Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: SABIR ve YAPILAN YANLIŞLIKLAR  (Okunma sayısı 10074 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 17, 2008, 03:16:41 öö
  • Ziyaretçi

Sn Kardeşlerim
Bu konuyu açmamın nedeni bir türlü bazı konuların içinden çıkamamam ve sizlerden benimle değerli görüşlerinizi paylaşmanız.
Benim bir arkadaşım var liseden beri  arkadaşız ve şimdi üniversitede yine birlikteyiz ve ev arkadaşıyız.Ben bu kişiyle normalinde çok anlaşamıyorum aslında birbBirimize zıt karakterdeyiz fakat ben onunla o da benle iyi geçinmeye çalışıyor.Kendisi fazlaca özenti diye tabir edilen biri birçok kötü alışkanlığa sahip uyuşturucu dahil şimdi dahada çok kullanmaya başladı ama ailesi bunu sütten çıkmış ak kaşık gibi biliyor bana da bir zararı yok ama bende onu çekememezlik var bunun nedeni sanırım aynı evi paylaşmamız o kişiyle.Kendisinin bana yaptığı yanlışlıklarda yok değil var tabi mesala bir tanesi benim lisede sevdiğim bir kız vardı bir ara da çıkmıştık o kızla fakat biz üniversiteye geldiğimizde bu kişi o kızla bir süre çıktı bunu bile bile ama ben sesimi çıkartmadım diğer bir yanlışı ise bugün yaptı ben  amerikaya gidiyorum o kişiyle bilet ayarlıyacağını söyledi thy den bir tanıdığının vasıtasıyla fakat beni baya bir süre bekletti daha sonrada bana ayırtamadığını söyledi bende başka bir firmayla gitmek zorundayım çünkü thy de bilet fiyatları normalinde bir hayli pahalı.Ve bizim diğer ev arkadaşınıda kendi safına çekmeye çalışarak bu kişi bana karşı bir çok yanlış ve hata yapmaya başladı fakat ben halen sabrediyorum.Bu anlattıklarım ayrıntısız tabiki daha yanlışlıklarıda var bana karşı en azından bana dokunan.Şimdi ne yapsam diyerek düşünüyorum zaten eski sevgilimle çıktığı yüzden ona karşı bir kinim var  fakat intikam benim için soğuk yendiğinde güzel olan birşey o yüzden daha bekliyorum.Bu kişiye ben ne yapmalıyımki cezasını ve yaptıklarının bedelini bana karşı ödesin Kardeşlerim.Ne tip bir strateji izleyebilirim uzun vadede veya kısa vadede.
Değerli görüşlerinizi benimle paylaşırsanız size minnettar kalırım.
Saygılarımla

Mayıs 17, 2008, 12:56:34 ös
Yanıtla #1
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

stratejik ve taktik çözümleme istiyorsunuz galiba forumdaşım.

ama sizin mevzu çok derinlik kazanmış pek çok dalı olan bir karmaşık yapı halini almış

liseden beridir arkadaşınız olduğunu söylediğiniz birisinden "intikam" almayı düşünmenizden tutun da aslında pek de anlaşamadığınızı söylediğiniz kişiyle aynı evi paylaşıyor olmanız ve üstüne üstlük o kişideki kimi kötü hasletleri saymanız

hz. pîr bana dostunu söyle sana kim olduğunu söyleyeyim demiş ya çok bilindik bir sözdür. ama daha da önemlisi kötülüğü örtmede gece gibi olmayı da öğütlemiştir.

stratejik ve taktik çözümlemem bundan ibarettir.

birleşik devletlerden döner dönmez o evden ayrılın, eski kız arkadaşınızla ve dahi liseden beridir arkadaşınız olan uyuşturucu müptelası, sözünde durmaz, hatta arkadan vurur kişiyle de ilişkinizi kesip atın... korkmayın bir şey olmaz.

ve dahi gerisi güzin ablanın uzmanlık alanına girdiğinden ben bu kadar çözümleme yapabiliyorum.

لاَ اِلهَ اِلاَّ اَنْتَ سُبْحَانَكَ اِنِّى كُنْتُ مِنَ الظَّاِلمِينَ

Mayıs 17, 2008, 01:18:17 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Diğer konular yerine Güzin Abla köşesi açsanız iyi olacak.Şaşırdım forumda böyle özel problemlerin yer almasına.Sanıyorum bu mesaj başlığı tamamen silinmeli.Yoksa paparazzilerede yer verilmek zorunda kalınır.Elbette dileyen böyle bir konuda varsa tanıdğı bir dostuna mesaj atabilir en azından özel mesaj olmalı.

Saygılarımla,

Mayıs 17, 2008, 01:25:54 ös
Yanıtla #3
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sabır ve Yapılan yanlışlarla ilgili olarak en son paragraftaki aktarımdan devam edeyim ki bu adam oraya ne yazmış öyle denmesin.

Sabır ve yapılan yanlış dendi mi aklıma hep YUNUS gelir. Yunus'un Kitabından Başlayalım okumaya öyleyse

(Kitab-ı Mukaddes 31. Yunus)
Bölüm 2. Yunusun Duası

Yun.2: 1 Yunus balığın karnından Tanrısı RAB'be şöyle dua etti:

Yun.2: 2 "Ya RAB, sıkıntı içinde sana yakardım, Yanıtladın beni. Yardım istedim ölüler diyarının bağrından, Kulak verdin sesime.

Yun.2: 3 Beni engine, denizin ta dibine fırlattın. Sular sardı çevremi. Azgın dalgalar geçti üzerimden.

Yun.2: 4 'Huzurundan kovuldum' dedim, 'Yine de göreceğim kutsal tapınağını(" ya da "Bir daha kutsal tapınağını nasıl göreceğim?")

Yun.2: 5 Sular boğacak kadar kuşattı beni, Çevremi enginler sardı, Yosunlar dolaştı başıma.

Yun.2: 6 Dağların köklerine kadar battım, Dünya sonsuza dek sürgülendi arkamdan; Ama, ya RAB, Tanrım, Canımı sen kurtardın çukurdan.

Yun.2: 7 Soluğum tükenince seni andım, ya RAB, Duam sana, kutsal tapınağına erişti.

Yun.2: 8 Değersiz putlara tapanlar, Vefasızlık etmiş olurlar.

Yun.2: 9 Ama şükranla kurban sunacağım sana, Adağımı yerine getireceğim. Kurtuluş senden gelir, ya RAB!"

Yun.2: 10 RAB balığa buyruk verdi ve balık Yunus'u karaya kustu.

ve Kur'an devam eder;

Saffat-37. 139 ŞÜPHESİZ, Yunus da elçilerimizden biriydi,

Saffat-37.140 kaçak bir köle gibi, yüklü bir gemiye (binip) kaçmıştı.

Saffat-37.141 Ve sonra kur‘a çekilmiş, o, (kur‘ada) kaybedenlerden olmuştu;

Saffat-37.142 [sonra o'nu denize atmışlar ve] denizde büyük balık tarafından yutulmuştu, çünkü kınananlardan biriydi.

Saffat-37.143 Eğer o, [en derin bunalım anlarında bile] Allah'ın sınırsız şanını yüceltenlerden olmasaydı

Saffat-37.144 herkesin yeniden dirileceği güne kadar o (balığı)n karnında kalmış olacaktı:

Saffat-37.145 ama biz o'nu manevî çöküntü/iç huzursuzluğu içinde ıssız bir kıyıya çıkarttık,

Saffat-37. 146 ve o'nun üzerinde [çorak toprakta] yetişen bir bodur fidan yeşerttik.

Enbiya-21.87 VE O BALIK olayının kahramanı[nı da an]; hani, o gücümüzün kendisine ulaşamayacağını sanarak öfkeyle çıkıp gitmişti! Ama sonra [düştüğü bunalımın] derin karanlığı içinde: “Senden başka tanrı yok! Sınırsız kudret ve yüceliğinle Sen her şeyin üstündesin: doğrusu ben gerçekten büyük bir haksızlık yaptım!” diye seslenmişti.

Mayıs 17, 2008, 01:46:16 ös
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bence sorunun icerigi kimilerine abes gelse de ciddi bir yanlislik yok. Sadece kisi, meseleyi takdim ederken kendine istinad etmeden "Diyelim ki soylesi karakterde iki figur var.Siz olsayduniz boylesi bir durumda nasil davranirdiniz?"  tarzinda bir mesaj olsaydi,  saniyorum daha profesyonelce dururdu.

Bir de bu baslik PSIKOLOJI ya da INSAN veya SOHBET bolumunde acilsaydi kanaatimce bazilarinin "Guzin Abla" yakistirmasina maruz kalmazdi.

Muhabbetle
« Son Düzenleme: Mayıs 17, 2008, 01:51:07 ös Gönderen: Kirlangic »

Mayıs 17, 2008, 02:03:42 ös
Yanıtla #5

Sn.asoraman,

Derdinizi açık yüreklilikle forumda paylaşmanız ve çözüm sormanız hoşuma gitti.Sanırım bu tarz bir şey ilk kez oluyor.

Yapılanlara sabır göstermeniz erdem sahibi olduğunuzu gösteriyor.

Size yapılan bir kötülüğe aynı şekilde veya daha sert karşılık vermeniz ilk anda kendinize güven duygunuzu arttırır hatta olaya şahit olanların sizden korkmasına ve saygı duymasına sebep olur.Aynaya daha bir rahat bakarsınız.Ama bunun sonu yoktur herkesle hesaplaşamazsınız.Yapılan kötülüklerin sahibine mutlaka geri döndüğünü anlatan bir çok atasözü vardır.Bunlar gerçektir.

Ayrıca unutmayın ki pir pisliğe haddini en iyi ondan daha pislik olan biri bildirebilir.İnsanın amacı daha kötü değil daha iyi insan olmaktır.Bu kötü olmaktan çok ama çok daha zordur.Sabır ve irade gerektirir ve sürekli örselenirsiniz.Ne yazıkki doğru yol zordur.

Nacizane tavsiyem olaya bakış açınızı geliştirmeniz yönünde olacaktır.Örneğin anlattığınız kız meselesinde kin duymak yerine mutlu olmalısınız çünkü bu esrarkeş  aslında size büyük bir iyilik yapmış ve sizi bu kızdan kurtarmış.Her insan kendisi gibi olana yakın olur.Sizde kendiniz gibi olanlara yakın olun diğerlerinden uzaklaşın.

Saygılarımla,

Not:Derdini açık yüreklilikle anlatmak cesaret ister ve bunu yapan kişiyede eleştirmek yerine saygı duyulmalıdır ve yardımcı olunmalıdır.
Omnia mors aequat

Mayıs 17, 2008, 04:51:28 ös
Yanıtla #6
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Mystic'in ifadelerini okuyunca Schiller'in bir sözü geldi "Bağışlamak ve unutmak iyi kişilerin öç almasıdır." der Schiller.

elbetteki olgunlaşmanın ön şartı açık yürekli olmak, eksik ve yanlışları bilmenin yanı sıra bunları açıklama yürekliliğini de gösterebilmektir. yanlışın çekinmeden açıklanabilmesi bir başarıdır ve gerçeğe atılmış bir adım olarak kabul edilebilir.

ancak ben sn. asoraman tarafından yine de bir açıkyüreklilikle bir hatanın eksikliğin veya yanlışın açıklanmasından çok intikam veya yaptıklarının cezası için ne yapmalıyım diye sorulduğunu düşündüğümden (ki hala aynı şekilde düşünüyorum) ilk mesajımdaki stratejik ve taktik çözümlememi yineliyorum. ki kaldı ki orada da aslında sn. Mystic'in dediğniden  farklı bir şey söylememiştim.

her neyse ne diyor Tacitus "insanlar bir iyilikten çok, incinmenin karşılığını vermeye hazırlıklıdırlar, çünkü minnettarlık bir yüktür, intikam ise zevk"

biz yine de iyi kişilerden olmaya çalışalım ve bağışlayalım ve bağışladığımızı bile unutalım.

Sevgi ve Saygılarımla.

Mayıs 17, 2008, 08:42:25 ös
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Not:Derdini açık yüreklilikle anlatmak cesaret ister ve bunu yapan kişiyede eleştirmek yerine saygı duyulmalıdır ve yardımcı olunmalıdır.

Sn. Mysticprovocateur, öncelikle siz ve Sn. Skullg nin yorum içeriklerinize bende katılıyorum.Ancak bu başlığın yerinin bu forum  veya bölüm olduğunu düşünmüyorum. Amacım konu başlığını açan kişiyi  eleştirmek değildi. Belki uygun formül Sn. Kırlangıcın önerisi olabilir.

Saygılarımla,

Mayıs 18, 2008, 12:03:07 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Sn Kardeşlerim
Yaptığınız yorumlar ve değerli fikirlerinizi paylaştığınız için sizlere minnettarım.Tabiki bu konuyu burada açtıysam her türlü eleştiriyi önceden kabul etmişim demektir.Sn Dogudan'ın bu konunun  "Güzin abla"  köşesinde açılması gerektiği eleştirisini kabul ettiğim gibi.Sn Kırlangıç'ın konunun başka bir konu başalığı altında açılması önerisini için ise teşekkür ederim, henüz forumun yabancısı olduğum için bu şekilde açmayı öngördüm.Sn. Mysticprovocateur  ve  Sn. Skullg Kardeşlerime  öneri ve tavsiyeleri için ayrıca minnetlerimi bildirmek isterim.
Saygılarımla

Mayıs 18, 2008, 01:18:43 öö
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Sn.Asoraman;
Bence arkadasınızla olayı konusarak halletmenız pek mumkun gozukmuyor ama ona kın guderek ıcten ıce bırkac plan ıcerısıne gırmekte sıze yakısmıyor...Sınırlerınızı yerınden oynatan bu kısıden uzaklasmanız yerınde olur kanaatındeyım...Karsı tarafla gorusme olanagım olmadıgı ıcın burada tarafsız olarak uzun bır yorum yazamayacagım kanaatındeyım..Çunku burada karsı tarafı dınlemeksızın yapılacak herhangı bır yorumun saglıklı olacagı kanaatınde degılım..Tavsıyemı yınelıyorum bır kısıden yahut topluluktan hoslanmıyorsanız onlara kın gudup kendı kendınıze problem edecegınıze uzaklasmanız yerınde olacaktır..

Saygılarımla...
« Son Düzenleme: Mayıs 18, 2008, 01:32:52 öö Gönderen: Itzhak »
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..