Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiri ve Öneriler - Girmek zor  (Okunma sayısı 8080 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 23, 2014, 04:25:23 ös
Yanıtla #10
  • Ziyaretçi

Bir kişinin Masonluk ile olan ilgisi iki aşamalıdır.

Birinci aşama Masonluğun ne olduğunu ne olmadığını, Masonlukta neyin nasıl olduğunu ya da olmadığını öğrenmektir.

Kimileri için amaç bu bilgiyi edinmektir. O kişi bundan sonrasına ilgi duymaz.

İkinci aşama Masonluğa girmek, mason olmak için girişimde bulunmaktır.

Kimileri vardır ki bu aşamaya birincisini atlayarak geçer. Masonluğa da grer. Ancak bunun sonrası genellikle hüsran ile sonuçlanır. Birinci aşama o hüsran olasılığını sıfıra indirmez kuşkusuz ama hiç olmazsa azaltır.

Eğer bu iki aşamayı izlemek zorsa Masonluğa girmek zordur.

Bunun dışında niçin zor olsun ki?... Masonlar aralarına yeni kardeşler katılmasını mutlulukla karşılar. Birçok mason adayından daha çok ister onun bir an önce mason olmasını. Ancak kuralları, yöntemleri vardır ve bunlar düzenin gereği izlenecektir; o ayrı.

Acaba zorluk denilince başka şeylerden mi söz ediliyor?

Herkes mason olamaz.  Mason olamayacak kişilerin sayısı mason olabileceklerden çoktur.

Aslında mason olamayacak bir kişi Masonluğa girmenin zor olduğunu söylüyorsa haklıdır; zordur onun için Masonluğa girmek.

Örneğin Masonluğa girecek kimsenin dürüst olması gerekir. Aslında dürüst olmasa bile başkalarının onu dürüst bir kimse olarak tanıması gerekir.  Eğer bir mason olmak isteyen bir kimse dürüstlüğü konusunda bir güvence veremiyorsa, onu kabul etmezler.

Örneğin bir mason adayı  meramını hem yazarak hem konuşarak iyi anlatabilmelidir. Bu da öz dilini iyi bilmesini gerektirir. Çok kimse vardır ki, üniversite mezunudur ama gerek söz gerek yazıyla iki kelimeyi bir araya getiremez, ne demek istediğini anlatamaz. Böyle bir kimsenin Masonluğa alınması düşünülemez; zordur. Bu barikatı aşan hiç yok mudur? Vardır ama masonların çoğunun hitabeti iyidir; yazdıkları da okunası ve anlaşılasıdır.

Örneğin bir mason adayı yaşamını düzene koymuş, asgari düzeyde yaşam kaygılarını gidermiş olmalıdır. Masonlar, bu gibi kaygılar içinde olan bir kimsenin aralarına girmesini pek istemez. çünkü bu diğer herkesten önce kendisine sıkıntı verecek, Masonlukta kalışı uzun sürmeyecektir. Dolayısıyla o nitelikli bir kişinin Masonluğa girmesi zordur.

Örneğin bir mason adayı birçok konuda "Benim bildiğim bildik, çaldığım düdük" der de bu sözünden ve tutumundan hiç de geri adım atmaz. Bir diğeri, kendisiyle tanıştığınızda adının başına "Prof Dr." ya da "Yük. Müh." gibi bir sıfat ekler. Onun Masonluğa girmesi biraz zordur çünkü yaşamında her nasılsa edinmiş olduğu o unvanların altında ezilmiş, kendisini onların sayesinde yüceltmeye çalışıyor gibi bir izlenim vermektedir.

Hani masonların hep zengin kişiler olduğu söylenip durur ya... Eğer bir kişi Masonluğa girmek için yüklü bir bağışta bulunacağını belirtiyorsa, masonlar o kişiye kuşkuyla bakar, olasıdır ki onu hiç de aralarına almak istemezler. Çünkü gücünü parasının gücüyle sağlayan kişi, tüm diğer nitelikleri ne kadar üstün olursa olsun Masonluğa yakışmaz.   

Daha başka örnekler de vereyim mi?

Evet, Sayın park10 haklı. Kimileri için zordur Masonluğa girmek hatta masonlara yaklaşmak.

Bu yolun yanlış işareti nerede?

Paylaşımınızı zevkle okudum. Bir örnek vermek istiyorum. Bulunduğum şehrin kriminal dairesi polis müdürü masonluğa ilgi duymuş ve locaya girmeye çok azimliydi. Bir süreden sonra 1.Derce sırları veriliyor ve Mason oluyor. Aradan altı ay geçmeden locayı bırakıp gidiyor adam. Nedenine gelince çıraklık zoruna gidiyor müdürün. Benim altımda 1000 tane polis var diyor. Ben burada böyle şeyler yapamam. Uzatmadan yazıyorum ve türkçeyi kullanırken dikkat ediyorum. Yazım hatalarım olduysa affedersiniz. Bir insan dışarıda Başbakan dahi olsa masonlukta çıraksa çıraktır. Derecenin hakkını vermeli ve saygılı olmalı. Esenlikler