Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa Eleştiriler  (Okunma sayısı 17806 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 22, 2011, 10:55:45 ös
Yanıtla #10
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili MMT,

İşte tam da bu yüzden her şeyi baştan okumanı yeniden sorgulamanı önermiştim. Ne güzel söylüyorsun evet 1,5 yıldır buraya kayıtlıyım ama son zamanlarda aktif olarak giriş yapıyorum diye. Çok genç bir yaştasın. Yeni pek çok deneyim edinebilecek, yepyeni bilgiler edinebilecek kadar genç. Biz biraz kocadık :) hani bana deseler baştan başla, bu kocamışlığa rağmen siler yeniden başlarım. Yapmadım değil. Bir anımı paylaşayım seninle:

Bir çalışmam vardı. Geçen yıl kendimce sonuna gelmiştim. dile kolay iki yıl uğraşmıştım o 400 sayfa için. Hazırladığım taslağı inceleyecek olan kişiye verdim. 15 gün sonra bence tam olmamış dedi, baştan başla, tekrar planını hazırla, kaynakçanı gözden geçir, ingilizce kaynaklar yeterli gibi ama biraz da alman kaynaklarına bak, tabi istersen bu hazırladığını da sunabilirsin, ama bence bu tam olmamış, okuduğumda içime sinmeyen eksik kalan yerler var gibi.  Dilersen  bunun üzerinde dediğim değişiklikleri de yapabilirsin, ama bence sil at baştan başla" dedi. O bunları söylerken ben yıkıldım. 'baştan başla' dediği an düşündüm. Yeniden başladım, sıfırdan, teoremimi, sorularımı, hipotezlerimi yeniden ürettim, yeniden kütüphane çalışması, kaynakça taraması, yeni bir plan, yeniden yazma süreci... şimdi yaklaşık 600 sayfalık bir çalışma oldu. eksikleri yok mu? var hâla. ama geçen senekinden kat be kat daha iyi. daha da iyi olması için uğraşıyorum. dananın kuyruğu kopacak artık. mutlu muyum? evet. yepyeni bir ufuk edindim mi? evet.

o yüzden bazen baştan başlamak gerek... hani o şarkıda dediği gibi... sil baştan başlamak gerek bazen...

saygılarımla.

Sayın Hacamat,

Size bir şeyler yazayım mı? Düşünüyorsunuz o halde burdasınız :) siz sorun ve hiç korkmayın biz yıpranmayız.

Ağustos 22, 2011, 11:59:32 ös
Yanıtla #11
  • Ziyaretçi

Ben masonluğu antimasonik yayınlardan öğrendim. Benim aklımda oluşan masonluk, toplandıkları yer belli olmayan gizli bir yapılanmaydı. Yani yasal bir dernek olduğunu ve milyonları aşan sayıda üyeleri olduğunu öğrendiğimde şaşırdım. Bu sitedeki okuduğum pek çok şey antimasonik yayınlardaki yayılmaya çalışılan önyargıların maksatlı olarak pompalanan yanlış bilgiler olduğu kanaatini uyandırdı.

Neticede hayat deneyimimize bakınırsak gerçekten paranı, namusunu tam anlamıyla güvenebileceğimiz kaç kişi tanıyoruz diye kendi kendimize sorarsak tanıdğımız hatta kanka olduğumuz yüzlerce insan içinden belki de 2 kişi söyleyemeyiz. Ya da gerçekten güvendiğimiz insanlardan hiç ummadığımız şekilde yediğimiz kazıkların acısı hala sızlıyordur. Bu nedenle masonların içlerine alacakları insanlar konusunda aşırı derecede seçici olmalarını taktirle karşılıyorum. Yani Sayın MMT'nin neden tüm insanlığı kucaklayan bir mabete dönüşmediği eleştirisi iyi niyetli bir yanılgıdır.

Sayın Mustafa Kemal'in eleştirilerinin sert olduğunu ise düşünmüyorum. Çünkü yanıldığını henüz görmedim. Sadece yuvarlamadan direkt olarak lafını söylediği için sert geliyor :)

Masonların ingilizlere bağımlı gibi duruşunu da şu şekilde değerlendirmek mümkün olabilir. Örneğin Atatürk de model olarak Avrupa ve Amerika gibi devletleri örnek almaya çalışmıştır fakat onlara boyun eğmemiş ve ülke topraklarını manda şeklinde sunmamıştır.

Saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ağustos 23, 2011, 12:08:32 öö Gönderen: Masor1976 »

Ağustos 23, 2011, 12:32:26 öö
Yanıtla #12
  • Aktif Uye

Sayın SkullG,

.

burda ne görüyorsunuz?

Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 12:37:36 öö
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Pekala, siz bu sitede "üstad" olarak gördüğüm az kişiden birisiniz Sn. skullG. Bir büyümüğün sözünü dinleyip sizin dediğiniz gibi yapacağım. En baştan başlayacağım.

Teşekkür ederim.

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 23, 2011, 02:08:48 öö
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Sayın MMT,  sanırım mevzuya devam etmemin sizce bir sakıncası yoktur. Bu arada sayın MMT, size başarılar dilerim.

''Masonluğa Eleştiriler'' demişken. Masonlar Masonluğu eleştirse, neresini eleştirir?
Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 02:13:20 öö
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn. Hacamat

Elbette. Konu benim değil ya. Forumun konusu. Siz devam edin tabiki..

Saygılarımla...
Size ne yapacağınızı söyleyebilirler ama ne düşüneceğinizi asla!

Ağustos 23, 2011, 03:12:45 öö
Yanıtla #16
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sayın SkullG,

.

burda ne görüyorsunuz?

Sevgili Hacamat,

Ben orada tüm bir evreni görüyorum, insanı görüyorum, zamanı görüyorum.

Ne diyor Niazi-i Mısrî

Hak ilmine bu âlem bir nüsha imiş ancak,
Ol nüshada bu Âdem bir nokta imiş ancak.

Ol noktanın içinde gizli nice bin deryâ,
Bu âlem o deryâdan bir katre imiş ancak.

nasıl evreni, insanı, zamanı görüyorsun mu dediniz. Forumda yıllar evvel yazdığım bir ileti vardı, durun onu paylaşayım sizinle:

Ben zaman dendiğinde nedense hep noktayı hatırlarım. Niçin nokta? Nokta nedir?

Noktayı yarı çapı sıfır olan bir daire olarak tarif edersek, sonsuz adet dairenin yarı çapları sıfıra indirgenerek aynı merkeze yoğunlaşacağı, konsantre olduğu boyutsuz alan olarak düşünebiliriz. Oyleyse noktadan hareketle düzlemde sonsuz daireye ulaşılabilir. Bu dairelerden hacim olarak kürelere geçmek mümkündür. Her daireden de en nihayetinde eşkenar beşgene ve beş köşeli yıldıza geçilebilir. Yani mükemmel olarak insana.

Tersinden bakarsak da kürelerden dairelere ve nihayetinde noktaya ulaşabiliriz. O zaman her türlü Geometrik şeklin başlangıç ve sonunun Nokta olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

"Zamanla noktanın alakası ne? ve fizik ile ilgili bir mevzuda niçin Geometri?" diye sorulabilir. cevabım basittir; Hayat Geometridir. Tüm ilimler Geometriktir.

Geometrik yönden nokta bölünmez ve boyutsuz ise zamanın bölünemez ve boyutsuzluğu da "an"dır. Hemen iki sözü hatırlayalım "ilim bir nokta idi" ve "zaman dürülmüştür"... Zaman dediğimiz şey yani mâzi, an ve ati halleri kim içindir? Elbette o düzlemde yaşayan içindir. Ya o düzlemi bir nokta olarak gören için zaman neden ibarettir? Boyutsuz ve bölünmez bir boşluktan veya tam tersine konsantre bir doluluktan.

Yani zamandan ve mekandan münezzeh olan için  mevzu budur. Peki insan? Alemde tüm varlıklar birdir. Bölünme ve parçalanma ve çoğalma kabul etmez. Mutlak Varlıktan bir zerre aynı zamanda "Zerre küllün aynasıdır" hikmetince Onun görüngüsüdür. Evvel, Ahir, Batın ve Zahir O’dur” yani, algılanan ve algılanamayanların ve algılanamayacak olan, öncesiz ve sonrasız, (noktadaki ifadelerime göre o halde ) tek bir “an” da olan her şey yalnızca O'dur. Fusus ül-hikemde Arabi şöyle der "Âlem bir vehim'den ibârettir; onun gerçek bir varlığı yoktur. Bu ise "hayâl" ile kastedilen şeydir." Arabinin ifadelerine bağlı kalarak ""neş'et-i dünyeviyye'den neş'et-i uhreviyye'ye geçiş" ile insan batıni yönde ilerledikçe makro kozmosa ilerler. insan kevni düzeyde ""Hakk'ın Sûreti (İmago Dei) üzerine yaratılmış  olması hasebiyle, âlemdeki bütün varlıkların en kâmilidir. Bu düzeyde "insân" bizâtihî kâmildir; "insân" burada İnsân-ı Kâmil'dir.Kısacası, bu düzeyde, "insân" Âlem-i Sagîr'dir (Mikrokozmos'dur)." İkinci olarak bir birey olarak insanın pek azi insân-ı Kâmildir. İşte bu anlamıyla insan aynı zamanda lamekan ve lazaman olabilir. Ama bu durumda da o kendisi değil. Kozmik bilincin bir parçasıdır. Yani yine Arabinin ifadesiyle O'nu Onun gözüyle görendir. O'nu kendi gözünüzle göremezsiniz. Zamanın ve mekanın dışında çıkma işte böyledir.

Yine en başa dönecek olursak; her şey yoğunluğuna bir noktadır. Ve nokta hem başlangıç hem sonuçtur. Zamanda biz bizim için zamandan bahsederiz. Halbuki zamanda bir noktadan başka bir şey değildir.

Peki ya siz ne görerek o mesajı gönderdiniz?

Saygılarımla.

Ağustos 23, 2011, 03:33:09 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Saygılar
Ben ''noktayı gözünüzde fazla büyütüyorsunuz, asıldan uzaklaşıyorsunuz'' diyecektim. Siz beni haklı çıkardınız.
Noktayı fazlaca büyütüyormuşsunuz.

Belkide sorun burdadır...

Ben baktığımda koca boş bir sayfa görürüm. Siz baktığınızda  koca sayfada bir nokta görürsünüz
Ben o koca boşluğu anlamaya çalışırken, siz küçük bir noktayla ilgilenirsiniz.

Saygılarımla

Ağustos 23, 2011, 09:00:36 öö
Yanıtla #18
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sevgili Hacamat,

Siz bırakın görmeyi, ne gördüğümüzü göremeyi bile göremeyecek kadar boşluksunuz. Ben size koşkoca bir noktadan söz açıyorum, siz bana aslında olmayan bir boşluktan. Biz karşımızdakinin yaptığını küçüçük bir nokta bile olsa anlamlandırıp anlamaya bakıyoruz , siz karşınızdakinin yaptığında boşluk görmek için açıyorsun gözlerinizi. işte o yüzden siz muallakta asılı kalmışsın, biz behemehâl  bir noktaya doğru yürüyoruz.

Saygıyla.

Ağustos 23, 2011, 12:07:15 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Görmek istediğim şeyi görüyorum sonuçta. Boşluğun daha çok olduğunu görmek, küçük şeylerle uğraşmamayı öğretiyordur belki.
Ben Hacamat olarak ''boş'' olabilirim. Ne yapabilirim, belkide birilerininde ''boş'' olması gerekiyordur.
Mevzuya dönersem,
Masonlar,Masonluğu eleştirse neresini eleştirir...
Saygılarımla