Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir Kitap, Masonluk Ve Atatürk  (Okunma sayısı 30186 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 04, 2013, 02:26:05 ös
  • Uzman Uye

Gecenlerde bu kitabi bir eskicide buldum. Biraz okumaya ve anlamaya calistim almancam ve tarihi bilgim yettigince.

Kitabin son bölümünde ünlü Masonlar listesi var ve burda bizim icin önemli ve degerli bir insaninda ismi geciyor.
Aslinda daha önce bir mason üyemize kitap ve yazari hakkinda bir bilgisi olup olmadigi ve kitap hakkinda düsüncelerini sormustum( özel iletiyle) ama cevap alamamistim .
Neyse ben bu ismi gördükten sonra konuyu buraya tasiyip sizlerle paylasip, konu üzerinde daha önce günlerce vede sayfalarca tartisildigi halde birde bu kitap ve yazari acisindan bakalim istedim..

Kitaptan yapacagim alintiyi önce kitabin diliyle aktaracam akabinde türkceye cevirmeyi deniyecem

Alinti baslangici:

Kemal Atatürk ( eigentlich Mustafa Kemal Pascha)

1881-1938, türkische Ofizier und Politiker;setzte 1923 den Sultan ab und rief die Republik aus;
seit 1934>Atatürk< >Vater der Turken< ; war bis zu seinem Tode Mitglied der >> Macedonia Resorta et Veritas<< Loge.

Türkce:

Kemal Atatürk ( aslinda Mustafa Kemal Pasa)

1881-1938, Türk askeri ve politikacisi; 1923´te padisahligi yikip, yerine cumhuriyeti kurdu.
1934´ten beri < Atatürk> < Türklerin Babasi> diye cagrilir.
Öldügü güne kadar < Macedonia Resort et Veritas> Locasina üyeidi.

Alinti bitti.

Saygilarimla

Mart 15, 2013, 02:03:32 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Araştırdıkça çıkıyor lakin teksir edildiğine dair belge yok ; büyük ihtimalle savaş zamanı yok edildi kanımca.

Saygılar Sayın Tij  , Dostum ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 15, 2013, 02:36:03 ös
Yanıtla #2
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu bağlamda kanı ile hareket edilmez, edilemez. Bilgi gereklidir.

Gerek birinci gerek ikinci dünya savaşında Avrupa'da mason arşivlerinin büyük çoğunluğu ne yazık ki yok edilmiştir; isteyerek ya da öylesi rast geldiği, arşivin bulunduğu bina yıkıma uğradığı için.

Hayret bir şekilde, İngiltere ve İskoçya bundan pek etkilenmeyip arşivelerini korurken, Türk Masonluğu da arşivlerini büyük ölçüde korumuştur.

İki yıl önce bunların bir bölümü bir kitap kapsamında yayınlanmıştır.

Ne yazık ki onların içinde de Atatürk ile bağlantılı bir bilgi yoktur.

Dolayısıyla var olup da ortadan kaldırılmış olduğuna ilişkin bir kanı yanlıştır. Öyle bir belge yoktur.

Bu konuda bilgilerin olabileceği belgeler Hollanda ve Belçika'daki bazı arşivlerde yer almaktadır. Orada Batı Trakya'da 1909 öncesi kurulmuş ve çalışmış olan bazı locaların belgeleri vardır ama kimi Türk masonun adının geçtiği bu belgelerin hiçbirinde Mustafa Kemal adına değinilmemektedir.

Ben bu belgelerin ayrıntılarını anlatmaya mezun değilim. Buna mezun olan biri çıkar da özgün belgede Mustafa Kemal'in adını gösterirse, onun önünde eğilirim.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 15, 2013, 09:30:51 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Sayın ADAM ; konu hakkındaki açılımı doğrudur , sonuçta belge şart ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mayıs 24, 2013, 05:15:48 ös
Yanıtla #4

Yazarı kimdir diğer bilgilerin doğruluğuna da bakmak lazım kitaptaki...

Ocak 21, 2014, 05:30:33 ös
Yanıtla #5
  • Yeni Katilimci
  • *

Atatürk ün mason olup olmadigini sahsen bilmiyorum. Benim elimde de bir kitap var. Adi "Die Logen der Freimaurer". Yazari Jürgen Holtorf. Bu kitabin 139. sayfasinda yazilani aynen yaziyorum.

Atatürk, Mustafa Kemal Pascha, 1881-1938, Vater der modernen Türkei. Bis zum seinem Tode 1938 Mitglied der "Machedonia Resorta et Veritas Loge"

Yukarida da belirttigim gibi Atatürk ün masonlugu konusunda bir bilgim yok ve dogrulamak icin belge olmasi yönündeki mesajlara bende katiliyorum. Sadece konusu acildigi icin elimde olan bir kitapta yazilani yazdim.

Ocak 21, 2014, 05:44:20 ös
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Atatürk'ün Mason olup olmadığı konusu Fatih Altaylı'nın programında Sayın Sanver'e yöneltilmiş, kendisi de ellerinde Atatürk'ün Masonluğuna dair herhangi bir belgenin bulunmadığını belirtmişti.

Kendisinin Mason olup olmadığını bir harici olarak ben de bilmiyorum. Fakat Sayın tora'nın da alıntıladığı kesitte Atatürk'ün bir locaya üyeliğinden bahsediliyor.. Kafam karıştı  ??? 
« Son Düzenleme: Ocak 21, 2014, 05:49:03 ös Gönderen: Melina »
Adequatio intellectus et rei

Ocak 21, 2014, 06:54:56 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın tora'nın referans aldığı kitapta verilen bilgi yanlış.

Macedonia Risorta ve Veritas 1909 yılı öncesinde Batı Trakya'da çalışan iki ayrı locaydı. Bunların adı birlikte geçtiği için, kimileri bir locanın adının Macedonia Risorta et Veritas olduğunu sanıyor.

Bilgi daha da  yanlış çünkü Atatürk'ün ölene kadar o locanın üyesi olduğu belirtilmiş. Ne böyle bir şey var ne de o iki locanın o tarihe kadar süregelmiş varlığı...

Sayın tora, orada o kitabın yayımcısı ile görüşüp, bu yanlışlığın giderilmesini isteyebilir. Ancak bunu yapar da "Bizdeki bilgiler doğrudur." diye bir kendini beğenmiş bağnazca bir tutumla karşılaşırsa, sakın şaşırmasın. Öyle bir durumda, o kitapta yazılı diğer tüm bilgilerin doğruluğundan dta kuşku duyulur.

Ocak 21, 2014, 07:54:39 ös
Yanıtla #8

Ataturk icin Osmanli derin devletinden de diyorlar Abdulhamit tahttan indiginde yeni ulke kurmasi icin onu gorevlendirdigini onunsa gozunun yeni devlet ve yeni halifelikte oldugu fakat orgutun hilafeti rafa kaldirdigi soylenir.
Ne gecenin dehşetinden korkarsın,
Ne gündüz uçan oktan,
Ne karanlıkta dolaşan hastalıktan,
Ne de öğleyin yok eden kırgından.

Ocak 21, 2014, 10:01:51 ös
Yanıtla #9
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ciddi bir konuyu saçmalıklarla sulandırıp olmayacak laflar etmeye meraklılar hep çıkıyor.