Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: İlluminati !!!  (Okunma sayısı 110124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 18, 2009, 09:08:33 öö
Yanıtla #110
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sevgil Dostlar,

Bütün bu tartışmalarda benim anlayamadığım, çözümleyemediğim bir şey var... Burada Illuminati derken neden söz ediyorsunuz? Örneğin 18. yüzyıl sonlarındaki Bayerische Illuminaten ya da Illumines d'Avignon gibi örgütlerden mi yoksa yanıltıcı yazındaki yakıştırma Illuminelerden mi?...

Bir de konuyu nasıl olup da Satanizm'e bağlayabiliyorsunuz, bunu da anlayabilmiş değilim doğrusu.

İçinizden biri şunu bana tarihsel gelişimi ile bir özetlese çok sevinirim. Hem bilmediğimi öğrenmiş ya da yanlış bildiğimi düzeltmiş hem de benim bildiğim bir şeay varsa konuya katkıda bulunma olanağını elde etmiş olurum.

Sevgler.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 18, 2009, 09:10:26 ös
Yanıtla #111

Ayrıca Ben Tanrı Yok Demiyorum,yorumlarımı ateist olduğum düşüncesine yorabilirsin ama ateist olacak kadar cahil değilim Tanrıya İnanıyorum ama gerçek tanrı nedir onu merak ediyorum...

Tabiki cnm merak etmekte haklısın.. Bu, ruhsal uyanışın bir başlangıcıdır. Hatta bunun ateistlikle de bi ilgisi yok..
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Ekim 19, 2009, 07:08:02 ös
Yanıtla #112
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konu üzerinde o kadar çok ve bana göre kimisi doğru, kimisi yanlış lâf edilmiş ki, -bir romancının kitabı bile referans olarak gösterilmiş- daha önce düşünmemiş olmakla birlikte bildiklerimin şöyle bir özetini yazma gereği duydum.

Aslında bu konu ikiye ayrılır: Biri tarihteki Illuminati, diğeri günümüzdeki örgütlenmelerdir.

Tarihteki Illuminati bakımından, Latince olan bu sözcüğün dilimizdeki karşılığının “Aydınlanmışlar” olduğunu göz önüne almak gerekir. Bu aydınlanma ya da aydınlanmışlık da, 18. yüzyılın ikinci yarısında yeşeren aydınlanma felsefesinin bir ürünüdür.

Bu bağlamda ortaya çıkan en önemli örgüt, “Bayerische Illuminaten” olarak anılan günümüz Almanyası’nın güneyindeki Bavyera Aydınlanmışları’dır. 1776 yılında Adam Weishaupt adlı bir hukuk profesörünün kurmuş olduğu bu örgüt sonradan Baron von Knigge’nin ekisiyle Masonluk ile de bağdaştırılmış ve bir tür “masonik tarikat” biçimine dönüştürülmüştür.

Adam Weishaupt’a göre; toplumun eğitilmesi, aydınlatılması gerekiyor ama bu iş öyle ayan beyan, istendiği gibi olamıyordu. Bu amaçla çalışacak bir örgüt kurulmalı ve üyelerine tek tek eğitim verilerek aydınlanma eylemini bireysel çabalarıyla çevrelerine yaymaları sağlanmalıydı ki, çekirdek örgüt kendisini baskılara karşı koruyabilsin. Masonlukta görülen topluma yönelik çalışma yönteminin tıpatıp değilse bile bir benzeri. Zaten belki de bu nedenle bu örgüt sonradan bir masonik tarikat kimliğini edindi.

Böyle bir tutum benimsenince, Illuminati de ister istemez bir “gizli örgüt” olarak nitelendirildi. Gizli olunca da, endişeleri hatta korkuları kendisiyle birlikte getirdi. Nitekim 1784 yılında Bavyera dükü Karl Theodor, tüm ezoterik örgütlerle birlikte bu örgütün varlığına da son verdi.

Ömrünün çok kısa sürmüş olmasına karşın bu örgüt, tarihçe öyle kolay kolay silinemeyecek bir iz bıraktı.

Ancak Illuminati sözcüğü salt Bavyera Aydınlanmışları’na özgü değildi. Hatta onun ortaya çıkışından bir süre önce Fransa’da “Illuminés d’Avignon” (Avinyon Aydınlanmışları) adlı bir örgüt daha görülür ki, bu bir bakıma bir mason ritinden başka bir şey değildir.

Bu ikisinin arasındaki en önemli fark, Bavyera Aydınlanmışları’nın pozitivist ve kısmen politik sayılabilecek tutumuna karşılık Avinyon Aydınlanmışları’nın mistisizme ağırlık vermiş, özellikle öğretilerinin kapsamına Rozkrua Tarikatı’nın ilkelerini de almış olmalarıdır.

Aynı dönemde çağın ünlü teologlarından Emanuel Swedenborg’un felsefesi de çok tutulmuş, nitekim İngiltere’de “Illuminated Theosophists” (Aydınlanmış Teozoflar) diye bir örgüt daha doğmuştur.

Öte yandan İspanya’da “Los Iluminados” olarak anılan bir aydınlanmacı örgüt de görülür. Ancak İspanya’daki bu aydınlanmışlar, engisizyonun sıkı izlemesine hatta kıyımına uğramıştır.

18. yüzyılın ikinci yarı başlarında Fransa’da Martin de Pasqually adlı bir kişinin daha sonra “Martinizm” olarak anılacak bir diğer mistik akımı başlattığı görülür. Oysa bu kişinin özgün adı Martinez Paschalis’tir; İspanya’daki engizisyondan kaçmayı başarmış bir aydınlanmacıdır. Bunun da Fransa’daki Masonluk ile sıkı bağları olmuştur. [Ritlerin Öyküsü başlığı altındaki bir diğer çalışmamda bundan da söz etmem gerektiğini sanıyorum; unutmazsam.]

Buraya kadar anlattıklarım bir tarihsel özetti. Ancak o tarihsel oluşum içinde Illuminati ile bağlantılı olmak üzere Masonluğa ve tüm diğer ezoterik örgütlere kapalı gözle karşı olanların yazmış olduğu bir dolu literatür vardır. Bunlar bugünün değil geçmişin yazıları olduğu için, yazarları ve eğilimleri de unutulup gitmiş hatta bilinmediği için, yakın çağımızın birçok araştırıcısı, art niyetle olmasa bile bunların doğruluğuna kanmış ve kaynakça olarak almıştır. Sonunda da aydınlanmacılık akımının adı kötüye çıkarılmıştır.

Bu yazımı burada bitiriyorum ama doğrusu bir de çağdaş ya da yeni aydınlanmacılardan da biraz söz etmek isterim bir başka başlık altında.

Sevgiler.

Ekim 19, 2009, 08:04:48 ös
Yanıtla #113
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Çoğu zaman istediği şeyi araştırmakla incelemekle elde edemez insanlar.

Ekim 20, 2009, 12:21:02 ös
Yanıtla #114
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Benim yazımın hemen ardından Sayın Neo'nun ne demek istediğini anlayamadım.

Şöyle mi anlamalıyım: Ben Illuminati konusunu araştırıp incelemekle bu adı taşıyan kurumlara ilişkin bilgi edinemem. Bilmek için o kurum ya da örgütün içinde olmak gerekir.

Doğru mu anlamışım?

Sevgiler.

Ekim 20, 2009, 12:27:42 ös
Yanıtla #115
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Adam açıklayım senin için ne demek istediğimi.

Zenginliğin tadını Fakir bilmez, Fakirliğin de tadını Zengin bilmez.

Fakir istediği zaman zengin olamaz, Zengin de fakir olmak istemez.

Saygılarla.

Nisan 08, 2010, 12:04:46 öö
Yanıtla #116
  • Ziyaretçi

Illuminati orgutu ust kurulda olan 10 kisi tarafindan kararlar alinip yonetilir.bunun bir alt kademesi de vardir.bu kademe 300 kisiden olusur.Bu kisiler aldiklari talimatlari en iyi bir sekilde yerine getiricek kisileri bulup kullanirlar...

Nisan 08, 2010, 08:07:45 öö
Yanıtla #117
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Kusura bakmasın ama Sayın barona bu kesin belirtişi üzerine, konunun daha belirginleşebilmesi bakımından bir soru sormak istiyorum.

Bu 10 kişinin yönetip altta 300 kişinin yer aldığı İlluminati hangisi? Sayın baron hangi adı taşıyan hangi örgütten söz ediyor? Öteki İlluminati örgütleri de aynı şekilde mi örgütlenmiş? Hepsi aynı şeyi mi yapıyor?

Nisan 08, 2010, 12:34:28 ös
Yanıtla #118
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Ben de sayın adam'a katılıyorum.Bilinen kısım Sn Adam'ın anlattığı kadardır.Sn Baron'un anlattığı kısım Texe Marrs ve diğer yazalar gibi sadece ekonomik amaçlar güden "KOMPLO TEORİLERİ 'dir. " Yani illüminatinin bir çok örgütlenmesi olup medyada basında kitaplarda yer alan kısım tamamen asparagaslardan ibarettir.

Bu arada Sayın Neo forum kuralları çerçevesinde buna da kulak asmıyorsa saygı kuralları etrafında Sayın ADAM'a olan hitabetiniz hiç hoş değil.Sayın ADAM bu forumdaki en kültürlü ve bilgili insanlardan biridir.Kafasına geleni yazmıyor buraya.Daha geniş içerikli bir araştırmadan sonra ona olan eleştrilerinizi yöneltiniz.

SAYGILARIMLA.

Nisan 09, 2010, 01:22:53 öö
Yanıtla #119
  • Ziyaretçi

Ilk olarak Sn.OYY benim yazimda bu konu hakkinda yillardir yaptigim arstirma ve birikimlerimden dolayi buraya cevap yazma geregi gordum.Ve de benim yazmis oldugum yazi elestirmek amacli degil, sadece bu konu hakkinda ilgili ve hassas oldugum icin bende bildiklerimi paylasmak istedim.Bu ne kadar dogru yada ne kadar yanlistir orasi tartisilir.Bu konu hakkinda mutlak ve guvenillir bilgilere sahip olmamiz cok zor.Ben sagdece arastirdigim kaynaklara daynarak  bilgilendirmek amacli biseyler yazmak istemistim.Eger yanlsi bisey soylediysem sayin ADAM ve site yonetiminden ozur dilerim....

.SAYGILARIMLA.