor muyum sayın ADAM ?

Saygılar...
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Şubat 20, 2015, 12:22:36 öö
Yanıtla #4
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Isaiah

Siteyi incelemenizi tavsiye ederim, iletşim de kurabileceğiniz tel var veya mesaj gönderebileceğiniz bölüm mevcut veya forum bölümünü inceleyebilirsiniz.

Arayın, konuşun derim.

http://www.freimaurer.org/

Saygılarımla
''Ya hatalarınla yüzleşir ya da hatalarınla yüzsüzleşirsin. Cahil olmak ayrı, pPslik olmak ayrıdır.''
- Dostoyevski -

Şubat 20, 2015, 12:42:33 öö
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Sayın Isaiah, öncelikle hoş geldiniz.

Masonluk hiç bir zaman inançlara karşı olmamıştır. Masonluk bağnazlık ve doğmalara karşıdır. Ayrıca masonluk, masonların bir yaratana veyahut bir inanca mensup olmalarını şart koşar ve ateistleri kabul etmez. İnançlı bir hristiyan elbette ki mason olabilir neden olmasın? Masonluğun dinlere karşı, negatif bir tutumu yoktur. Müslümanlıkta bile bir çok şeyh mason, olmuştur. İnancınızda bağnaz yapılar bulunmuyorsa, akla, bilime, sanata ve insana değer veriyor, hayatı, bilimselliğin ışığında anlamaya çalışıyorsanız neden olmasın?

İslam başlığı altında, Masonluğun dinlere bakışını yazdığım konuyu; http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=17557.0

ve sayın ADAM'ın Masonlukta dinsel konular konusunu; http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=10705.0

okumanızı tavsiye ederim.

Saygılar...

Tesekkür ederim Sn. Risus.

Simdi efendim bizim inancimizin temelinde, dogmalar ve bagnazlik yoktur. Ben Protestan oldugum icin, zaten bizde bazi uc akimlar haric bu tip hareketleri göremezsiniz. Kutsal Kitap ve bilimin isiginda hareket ederiz, zaten bunu bati dünyasindaki gelisme ve ilerlemeden ötürü görebilirsiniz, bilhassa Rönesans'tan sonra.

Simdi burada aslinda sorun Masonlugun dinlere olan bakis acisindan ziyade, dinlerin Masonluga bakis acisina dönmektedir. Yani genel anlamda Masonluk icin gerekli olan husus, bir Tanri'ya imandir. Fakat dinlerin, daha dogrusu inanclarin, Masonlugun getirdigi ilkelere karsi ne türlü bir tavir sergileyecegi önemlidir.

Bu durumda elbette sizin acinizdan bir sorun bulunmamaktadir, sorunun aslinda muhattabi inancin kendisi olacaktir.

Bizim inancimizdaki en temel ögretilerden birisi sevgidir, hatta bir kademe daha ileri gidecek olursak düsmaninizi dahi sevin ögütlenmistir. Biz kendimizi yobaz, bagnaz'dan ziyade, cagdas ve modern olarak görür ve öyle nitelendiriliriz. Elbette farkli ve zit görüsler de olabilir bize karsi. Fakat özetle, saydiginiz cercevelerin icerisinde kendimi görmekteyim.

Masonlugun inancimla celisdigini gördügüm bir taraf ise sudur (yanlisim varsa lütfen düzeltiniz);

Kutsal Kitap önemli bir kitaptır. Tanrı’nın benzersiz sözü veya Tanrı’nın kendisini insanlara açıkladığı tek vahiyi değildir. Sadece birçok dini kaynak kitabı arasında önemli bir kitaptır. Ahlaki açıdan iyi bir rehberdir. Kutsal Kitap esas olarak Tanrı’nın isteğinin bir sembolü olarak kullanılmıştır ki bunlar daha sonraki Kuran gibi kutsal metinlerde de yer almaktadır.

Simdi bu asamada alti cizili bölüm, Masonluk ögretisinde yer aliyorsa bu bizim inanc sistemimize terstir. Bunu lütfen bagnazlik olarak görmeyiniz, aksi bir beyan inancimizin felsefesine bir kere ters düser. Özellikle belirtiyim, ben bu yukaridaki ögretinin Masonluga ait olup olmadigini bilmiyorum, bir yerden okudum. Buna benzer daha örnekler var ama sadece bir tanesini sizlerle paylasmak istedim ve yorumunuzu merak etmekteyim.

Sayın Isaiah

Siteyi incelemenizi tavsiye ederim, iletşim de kurabileceğiniz tel var veya mesaj gönderebileceğiniz bölüm mevcut veya forum bölümünü inceleyebilirsiniz.

Arayın, konuşun derim.

http://www.freimaurer.org/

Saygılarımla

Sn. Metatron, gerekli inceleme ve analizi yaptiktan sonra verdiginiz linke ulasacagim.

Icten cevaplariniz icin tesekkür ederim, Saygilarimla

Şubat 20, 2015, 04:20:03 öö
Yanıtla #6
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Sayın Isaiah, elbette dediğiniz gibi inancınızda dogma ve bagnaz yapılar mevcut değilse ve hayatı, bilimselligin ışığında anlamaya çalışıyorsanız 'bu' sizin için bir engel değildir. ( Sadece inanciniz doğrultusunda söyledim. Baska bir engel varsa bilemem. ) Bunun yanısıra,  kutsal inançların gayesi, öğretilerini insanların ezber edinmesi değil, yaşamasıdir. Dini inançların ve kutsal kitapların içerisinde bulunan ayetlerin özü ebedi, kaideleri dönemi ilgilendirir. Örneğin islamda misvak kullanılır. Sünnettir. Sevabı vardır. Ancak buradaki maksat dişleri temiz tutmaktır. Bu noktada doğru olan şey, inancın özünde vurgulamak istediği diş temizliğini almaktır. Ancak bunu ezber edinenler günümüzde hala misvak kullanmaktadır. ( Elbette kullanabilir belki de doğallıgi seviyorlardir ancak sözüm doğal olanlara değil inanci doğrultusunda kullananlaradir. ) Devam edecek olursak dini inançların temelinde, insanı daha iyi insan yapmak, yalan söyleyememek, calmamak, haksiz yere öldürmemek vardır. Asıl bunlar alınması gerekendir. Özün dışında kalan kaideler dönemin yapısını ilgilendirir ve her çağda degisiklik gösterebilir. Örneğin o dönem, kadınlar alt sınıf sayılırdi. Satılır, köle olarak kullanılırdi. O çağın yapısı o sekildeydi. Şimdi gelip bu çağda, benim inancımda var deyip bu tarz şeyleri devam ettirmeye çalışmak cahillik ve yobazlik olacaktir. Ancak akıl ve bilim ile yaşayıp, dini öğretilerin özünü kavramak ve yaşamak, masonlugun inanç sistemine aykırı değildir.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 20, 2015, 04:24:03 öö Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Şubat 20, 2015, 12:10:58 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonlukta önemli ve öncelikli olan insanlıktır.

Bir kişi dinsel inancını insanlıktan önemli ve öncelikli tutuyorsa, bireaysel olarak da dinsel inancı bilimsellikten ve akıldan önce geliyorsa, kutsal olarak nitelidiği bir kitabın irdelenip eleştirilmesine, Tanrılaştırdığı bir kişinin sıradan bir insan olduğunun söylenmesine katlanamıyorsa, özetle toleranslı  yani karşıt benimseyişlere dayanabilir değilse, istediği kadar bağnaz olmadığını iddia edip dursun, bu sadece kendisini kandırmaktır. Girdip bağnazlığın tanımına bakmalıdır. 

Bunun en güzel anlatımını Yalçın Kaya "Batı'nın İki Yüzü" adlı dört kitaplık dizi yapıtının başında vermişti. Henüz o kitabı okumamış olanlar mutlaka edinip, zaman ayırıp okumalıdır.

Dert etmeyin, Türkiye'de özgürlüğü, toleransı ve insanlığı öncelikli tutan mason kuruluşu da vardır. Onun türündeki bir mason kuruluşu Almanya'da da var: adı Grossorient von Deutshland; Nazi yıkımının ardından Almanya'ya egemen olmuş o Amerikan emperyalizminin peşinden gitmeyen Almanya Birleşik Büyük Locası topluluğu dışında özgür bir mason kuruluşu.

Şubat 20, 2015, 09:16:09 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sayın Isaiah, elbette dediğiniz gibi inancınızda dogma ve bagnaz yapılar mevcut değilse ve hayatı, bilimselligin ışığında anlamaya çalışıyorsanız 'bu' sizin için bir engel değildir. ( Sadece inanciniz doğrultusunda söyledim. Baska bir engel varsa bilemem. ) Bunun yanısıra,  kutsal inançların gayesi, öğretilerini insanların ezber edinmesi değil, yaşamasıdir. Dini inançların ve kutsal kitapların içerisinde bulunan ayetlerin özü ebedi, kaideleri dönemi ilgilendirir. Örneğin islamda misvak kullanılır. Sünnettir. Sevabı vardır. Ancak buradaki maksat dişleri temiz tutmaktır. Bu noktada doğru olan şey, inancın özünde vurgulamak istediği diş temizliğini almaktır. Ancak bunu ezber edinenler günümüzde hala misvak kullanmaktadır. ( Elbette kullanabilir belki de doğallıgi seviyorlardir ancak sözüm doğal olanlara değil inanci doğrultusunda kullananlaradir. ) Devam edecek olursak dini inançların temelinde, insanı daha iyi insan yapmak, yalan söyleyememek, calmamak, haksiz yere öldürmemek vardır. Asıl bunlar alınması gerekendir. Özün dışında kalan kaideler dönemin yapısını ilgilendirir ve her çağda degisiklik gösterebilir. Örneğin o dönem, kadınlar alt sınıf sayılırdi. Satılır, köle olarak kullanılırdi. O çağın yapısı o sekildeydi. Şimdi gelip bu çağda, benim inancımda var deyip bu tarz şeyleri devam ettirmeye çalışmak cahillik ve yobazlik olacaktir. Ancak akıl ve bilim ile yaşayıp, dini öğretilerin özünü kavramak ve yaşamak, masonlugun inanç sistemine aykırı değildir.

Saygılar...

Sayin Risus,

inancimizda bagnaz yapilar mevcut degildir ancak bu kisinin bu yapilari nasil gördügüne de baglidir. Cagdas bilimin isigi ile, inancimiz cok sükür uyusmaktadir. Burada misyonerlik yapmak istemiyorum ancak bizler belirli kurallari, gelenekleri, yasalari uygulayip bunun neticesinde cennete gidecegimiz gibi bir inanca sahip degiliz, aksine insanin Tanri ile bir sevgi iliskisine sahip olduguna inaniriz. Bu hususta Masonluk ile bir celiskiye düsünülecegini zannetmiyorum.

Masonlukta önemli ve öncelikli olan insanlıktır.

Bir kişi dinsel inancını insanlıktan önemli ve öncelikli tutuyorsa, bireaysel olarak da dinsel inancı bilimsellikten ve akıldan önce geliyorsa, kutsal olarak nitelidiği bir kitabın irdelenip eleştirilmesine, Tanrılaştırdığı bir kişinin sıradan bir insan olduğunun söylenmesine katlanamıyorsa, özetle toleranslı  yani karşıt benimseyişlere dayanabilir değilse, istediği kadar bağnaz olmadığını iddia edip dursun, bu sadece kendisini kandırmaktır. Girdip bağnazlığın tanımına bakmalıdır. 

Bunun en güzel anlatımını Yalçın Kaya "Batı'nın İki Yüzü" adlı dört kitaplık dizi yapıtının başında vermişti. Henüz o kitabı okumamış olanlar mutlaka edinip, zaman ayırıp okumalıdır.

Dert etmeyin, Türkiye'de özgürlüğü, toleransı ve insanlığı öncelikli tutan mason kuruluşu da vardır. Onun türündeki bir mason kuruluşu Almanya'da da var: adı Grossorient von Deutshland; Nazi yıkımının ardından Almanya'ya egemen olmuş o Amerikan emperyalizminin peşinden gitmeyen Almanya Birleşik Büyük Locası topluluğu dışında özgür bir mason kuruluşu.

Sayin ADAM,

bizdeki temel husus 'Sevgi'dir, Sevgi herseyin temelidir. Dolayisiyla Sevgi temelli, hümanist temelli bir inanc bicimidir Hristiyanlik. Bizler inancimizi din olarak degil de, 'Tanri'yla olan Iliski' seklinde yorumlariz. Kutsal Kitabimiz'in irdelenmesine sözümüz yok, bizler her türlü elestiriye acigiz, keza Tanri'miza olan elestiri icin de bu gecerli. Fakat, Masonluk eger Tanrimizi, Kutsal Kitabimizi elestirme yönünde bir eylem icinde olacaksa, buna ben sahsen karsi olurum. Eger hangi inanca ait oldugum önemli degilse, inancima karsi da bir tutum icerisine girilmesini kabul edemem. Tartisirim, aciklarim, sükürler olsun objektif bakabilen insanlariz. Fakat bunun Masonluk'ta yeri olmasini anlayamam.

Dedigim gibi, tolerans konusunda herhalde dünyada elestirilere en acik inanca sahip gruplardan biriyizdir belki de. Kitap önerinizi dikkate aldim, okuyacagim. Tesekkür ederim.

Bahsini ettiginiz Mason Kurulusu, Türkiye'deki HKEML ile ayni cizgide degil yanlis anlamadiysam?

Saygilarimla

Şubat 21, 2015, 08:21:02 öö
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumun yeni üyelerinden Sayın Isaiah'a özet bilgiler vermekte yarar var.

Buradaki yazılar, her gün Forum üyesi olmayan yüzlerce kişi tarafından okuduğu için, burada mektup yazar gibi kişisel hitaplara ve ifadelere gerek yoktur. (Öyle sözler, özel iletilerde yer alabilir. Sitede buna olanak var.)

Türkiye'deki mason kuruluşları ve nitelikleri üzerine Forum'da çok bilgi verilmiştir. Her birinin çizgisi anlatılmıştır. Aynı şekilde dünya yüzündeki mason kuruluşlarıyla ilgili de çok bilgi var. Bunların tekrar edilmesi isteniyorsa, kabul, onu da yapalım ama öyle bir tekrar sadece gereksiz yer kaplar. Ayrıntılar üzerine soru yöneltilirse onu yanıtlarız; daha iyi.

Masonluğun dinler üzerine herhangi bir diyesi olamaz çünkü Masonluk bir kurumdur. Sadece kişilerin yani masonların bir diyesi olabilir.

Bu nedenle, eleştiriyi kişiler yapacaktır, Masonluk değil.

Sadece mason örgütlerinin belli tutumları olabilir. Nitekim vardır ve bunlar birbirinden farklıdır. Ancak bu farklılık, evrensel ölçekte Masonlukta sorun yaratmaz; aksine zenginlik oluşturur.

Bu tutumlar çerçevesinde, hangi mason kuruluşu olursa olsun, o kuruluşta öncelikle olan benimsenen ilkelerdir. Dinsel inanç, bu ilkelerden sonra gelir. kimilerinin kapsamında tanımlanır; kimilerinde tanımlanmaz; kimilerinde hiç değinilmez.

Elbette herkesin dinsel inanç özgürlüğü vardır ve bunun en güzel bir şekilde görüldüğü yer de mason örgütleridir. Birçok mason örgütünde (buna gelişimsel ve özgürlükçü mason örgütleri de dahildir) aynı örgütün çatısı altında (büyük loca, büyük doğu, federasyon ya da yüksek/ileri derece kuruluşu) hatta doğrudan tek bir locada, farklı dinlerin sıkı inançlısı olan masonlar, kardeşçe bir arada çalışmaktadır. Bunun böyle oluşu da, onların, Masonluğun amaç ve ilkelerini bireylere özel dinsel inançlara oranla öncelikli ve üstün tutuşlarından, dogmalara ve bağnazlığa karşı çıkışlarından ileri gelir.

Masonlukta masonları dinsel inançlarına göre bir istatistiksel sıralamaya alacak olursak, (bunun bir yerde yapılmış olup olmadığını bilmiyorum) herhalde en başta yani en kalabalık grup Hıristiyanlar, onların arasında en başta ve en kalabalık grup da Protestanlar olur. Zaten Masonluk Hıristiyan ortamında doğmuş olan bir kurumdur. (Ancak özgün ilkesinin teist değil deist nitelikli olduğunu da göz ardı etmeyelim. Nitekim Türkiye'deki HKEMBL'nın tutumu da öyledir.) 

Protestanlar arasında çoğunluğu oluşturanların hangileri olduğuna ilişkin bir tahminde bulunamam ama Metodistler gibi daha katı olanlar sona kalsa gerektir; diğer Hıristiyanlar arasında Katoliklerin ve Mormonların olasılıkla sona kalışı gibi. (Bu bağlamda inançlıların toplam sayısına değil, dinin içindeki oranına bakmak gerek. Nitekim aynı durum İslâm dinindeki mezhepler için de söz konusudur.)

Özet sonuç: Hıristiyan ve inançlı bir kişi elbette mason olur. Buna hiçbir engel yoktur.   

« Son Düzenleme: Şubat 21, 2015, 08:30:14 öö Gönderen: ADAM »