Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: MASONLUK VE EZOTERİZM  (Okunma sayısı 12932 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 19, 2007, 10:24:29 ös
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 203
 • Cinsiyet: Bayan

                          MASONLUK VE EZOTERİZM
Kuşkusuz masonluk ile ilgili farklı yaklaşımlarda vardır.Örneğin Ezoterik Batıni Doktrinler Tarihi adlı çalışmasıyla bildiğimiz Cihangir Gener'e göre masonluğun amacı hakikate varmak,yüce varlığa erişmektir.Aşağıda sayın Gener'in konuyla  ilgili görüşlerini okuyacaksınız.

'Ezoterik doktrin masonlukta daha 1. derecede Çırak derecesinde inisiyeler verilmeye başlanır.Locanın yöneticisi olanÜstad-ı Muhterem toplantıyı açarken,''Bir mason ara sıra günlük hayatın kaygılarından uzaklaşmalı ve düşünceye dalmalıdır.İşte o zaman düşüncelerimiz,Evrenin Ulu mimari dediğimiz Yüce varlığa doğru yükselmeye başlar .Dileriz ki,o yüce varlık'la aramızdaki mesafeyi daha çabuk aşabilmek için ortak çalışmalarımız bize yeni kuvvetler versin''der.Bu açıklamadan da görüldüğü gibi masonlukta hedef hakikate varmak,Yüce varlığa erişmektir.

 Locanın doğusunda,Üstad-ı muhterem kürsüsü arkasında bir güneş,bir ay ve her ikisinin ortasında  da Üçgen içinde bir göz sembolü  bulunmaktadır.Naacal ve Hermes öğretilerinde gördüğümüz gibi güneş.eril sembol,ay da dişil semboldür.Üçgen içindeki göz ise,Tanrının gözünün daima insanlar üzerinde olduğunu remzetmektedir.Diğer ezoterik ekollerde olduğu gibi masonlukta da başkan,yani Üstad-ı Muhterem,Tanrısal iradenin loca içerisindeki ifadesidir.BU nedenle kendisine mutlak itaat zaruridir.

Üstad-ı Muhterem,güneşin dpğuşuna atfen,doğuda oturur.Bir loca sembolik olarak,güneşin ilk ışıklarının ortaya çıktığı,yani tanrısal aydınlanmanın varolabildiği anda çalışmalarına başlar.
Masonlar,tüm insanlık için bir ülkü mabedi yapmak amacıyla çalışırlar.Masonluğun bu görevi  ancak tüm insanların mükemmele ulaşmaları ile son bulacaktır.Masonlara göre  Tanrının insanlara verdiği en büyük vasıf akıldır.İnsanların akıllarını kullanarak iyiyi,doğruyu ve güzeli aramakla yükümlüdür.Mason mabedi üç sütun üzere ayakta durmaktadır.Bunlar akıl,kuvvet ve güzelliktir.Çalışmalar sona erdirirlirken kardeşlerin en büyük dileği kardeşlik sevgisi'nin tüm dünyaya yayılmasıdır.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Ekim 20, 2007, 12:08:48 öö
Yanıtla #1
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 203
 • Cinsiyet: Bayan

Masonluğun hedefi üyeleri tekamül ettirmektir.Ancak bu tekamül,her bireyin kendi kapasitesi ile sınırlıdır.Eski bir deyişle,masonluk bir denizdir ancak her mason ondan,kendi elindeki  kabın büyüklüğü kadar su alabilir.

 
Masonlukta üstün tutulan, tanrının yüce ilkesidir.Bu nedenle insanlar arasında din farkı gözetilmez.Yüce variığa inanmak,ancak dinlerin bünyelerindeki her türlü dogmadan uzak kalmak,mason olmak için aranan şartlardandır.


  1924 yılında new york'ta yapılan bir büyük  loca toplantısında,Tanrı'nın tekliği ve tüm insanların Tanrısı olduğu,kutsal kitapların masonlar için sadece birer ışık olduğu açıklanmıştır.Ruhun ölmezliği inancının vurgulandığı bu açıklamada,bir masonun en önemli görevinin Tanrıyı ve insanı sevmek olduğu belirtilmiştir.Masonluk,bedenin ölüp,ruhun canlı kaldığı inancını savunmaktadır ve mason olmak isteyenlere,tıpkı Tanrı'ya olan inancı gibi,ruhun ölmezliğine inanıp inanmadığı da sorulur.Bu inançta olmayanlar masonluğa kabul edilmez.


 Masonluğa göre,doğumdan ölüme uzanan yolculuğun amacı tekamül olmalıdır.Tekamül yolunda bilimin akıl ve hikmete destek olduğu,bu nedenle de masonluğun daima akılcılık ve bilimsellikten yana olduğu da vurgulanır.
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Ekim 20, 2007, 09:49:10 öö
Yanıtla #2

Ben aynı fikirde değilim yani Ruh'un Ölümsüzlüğü konusunda; Ruhen Ölüp, Ruhen Dirilişi yaşayan ben ki bunun en canlı örneğini kendi yaşamımda yaşayarak tanık oldum, Ruh'un Ölümsüzlüğü benim için geçerli değildir. Ancak Sevgili İsabell; belirtmiş olduğun diğer açıklamalarına tamamen katılıyorum.

''Kardeşlik Sevgi'sinin Tüm Dünya'ya Yayılması'' hepimizin ortak fikri olduğuna inanıyorum. Umarım
SEVGİLER_
« Son Düzenleme: Ekim 20, 2007, 09:52:53 öö Gönderen: SEVİL »
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Ekim 20, 2007, 01:07:43 ös
Yanıtla #3
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 203
 • Cinsiyet: Bayan

merhaba sevgili sevil ilk önce yazmış olduğun yorum için teşekkür ederim.tabiki inanç farklılıklarının  olması evren için gerekli bir düzendir.önemli olan kişilerin inançlarına saygı duymaktır.her insan kutsal bir değerdir,inançlarımız farklı olsada, önemli olan hepinizin kardeşliğidir.benim inancım tek tanrı inancıyla birlikte,ruhun ölümsüzlüğünden yanadır.
                                                                                      sevgi ve saygılarımla
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Ekim 22, 2007, 03:22:51 ös
Yanıtla #4
 • Ziyaretçi

Iki tane bayanin konustugunu gorunce, uzaktan izlemekle yetinemedim. Kusura bakmayin. Izninizle bende yorumumu yapacam.

Oncelikle Sayin isabell e sunlari diyim;
Nickin cok guzel. Yazdiklarinda bayagi akilli ve dikaktli seyler. Masonluk hakkinda bayagi bilgiye sahip gibi gorunuyorsun. Birde ustune su cumelyi kurmussun:

 "her insan kutsal bir değerdir,inançlarımız farklı olsada, önemli olan hepinizin kardeşliğidir.benim inancım tek tanrı inancıyla birlikte,ruhun ölümsüzlüğünden yanadır."

Burada cok ilginc ve dikakt edilmesi gereken bazi ayrintilar var.
1- Her inanc, din yada mezhep dememissin. Ozellikle "KUTSAL DEGER" terimini kullanman, o degere, seytani (satanistleri) yada ateistleride kattigin anlamina gelir.
2-"herkes kardestir" demen zaten klasik bir Masonik terimdir diye dusunuyorum. gerci muslumanlar yada diger dinlerde bazen bu lafi kullaniyor ama ozellikle Masonlar Kardes kelimesini kulalnnirlar.
3-"her insan kutsal bir değerdir"    o zaman sen "her insan kendinin mabedidir" de dersin simdi. Ilginc. cok ilginc cokkkkk :P
4- "benim inancım tek tanrı inancıyla birlikte,ruhun ölümsüzlüğünden yanadır."  ne akdar ilgincki, Masonlugunda ilk sartlarindan biri, Yuce bir Yaradana ve Ruhun olumsuzlugune inanmaktir. Terimler ve gereklilikler ayni gibi gorunsede minor farkliliklar sozkonusu.

Yani ben bu kdar neden yazdim? niye bu kadar konustum? sunun icin;

Isterimki ben yada baska birinin zorlamasina (kibarca baski yapmasina) gerek kalmadan, bayan oldugu icin, her KUTSAL DEGERe esit baktigi icin ve site tarafindan taninmamis oldugu icin kolaylikla gorulebilen bazi yonlerini aciklasin.

Bendende Sevgi ve Saygilarla :)
Piyonlar cok sevecenlerdir. Iyi niyetlidirler. Cesurdurlar. O yuzden en onde onlar kosarlar. En kahramanda onlardir.

Sevil Ablam,

Senin ruhun olmedi. Beynin yada dusunme yetenegin olmustur. Geri gelmistir. Daha ruhun olumunun nasil birsey olacagini hicbirimiz bilemezken nasil olurda benim ruhum oldu yeniden dirildi diyebiliyorsun? Sence cok ilgincsin cokkk. ama isabel kadar degil. hatta deyil. yada diiil :P

Butun arkadaslara sevgilerim ve saygilarimi esit miktarda yolalr. Kardeslere el sallarim :)


Ekim 22, 2007, 03:55:31 ös
Yanıtla #5

Piyon Kardeş; görüşlerin itibariyle doğruluğunu ya da yanlışlığını iddia edemem çünkü her bilgiye yaklaşım farklıdır. Bu yüzden daha önce de belirttiğim bir hususu gene aktarayım; ''Yorumlara açıktır!''
SEVGİLERİMLE_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.


Ekim 22, 2007, 10:27:40 ös
Yanıtla #6
 • Orta Dereceli Uye
 • **
 • İleti: 203
 • Cinsiyet: Bayan

sayın piyon, öncelikle yazdığın yorum için teşekkür ederim.yorumun da belirttiğin üzere ki tekrar aynı kelimeyi kullanıyorum.''insan kutsal bir değerdir''.sayın piyon biraz daha ince düşündüğümüzde bunun farkına varabiliriz.Kişinin inancı herne olursa olsun,tanrı yarattığı için İnsan kutsal  değerdir.sahip olduğu inançlar eğer yüce tanrı inancıyla örtüşmüyorsa bu kutsallıktan ne yazık ki o insan nasibini alamamıştır.
                                                                    saygılarımla
Gül bahçesinde geçen aşk sırrını bir gül bilir, bir de ağlayan bülbül!


Ekim 26, 2007, 06:57:09 ös
Yanıtla #7
 • Aktif Uye
 • ***
 • İleti: 581
 • Cinsiyet: Bay

 Konu insan olunca,  Hakkın gözündeki deger, dünya hayatındaki  ihtimaller nisbetinde görecelidir....iyi kötü yada aşagalık hiç bir insan ,insan olma şerefinden pekte uzak sayılmaz .Kimi insanlar hataları yüzünden esfele safinin ( en aşşağalık mahlukat)seviyesindelerdir şüpesiz.Fakat unutmayalım  onu o yapan yaşanmış 60 yıllık ömürden başka şey degildir.....
Vi VERİ VENİVERSUM VENUS VİCİ..


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
Masonluk degerleri

Başlatan Siempre « 1 2 » Turkiye`de Masonluk

17 Yanıt
17484 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 25, 2014, 08:01:18 ös
Gönderen: ozgurppp
8 Yanıt
19892 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 17, 2016, 06:51:04 ös
Gönderen: Tesla
16 Yanıt
17198 Gösterim
Son Gönderilen: Şubat 07, 2010, 03:53:12 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
7523 Gösterim
Son Gönderilen: Aralık 17, 2008, 11:44:46 ös
Gönderen: dogudanesen
0 Yanıt
4394 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 18, 2009, 12:28:07 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
6238 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 07, 2009, 08:02:17 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
4434 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 20, 2009, 05:21:53 ös
Gönderen: Prenses Isabella
1 Yanıt
4689 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 21, 2009, 11:03:42 öö
Gönderen: Prenses Isabella
3 Yanıt
5017 Gösterim
Son Gönderilen: Mart 23, 2013, 04:49:05 ös
Gönderen: ruzber
0 Yanıt
6146 Gösterim
Son Gönderilen: Eylül 27, 2010, 11:47:31 öö
Gönderen: ceycet