Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluk teklifi alan kişi herhangi bir tereddüt yaşar mı ?  (Okunma sayısı 23367 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 10, 2011, 02:44:14 ös
Yanıtla #30
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

2008 yılının Ekim ayında açılmış olan bu başlık altındaki görüşmeleri okumamış olanlara okumalarını öneririm.

Bu başlığa bir başka açıdan katkıda bulunmak isterim. Diyeceklerim sadece ülkemiz için geçerli.

Konuyla bağlantılı okumuş olduğum kitaplardaki anlatımlara bakarsak, 1960 yılı öncesinde bir kişinin Masonluğa girmesi için bir öneri alması, kendine özgü bir gerekçeyle bunu kabul etmese bile, o kişinin indinde  onurlandırılmış olduğu anlamına gelirmiş. Kendiliğinden Masonluğa girmek, bunun için tanıdığı bir masona başvuruda bulunup dileğini ona iletmek pek ender görülürmüş.

Şimdilerde durul farklı. Masonluğa girmek isteyen çok kişi var. Ne yazık ki o çok kişinin büyük çoğunluğu bu kuruma niçin girmek istediğini tam olarak bilmiyor ya da başka emeller peşinde.  Birççoğunun herhangi bir kötü niyeti yok aslında ama sadece bir merak ya da bir denemiş olmak için girmek istiyor Masonluğa.  Masonlar da açıyor anlara kapılarını belki bu işi sever ve çalışır da aralarında kalır diye. Ancak sıkıntıları da var elbette, çünkü Masonluğa böyle girenler çok uzun süre dayanamıyor ve sonra ya kendiliklerinden ayrılıyor (istifa) ya da yükümlülüklerini yerine getirmedikleri için masonlar onları çıkarmak zorunda kalıyor istemeye istemeye.

Bu arada bir de Masonlğa girmeyi isteyip de, yöntemi uyarınca kendilerini bir locaya önerecek mason bulamayanlar var. Aslında bulabilirler de, bu bağlamda biraz armut pişsin de ağızlarına düşsün istiyorlar. Kararlı olanlar bunu başarır.

Beri yanda bir başka hayli geniş bir kitle var. Bunu ikiye ayırabiliriz: 1- Masonluğa girmek isteyenler; 2- Masonluğu pek bilmeyen ama bir öğrenirlerse girmek isteyecek olanlar.

İşte bu geniş kitle içinde kimilerine Masonluğa girme önerisi götürülüyor tüm niteliklerinin uygun bulunması nedeniyle. Onlar da istiyor bunu ama öneriyi geri çeviriyor çeşitli bahaneler yaratarak.

Bu bahaneler yaratanların asıl kaçış gerekçesi ne?... En belli başlı gerekçe endişe hatta  korku...  Bunlardan biri gene Masonluğu iyi bilmeyişlerinden kaynaklanıyor. Kimisi sanıyor ki Masonluğa giriş töreninde onu çırıl çıplak soyacaklar herkesin önünde ve sonra kafasına yumurta kıracaklar. Böyle saçma sapan endişeler bile var. Ancak asıl endişe bir başka yerde... Ya çevresinde (o çevre her türlü çevre olabilir) mason olduğu öğrenilir de bundan ötürü büyük tepkiler görecek olursa...

Böyle bir endişenin giderilebilmesi için Masonluğun kötü tanıtılmışlığının giderilebilmesi gerek ki, korkarım böyle bir ortamın sağlanabilmesi için daha en azından bir kuşak geçmesi gerekecek.

Elbette bir önerinin geri çevrilmesinin nedeni, yükümlülükleri yerine getirmek bakımından zorluklar hatta olanaksızlıklar da olabilir.  Ancak hiç sanmam ki bir mason bu bağlamda olanakları elverişli olmayan bir hariciye öneride bulunsun.

Bir kişiye mason olması için getirilmiş bir öneri üzerine duraksamanın (tereddütün), öneren önereceği kişiyi yeterince iyi ve yakından tanıyorsa  bir başka gerekçesini ben pek düşünemiyorum. Bilen ya da tasarlayabilen var mı?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 10, 2011, 05:13:35 ös
Yanıtla #31

Kendi adıma cevap vereyim:

Zaten istediğim ve beklediğim birşey olduğu için, kendi namıma hiç bir tereddüt yaşamadım. Ama bir sıkıntı vardı, babam zamanında Masonluğa önerilmiş ancak kendisi kabul etmemişti. Sordum izin almak için, tereddüt etmeden kabul etmemi söyledi.

Bence en mükemmel tarafı, benim üyesi olduğum Loca, zamanında babamın da teklif edildiği Locaymış. Ben bunu yıllar sonra öğrendim. Teklif edenler tamamen birbirinden bağımsız...

Saygılarımla.
Bir kavramın tarihini bilmediğiniz sürece
Kavramın kendisini idrak edemezsiniz

Mart 11, 2011, 02:34:59 öö
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

mustafa kemal

o  halde sıra banada geliyor :)

Kasım 11, 2011, 02:19:40 ös
Yanıtla #33
  • Yeni Katilimci
  • *

Neden mason oldu onu ben söyleyeyim,Çünkü yeteneği yoktu,bilgisi yoktu ama sadece ve sadece hırsı vardı..

Kasım 11, 2011, 05:21:44 ös
Yanıtla #34
  • Aktif Uye

Peki o öneriyi götürmesi için önce o masonun o öneriyi götürdüğü kişiyi çok iyi tanıması gerekmezmi ? E kişi kendiliğinden teklif gelsin diye beklerse eğer ki bana göre bir bakıma teklifin hiç gelmeyecek olmasınıda kabullenmiş olmazmı ?
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Kasım 11, 2011, 06:37:03 ös
Yanıtla #35
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Forumdaki bazı başlıklar altında kimi zaman öyle sözler ediliyor ki, ben bunların mutlaka forumda bir yerde hatta belki o başlık altında irdelenmiş olduğunu anımsıyorum.

Ancak bunun pek fazla önemi yok. Yeni yazan ya da yeni soran tüm bunları okuyacak, inceleyecek zamanı bulamayabilir.

Hani ben şöyle bir baksam de desem: İşte şurada… Bunu da diyemiyorum çünkü sağ olsun forumun yönetimi forumu facebooklara falan mı bağlayacakmış ne, ben artık forumda hiçbir başlığı okuyamaz oldum çünkü bir aşağı bir yukarı kayıp duruyor o butonlar yerleşecek diye… (Bu vesileyle bu yakınmamı da yinelemiş oldum.)

Şimdi burada iki soru var. İkisine ayrı ayrı bakalım.

1- Peki o öneriyi götürmesi için önce o masonun o öneriyi götürdüğü kişiyi çok iyi tanıması gerekmezmi ?

Şimdi bu soru anlaşılan önceki tartışmaları izliyor ama ben onların ne olduğunu yukarıda belirttiğim nedenle bulamıyorum. (Bunu yapabilmem için bilgisayarımı ve sistemimi değiştirmem gerekiyormuş.)

Kişi (mason) öneri götürürken ne yapıyor?... O diğer kişiye (hariciye), “Gel kardeş olalım.” diyor. (Bu aşamada kişilerin zaten bir alile bağı olduğunu belirterek işi demagojiye sokmayın lütfen. O pek bir istisnadır.) Kişinin kendi buyrultusu dışında kardeş olması kolay bir iş. Doğal. Kendiliğinden oluveriyor. Ancak öyle olaylar var ki o kardeşler aslında “kardeş” olamıyor bir türlü. Kişinin kendi istem ve buyrultusuyla bir diğer kişiyle kardeş olması, olabilmesi, çok farklı bir olay.

Kişi (mason) o öneriyi götürürken bir başka sorumluluğu daha üstleniyor. O diğer kişi (harici), pek çok kardeşe götürülecek yeni bir kardeş olarak. Acaba onlar bu yeri kardeşi “kardeş” olarak benimseyebilecek mi? Acaba bu yeni kardeş ötekileri öyle benimseyebilecek mi?

Ortada bir kardeşlik önerisi var. Az buz iş değil bu. Olabilecek mi? Bu risk alınmalı mı?

2- Kişi kendiliğinden teklif gelsin diye beklerse eğer ki bana göre bir bakıma teklifin hiç gelmeyecek olmasınıda kabullenmiş olmazmı ?

Bu soru üzerine pek ünlü bir tiyatro oyununu anımsadım. Yanıt onun senaryosunda. Hiç bilmiyor hatta duymamış olanlarınız bile olabilir bu klasiği. Bulmanız zor olmaz sanırım: Samuel Beckett “Godot’yu Beklerken”.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Kasım 11, 2011, 07:00:39 ös
Yanıtla #36
  • Aktif Uye

Sanatsal örneklemeli ve oldukça detaylı verdiğiniz yanıt için minnettarım Sayın ADAM.Kaldı ki bu sorduğum sorular daha önce forumda var olsa bile sizin gibi forumun kökten üyesi bile bulamamışken ben nasıl bulabilirim gibi bir savunma yapabilirim :) Oldukça açıklayıcı oldu..Cevaplarınızla daha sık karşılaşmam dilediğiyle.

İçten saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O: