Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tarihin yok olması  (Okunma sayısı 6243 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 08, 2020, 10:52:22 ös
  • Aktif Uye

Türkiye'de baraj suları altında kalan tarihi alanlar

Norşuntepe Höyüğü - 1975 Keban barajı
Augusta Antik Kenti - 1955 Seyhan barajı
Eğil Antik Kenti - 1986 Dicle barajı
Lidar Höyüğü - 1987 Atatürk barajı
Tille Höyük - 1987  Atatürk barajı
Samsat Kenti - 1987 Atatürk barajı
Zeugma Antik Kenti/ Belkıs - 2001 Birecik barajı
Rumkale - 2001 Birecik barajı
Allianoi Antik Kenti - 2002 Yontalı barajı
Botan Vadisi - 2019 Ilısu barajı
Hasankeyf - 2019 Ilısu barajı
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Mayıs 09, 2020, 06:33:35 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu barajlar tarihi gerçekten mahvettiler ama bence baraj ve gölet yapılması başlı başına yanlış. Doğanın, ekosistemin dengesini tamamen bozuyorlar. Alternatif kaynaklara geç olmadan yönelmek gerek artık.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Mayıs 12, 2020, 12:36:04 öö
Yanıtla #2
  • Yeni Katilimci
  • *

Güzel bir yalın konu olmuş hoşuma gitti ender postlara yazmaya özen gösteriyorum, tarihin ışığında daha bir çok bulgu ortaya atılmış ve bulunmuş olmasına rağmen hala bir tarih daha nasıl yok olur bunun peşinde kafa yoruyoruz. Bu belirtilen unsurlar tatbiki ülkesel ve bölgesel olarak çok önemli bunu asla azımsayamayız ama oradaki bitki örtüsü veyahut habitatlar nasıl olur nereye taşınır nasıl koruruz sorularını düşünmeden rant kaygısıyla ve sevinciyle son gaz yolumuza devam ediyoruz, tarihin üzerine ayak basmamış iz bırakmamış bizler, tarihin sayfalarını kandan ibaret sayıyoruz yalnız bunu böyle lanse edip abartılmış kahramanlarını da aynen böyle mitleştirip ısıtıp bize sunar oldular ama tarih bu değildir devam nesli şımarık arzuları uğruna bu rant değil hizmet der oldular, bir roma lahiti veya sütununa seni seviyorum Ayşe bile yazdırdı bu aymaz arzular, sizce hala yazmaya gerek varmı diye  sorar oldum kendime, ne yazık ki bir nesil var ahali tam önümüzde yeni nesil diyoruz biz onlara inanın bizim yanlışlarımız onlara hiçte iyi örnek teşkil etmedi ve bir o kadar da cahiliye akımıyla geliyorlar bu rantın ilerleyen çocukları haha sonumuz ve tarihimiz umarın yerinde durur.
Eğitim şart...