Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: masonluk doğuştan mı gelir  (Okunma sayısı 22673 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 06, 2011, 10:11:14 öö
Yanıtla #20
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Hayır sayın papoose, telaş yapmayın. Buradan anlamanız gereken yegane şey sevgili ADAM'ın istediği zaman çok iyi espiri de yapabildiğidir :D.
enelsır

Ağustos 06, 2011, 10:16:03 öö
Yanıtla #21
  • Orta Dereceli Uye
  • **

aslında burdaki espriyi anlamadım dersem yardımcı olurmusunuz.  ???
bekle, izle, gör, hisset, anla...

Ağustos 06, 2011, 10:26:10 öö
Yanıtla #22
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Madem yardım talep ediyorsunuz sayın papoose, seve seve elimden geleni yaparım... Aslında bunu  başkasının yardımına ihtiyaç duymadan yapabileceğiniz başka bir yol daha var: Şimdi siz sayın ADAM'ın bu konudaki şu son iletisini bir yana bırakın... Sonra sayın ADAM'ın daha önce başka konu başlıklarında yazdıklarını okuyun bir. Sonra geri gelip, şu espirisini anlamadığınızı belirttiğiniz iletiyi tekrar okuyun... Gülmekten karnınıza ağrılar girmezse, ben bir şey bilmiyorum ;D.

En içten sevgi ve saygılarımla.
enelsır

Ağustos 06, 2011, 10:28:52 öö
Yanıtla #23
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sevgili enelsır;

sanırım daha okumadan mesajınızdan olayı kavradım sayılır :) teşekkür ederim bana da çok ilginç bir çıkış olarak gelmişti daha önceki yazılarından ötürü ancak tekrar tekrar okuyacağım bundan sonra ve hemen balıklama atlamayacağım sanırım bundan sonra :)

Ağustos 06, 2011, 01:11:05 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence konu güzel gidiyordu. Ve Sn. Hacamat'ın dediği gibi de bir dağılma olmamıştı. Hatta konunun derinine dahi inmiştik diyebilirim şu 7 yaş meselesiyle. Belki bilimsel bir yanıt vermek üzereydik bu soruya. Ama olacağını zannetmiyorum artık.
   Neyse... Başka zaman umarım.
   Sn. Hacamat'ın mesajının sonundaki "bu ayrı bir konu" ifadesini ah bir anlayabilsem. Belki de anlatır o "ayrı konu"yu.
   Belki de son yazılanları okuduktan sonra aklımdan kurup boş yere işkilleniyorumdur. Umarım öyledir.
   Saygılar...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 06, 2011, 01:37:13 ös
Yanıtla #25
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Hacamat belki devamını getirir iddialarının şu an forumda online değil. (Ancak bekliyoruz ne diyeceğini)

Ancak dağıldığı yerden toparlayabiliriz. zira halen bir MASON dan katkı gelmiş değil...

bence artık konuyu takip etmektense müdahil olsalar konuya da yön verilir ve bilgi havuzuna tekrar dalarız diye düşünüyorum.

Ağustos 06, 2011, 03:40:46 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Sayın Hacamat, Mason gibi yaşamaktan kastın ne olduğunu  tam olarak ben de açıklayamam. Çünkü Mason değilim.  Sanırım sitedeki Masonlar bu konuda gerekli açıklamaları yaparlar. Ama, Masonlukla ilgili gerek okuduklarımdan ve gerekse izlediklerimden edindiğim bir bilgi ve kanaatim var.  Detaya girmeden çok kısa olarak şöyle diyebilirim. Bana göre ; Masonca yaşamak, önce kendini  ruhsal bakımdan  hazırlamakla başlar. Tıpkı bir ibadeti yerine getirircesine   tarihsel süreç içinde bile değişikliğe uğramayan ritüellerine uygun, insanlığa ve  insanlara "kardeş" olarak yaklaşıp bir birleri için hiçbir fedekarlıktan kaçınmayan insanlar olarak yaşamak ve bunu yaparken de asla bir karşılık beklemeden yaşamak  olarak söyleyebilirim.
        Şimdi bu bilgi sizi tatmin etmemiş olabilir. Ama o zaman da  şöyle düşünün, Müslümanca yaşamak, Hıristiyanca, Musevice,  Budistçe  veya başka bir şekilde  yaşamak gibi.

Saygılar-sevgiler.
"Vur ama dinle beni"

Ağustos 06, 2011, 04:43:30 ös
Yanıtla #27
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Alşah'ın bu özetlemesini okuyunca düşündüm acaba buna bir yanıt vermeli mi, vermemeli mi diye...

Sayın Alşah'ın genel tutumu için, "Doğru. Bence de öyledir." demek uygun düşüyor. Bunları yazmaya ne gerek var öyle olmadığını ileri süren bulunmadığı sürece...

Ancak bir yazı yazılırken bazı hatalar yapılıyor ve o hataların öyle bırakılmaması gerekiyor. Hata görüşte olsa sorun değil ama bilgide olunca, başkalarının yanlış bilgilenmemesi için düzeltilmesi gerek.

Öncelikle Masonluktaki çalışmalararı kesinlikle "ibadet" ile benzeştirmemek gerek. Kişinin kendini ruhsayl bakımdan hazırlamasına bir diyeceğim yok ama burada "ibadet" yani "tapınma" kesinlikle söz konusu değil.

Kuşkusuz Sayın Alşah böyle demek istemiyor. Onunki sadece bir benzetme ama kimilerinin işine geliyor böyle bir benzetmeyi işin aslıymış gibi almak.

Burada bir yazı yazarken şunu da göz önünde tutmak gerekiyor: Bu sitedeki her tümce internette rahatça okunur oluyor. Kötü niyetli kişiler bunun üzerine şöyle der: "İşte bakın, masonların kendi sitelerinde Masonluğun bir ibadet olduğu söyleniyor." Aslında hiç de öyle denmiyor ama özensiz bir tümce öyle bir anlamaya yol açabilir.

İkincisi mason ritüellerinin tarihsel süreç içinde bile değişikliğe uğramadığının söylenmesiyle yapılmış olan yanlışlık. (Burada tarihsel süreç nedir, onu anlayamadım aslında, Sayın Alşah nasıl bir prosesten bir işlemden söz ediyor terihsel diyerek. Yoksa Tarih boyunca mı demek istedi de elinden kaçıverip tuşlar öyle yazdı? bu ikincisi olsa gerek.)

Ritaüeller değişmiştir. En katı ve en tutucu masoın kuruluşları bile zam içinde ritüeller üzerinde değişiklik yapmıştır. Bu değişikliği daha ileri götüren, çağdaşlaştıranlar da vardır. Fakat hiç kimse bu ritüellerin ta 18. yüzyıl başından falan kalma olduğunu sanmasın; yok öyle şey, Öyle olsa yenilmez yutulmaz olurdu. O günlerden bugünlere çok değişti dünya, insan, yaşam, gereksinmeler, düşünceler, ilkeler, amaçlar... Değişmeyenler de var elbette ama hiçbir şeyin değişmediğini söylemek büyük yanılgı olur.

Sayın Alşah'a bir eleştiri daha alınmayacağını düşünerek: Masonca yaşamayı herhangi bir dince yaşamayla karşılaştırmaya girişmek de çok büyük hata olur. bunu yapmamak gerekir. Dinlerin çoğu (hepsi değil) asıl amaç olarak öteki dünya ile ilgilenir yeani o dince yaşamanın gereği uhrevidir, dünyevi değil. masonca yaşamak ise bu dünlyanın işidir. İnsan dinine tam uygun olarak yaşarsa belki dinlerde vadedildiği üzere öteki dünyda ödüllendirilir. Masonluğa tam uygun olarak yaşarsa kimse onu ödüllendirecek değildir; bu bağlamda yargıç kendisidir; kendi vicdanına hesap verir.

Bu eleşktiri ve anımsatkmalarıma karşın, genel tutumu bakımından sayın Alşah'a katıldığımı da söylemeliyim.

Sonuna da şunu eklemeliyim:

Sevgiler.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ağustos 06, 2011, 06:00:55 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Anlaşılan Sn. papoose konunun devamının gelmesi için çalışacak.

Çok da iyi yapacak.

Onun bu sözleri açıkçası beni harekete geçirdi ve çok ufak bir araştırma yaptım.

Sanırım Sn. ADAM da söylemişti. İnsanda doğuştan gelen bazı özellikler bulunabiliyor.

Hatta bunun adına "karakter" deniyor. Karakter insanın doğuştan kendisinde bulundurduğu özellikler.

Bir de ailenin, arkadaş ortamının getirdiği bir takım özellikler oluşuyor ki insanda buna da "kişilik" deniyor.

Benim kesinlikle katılmaya yanaşmadığım ama insanda doğuştan var olan özellikler mevcuttur yani. İnsanın değiştirdiği kişiliği olur, karakteri değil.

Ha sorarsanız bana "Peki bu karakter ne gibi özellikleri kapsıyor?"

Onu bilemiyorum. O konuda pek bir bilgi bulamadım. Ama şöyle bilgiler dolaşıyor etrafta. Ne kadar bilimsel olduğunu bilemem. İnsanların kan gruplarına göre bazı özellikler taşıdıklarından bahsediliyor. Kişinin diğer insanlara soğuk davranması, bol bol gülümsemesi vb.

Ben asla böyle bir şeye katılamam. Doğuştan gelen hiç bir üstünlüğün varlığına katılamam. Hatta karakter meselesine de katılamam ama var olan bilime de körü körüne "Hayır" demek yanlış olmaz mı? Olur. Neyse zaten bu "karakter" bir üstünlük değil. Kırmızıyı sevmek veya yeşili sevmek gibi bir şey diye düşünüyorum.

Bu yüzden bence bu konunun üzerine gitmeliyiz. Sn. papoose bu sözüm en çok da size. "Bir insan doğuştan mason mudur?" sorusuna belki bilimsel bir yanıt bulabiliriz. Benim yeterince vaktim olmadığı için araştıramadım bu konuyu. Ama vaktim olursa ilk yapacağım iş bu olacak.

Lütfen kusura bakmayın.

Saygılarımla...

Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 06, 2011, 08:53:40 ös
Yanıtla #29
  • Aktif Uye

Her zaman olduğu gibi başlık açıldığından beri sonuca ulaşılmadı. Üyelere soralım siz bu konuda ne öğrendiniz .Masonluk doğuştan oluyormuymuş ? Ben daha evvel bu tarz bir başlık hatırlıyorum, orada da sonuç olmamıştı. Fikrini söyleyenlere de karşı çıkılıyor... ne yapalım  şimdi? ... Ben hala  Masonluk doğuştan mı?  değil mi? öğrenemedim...
Saygılarımla