Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk putlastirmayla ilgili ne dusunur?  (Okunma sayısı 4576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kasım 16, 2014, 06:47:15 ös
Yanıtla #10
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim bildiğim kadarıyla, diğer birçok mason örgütü gibi, HKEMBL da her türlü putlaştırmaya karşıdır.

Ancak konu Mustafa Kemal Atatürk olduğunda, diğer tüm ulusal mason kuruluşlarımız gibi HKEMBL da ulu atamıza dil uzattırmaz; toz bile kondurtmaz. Bunu putlaştırma olarak almayalım; yanlış olur. Bu bir saygıdır, bir sevgidir; bu tutum, Türkiye Cumhuriyetini, bu demokratik ve laik sosyal hukuk devletini benimseyiş ve savunmadır; bunun sağlanmasında olağanüstü payı bulunanın emanetine bağlılıktır. 

Ancak bu konuda hiç kuşkusuz, Forum üyesi olan HKEMBL üyeleri daha yetkilidir. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 16, 2014, 09:02:55 ös
Yanıtla #11
  • Yeni Katilimci
  • *

Bir yerlerde yanlis yaptigimizi dusunuyorum. Mustafa Kemal Atatürk degil, insanlarin onu algilayis bicimiyle ilgili bir sorun var. Atatürk'un bir cok sozu var ki bu kadar estetik, etkileyici sozler duyuyorum ve sansli oldugumu hissediyorum. Fakat bu soylenenlere ne kadar sahip ciktik, ne kadar anlamaya gayret ettik, ne kadar uyguladik?
*Cumhuriyet fikir serbestligi taraftaridir. Samimi ve mesru olmak kaydiyla her fikre saygi duyariz.
*Tuketici yasamak degil, uretici olalim.
*Sanatsiz kalan bir milletin hayat damarlarindan biri kopmus demektir.
*Yurtta sulh, cihanda sulh.

Butun bu guclu sozlerin altinda Mustafa Kemal Atatürk imzasi var.

Simdi soruyorum;

Ne uretiyoruz?

Ulkemizde sanat kendini ne kadar var edebilmis?

Turkiye Cumhuriyeti vatandaslari olarak kendi icimizde ne kadar baris halindeyiz?

Bunlari kimse onemsemiyor mu?

Bu soylenenlere sahip cikip, calisip, uretip bize birakilan bu emaneti koruyup yasatacagimiza, ayrimcilik yapiyoruz. Bu ulkede bir cok kesim Mustafa Kemal Atatürk uzerinden politika yaparak, onu kullaniyor.
« Son Düzenleme: Kasım 16, 2014, 09:05:28 ös Gönderen: Tides »
Gerçek mutluluk insanın aldıklarında değil verdiklerinde gizlidir.

Kasım 16, 2014, 10:07:29 ös
Yanıtla #12
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Evrensel anlamda masonluk kurumunun bu konu hakkindaki tutumunu merak etmistim. Fakat birbirinden farkli ritler oldugu icin, farkli dusunceler de mevcut. Anliyorum ve derinlesmek istedigim icin ozel olarak HKEMBL insani putlastirmak ile ilgili tutumu nedir?

Masonluk kurum olarak taviz vermez bir şekilde, kalben ve fikren Atatürkçüdür fakat Masonluk kurumunun "Atatürk'ün putlaştırılması" konusunda ilan edilmiş herhangi bir tutumu yoktur. Ancak bireysel olarak masonların tutumları vardır. Örneğin benim tutumum şöyle: Atatürk vefatından sonra politik bazı çıkarlar uğruna tanrılaştırıldı, putlaştırıldı, sağlığında kendisinin istemeyeceği ve onaylamayacağı bir obje haline getirildi. Oysa Atatürk "asker, lider, komutan, inkılapçı,  cumhurbaşkanı Atatürk" özelliklerinin yanında "insan Atatürk" olarak da benimsenseydi, o insani yönleriyle de ele alınıp anlatılsaydı, bu putlaştırmanın önü alınabilirdi. Bana göre 1950 ve sonrası tüm iktidarlar, Atatürkçülük kisvesi altında, ülkeyi Atatürk'ün hayalini kurduğu bir ülke olma yolundan giderek uzaklaştırdılar ve ülkeyi yaşanmaz bir hale getirdiler.

Atatürkçü olduklarını her fırsatta yalandan dile getirenler, kimi zaman bunun suçunu dış mihraklara attı, kimi zaman Masonluk da dahil farklı kurumlara, kimi zaman var olmayan örgütlere, kimi zaman da azınlıklara... Hiç kimse dönüp de aynada kendine bakmadı. Olup bitenin baş sorumlularının bu ülkenin insanlarının kendisi olduğu fikri hep savuşturuldu. Yapılacak şey Atatürk'ün dediklerini ve prensiplerini fiilen uygulamak ve ülkeyi bilim-teknoloji-ekonomi yönünden dünyada üst sıralara taşımaktı, fakat bunu yapmak yerine iktidardakiler bunu yapıyormuş gibi görünüp, ama aslında hiçbir çaba sarf etmeden Atatürk içerikli objelerin arkasına sığındılar.
Live long and prosper.

Kasım 16, 2014, 11:03:35 ös
Yanıtla #13

Sayin Tides,

Benim naciz vucudum elbet bir gun toprak olacaktir, ancak Turkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktir.

Bu lafi eden bir insani yanlis anlayabilmek ancak bizim ulkemizde gerceklesebilirdi. Gercekten cok yazik ediyoruz degerlerimize.

Konun disina ciktigim icin ozur dilerim.

Saygilarimla.
Vazife karşılığı olmayan hak mevcut değildir!
Mustafa Kemal ATATÜRK

Kasım 17, 2014, 12:13:59 öö
Yanıtla #14
  • Yeni Katilimci
  • *

Evrensel anlamda masonluk kurumunun bu konu hakkindaki tutumunu merak etmistim. Fakat birbirinden farkli ritler oldugu icin, farkli dusunceler de mevcut. Anliyorum ve derinlesmek istedigim icin ozel olarak HKEMBL insani putlastirmak ile ilgili tutumu nedir?

Masonluk kurum olarak taviz vermez bir şekilde, kalben ve fikren Atatürkçüdür fakat Masonluk kurumunun "Atatürk'ün putlaştırılması" konusunda ilan edilmiş herhangi bir tutumu yoktur. Ancak bireysel olarak masonların tutumları vardır. Örneğin benim tutumum şöyle: Atatürk vefatından sonra politik bazı çıkarlar uğruna tanrılaştırıldı, putlaştırıldı, sağlığında kendisinin istemeyeceği ve onaylamayacağı bir obje haline getirildi. Oysa Atatürk "asker, lider, komutan, inkılapçı,  cumhurbaşkanı Atatürk" özelliklerinin yanında "insan Atatürk" olarak da benimsenseydi, o insani yönleriyle de ele alınıp anlatılsaydı, bu putlaştırmanın önü alınabilirdi. Bana göre 1950 ve sonrası tüm iktidarlar, Atatürkçülük kisvesi altında, ülkeyi Atatürk'ün hayalini kurduğu bir ülke olma yolundan giderek uzaklaştırdılar ve ülkeyi yaşanmaz bir hale getirdiler.

Atatürkçü olduklarını her fırsatta yalandan dile getirenler, kimi zaman bunun suçunu dış mihraklara attı, kimi zaman Masonluk da dahil farklı kurumlara, kimi zaman var olmayan örgütlere, kimi zaman da azınlıklara... Hiç kimse dönüp de aynada kendine bakmadı. Olup bitenin baş sorumlularının bu ülkenin insanlarının kendisi olduğu fikri hep savuşturuldu. Yapılacak şey Atatürk'ün dediklerini ve prensiplerini fiilen uygulamak ve ülkeyi bilim-teknoloji-ekonomi yönünden dünyada üst sıralara taşımaktı, fakat bunu yapmak yerine iktidardakiler bunu yapıyormuş gibi görünüp, ama aslında hiçbir çaba sarf etmeden Atatürk içerikli objelerin arkasına sığındılar.

Bir gun gelecek ve Atatürk icin ayaga kalkmayanlarin kafasina sikacagiz diyen kadina baktigimda aslinda Turkiyenin gercegini goruyorum. Boyle bir sozu soyleyen nasil olur da Atatürk'u savunuyorum diyebilir?

Otobuste Atatürk'u savundugunu soyleyen kadin acaba  su sozleri duymus mudur?

"Kadinlarimiz icin asil mucadele alani, asil zafer kazanilmasi gereken alan, bicim ve kilikta basaridan cok, isikla, bilgi ve kulturle gercek faziletle suslenip donanmaktir. Ben muhterem hanimlarimizin Avrupa kadinlarinin asagisinda kalmayacak, aksine pek cok yonden onlarin ustune cikacak sekilde isikla bilgi ve kulturle donanacaklarindan asla suphe etmeyen ve buna kesinlikle emin olanlardanim."
Mustafa Kemal Atatürk

Duymadigini, merak edip okumadigini, anlamaya calismadigini dusunuyorum. Bu sadece bir ornek, butun ulkedeki insanlar neredeyse birbirine benzer nitelikte davranislar sergiliyor. Bu algi degismedigi surece, Atatürk'un soyledikleri asla anlasilmayacak.

Kasım 17, 2014, 08:10:39 öö
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Tides'in sonr yazısından, bu başlığı hangi niyetle açtığı anlaşıldı.

Elbette bu tutumu nedeniyle sayın olup olmadığı sorgulanabilir.

Biz, Türkiye Cumhuriyeti'nin has yurttaşları, gerektiğinde ve zamanında ayağa kalkarız. Üstelik bu bir gösteriş değildir; bu bir içten gelmedir; bu bir duyumsamadır. Gösteriş falan da değildir ama bunu duyumsamayanlara, kendini kaptırmış zavallılara göstermedir; onları uyarmadır; uyanmalarını istemedir.   

Bu, Türkiye'deki mason localarında da uygulanan bir gelesel ritüeldir. Putlaştırma falan değildir. Türk masonlarının ulusal tutum ve yaklaşımlarını yansıtan göstergelerden biri sayılabilir.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 17, 2014, 12:29:18 ös
Yanıtla #16
  • Yeni Katilimci
  • *

Bu basligi hangi niyetle yazdigim en azindan sizin tatafinizdan anlasilmamistir. Anlamak mi istiyorsunuz yoksa onyargilarinizin sesini mi dinleyeceksiniz? Bana sayin diye hitap etmeseniz de ben hayatima devam edebilirim. Fakat birbirimizi anlamak icin bir cabamiz var mi?

Hangi niyetle aciyorum bu basligi?

Atatürk hassas bir ornek ve ulkemizde onu anlayabilmis az sayida insan var ve sizin bu felsefeyi anladiginizi sorgulamak iyi olabilir.
Lakin bir mason bana, eger ayaga kalkmazsan senin kafana sikarim derse, orada bir yanlislik vardir.

Tahrik ediyorsunuz, otekilestiriyorsunuz, siz has yurttas oldugunuzu belirtiyorsunuz, peki ben ne oluyorum? Ben de Turkiye Cumhuriyeti has yurttasiyim, hatta Oguz Turkleri soyundan geliyorum. Ben bunun icin kimseyi otekilestirmiyorum. Hep birlikte yasayabilir, Atatürk'un mirasini akil ve vicdan yoluyla anlatabilmemiz gerekir. Kim kendini kaptirmis zavalli?

Neden karsi taraftaki insani dusman olarak goruyorsunuz?

Bir insani put haline getirip, o insani insan olmaktan cikartip, ilahlastirmak ne icin yapilir?

Niyetim bunun masonluk tarafindan nasil algilandigidir.

Islam dunyasinin peygamberi Hz. Muhammed ornegini konusalim. Yaratici diyor, Allah diyor, Kuran diyor. Peki insanlar ne yapiyor? Peygamberi ilahlastiriyor, Kuran yerine hadis kitaplarini onemsiyor. Yani Sayin ADAM, insanlar bunu yapiyor ve bu daha iyiye goturmuyor.