Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk neden yayılmak ister?  (Okunma sayısı 5794 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 21, 2008, 01:14:58 öö
  • Aktif Uye

Masonluk neden yayılmak ister?

Yeni üye alınmasıyla ilgili  Türkiye'deki masonların bu konuda oluşmuş  tabuları mı var? Tabuları varsa bunlar nelerdir?

Kamil insan olmak amaç ise diğer insanlar (hariciler) neden bundan mahrum bırakılır?

Mason sayısının ülkemizde düşük olmasının nedeni harici aleme olan güven sorunumudur? Yada Türk masonluğunun toplumu belli seviyeye çekmekteki başarısızlığımıdır?

Son olarak bu konular da masonlar arasında görüş ayrılıkları varmıdır? varsa son kararı kim verir?

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2008, 01:23:29 öö Gönderen: dogudan »

Aralık 21, 2008, 02:29:39 öö
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Bay dogudan sorularınıza ek olarak bi de şu soruyu sormak isterim izninizle;
Türkiye'deki Mason sayısının nüfusa oranı ile başka ülkelerin oranıyla karşılaştırılması bir anlam ifade eder mi?Yani o ülkenin nüfusuna göre olan Mason oranı fazla olması o ülkenin Masonluğa daha uygun gibi-gibi-gibi varsayımlar çıkartılabilir mi?
Eğer böyle bir varsayım-çıkarım yapabiliyorsak Türkiye dünya ile karşılaştırdığımızda ne durumdadır?

saygılar

Aralık 21, 2008, 06:57:36 ös
Yanıtla #2
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogudan,

Alıntı
Masonluk neden yayılmak ister?

Her ne kadar yayilma cabasinda olmasada elbette her topluluk gibi Masonlarda sayilarinin artmasini ister. Bunun nedeni ise yaptiklari faaliyetlere guveniyor ve inaniyor olmalaridir.

Alıntı
Yeni üye alınmasıyla ilgili  Türkiye'deki masonların bu konuda oluşmuş  tabuları mı var? Tabuları varsa bunlar nelerdir?

Anlatmak istediginizi tam olarak anlayamadim. Sorunuzu daha detayli sorarsaniz yardimci olmaya calisacagim. Yeni uye alinirken kabul edilmeyecek ve kessinlikle kabul edilecek ozellikleri ogrenmek istiyorsaniz bu konuda "Nasil Mason Olunur" basligindan yararlanabilirsiniz.

Alıntı
Kamil insan olmak amaç ise diğer insanlar (hariciler) neden bundan mahrum bırakılır?

Cunku bizler tasavvuf cemiyeti degiliz. Kapimiz herkese acik degildir. Bizlere gore her insan Mason olamaz, Kamil olamaz. Bazen Mason olsa dahi Kamil olamaz. Bu yapabilecek kisi sayisi genel sayiya gore azdir o nedenle bizler o dikkatle secmeli ve bulabilmeliyiz.

Alıntı
Mason sayısının ülkemizde düşük olmasının nedeni harici aleme olan güven sorunumudur?

Harici alemin bize olan guvensizliginden dolayi bizlerin onlara duydugumuz guvensizlik diye nitelendirebilirsiniz. Ancak bu yanlizca nedenlerden biridir.

Alıntı
Yada Türk masonluğunun toplumu belli seviyeye çekmekteki başarısızlığımıdır?

Turk Masonlugu "Milli Egitim Bakanligi" degildir. Devlet de degildir. HKEMBL, bir dernektir. Olumlu faaliyetler yaparak bulundugu ulkeye ve uyelerine fayda saglamaya calisir. Halkin bilgi yada egitim duzeyinden, Masonlarin sorumlu tutulmamasi gerekir. Masonlarin egitime ve bilgi duzeyine elbette oldukca buyuk katkilari olmustur. Ancak seviyenin istenilen duzeye ulasamamasinin nedenleri cok farklidir.

Alıntı
Son olarak bu konular da masonlar arasında görüş ayrılıkları varmıdır? varsa son kararı kim verir?

Masonlar arasinda hemen hemen her konuda gorus ayriliklari bulabilirsiniz. Elbette bu konulardada gorus ayriliklari mevcut olacaktir. Bizler aramizda politika ve din haric her konuyu gorusur, tartisiriz. Amac, karara baglamak yada birinin son karari vermesi degil, bilgiyi paylasmak, gorusleri gozlemlemektir. Fakat herhangi bir konuda karar verilecekse (bulunulan Loca icin) en ust makam Ustad-i Muhteremdir. Ulke capinda verilen kararlar icinse Buyuk Ustad ustun mertebedir.

Saygilarimla

Sayin M.Akyol,

Alıntı
Türkiye'deki Mason sayısının nüfusa oranı ile başka ülkelerin oranıyla karşılaştırılması bir anlam ifade eder mi?

Elbette. Bu sonuclara bakarak o ulke hakkinda bircok yorumlar yapilabilir. Yapilan yorumlar elbette kisisel olacaktir. Fakat rakamlarin diger ulkeler ile kiyaslanmasi durumunda ilgi cekici neticelere varilabilir.

Alıntı
Yani o ülkenin nüfusuna göre olan Mason oranı fazla olması o ülkenin Masonluğa daha uygun gibi-gibi-gibi varsayımlar çıkartılabilir mi?

Yorumlar tamamen kisisel olacaktir. Sordugunuz kisiye gore degiskenlik gosterir.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Aralık 21, 2008, 08:01:01 ös
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

Sayın Mason,

Öcelikle cevaplarınız için teşekkür ederim. Detaylandırmamı istediğiz soruma gelince :

Başka ülkelerde  mason adaylarında aranan şartlar  Türk masonluğu ile birebir aynı mı? Bu konuda Türk masonluğunun kendine has  yöntem ve kuralları varmıdır?

Türk masonluğu üye alımlarında diğer ülkelerde ki masonlara göre daha tutucu ve elitçi bir yaklaşımamı sahip? 

Saygılarımla,

Alıntı

Anlatmak istediginizi tam olarak anlayamadim. Sorunuzu daha detayli sorarsaniz yardimci olmaya calisacagim. Yeni uye alinirken kabul edilmeyecek ve kessinlikle kabul edilecek ozellikleri ogrenmek istiyorsaniz bu konuda "Nasil Mason Olunur" basligindan yararlanabilirsiniz.

« Son Düzenleme: Aralık 21, 2008, 08:14:28 ös Gönderen: dogudan »

Aralık 21, 2008, 08:53:25 ös
Yanıtla #4
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Sayin dogudan,

Masonluga giris proseduru hemen hemen her ulkede aynidir. Ancak her Buyuk Loca kendisine ozgu bazi ufak kurallar ekleyebilir.

HKEMBL`nin kendisine ozgu uyelik prosedurunde uyguladigi en belirgin geleneklerden birisi uyelerin davet edilmesidir. Bircok ulkede Mason olacak kisiler kendileri bir Mason bularak o kisiye sormak ve bunu bizzat istemek zorundadirlar. Ancak Turkiyede (belli bir sure tanidiginiz, yakin oldugunuz) kisiyi siz kendiniz Masonluga davet edebilirsiniz. Ornegin Amerikada bir kisiyi kendiniz Masonluga davet edemezsiniz. O kisinin size gelerek sormasi ve sizin o kisiye bilgi vermeniz icin minimum belli bir sure taniyor olmaniz gerekmektedir.

Turkiyede Mason olacak kisilere karsi daha tutucu yada elit bir yaklasim izlendigini soylemek yanlis olur. Ancak halkin Masonluga genel bakisi nedeniyle bircok ulkeden daha ihtiyatli olundugu dogrudur.

Saygilarimla
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Şubat 14, 2011, 02:48:32 ös
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın dogudan'ın bundan iki yıldan fazla bir süre önce ortaya koyduğu bu başlığın altında, birbirinden farklı soruları var.

Bu nedenle ben her birini ayrı bir başlık açarak yanıtlamayı yeğliyorum.

Aslında vereceğim yanıtlar ve kendi öznel çerçevemde yapacağım açıklamalar başkalarınca geçerli olmayabilir.

Nitekim bu nedenle Sayın dogudan'a bu soruların yanıtlarını hâlâ arıyor mu diye sordum. Aslında beklediği yanıtları almış ama her farklı bakış açısınin ufku biraz daha genişletebileceği görüşünde.

O zaman ben de bu başlık altında verilmiş yanıtlardan bağımsız olmalıyım; sanki hiç yanıtlanmamış gibi.

Bunun için de şöyle bir yöntem seçiyorum kendime: Her soru için ayrı bir başlık açacağım sanki yeniymiş gibi.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.