Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: ABD'de Demokrat Partiden Aday Bir Turk  (Okunma sayısı 3376 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 25, 2008, 03:26:36 ös
  • Uzman Uye

http://www.voterifat.com/

RIFAT SİVİŞOĞLU ABD'DEKİ TÜRKLERİ SİYASET YAPMAYA DAVET ETTİ     

TNY: Rıfat Sivişoğlu kimdir, bize biraz anlatabilir misiniz?
Rıfat Sivişoğlu: Tabii. 48 yaşındayım. New York'ta doğdum. Chicago'nun bir banliyösü olan Residence Emhurst'te yaşıyorum. Evliyim ve çocuğum yok. Boston Üniversitesi'nde Mekanik Mühendisliği bölümünü bitirip, iş yönetimi üzerine doktora yaptım. 25 yıl boyunca endüstride görev aldım. Son 12 yıldır Alcatel gibi çelik firmalarında çalıştım. Tüzel grup düzeyinde Mergers & Acquisition ve Pazarlama Stratejileri yönetim kurulunda bir sandalyem var. Elmhurst Kolejinde İş ve Ekonomi Merkezi'nde yardımcı doçentlik yapıyorum, dersler veryiorum.

Cinsel Saldıraya Karşı Kuzey Batı Merkezi'nin yönetim kurulunda bulunuyorum. Türk Amerikan toplumunda aktif görevler yürütüyorum. Lions Kulübü ve Elmhurst Ticaret Odası üyesiyim.

TNY:Amerika politikalarına ilginiz nereden kaynaklanıyor? Deneyimleriniz neler?

Rıfat Sivişoğlu: 1990 yılında, Massachusetts'de John Silber'in valiliği kampanyasında bölgesel bir kampanya ofisi çalıştırmıştım. Adaylığım ise bir ilk. Politik aktivite benim kanımda var diye düşünüyorum. Türkiye'de toplum hizmeti geleneğine sahip bir aileden geliyorum. Adaşım olan, baba tarafından büyükbabam Rıfat Sivisoğlu iki kez Demokrat Parti milletvekili seçildi. İki kez Devrek valiliği yaptı ve İstiklal Madalyası olan bir Kurtuluş Savaşı gazisi. Anne tarafından büyükbabam Mahmut Kardeşoğlu, Keskin bölgesinde Demokrat Partinin kurucularından biriydi. Büyükamcam Ekrem Anıt, Samsun milletvekiliydi. Dayım, Cengiz Han Yorulmaz Senato Başkan Yardımcısıydı. Kazım Yorulmaz Erzurum valisi ve Kurtuluş Savaşı gazisiydi. Bülent Öztürkmen ise, Ticaret Bakan Yardımcısı olarak hizmet etti.

TNY: Neden Demokrat Partiyi seçtiniz? Sizi çeken ne oldu?

Rıfat Sivişoğlu: Bir yurttaş olarak, Cumhuriyetçi Partinin konumunu ve eylemini destekleyemezdim, özellikle de Irak savaşı, sivil özgürlükler ve göçmenlikle ilgili meselelerde. Demokrat Parti'nin bu konulardaki duruşu benim duruşuma daha çok uyuyor. Yerel olarak, şu anda sorumlu olan Cumhuriyetçiler ve ülkenin ekonomisini idarede iyi iş çıkaramadılar. Değişimi gerçekleştirmek ve Cumhuriyetçi politik makinesine teslim olmamak için, muhalefet partisiyle birlikte hareket etmek gerekli.

TNY: Bize biraz DuPage 1 seçim bölgesinden bahseder misiniz?

Rıfat Sivişoğlu: Bu bölgedeki insanların meseleleri, kentteki, eyaletteki ve ülkedeki diğer bölgelerin sorunlarıyla benzerlik gösteriyor: artan vergi yükü, kötüleşen hizmetler, yüksek yaşam maliyetleri, düşük gelir ve insanların ihtiyaçlarını değil de kendi çıkarlarının peşine düşen politikacılar.

Aşağıdaki istatistikler sadece 1. Bölgeye ait değil aynı zamanda DuPage kenti için de geçerli. Genelde, son seçimden bu yana 1. Bölge hem göçmenlerin hem de Chicago sakinlerinin akınına uğradı. Cumhuriyetçi Partinin ulusal düzeydeki başarısızlığıyla birlikte bölgede Demokratlara yöneliş oldu. Tarihinde ilk kez bu bölge, Cumhuriyetçiler yerine Demokratlara oy verdi.

İlaveten, DuPage'den daha Cumhuriyetçi olan komşu kentte Bill Foster, zengin ve iyi tanınan aday Cumhuriyetçi muhalifi, daha önce Temsilciler Meclisindeki Cumhuriyetçilerin sözcülüğünü yapan Dennis Hastert'ı yendi.

DuPage County

People QuickFacts

Population, 2006 estimate 932,670
Persons under 18 years old, percent, 2006 25.5%
White persons, percent, 2006 (a) 84.3%
Black persons, percent, 2006 (a) 4.4%
Asian persons, percent, 2006 (a) 9.9%
Persons of Hispanic or Latino origin, percent, 2006 (b) 11.9%
White persons not Hispanic, percent, 2006 72.9%
Foreign born persons, percent, 2000 15.3%
Language other than English spoken at home, pct age 5+, 2000 20.8%
High school graduates, percent of persons age 25+, 2000 90.0%
Bachelor's degree or higher, pct of persons age 25+, 2000 41.7%
Housing units, 2006 356,189
Median household income, 2004 $66,697
Persons below poverty, percent, 2004 6.0%

Business QuickFacts

Private nonfarm establishments, 2005 33,755
Private nonfarm employment, 2005 588,375

Geography QuickFacts

Land area, 2000 (square miles) 333.61

TNY: Bugün DuPage'in karşı karşıya olduğu sorunlar konusunda ne söyleyebilirsiniz? Onları nasıl çözeceksiniz?

Rıfat Sivişoğlu: DuPage kentini etkileyen en önemli meselelerden biri aileler ve iş dünyası üzerinde yük olan vergi artışı. Yanısıra, yükselen vergilerden kaynaklanan azalan hizmetler. Böylesi tuhaf bir denklem, mevcut kent yönetiminin kötü yönetiminden kaynaklanıyor. DuPage yönetimi düşünce ayrılığı, şeffaflık eksikliği, geleneksel katı soruşturmanın yokluğu ve mevcut bölge yönetimindeki kötü performans. Bağımsız seslere ihtiyaçla birleşen mali sorumluluk temel ihtiyaç alanları.

Benim ana önceliğim, yönetimin performansındaki yönetimsel ve mali yetersizlikleri düzeltmeye çalışmak olacak. Yönetimin mevcut harcamaları konusunda bir kamu incelemesine ve araştırmasına öncülük edeceğim. Bu harcamalar, kamu güvenliği gibi çok daha büyük öneme sahip meseleler yerine daha az önemli alanlara kaydırılmakta ve kamunun çıkarının en fazla olduğu alanlarda kullanılmalı. Ayrıca, uzunca bir süredir, kamuoyu önünde bir tartışma gerçekleştirilmeksizin, yönetimdeki üyelerin bir diğerinin ödenekleri ve atanmaları için karşılıklı oy kullandığı nitelemeleri mevcut. Benim eylemlerim, yönetimin eylemlerinin şeffaflığını arttırması yönünde olacak.

TNY: ABD'li Türk ve Azerilerin DuPage'deki nüfusu ne durumda? Seçilmeniz için yeterli çoğunluğa sahipler mi?

Rıfat Sivişoğlu: Bölgemdeki Türk seçmenlerin sayısı seçilebilmem için büyük çaplı bir faktör oluşturmuyor. Bununla birlikte ve daha da önemli olanı, Türk toplumunun lokal ve ulusal olarak, zamanları ve maddi yardımları (gönüllü yardım ve bağış) ile aktif biçimde katkı sağlama faktörleri olmalı.

Bu, Yahudi Amerikan toplumunun etkin bir biçimde ve çok çalışarak uyguladığı bir modeldir. Onlar da bizim gibi nüfus olarak azlar ancak güçlü olarak hissettikleri meseleleri var. Tıpkı onlar gibi, yerel olarak çalışmaya ve davamızın olduğu meselelere para koymaya ihtiyacımız var.

TNY: Müslüman olmanın seçimi nasıl etkileyeceğini anlatır mısınız? Dupage'de ne kadar Müslüman yaşıyor?

Rıfat Sivişoğlu: Tarihi olarak, Müslüman adaylar karalama kampanyalarının hedefi oldu (özellikle de Cumhuriyetçiler ve bazı etnik gruplar tarafından). Bu taktikler isimsiz mailler, iftira atan internet/blog yazıları ve fısıtlı kampanyaları ile uygulamaya konuluyor. Ancak, bu durum karşı karşıya kalacağımız bir gerçeklik. Ve buna doğru düzgün karşılık verebilmek için de kampanya fonlarının kendi mesajınızı iyi iletilebilmesinde kullanılması ile mümkün. Bu sayede, seçmenler sizin gerçek kimliğinizi tanır ve vicdansız politikacılarla onların kafadarlarının sunduğu karikatür ortadan kalkar.

Dupage'de az sayıda Müslüman yaşıyor. Onlar da Güney Asya ülkelerinden. Oylamada belirleyici bir etken değiller ancak önemli bir bağış hareketinin temsilcileri olabilirler.

TNY: Rakipleriniz kimler? Onların şansları nedir? Ne kadar paraları var?

Rıfat Sivişoğlu: İçinde benim de yer aldığım, dört kişinin yarıştığı yarışta iki koltuk bulunuyor. Yani 4 kişi iki koltuk için yarışıyor. Demokratlar safında, benimle birlikte Rita Gonzales bulunuyor. Gonzales uzun yıllardır adaylık yarışında ve ismi iyi biliniyor. Kampanyalarımız seçimlerde işbirliği içinde yürütülüyor.

Cumhuriyetçi taraftaki rakiplerim Paul Fichtner ve Yolanda Campazano. Her ikisi de yine eski adaylar ve Fichtner'in komşuları onun kirli bir kampanya yürüttüğünü belirtiyor. Her ikisi de politik makinenin bir parçası ve kaydadeğer bir fonları var. Kampanyada 60-80 bin dolarları var.

Onların şansları, büyük ölçüde benim yarışta ne kadar para toplayabileceğime bağlı. Her ikisi de bu görev için benim kadar uygun ve nitelikli değil ancak sonucu mesajını seçmenlere ulaştırmada en fazla kaynak sahibi olan belirleyecek--benim niteliklilik ve onların kişisel saldırıya dayalı ilkesiz mesajlarını bu kaynak aktaracak.

TNY: Sizin için çalışan iyi bir kamyanya ekibiniz var mı? Nasıl bir reklam düşünüyorsunuz?

Rıfat Sivişoğlu: Şu an, bir Kampanya Koordinatörü kiralama sürecindeyim. Aynı zamanda, tanıtım çalışması yürütülmesi için farklı altyapılardan gelenler kampanyaya yardım için istekli. Elbette her zaman gönüllüleri kullanabiliriz, özellikle de bir hafta içinde belli saatlerini bize ayırabilecek daimi gönüllüler.

Seçmenlerin bana ulaşabilmesi için tüm caddeleri kullanmayı planlıyorum, etkinlik katılımları, mailler gönderme ve kapı kapı dolaşma da dahil.

TNY: Ne kadar kampanya parası ayırdınız? Toplumunuz dışındaki bağışçılara ulaşabiliyor musunuz?

Rıfat Sivişoğlu: Ne hoş ki, bağış verenlerim iyi bir başlangıç yaptı, DuPage kentindeki yerel bir aday için Demokrat partinin bağış rekorunı kırdık. Tek bir bağış etkinliğinde yaklaşık 13 bin dolar topladık ve bu oran 20 bin dolara çıktı ve planlanmış daha fazla bağışçı var. Bir aday olarak bu oranı yükseltmem gerekiyor.

Geniş bir kitleye ulaştım ve bu çalışmayı sürdürüyorum. İlave olarak, DuPage'deki demografik ve tutum engellemeleri kampanyamın lehine işlemeye başladı.

TNY: Yönetime seçilirseniz, Kongreye de aday olma planınız var mı?

Rıfat Sivişoğlu: Seçilmem durumunda bölgemde yaşayan insanlar için en iyi şekilde çalışmayı planlıyorum. Bir kez bunu başardıktan sonra, seçmenlerimi diğer platformlarda en iyi şekilde temsil etmekten onur duyacağım.

TURKISHNY.COM

« Son Düzenleme: Temmuz 25, 2008, 03:31:34 ös Gönderen: Kirlangic »