Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluk ve Fakirlik.  (Okunma sayısı 2876 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 14, 2020, 01:01:18 ös
Yanıtla #30
 • Mason
 • Aktif Uye
 • *
 • İleti: 685
 • Cinsiyet: Bay

Sayın simorg62 iyi bir konuya değinmiş.

İstifa eden üyelerimiz oluyor, bunlardan bir kısmı zorunluluktan istifa ediyor. Yurtdışına taşınıyor, oradaki Büyük Locada devam ediyor, şehir değiştitiriyor, bulunduğu şehirde Loca yok ve en yakın Loca çok uzakta oluyor. İş yerinde Mason olduğu için mobbinge maruz kalıyor, istifa etmek zorunda kalıyor. Veya maddi durumu Masonik faaliyetlerine imkan vermeyecek ölçüde bozuluyor.

Bir kısmı aradığını bulamıyor, farklı beklentilerle aramıza girmiş bulunuyor ve zamanla ayrılıyor.

Bir kısmı da iç ilişkilerdeki olaylardan dolayı kırılıyor, küsüyor ve istifa ediyor.

* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.


Mayıs 14, 2020, 01:07:31 ös
Yanıtla #31
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 14
 • Cinsiyet: Bay

Sayın calipper siz mason olmadan önce masonlar göre harici değilmiydiniz . Veya şu anda mason olanlar geçmişte birer harici değillermiydi. Mutlaka mason olmanın belirli kriterleri vardır bunu karşılayamayanlar mason olamaz ebediyete kadar harici kalır. Üzülerek söylemek zorundayım sizin her harici bir mason adayı değildir önermenize katılmadığını beyan ederim. Tekrar ediyorum her harici gerekli şartları sağladığı sürece bir mason adayıdır. Diğer halde masonluk babadan oğula geçen bir olgusunu doğurur ki bu oldukça yanlış bir sonucun zuhur etmesine  müsebbir olur. Delam ve saygılarımla.


Mayıs 14, 2020, 04:23:45 ös
Yanıtla #32
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 1818
 • Cinsiyet: Bay

       Sayın üyeler, sayın ANARCHOSA'yı lütfen dikkatle izleyin. Söyledikleri yaşamın gerçek kesitleridir.  Bir sayın üyemiz her ne kadar "Kapıyı Çalarak" kabulün 10 binde 7 gibi bir oran olduğunu belirtmişse de hüner işte buradadır.  Hüner o 10 binde 7' oranının içine girebilmektir.  Sayın ANARCHOSA  ve sayın Caliper bu oranın içine girebilme başarısı gösterdikleri için umarım çok  mutludurlar.
       Öyle değil mi?  her öğrenci tıp, mühendislik, hukuk, bilgisayar gibi bölümlerinde okumak ister. Ama o bölümlere girebilmek için %2'lik guruba girmeniz gerekmektedir.
       Başarının temel ilkesi çalışmaktır. Yeteneğiniz, süper zekanız olabilir ama bunları çalışma ile desteklemediğiniz sürece başarı tacını takamazsınız.
       Netice olarak söyleyecek olursam, Masonluk cevher arar. Aradığı cevher de demir, bakır değil, altın, pırlanta, elmastır.
       
       Saygılar-sevgiler.
       
"Vur ama dinle beni"


Mayıs 14, 2020, 11:59:28 ös
Yanıtla #33
 • ÖMBL Üyesi
 • Yeni Katilimci
 • *
 • İleti: 44
 • Cinsiyet: BayKonu bambaşka yerlere gitmiş... Tekrar konuyu, başlangıca çekmek için hem ilk mesajı tekrar alıntılıyorum, hem de cevabını alamadığım sorumu yineliyorum. Sn. Simorg, alıntıladığınız [size=78%] "[/size]tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek başka bir şeyi olmayanın masonluğa alınması söz konusu olamaz."[/size][size=78%] [/size][/size]cümlesi hangi konu başlığı altında (veya sayfa) geçmektedir. Bölümün tamamını okumak ve öyle değerlendirmek isterim. [size=78%]

[/size]Bu arada ilk mesajı okurken bir detayı daha fark ettim. Hiram Ustanın tek sermayesi emek değil miydi diye sormuşsunuz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki, Tevrat ve İncil 'de Hiram Usta 'dan sadece tek cümle ile bahsedilir. Kral Süleyman 'ın yapacağı mabede yardımcı olmak ve tunç işlerini yapmak için Sur Kralı Hiram tarafından gönderilmiş olduğunu yazar... Hespi bu. Sizin sorunuza temel olan Hiram Usta ise masonluk içinde geliştirilmiş Hiram Öyküsüdür (veya efsanesi). Hal böyle olunca bu öykünün tamamına, üstat derecesini almadan vakıf olmak pek mümkün değildir. Ritüelleri okumuş dahi olsanız, ezoterik yapı buna pek imkan vermez. Sorduğunuz sorunun cevabından emin olsanız da, şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, Hiram Ustanın tek sermayesi emek değildir. [size=78%]

[/size]Saygılarımla,[size=78%]
[/size]F.[size=78%]
Alıntı yapılan: simorg62 - Mayıs 10, 2020, 04:28:31 ÖS<blockquote>saygı değer biraderlerim muhterem üstadlarım beni mazur görünüz kafama takılan bazı hususları sizlere sormak ve sizin o ilmi bilgilerinizle aydınlanmak istiyorum. Fukaralığa ve muhtaç duruma düşen bir birader, locanın himayesine alınır. ancak bu durum süresince fikir ve oy bağımsızlığını kaybettiği düşüncesi ile o birader loca çalışmalarına alınmaz. (N.Egeran. Gerçek Yüzüyle Masonluk 1972) bu söylem maneviyattan çok maddiyata önem verildiğinin, çağımızın demokrasi anlayışına ters düşen parası olmayanın fikir ve oy bağımsızlığına da sahip olamaz bir inanışa sahip anlamı taşımaz mı. ayrıca masonluğa girdikten sonra bedenen sakatlanan kişilere yöneticilik görevi verilemez ilkesi de doğrumudur. tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de emeğinden başka değerlendirilecek başka bir şeyi olmayanın masonluğa alınması söz konusu olamaz. peki Hiram ustanın tek sermayesi emek değilmiydi. Masonluk birbirini kardeş sayan ahlaklı insanlar topluluğudur. masonluk millliyet ırk mezhep ve sınıf farkı gözetmeden dünyanın her tarafına yayılmış bulunan bir insan severlik kurumudur. masonluk hürriyet ve adaletin insanlık aleminin başarısının temeli olmasını ister. masonluk insan haklarının tanınmasını ister ve hakların hiç bir kimse tarafından hor görülmemesini ve insanlık vicdanını isyana sevk eden haksızlıkların kaldırılmasını ister hükümlerine muhalif değilmidir. selamlar ve saygılarımla.
</blockquote>

- SIC LUCEAT LUX VESTRA