Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Smokin  (Okunma sayısı 17301 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 22, 2013, 12:02:11 ös
Yanıtla #20
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM kusuruma bakmazsa katılmayacağım kendisine, masonluğu bu kadar yıldır incelemiş birisi olarak kendisi de tahmin ediyordur masonların da felsefeciler gibi çoğu konuyu incelerken daha rahat anlamak ve anlamlandırabilmek için alegoriler ve metaforlar yoluyla görüş bildirmeyi tercih ettiğini. Yani smokin konusunun masonluktaki eğilimlerle doğrudan bağlantılı olmamasının bizim o konuda bir ilişkilendirme yapmamamız gerektiğini ve iletilerin ayrılması/silinmesi gerektiğini düşünmek de kimilerinin hayatta karşı olduğu gelenekçilik ve dogmatiklik değil mi?

Üstelik konuyu sayın Arais'e havale etmiş ama başlık altında yazmakta olan hem ben hem skullG ve Noah kardeşlerim de birer moderatör...

Saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 22, 2013, 01:12:09 ös
Yanıtla #21
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonluğun önemli öğelerinden birinin DÜZEN olduğunu artık sadece biz bu forumda paylaşımda buunanlar değil, bu forumu dşarıdan sürekli olarak izleyenler de çok iyi biliyor. (Elbette sadece onlar biliyor diye bir şey yok; onlar mutlaka biliyor.)

Masonluktaki düzenin kendi içindeki öğelerden birinin disiplin olduğunu söylersek, sanırım yanılmış olmayız.

masonlar.org sitesinin bir siitem var. buna bağlı bir disiplini olmalı. Şöyle ki; her bir yazı ilgili bölümde yer almalı.

Smokin konusu hiçbir bölümle bağdaştırılamamış olduğu için (bağdaştırılabilirdi aslında) "Diğer Konular" bölümüne alınmış.

Şimdi Sayın Gnothi ne diyor?...

Biz bu "smokin" ile alegorize ettiğimiz masonik konuları burada, bu başlık altında tartışalım.

Öyle mi diyor?

Masonların moderatörlüğünün Sayın Arais'i ezer tarzda, âdeta George Orwell'in Hayvanlar Çiftliği'nde anlattığı gibi oluşu da ayrı bir üzüntü vesilesi... Ne yapalım, demek onun yetki sınırları o kadar; masonların yazılarına zinhar dokunamaz. Çünkü biz alt düzey hayvanlardanız.

Bunları da bu başlık altında mı tartışacağız?

Tartışalım isterseniz. Ancak o zaman benim yazacaklarımı moderatör masonlar silmek zorunda kalabilir.

Bence smokin bunlara yetmez; frak ve bonjur da girmeli işin içine. Hatta belki sarı ceket ve mavi pantolondan bile söz ederiz.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Nisan 22, 2013, 02:06:54 ös
Yanıtla #22
  • Aktif Uye

Sayın ADAM'a katılırım da bakalım konu nereye gidecek...

Ek olarak aslında Sayın SkullG'nin dile getirdiği düzen düzensizlik kavramları. Aslının değişmesi bir şeyi bambaşka bir şey yapıyor diyor. Onuda bir terzi dikmiştir ama ona smokin denir mi diyor.

Kendince haklı, ama genel olarak elbette haklı değil.

Burada değişen şeyin niteliği ve gerekliliği önemli.

Kendisi 150 yıl önceki modelleri mi giyiyor? Neyin değişip değişmeyeceğine moda karar verirken masonlukta buna kim karar verecek?

Değişen dünya algısı mı, dogmatik kurallara karşı çıkan çağdaş masonlar mı?

Smokinden gidersek söylenecek çok şey var.

« Son Düzenleme: Nisan 22, 2013, 03:06:38 ös Gönderen: asimov »
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 22, 2013, 04:19:21 ös
Yanıtla #23
  • Mason
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın ADAM,

Sayın Arais'in ezildiği hor görüldüğü bir durum kesinlikle söz konusu dahi olamaz.

Kuralların ve moderatörlüğün varlık nedeni bildiğiniz üzere forum düzeninin sağlanabilmesi içindir.

Yönetim içinde bir hiyeraşi olduğu doğru, ancak bu görev dağılımı ile ilgili bir konu.

Bu platform da, saygı çerçevesin de olmak kaydıyla fikir özgürlüğüne büyük önem verildiğini çok iyi bildiğinizi düşünüyorum.

Bu nedenle George Orwell'in Hayvanlar Çiftliği benzetmeniz çok ağır bir itham. Bu benzetmenin kısmi bir doğruluk payı bile olsa aşağıda alıntıladığım  yazınızı paylaşamıyor olurdunuz.

Diğer yandan konuyu incelediğimiz de smokin üzerinden bir gönderme olduğu çok açık. Dilerseniz salt smokin konusunu başka bir başlık altında açıp, paylaşımlar da bulunabilirsiniz.

Saygılarımla,

Alıntı
Masonların moderatörlüğünün Sayın Arais'i ezer tarzda, âdeta George Orwell'in Hayvanlar Çiftliği'nde anlattığı gibi oluşu da ayrı bir üzüntü vesilesi... Ne yapalım, demek onun yetki sınırları o kadar; masonların yazılarına zinhar dokunamaz. Çünkü biz alt düzey hayvanlardanız.
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2013, 04:47:31 ös Gönderen: space »

Nisan 22, 2013, 05:05:49 ös
Yanıtla #24
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Ne diyeyim? Sayin asimov inatla yükleniyor. Yuklenebilir. Ben diyeceğimi dedim. Ne demek istediğim de anlaşılır kanımca.

Devamlı olarak Masonluk konu açıldığında bizi geri, gelenekçi, tutucu diye itham ederek baska bir Masonik anlayışın açıkça reklamı yapıldığına göre ben de Noah Kardeşime yönelik o mesajda icimi döktüm. Biz ne kadar toleransli yaklaşırsak ne yazık ki bağlı olduğumuz Masonluk anlayışına karsi ad hominem bir kötüleme gözden kaçmıyor. Biz yine de aynı toleransli tavrımızda devam ediyoruz.

Sayın ADAM, oyle bir sekilde geliyor ki, bunu bazen yapıyor. Bence kendisi ile çelişiyor. O da biliyor ki, forum yönetiminde bir hiyerarşi var. Deneme moderatorunun de yetkileri sınırlı. Ama bunu hayvan çiftliği ile irdelemek hoş degil. Hele kendisinin de kısmi moderator yetkilerine sahip oldugunu düşünürsek.

Bu başlık altında ya da baska bir yerde bundan sonra cevap vermeyeceğim. 6 yıldır Forum Kurallarını uyguladığımız gibi bundan sonra da onları uygulayacağım.

Saygıyla.

Nisan 22, 2013, 05:51:31 ös
Yanıtla #25
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın ADAM, sayın asimov, sayın Noah, sayın SkullG, sayın gnothi, sayın space,

Bu nazik savaşın bitmesini, söylemlerin olgunlaşmasını, beklediğimden dolayı, henüz bir müdahalede bulunmadım.Beklediğim cümle sayın SkullG'den geldi.
Bunun ışığında;

Bu tartışma daha önce başka bir başlık altında yapıldı ve sonuca ulaşmadı, dedim ki belki bu sefer bir sonuca ulaşır.

Herkes kişisel fikrini söylemiş bende moderetör kimliğimden sıyrılarak. Saygıdeğer  forum üyeleri uygun görürse bir kaç kelam söz etmek istiyorum.

H.K.M.B.L ve Ö.M.B.L. (Ö.M.B.L. nin fikirlerini benimsemiş forum üyeleri) arasında ki bu ezeli rekabetin '' Galatasaray- Fenerbahçe''  çekişmesinden bir farkı yok.

Üstelik bir sonuca varacağa da benzemiyor.

Olayın bu şekilde bir rekabet ortamına sokulması oldukça yanlış ve tatsız.

Konuyu bölmek istedim fakat  bu tartışmayı nereye, hangi konuya, hangi başlık, altına sokacağımı bilemedim.

Üst yönetiminde ben bu konuyu bölmeye karar verdiğim de yada böldüğüm de kararıma saygı duyacaklarından adım gibi eminim.

Unutmayınız ki bizi farklı ve özel kılan, farklılıklarımız, bu farklılıkları bir kusur olarak görmek ne kadar doğru bilemiyorum.

İyi forumlar diler,esenlikler dilerim.

Saygılarımla
« Son Düzenleme: Nisan 22, 2013, 06:18:22 ös Gönderen: Arais »
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Nisan 22, 2013, 05:54:58 ös
Yanıtla #26
  • Aktif Uye

Sayın SkullG bana sitem ediyor, kızıyor ama temsil ettiği masonluk anlayışına en genel anlamda masonluğa saygım sonsuzdur.

Ama konuyu o açtığına göre, ilk eleştiriyi o yaptığına göre eleştirilerin gelmesi çok normal. Ben de bunu yapıyorum. Kendisi bize yanıt vermeyecek ise o zaman konuya da müdail olmayacaktı.

Toleranslı olduğuna şüphem yok. Ama burası fikirlerin özgürce ifade edildiği bir yer.

Bundan sonra da doğru bildikletimi, düşüncelerimi söylemeye devam edeceğim.

Beğenmediklerini silebilir. Yetki kendisinde.

Saygılarımla.
Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Nisan 23, 2013, 12:24:11 öö
Yanıtla #27
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Rica ediyorum böyle eskimiş dernekçilik manevralarını aslen seviyeli olduğunu düşündüğüm bu ve benzeri münazaralarımıza tatbik etmeyelim.

Kesinlikle sayın Arais'i ezer bir tavır takınmış değilim, eminim kendisi kışkırtmalarla gölgelenmeye çalışılan ifademde benim ne demek istediğimi anlamıştır; dikkat çekmeye çalıştığım konu zaten halihazırda üç tane moderatörün de içinde bulunduğu bir paylaşımlar silsilesini bir diğer moderatörümüze havale etmenin anlamsızlığı idi, konunun önüne açtıkları hendeği özenle derinleştiren kürek sahiplerine teşekkürlerimi sunuyorum.

Dostça sevgi ve saygılarımla.
« Son Düzenleme: Nisan 23, 2013, 12:27:12 öö Gönderen: gnothi »
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Nisan 23, 2013, 05:35:03 öö
Yanıtla #28
  • Ziyaretçi

ilginç bir tartışma olmuş.

Bu tip smokin gibi giyim standartları uygulamak bir mecburiyetten ziyade o topluluğun standartlarına veya adetlerine olan saygıyı ifade eder. Yani bazı cluplerde beyaz gecesi başlığı altında içeri renkli giyinenleri almaması kadar doğal bir şey. Fakat günümüzde insanlar saygı kavramını iki yüzlülük, içten pazarlıklılık, zorunluluk  gibi anlamlandırıyorlar. Her meslekte ve sosyal yaşamda profesyonellik içinden geldiği gibi değil, gerektiği gibi davranmaktır.
Yani kısacası insanları rahatsız etmeme gayreti de denebilir. Zaten her insan karşısındakini rahatsız etmeme gayretinde olsa hiç bir sorun yaşanmazdı. insanlar sadece kendilerinin rahatsız olmayacağı ortamlar yaratma derdine düştükleri için farklı arzular arasında kavgalar doğabiliyor. Bu da farklı insanlara karşı  tahammülsüzlük aynı ortamda yaşatmamak için savaşlar çıkmasına kadar varabiliyor.

Takım elbise okulu ve askerliği anımsattığı için midir bilemiyorum bende giydiğim zaman bir hapishane tulumu hissi bırakıyor. Özgürlüklerin kısıtlandığı hissini bende de uyandıran ve beni adeta boğan  bir kavramdır. Fakat giyen insanların üzerinde güzel duruyor.

Modacılar genelde bayanlara yönelik yenilikler yarattıkları için erkek modası standart takım elbise ile sınırlıydı. Fakat günümüzde çok ilginç ceket ve gömlek modelleri de görebiliyoruz. Bu da insanların takım elbise kavramına farklı bakış açıları kazandırmalarına sebebiyet veriyor. Sportif bir ceket tasarımının altına kot kesimli bir kumaş pantolon ve spor ayakkabı giyilmesi gibi.

Saygılarımla.

« Son Düzenleme: Nisan 23, 2013, 05:49:55 öö Gönderen: Masor1976 »

Mayıs 04, 2013, 06:28:28 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Birilerinin söylediği,birilerinin gücüne girmiş anlaşılan.

Smokin ve liberallik bağlantısı ilginç.

Değişim ve gelişim isteğini kuralsızlık olarak algılamak... bu kendilerinin sorunu.

Kuralları dogmatikleştirmiş olanlar, dogmatik kuralların değiştirilmesi gerektiğini savunanları elbette anlayamazlar.
Bazı dogmaları değiştirmek modernliktir bazı insanlığın imbiğinden süzülmüş binlerce seçkin insanın kabul ettiği "dogmaları" değitirmeye kalkmak o geleneğe ihanettir. Bunu da bir yandan düşünmeniz iyi olur diye düşünüyorum saygılarımla...