Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğu yaşamak ne demektir?  (Okunma sayısı 21185 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 23, 2014, 07:35:19 öö
Yanıtla #40
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ne kadar ilginç!...

Madem bir kişinin Masonluğa girmeye niyeti var ve girmeden önce görüştüğü bir mason var, -elbette öyle olmalı; başka türlüsü düşünülemez- madem o kişi Masonluğa girmeden önce o mason ile dilediğince görüşüp konuşabiliyor, Masonluğa girdikten sonra diğer masonlarla da görüşüp konuşabileceğini ya da nasıl görüşüp konuşabileceğini öncelikle ona sorması gerekmez mi?

Bir zahmet sorup da yanıtını getirirse, biz de öğrenmiş oluruz mutlulukla. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 23, 2014, 05:45:16 ös
Yanıtla #41

İyi, peki... Ben de öyle yaparım madem. Cevabı da yakında yazarım.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Mart 23, 2014, 05:49:09 ös
Yanıtla #42

Bir şeyler ima etmeden de cevap verilmemesi çok ilginç Yalan söyleyecek halim yok herhalde. Kaldı ki ben de hafta sekiz cuma dokuz o kişiyle görüşmüyorum. Aklıma geldi ve yazdım buraya. Her şeyden bir anlam çıkararak yaşamak da zor olmalı.
Hiçbir şey bilmeyen, hiçbir şeyi sevemez.
Hiçbir şey yapamayan, hiçbir şeyden anlamaz.
Hiçbir şeyden anlamayan insan değersizdir.

Mart 23, 2014, 07:44:06 ös
Yanıtla #43
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.Enelsır'da sn.adam'da gayet iyi niyetli tanımlamalar yapmışlardır ve yapmayada devam ediyorlar.Muhalefetim geldiğinden değil ama foruma son yazdığım başlıktaki konuda dahil olmak üzere genel olarak değerlendirdiğimde ben dostlarıma katılamıyorum.Masonlardaki kardeşlik bağı bahsedildiği ve altı çizilerek anlatıldığı şekilde ise foruma yansıması oldukça dehşet denebilir.Mason dostların haricilere bu kardeşlik bağlamında aynı gözlerle baktıklarına çokta emin değilim,kendimizi kandırmaya gerek yok.

Örnekmi alın bir tane vereyim sn.enelsır en son iletisinde ocak 2012 soruya cevap istemiş araadan 2 yıl geçmiş kaale bile alınmamış,cevap verme gereği duyulmamış,halbuki sn.enelsır benim gibide değil oldukça aklı başında yazan yazdığı konulara hakim ve hatta bana göre bu forumda mason olmaya aday bir dost.Bir soruya bu kadar zamanda cevap verilmemesi insanda merakı ve soru sorma ve sorarak öğrenme güdüsünü öldürür.

Masonlukta kardeşlik bağı oldukça önemli hatta bana göre yapılarak varılmak istenen sonuç çok daha önemli nemi?

Benim anladığım;
İnsanoğlu aynı anne baba ile kardeş iken aslında herkeste bu bağ mevcut iken ve biz bunun bırakın farkında olmayı unuttuğumuz bir kavramı masonluk en sahih en saf ve kardeşlik duygusunun en güzel olduğu insanın en masum yaşlarındaki haline,çıkarsız,kinsiz be kıskanmadan bir yaşam biçimi sunmayı hedefliyor.

İnsanoğlu yaşamının ilk 15 senesinde en masum ve saf hallerini yaşar,bundan sonraki zaman dilimlerinde ise kirlenmeyi öğrenir ve doğal olarakta kirleniriz.Hayatta yaşadığımız herşey hemen hemen bizi kirletir,bu kadar kirlilikten sonra ömrünün son deminde mason olmaya karar veren(erken yaşta olabilir)bir insan unuttuğu o masumiyeti kardeşlik adı altında tekrar hatırlamaya çalıştırılıyor.Benim masonluktaki kardeşlik kavramından anladığım harici olarak budur.Bu iş o kadar zor ve imkansızki bence masonlar bulanık suda avlanmıyorlar okyanusa sandalla açılmışlar,bir imkansızın peşindeler.Her duygusu gelişmiş ,her tür komplexe sahip bir sürü insanı bir ortak değer altında toplayıpta herkeste umulan neticeyi almak çok zor.

Sorunun adı neden masonluğu yaşamaktır onu çözemedim.Ortada yenilen bir tatlı çeşidi yok ki tarif verelim .İnsan eğer en temel ahlak kurallarını bilir uyar,uygular ve yaşarsa ve bunu öncelik olarak görürse buna bir isim vermesi gerekmezki,eğer buna masonluk olarak ifade ediyorsan bir başkası din bir diğeri budizm der .Ortak temeller üzerine kurulmuş sistemlerdir bana göre.İnsanın öncelikle insa(adem)adam olabilmesi önşarttır tüm bunlar için ve bunları yapmak için öncelikle mason değil adam olmak gerekli.

karahan
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ocak 26, 2015, 03:00:27 ös
Yanıtla #44
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Çok güzel bir konu ve altında birbirinden güzel paylaşımlar başta sn.enelsır ve sn.ADAM'dan olmak üzere.

Can Kapyalı'nın kitabında belirttiği gibi "Dışarıda Masonuz İçeride Değil " gerçek mason olabilmek, masonca yaşayabilmek ne güzel..

Güzel katkılarınız için tekrardan teşekkürler.

Görmek, varlığın yükselişidir.

Ocak 26, 2015, 03:28:19 ös
Yanıtla #45
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Can Kapyalı'nın hangi kitabında, nasıl geçiyor bu söz?

Ben bu sözün, bu başlık altındaki paylaşımlarla bağlantısını kuramadım. Hatte bana ters düşüyor gibi bile geldi ama bütünü olmayınca yanlış değerlendirme yapılabilir.

Madem sözünü etmiş, Sayın mbulut'tan bu konuda daha ayrıntılı bilgi rica edelim.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ocak 26, 2015, 03:47:35 ös
Yanıtla #46
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Tırnak içerisine aldığım söz aynı zamanda kitabının adı.Kitap içerisinde masonca yaşayamayan,"gerçek mason" olmayan masonlardan dolayı düşüncelerini ifade etmiş.Eleştiri olarak adlandırmak istemiyorum çünkü kurum içi hazırlanmış bir kitap.Haliyle bu konuda tekrar belirli yerleri gözden geçirip, aktarımda bulunulabilir,tabi uygun olur mu bilemem.

Genel özetle şimdilik şunu söyleyebilirim ; hariciler için mason olarak bilindiklerini fakat kendi açısından baktığı zaman aslında masonluğun faydalarının doğru bir şekilde alınmayıp,hayata uygulanmadığı yönünde...

Tabi kitabın  içerisinde bu konu hakkında bazı masonların görüşleri bulunmakta.
Görmek, varlığın yükselişidir.