Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Olası İran-ABD çatışması ve Bölge Güvenliği  (Okunma sayısı 8716 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 11, 2008, 05:15:19 ös
  • Ziyaretçi

İran, ABD'in Ortadoğudaki yeni varlık sebebimi?

Bu soruya körfez savaşlarının nedenleri ve sonuca giden gelişimini takip ederek cevaplamak mümkündür. Saddam yönetimindeki Irak ABD in bölgedeki varlığına gerekçe oluşturmuştur.Halbuki aynı Irak ve lideri Saddam geçmiş dönemlerde  ABD tarafından desteklenmiş, her nasıl olduysa yolları ayrılmıştır! Acaba gerçek sebeb Kuveyt işgalimiydi yoksa bu işgal gerekçe gösterilmek üzere kurgulanmışmıydı? Bu durumda "en iyi ajan, ajan olduğunu bilmeyen ajandır " sözü Saddam içinde geçerlimiydi.

Benzer bir noktadan bakarsak,  bugün iran ve lideri Ahmedi Nejat aynı kurgunun başarılı bir sonucumudur? Nükleer enerji çalışmaları yapan ve yakın zamandaki uzun menzilli füze denemeleri yapan İran bölgede istemediği ABD'in gerçek varlık sebebimidir?

Bu konuda fikir ve paylaşımların iyi bir beyin fırtınası olacağını bunun Türkiye bağlantılarının ve olası Türkiye senaryolarının neler olabileceğinin izlerini taşıyabileceğini anımsatmak istiyorum.

Saygılarımla,

Ağustos 03, 2011, 01:05:58 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Merhaba,

abd türkiyenin dostu olan süper bir güç, istediği yere girer kimse birşey diyemez... istediği ülkeyi işkal eder gücü ve menfaati varsa... bu kadar gücü olan bir ülkenin bu kadar modern demokratik yapıda olması inanılır gibi değildir , eğer bu güç farklı bir ülkede olsaydı durumu sizin hayal gücünüze bırakıyorum....
dünyada pek bir güç yok abd ile başa çıkacak savaş gücünü tartışmaya gerek yok, iranı vurmak isterse rahatlıkla vurur, abd için iranın problem olacağını düşünmüyorum.... irana ajan sokmasına gerek yok uydularla izliyordur zaten kimin ne yaptığını bilecek durumda....
ben abd konusunda dost bir ülke olarak bakıyorum, türkiyeye çok faydası olmuştur abd nin geçmişte...
saddam olsun ahmedinejad olsun cahil cuhela takımı, tamtamları okları ile savaşıyorlar.... kendi ülkelerini tehlikeye atan insanlar...

Saygılarımla,
418

Ağustos 03, 2011, 01:19:06 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.418

Bu yazıyı ve başlığı açma nedeninizi hakikaten anlamak ihtiyacı hissediyorum.

Anlamam lazım bu yazdıklarınıza inanıyormusunuz
anlamam lazım bir amerikan hayranımısınız
anlamam lazım siz gerçekten amerikanın en demokratik ülke olduğunamı inanıyorsunuz
anlamam lazım gerçekten bu ülkeyi güçlümü görüyorsunuz.
anlamam lazım tüm dünyaya bu kadar sancı çektiriken hangi anlamda demokrasinin beşiği oluyor

anlamak istediklerim bu kadar yeter

siz çok farklı bir dünyadamı yaşıyorsunuz,tüm dünyanın gelmiş geçmiş en barbar emperyalist devletinin üzerine döktünüz omoyu bir güzel yıkıyorsunuz,lütfen aşağıladığınız o ülke ve insanları ne ile mücadele ediyorlar ondan bile haberiniz yok.

Bu yazınızı kasıtlımı yazıyorsunuz yazıyorsanız çok yazık size cevap verecek çok kişi çıkar yazmıyorda fikrim inandığım bu diyorsanı tamam derim o kadar biliyor ona inanıyor size saygı duyarım,ama lütfen şunu yapmayın bu sitede oldukça aklı başında insanlarımız var yukarıda yazdıklarınızla bu forumda ikna edebileceğiniz pek insan çıkmaz.

Lütfen yazınızı bir daha okuyun ve kontrol edin.
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 03, 2011, 01:34:45 ös
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sn.418

Bu yazıyı ve başlığı açma nedeninizi hakikaten anlamak ihtiyacı hissediyorum.

Anlamam lazım bu yazdıklarınıza inanıyormusunuz
anlamam lazım bir amerikan hayranımısınız
anlamam lazım siz gerçekten amerikanın en demokratik ülke olduğunamı inanıyorsunuz
anlamam lazım gerçekten bu ülkeyi güçlümü görüyorsunuz.
anlamam lazım tüm dünyaya bu kadar sancı çektiriken hangi anlamda demokrasinin beşiği oluyor

anlamak istediklerim bu kadar yeter

siz çok farklı bir dünyadamı yaşıyorsunuz,tüm dünyanın gelmiş geçmiş en barbar emperyalist devletinin üzerine döktünüz omoyu bir güzel yıkıyorsunuz,lütfen aşağıladığınız o ülke ve insanları ne ile mücadele ediyorlar ondan bile haberiniz yok.

Bu yazınızı kasıtlımı yazıyorsunuz yazıyorsanız çok yazık size cevap verecek çok kişi çıkar yazmıyorda fikrim inandığım bu diyorsanı tamam derim o kadar biliyor ona inanıyor size saygı duyarım,ama lütfen şunu yapmayın bu sitede oldukça aklı başında insanlarımız var yukarıda yazdıklarınızla bu forumda ikna edebileceğiniz pek insan çıkmaz.

Lütfen yazınızı bir daha okuyun ve kontrol edin.

Sayın karahan,

öncelikle şunu söyleyebilirim, abd hayranı yada herhangi bir ülke hayranı değilim, ben türk vatandaşıyım abd vatandaşı değilim,
demokratik olduklarına inanıyorum inanmam için birçok neden var, ama şunuda belirteyim hiç bir ülke %100 demokratik değil....
bu ülkeyi sadece ben değil tüm dünya öyle görüyor, abd ye süper güç bu yüzden deniyor zaten....
bir tarafta ebabil kuşlarınından medet bekleyen bir group kabile zihniyetli devlet var diğer yandada bilimde vs... alanında üstün bir medeniyet var , şahsi olarak abd ye düşman yada sevmiyor olabilirsiniz ama bu sizin gerçekleri görmenize engel teşkil ettiğini düşünmüyorum,
abd dediğiniz ülke tüm ülkelerde söz sahibi olacak kadar güçlü bir devletdir...
abd hayranı kelimesi gerçekleri görmede zorluk yaşatmasın, abd ile herhangi bir ilişkim yok ama yerli ve yabancı basından takip ediyorum.....
konuşmaktan aciz cahil cühela kabile zihinli insanların ne gibi bir faydası olabilir ki ??
düşüncelerimi beyenmiye bilirsiniz ama mantıklısı bu türkiye açısından,  ki türkiyede politika olarak abd ile sıkı ilişkilere sahip bu yüzden yani iranla olan ilişkilerinden daha iyi ilişkiye sahip.....

Saygılarımla,
418

Ağustos 03, 2011, 01:44:27 ös
Yanıtla #4
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Menfaata dayalı ilişki diyorsunuz yani,çıkar devletler arasındaki ilk hukuktur zaten,Türkiyenin amerikanın yanında olması onun gücünden kaynaklanıyor ve bundan menfaat umuyor evet ama iğrenç duruyor yanyana.Sizin bir tarafı göklere çıkarıp bir tarafı aşağıladığınız kabile devleti ilkel dediğiniz ülkelerin gelişimini engelleyen onları sömürerek o halde bırakan bu emperyalistler değilmi.

Yazınızda güce eğilen ve güce razı olan bir haliniz var buna bir şey diyemem ama sözlerinizin hiç birine katılmam mümkün değil.Amerika sandığınız gibi bir ülke değil hatta ülke bile değil kağıt üzerinde her ne statüsü olursa olsun ne menem demokrasi uyguluyorda olsa tarihi utanç verici insanlık sınırlarını aşan aşağılık üçkağıtçı dalaverelerle dolu bir ülke profili var.Dün akşam putin ne güzel bir açıklama  yaptı amerika için dünyanın başındaki en büyük asalak diyordu.

Ayne öyle dünyayı kazıklayan her tür dolabı hem kendi vatandaşına hemde dünyaya çeviren bir ülke ülke olamaz.
nefret demokrasi adına dünya insanına verdiği çile ve işkencedir.Dünya insanını apaçık salak yerine koymalarıdır.Yarattıkları amerikan rüyası kendileride itiraf ediyorlar herşeyleri rüya ve hayal dünya yesin yutsun yeterki.

Bu kadar gücünüzü inkar etmeyin bu kadarda korkmayın o ülke koca bir balon.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Ağustos 03, 2011, 02:00:17 ös
Yanıtla #5
  • Ziyaretçi

Menfaata dayalı ilişki diyorsunuz yani,çıkar devletler arasındaki ilk hukuktur zaten,Türkiyenin amerikanın yanında olması onun gücünden kaynaklanıyor ve bundan menfaat umuyor evet ama iğrenç duruyor yanyana.Sizin bir tarafı göklere çıkarıp bir tarafı aşağıladığınız kabile devleti ilkel dediğiniz ülkelerin gelişimini engelleyen onları sömürerek o halde bırakan bu emperyalistler değilmi.

Yazınızda güce eğilen ve güce razı olan bir haliniz var buna bir şey diyemem ama sözlerinizin hiç birine katılmam mümkün değil.Amerika sandığınız gibi bir ülke değil hatta ülke bile değil kağıt üzerinde her ne statüsü olursa olsun ne menem demokrasi uyguluyorda olsa tarihi utanç verici insanlık sınırlarını aşan aşağılık üçkağıtçı dalaverelerle dolu bir ülke profili var.Dün akşam putin ne güzel bir açıklama  yaptı amerika için dünyanın başındaki en büyük asalak diyordu.

Ayne öyle dünyayı kazıklayan her tür dolabı hem kendi vatandaşına hemde dünyaya çeviren bir ülke ülke olamaz.
nefret demokrasi adına dünya insanına verdiği çile ve işkencedir.Dünya insanını apaçık salak yerine koymalarıdır.Yarattıkları amerikan rüyası kendileride itiraf ediyorlar herşeyleri rüya ve hayal dünya yesin yutsun yeterki.

Bu kadar gücünüzü inkar etmeyin bu kadarda korkmayın o ülke koca bir balon.
Sayın karahan,

Türkiyenin belki kendi klasmanında ülkeler içinde bir gücü olabilir bunu inkar eden yok, size şunu diyebilirimki rahatlıkla kabile zihniyetiyle bi yere gelinmez gelse araplar devletlerinin durumu iyi olur, demekki kabile düzeninden ne köy olur ne kasaba, bence bu tarz konuları bürokratlara bırakmak daha iyi bunun ilmini yapan adamlarda benim söylediğimden farklı birşey demiyor teoride....
ister beyenin ister beyenmeye bilirsiniz durum dediğim şekilde, adamlar güçlü olduğu halde demokrasiyi uygulamaya çalıştığına eminim, bence bu teknoloji iran yada ırakta olsa onlar abd den fazlasını yapardılar... tahminimce...

Saygılarımla,
418

Ağustos 03, 2011, 02:12:56 ös
Yanıtla #6
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sanırım benim için bu konu bu kadar yeterli birbirimizi ikna etmeye gerek yok siz her tür tahlilinizi yapmışsınız,amerikan ve güç hayranı olduğunuz bile farkında değilsiniz.Kfanızdaki idefix lerle her konuya aynı bakış açısı ile cevap veriyorsunuz.ARABIN GERİ KALMIŞLIĞINI bile anlamlandıramıyorsunuz.Bu uluslar 400 yıl kendilerini yönetmediler ulus bilinçleri hiç olmadı unuttular bu bilinci arayışı içinde bile olmadılar osmanlı gidince çukura düşen bir avuç arabı sırf paraları çok akılları yok diye subjektif yargılamak ve aşağılamaya kalkmak çok sağlıklı bir beyin yapısı değil.

Size önerim sıkı bir tarih okuyun araplara merakınız varsa ortadoğu tarihi okuyun Bernard Lewis'in bu konuda kitabı otorite kabul edilir okuyun fikriniz olsun sizinde.Roger garaudy okuyun amerikan tarihini bide ondan dinleyin.

gördüğünü değil anladığını ve emin olduğunu

EDMUND BURKE

Ağustos 03, 2011, 04:49:33 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Sanırım benim için bu konu bu kadar yeterli birbirimizi ikna etmeye gerek yok siz her tür tahlilinizi yapmışsınız,amerikan ve güç hayranı olduğunuz bile farkında değilsiniz.Kfanızdaki idefix lerle her konuya aynı bakış açısı ile cevap veriyorsunuz.ARABIN GERİ KALMIŞLIĞINI bile anlamlandıramıyorsunuz.Bu uluslar 400 yıl kendilerini yönetmediler ulus bilinçleri hiç olmadı unuttular bu bilinci arayışı içinde bile olmadılar osmanlı gidince çukura düşen bir avuç arabı sırf paraları çok akılları yok diye subjektif yargılamak ve aşağılamaya kalkmak çok sağlıklı bir beyin yapısı değil.

Size önerim sıkı bir tarih okuyun araplara merakınız varsa ortadoğu tarihi okuyun Bernard Lewis'in bu konuda kitabı otorite kabul edilir okuyun fikriniz olsun sizinde.Roger garaudy okuyun amerikan tarihini bide ondan dinleyin.

gördüğünü değil anladığını ve emin olduğunu
Sayın karahan,

amerikan yada güç hayranlığım konusuna nasıl vardınız tartışmalı bir konu bu konuya girmek polemik yaratır, türkiyede yaşıyan bir türk ve türkiye cumhuriyeti devleti vatandaşı  olarak duruma baktığımda, elin kabile zihniyetindeki adamı neden tutayım ?? yobazlık bulaşacağına abd'den bilim teknoloji bulaşması daha iyi bence.... sömürülme edebiyatına gelince , japonlarda savaş kaybetti durumları kötüydü baskı altındaydı şuanki durumları malüm yani buna benzer bi çok örnek var zaten devletin bu işi bilen adamlarıda doğru bir kararla abd yi tutuyor,
size göre herhangi bir arap ülkesine tutmamızmılazım ??? hadi tutttuk diyelim ne olcak ? ırakı tutsak ne olurdu ?? her gün türkiyede bomba patlasa zevk mi alacaksın anlamış değilim, zaten tutmak mantıksız, bana tarih dersi veriyorsun iyi güzel bende şerif hüseyini örnek vereyim ki %100 bildiğini tahmin ediyorum,
kabile zihniyetli insanların yanında oturup arabın pilavını elinle yiyip kafana yağını süreceğine modern bir kafeteryada  American Espresso iç , arap kültürüne neden bu kadar özeniyorsunuz ?? anlamış değilim....
şimdi diyeceksin sen batı kültürünün esiri olmuşsun vs... alakası yok arabın(arap kültürü) hoşa gidilcek birşeyi varsa söyle onu yapalım ???

Saygılarımla,
418

Ağustos 03, 2011, 06:02:31 ös
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Amerikalıların gittiği yola bakınca binlerce çeşit komplo teorisi üretmek ve şeytana hizmet ettikleri kanaati uyandırmak zor değildir.

Fakat sayın 418'in fikirleri de mantıklı duruyor. Amerika bir dünya devrimi planlamış olabilir. Her devrim kanlıdır. Fakat sonuçları barış ve huzurun hüküm sürdüğü bir dünya olabilir.

Yani şu an bile bir kaç günde tüm dünyayı yok edebilecek teknolojik nükleer silahlara sahip ve dünyanın her köşesinde askeri üslerinde bu silahları bulunduran bir güç var. Her halükarda istedikleri an her kezi yok edebilirler fakat yok etmiyorlar. Bu güçlerini dünyayı olumsuz etkileyen yapılara karşı kımıldayamasınlar diye bir polisin elindeki silah gibi iyi niyetle kullanma ihtimallerini genelde görmezden geliyoruz. Yani içlerinde gerçekten de iyi bir dünya düzeni kurmak ideali olabilir.

Umarım bu ufak ihtimal gerçektir.

Saygılarımla.

Ağustos 04, 2011, 11:15:49 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Sn.418

Sanırım ben sizi ve nedemek istediğinizi anladım benim için konu tamamlanmıştır.Söylediklerimde ciddi ve ısrarcıyım.Siz güçlü kimse menfaatin icabı  onun yanında yeralmakta fayda var diyen zihniyetteki insanlardansınız.Benim için problem yok ben daha militanım daha özgürlükçüyüm daha ezilen ulusların çıkarına düşkünüm.Bu kadar.

EDMUND BURKE