Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Var Olan Her Şeyi Tanrı mı? Yarattı.  (Okunma sayısı 22869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Temmuz 27, 2011, 02:30:11 ös
Yanıtla #30
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan, aklımızı hiç kullanmayalım demiyorum. Zaten aklımızı kullanmaz isek hayatta kalma mücadelesini kaybederiz. İnsanoğlunda ilim konusunda çok yetenek var. Örneğin bir atom veya hidrojen bombasını ele alırsak ya da günlük hayatta kullandığımız cep telefonu televizyon gibi cihazları ele alırsak.. Her ne kadar aklım almasa da günlük yaşantımda cep telefonu, internet gibi teknolojileri kullanıyorum. Yani kader, ruh gibi mevzuları da yaşayarak kullanıyoruz fakat aklımız ne yaparsak yapalım almayacaktır.

Ben bu konuyu şuna benzetirim. Allah kimsenin başına vermesin belden altı felç bir insanı düşünürsek, bu insan yeteneği olduğu halde yürüyemez. Metafizik konularda da insanın fiziksel aklının alabilme ihtimali yoktur. Nefsini yenip ruhunu uyandırması lazım. Yani bu gibi konuları sadece kitap okuyarak, filozofların beyin buhranlarıyla kafayı bularak çözemeyiz.

Saygılarımla.

Temmuz 27, 2011, 02:39:55 ös
Yanıtla #31
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Nefsini yenip ruhunu uyandırma evet bu söz işte demekki ruh ile nefs arasında devamlı bir savaş var biz nefsimizi yendiğimiz anda gerçek bene yani ruumuza kavuşabileceğiz.Aksi halde o hep içimizde olacak bizimle beraber ama o mücadele olmazssa erginliği tamamlayamayacak.

Haklısın cep telefonu ve diğer teknolojiler akıl almaz gibi görünüyor ama onuda işte yapan bir akıl insan idrak kapasitesini geliştirdiğinde yapabileceklerinin sınırı yok.Allahın ilminin sınırı yok peki yeryüzünde halifem dediği insanda bu yokmudur elbetteki var kullanmayı öğrendiğinde ortaya inanılmaz sonuçlar çıkıyor.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 27, 2011, 02:49:51 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan, tasavvufu takip ettiğinizi ve incelediğinizi biliyorum. Allahın halifesi deyince aklıma geldi. Tasavvufa göre dünyada 4 kutup ve 1 gavs vardır. Kıyamete kadar da olacaktır. Bu insanlar dünyayı yönetirler. Yani bir çiçeğin açmasından, bir çocuğun ana rahmine düşmesine kadar onların tasarrufundadır. Bunu insan aklıyla veya eldeki dini bilgilerle  izah etmemiz olanaksızdır. Bu nedenle yani beşerde kalmış insanı aştığı için bu gibi tasavvufi inanışlar sır olarak saklanırdı.

Gerçekten de sınırlı bir aklımız var. Bu sınırı aşmaya çalıştığımızda ortaya atom bombaları, radyasyon, gdo gibi bizi yok edebilecek şeylerle karşılaşıyoruz.

Gençken içanadoluda yüksek okul okurken tasavvuf ehliyle çok oturup tartışmışlığım vardı. Onların anlattığı bir olayı anlatayım konuyla bağlantısı olduğu için. Bir derviş şeyhine diyor ki :"Ne olur bize nazar etsen?" Şeyh de diyor ki:"Oğul size nazar etsem deli olur dağlara düşersiniz, çocuklarınıza kim bakacak?" ...

Yani limitler önemlidir diye düşünüyorum.

Saygılarımla.

Temmuz 27, 2011, 03:07:12 ös
Yanıtla #33
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Kesinlikle haklısın limitler önemli tabiki,küpün ufaksa alacağı su bellidir.Bir deyim vardır sanırım mevlananındı ne anlatırsan anlat ancak karşındakinin anlayacağı kadardır.Tüm kutsal kitaplarda yada felsefik söylemlerde aslolan akıldır hep akıldan bahsedilir aklı bir küpe benzetsek herhalde anlamı devamlı idrak arttıkça küpün büyüyeceğidir.İnsanın bu dünyada benim anladığım en büyük vebali aklını kullanıp kullanmadığıdır.Aklı bir antene benzetirim bazen alıcının gücü arttıkça daha uzun mesafelere etki ediyor.Aklımızında sanki bir anteni var olayları idrak ettikçe mesafen uzamaya başlıyor.Tasavvufta bazen mana alemini yaşadığı düşünülenlerin lafları vardır bildiklerimi bilseniz,gördüklerimi görseniz sen sen olmazsın bu lafı nasıl idrak edeceksin olmuyor tabi.Yine Mevlananın şems ile bir hikayesi var Sinan yağmurun kitabında okumuştum peygamber döneminde yaşanmış bir olayın nasıl olduğu hakkında cemaat açmaza girer ve mevlanaya işin aslını sorarlar mevlanada olayı tam net çözemez bekleyin beni der ve içeri girer şemse olayı sorar şems mevlanaya döner ve bana ne soruyorsun diyen ne demiş ona baksana der ve elinden tutup mana alemine sokar mevlana peygamberimizi o olayı sahabelerine anlatırken görür ve gerçeği duyar.

Mana alemi dedikleri böyle bir şey olsa gerek bunu anlattım fikir olsun diye böyle bir şey varmıdır yaşanırmı bilemem ama bildiğim nasıl bilimde olmaz yoksa kimsede buna olamaz diyemez.

Saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo

Temmuz 27, 2011, 03:22:55 ös
Yanıtla #34
  • Ziyaretçi

Sayın Karahan çok güzel bir örnek verdiniz. Bir açmaza giren Mevlana'nın zahiri ilmiyle çözemediği bir dini konuyu mana aleminde bizzat Hz.Muhammed'den dinleyebilmesi... Bundan daha büyük bir hadis ilmi olabilir mi? Fakat tasavvufi bakış açısıyla bakınca bu yolda çok fazla şeytani olduğu için gördüm diyen kişilerin laflarına kulak asmamak lazım. Şeytan insana nur gösterebiliyor, havada uçma gibi güçler verebiliyor ve kişi kendisini veli, peygamber vb. sanabiliyor. Bu açıdan bakılınca tasavvuf yolcularının bir mürşidi kamilde aradıkları kıstas şeriata bağlılıkları oluyor. Şeytani bir düzen, şeriata tam bağlılık sergileyemiyor. Tasavvufçuların mürşidi olmayanın mürşidi şeytandır sözünün altında yatan neden şeytanın bu gücüdür. Örneğin şeytan bir müslümanın rüyasına girerek ben Hz.Muhammed'im diye kandırabilir. Normalde Hz.Muhammed'in ve büyük velilerin kılığına girmesi yasaklanmıştır fakat Hz.Muhammed'in kılığının nasıl olduğu fotoğraf şeklinde elimize ulaşmadığı için kanmak mümkündür.

Bu açıdan bakarsak Mevlana'yı ve Şems'i bile şeytani bir yol olarak görebilmek mümkün.

Tasavvuf ehli bu açmazı kapatmak ve insanları rahatlatmak adına, Allah rızası için mana aleminde yol alan kişiye zamanın gavsının sahip çıkacağı konusunda garanti veriyorlar.

Tasavvuf çok derin bir mevzu ve konu başlığıyla çok uyuşmuyor bu nedenle burada nokta koymakta yarar var.

Saygılarımla.