Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Dernekler...  (Okunma sayısı 6283 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 26, 2012, 06:58:29 ös
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çok önceleri yazıp forumda da yayınladığım bir öyküyü gözden geçirirken bir detay fark ettim... Aslında bu daha önceden o öykümü okumasını rica ettiğim bir dostumun da fark ettiği fakat benim nedense pek üstünde durmadığım bir konuydu.

O dostumla konuştuğumuz içinmidir bilmem, tekrar gözden geçirirken benim de gözüme battı bu detay... O kısa öykümün bir yerinde ( bkz. Ama Ben Sanıyordum ki...) bir masonu konuşturmuşum ve onun ağzından üyelerine " Mason" diyen her derneğin bir masonluk kurumu olamayacağını anlatmışım. Şüphesiz o kurgu bir öyküdür ve benim bu forum sayesinde öğrendiklerim üzerinden yürümüştür.

Bir cevaptan çok Sayın üyelerin bu konuda neler düşündüğünü merak ettiğim için paylaşmak istedim.

Şimdi. Bizim bu forumdan öğrendiklerimize göre HKMBL ÖMBL'ını bir Masonluk kurumu olarak kabul etmiyor. Yani HKMBL'nın bakışıyla ÖMBL bir Masonluk kurumu değil, üyeleri de mason değil... Peki.

Öte yandan ister Masonik olsun, ister tanınsın, isterse Masonlukla uzaktan yakından alakası olmasın ÖMBL'nın T.C. kanunlarına uygun olarak kurulmuş bir "dernek" olduğu yadsınamaz... Yani böyle bir dernek var ( Yanılmıyorsam resmi adı "Büyük Mason Mahfili Derneği" olsa gerek, yanılıyorsam bilenler düzeltsin).

Merak ettiğim bu değil... Ben HKMBL' nın ÖMBL'nı bir Masonluk kurumu olarak tanımamakla birlikte neden kendi üyelerinin ÖMBL toplantılarına katılmasına karşı çıktığını, hatta bunun neden bir yaptırım gerektiren bir suç olarak görüldüğünü merak ediyorum (Bu da yanlış bir düşünü veya bilgi ise düzeltilebilir) .Mesela HKMBL üyelerinin başka herhangi bir derneğe, mesela " Kanarya Sevenler" derneğine gitmesini de kısıtlıyor mudur?... Öyle ya! Eğer siz tanımıyorsanız ÖMBL'nın Başka herhangi bir dernekle arasında ne gibi bir fark olabilir ki? O ne ise diğeri de odur ve o kadardır.

Çok garip bulduğum bu detayı paylaşmak istedim... Siz neler düşünürsünüz? Sizce de ilginç değil mi?
enelsır

Mayıs 26, 2012, 09:42:45 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sİmdi bir iki şeyi ayıralım. HKEMBL, OMBL'nin düzenli bir masonik örgüt olmadıgını kabul ediyor. Düzen ve tanınma olayını hallettiğimizi düşünüyorum yok eger halletmediysek o zaman ilgili konu başlıklarına yönelmek gerekir. ÖMBL düzenli bir mason kuruluşu olmadıgı için de onunla Masonik iliski kurulmuyor. Yani ritüelik bir toplantı düzenlenmiyor, ÖMBL üyesi olanlar HKEMBLe bağlı locaların çalısmalarına katılmıyor ve herhangi bir HKEMBL üyesi Masonun da ÖMBL'ye bağlı locaların toplantılarına katılmaları mümkün olmuyor. En basta bizler yeminlerimize bağlı insanlarizdir, ettigimiz yemin gereği herhangi bir düzensiz oluşumun toplantılarına katılmıyoruz.

Ha eğer Kanarya Sevenler Dernegi de Masonik bir calışma yaptığını söylüyor ve kendine göre ritüelik çalısmalarda bulunuyorsa oranın da çalısmalarına katilmayacagizdir. Yok eğer ÖMBL kendine göre Masonik çalısmalar yapmıyor ise o zaman oraya da geliriz demektir bu. Yok eğer kendilerine Masondiyorlar ve Masonik olduğunu söyledikleri çalısmalar yapıyorlarsa gitmeyiz.

Siz ÖMBL ile Kanarya Sevenler Dernegi arasında bir fark görmüyor iseniz şüphesiz biz de görmeyiz.
« Son Düzenleme: Mayıs 27, 2012, 12:06:51 öö Gönderen: skullG »

Mayıs 26, 2012, 10:25:16 ös
Yanıtla #2
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ne demek istediğinizi çok iyi anladığımı düşünüyorum Sayın skullG. Katılımınız için teşekkür ederim.

Ayrıca şu " Biz yeminlerimize bağlı insanlarızdır" deyişiniz... Nasıl desem?... İnsan hayranlık duymuyor değil. Bunu hem yemine olan bağlılığı ifade etmeniz açısından, hem de " Biz" diyerek çoğul konuşmanıza duyduğum hayranlık açısından söylüyorum. Kişinin " Kardeşim" dediği kişilere böylesine güvenmesi ve böyle genel  bir konuda hepsi adına konuşabilmesi ne güzel... Sadece bunu düşünmek bile Masonluğa ve onu yaşamaya çalışan sizin gibi masonlara imrendiriyor insanı.

Verdiğiniz bilgiler için ayrıca teşekkür ederim.

Not: İletinizin sonunda yaptığınız önermeyi pek anlayamadım. Nasıl yani? Benim yani haricilerin ÖMBL  ile Kanarya Sevenler Derneği arasında bir fark görememiz nasıl sizin de bir fark görmemenize sebep olur... Ben mi yanlış anladım acaba?... Bu açıdan bakarsak bunu bütün dernekleri kıyas için de kullanabiliriz... Ne bileyim? Biraz kafam karıştı.
enelsır

Mayıs 27, 2012, 12:03:21 öö
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn enelsır,

Ben de sır saklamanız ve ketumiyetinize hayran kaldım. Halbuki bizim kartlarımız hep açık.

Sevgilerimle.

Mayıs 27, 2012, 12:24:56 öö
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Merhaba

Aslında ÖMBL üyesi masonları mason olarak saymamak benim bakış açıma göre şöyle bir pAradoksa neden oluyor. HKMBL üyesi masonlara göre, kendi obidiyanslarında yemin etmiş bir kişi mason oluyor. Bu masonlar 33. dereceye geliyorlar ve sonra ayrılıp ayrı bir oluşuma dahil oluyorlar. Şimdi bu masonlar düzensiz oluyor. Anladım ama nAsıl oluyorda yıllarca masonik öğretiyi almış bu insanlara mason değiller diyebiliyorlar.

Onlar sonra başka insanları masonluğa alıyorlar. Tekris ediyorlar. Onları da HMKBL mason olarak kabul etmiyor.

Bu iş herhangi birkaç kişinin bir araya gelipte kurdukları bir anlayış değilki Her nekadar anlayış değişsede yani yeni oluşumlarda HMKBL üyesi masonların kabul edemeyeceği bazı gerekçeler olsada masonik öğreti bu yeni üyeler öyle veya böyle aktarılıyor.

Son bir söz birbirlerini mason olarak tanımadıklarını biz haricilere bu şekilde söyleselerde mason arkadaşlarımla konuşmlarımızda bu kadar keskin bir ayrımın olmadığını anlıyorum. Evet birbirlerinin toplantılarına katılamıyorlar ama. Birbirlerini yine de kardeş olarak.....

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Mayıs 27, 2012, 07:14:22 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi bu forum alıştı ya... Bu konu üzerinde beenim de birkaç söz etmem beklenir.

Beklenir.

Fakat ben söz etmeyeceğim.

Söz etmek gerekmiyor çünkü.

Olay ve uygulama açık ve belirgindir.

Bu konu başlıkla bağlantısızdır.

Benim de söz etmem anlamsızdır.

(Tam kafiye oldu.)
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mayıs 27, 2012, 01:28:09 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Her derneğin resmi olanı, tanınanı makbüldür.. şimdi bana gel seni ömbl'ye alalım, aidat falan da istemiyoruz bedava mason olacaksın deseler inanın kabul etmem. Çünkü resmi değiller, tanınmıyorlar.. kendi aralarında toplanmış kendilerine mason ismini vermişler sadece. 100 yıllık galatasaray kulübü varken birileri amatör olarak bir araya gelip özgür galatasaray diye bir dernek kursa bu ne kadar anlamlı olur? işte ömbl de bu kadar anlamlıdır.

bence tabi..
Her emir özgürlüğün suratında patlayan bir tokattır!
Michail Bakunin

Mayıs 27, 2012, 02:45:34 ös
Yanıtla #7
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu başlık benim için sona ermişti ama Sayın b12 aklımı karıştırdı. Özgür Masonlar Büyük Locası'nın resmi bir derneği bulunmadığını mı söylüyor, orasını anlayamadım. O öyle dediğine göre demek ki yok.

Hani onu çağırsalar falan, işin orası ayrı...

Geçtiğimiz yıllarda az kalsın Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Büyük Locası'nın resmi derneği kalmıyordu ortalıkta... O varta daha hâlâ bitmiş değil kuşkusuz ama hiç olmazsa o sıralarda olmadık bir biçimde doğmuş olan o tehlike artık giderilmiş durumda.

Fakat konumuz o değil kuşkusuz...

Derneklerin bir de tanınması mı gerekiyor?... Bunu bilmiyordum. Bizim de kendi halinde bir sosyal derneğimiz var. Yanlış bir iş yapmayalım. Kimin tarafından tanınmak gerekiyor? Nasıl başvuruluyor? Bilgi edinirsek çok yararlı olur.

Bu arada bir başka şey dikkatimi çekti: Masonluk sadece tek bir örgütün tekeline mi bırakılmış?... Bunu da bilmiyordum. Kim kurmuş bu tröstü? Tescil edilmiş mi yoksa gizli kapaklı bir iş bmi bu? İyi işliyor mu bari?

Özgür Galatasaray'ı bilmem ama benim yakınımda bir Öz Fenerbahçeliler Derneği var: Bu durumda demek ki o dernek de olasıdtır ki tanınmamış ve resmi değil çünkü asıl Fenerbahçe mutlaka patentini almıştır bu işin. Rahmetli Çelik Gülersoy da bu işe yardımcı olmuş mudur acaba? Bilelim de, berikinin kapısının önünden geçerken ona göre hareket edelim.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 13, 2012, 04:52:38 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Merhabalar,
Uzun süre önce tartışma ve fikir alışverişinin kesildiği bir başlık ama iki çift laf etmeden geçemeyeceğim.
Dünya üzerinde herhangi bir canlıya (haliyle tüm ekolojik dengenin en ufak unsuru dahi olsa) faydası olan bir dernek, bir girişim, bir hareket varsa bence çok çok kıymetlidir.
Saygı ile,
Ayakta Ölmek Diz Üstünde Yaşamaktan Yeğdir.