Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: LÜTFEN OKUYALIM VE OKUTALIM  (Okunma sayısı 5941 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Eylül 15, 2020, 03:33:00 ös
  • Uzman Uye

Erdal Boyraz

https://scontent.fada2-2.fna.fbcdn.net/v/t1.0-0/p526x296/118701842_2752474838305084_7314254271682624885_n.jpg?_nc_cat=106&_nc_sid=730e14&_nc_ohc=hKeCUJBmWZcAX9PHX4F&_nc_ht=scontent.fada2-2.fna&tp=6&oh=50236d83952d7efecc179891f08db9c6&oe=5F86905D

1 Eylül, 23:04  ·
Adana'da anestezi hekimi ve Adana Tabib Odası Yntm Krl.Uyesi Dr.Figen Demir Kardeş'in yazısı:
Böyle bir paylaşım yapmak istemezdim ama sanırım tam zamanı...
Gidiyormuş gibi algılanan corona gümbür gümbür geliyor... Dikkatinizi koruyun. İşin kötüsü, hastalığınızda naz yapabileceğiniz, bir yudum su verecek, eşiniz, çocuğunuz yanınızda olamayacak.
DAHA NASIL ANLATILIR, BİLEMEDİM??
Gözlerinizi kapatın, ağır bir hastalık ânınızı düşünün, hani tüm kaslarınızın ağrıyıp, kemiklerinizin sızladığı bir hastalığınızı.
İnsanın saçının ucu ağrır mı, saçlarınızın ucu bile sanki ağrıyor; saçlı derinizin, başınızın ağrısından bahsetmiyorum bile!!
Sırtınıza onlarca kiloluk yük binmiş gibi, elinizi kaldırıp bir bardağa uzanmak ne kadar zor olabilir ki ama olmuyor işte çok zor, hiçbirşey için enerjiniz yok!
Adım atacak hâliniz yokken karın ağrısıyla tuvalete taşınmak boğazınızdan su dahil bir lokma zor geçerken ishalle devamlı kayıp ve halsizliğinizin gün geçtikçe artışı. Hayatınızda hiç bu kadar yalnız hissetmediniz, gördüğünüz sadece doktorlar, hemşireler...
Size verilen ilaçların yan etkilerini söylemiyorum bile. Ve en önemli şey, lütfen şimdi ağzınızı burnunuzu kapayıp nefesinizi tutun, kaç dakika böyle kalabildiniz 1, 1.5, 2 dakika, o kadar mı demeyin o kadar kısacık bir süre...
Nefes açlığınız gitgide artıyor, aldığınız nefesi dokulara taşımak için kalbiniz iki katı hızda çarpıyor ama nafile yetmiyor, doktorlar size nefes olmak için ağzınızdan bir tüpü soluk borunuza yerleştirdi.
Hani son aylarda haber bültenlerinde sıkça duyduğunuz olay var ya o gerçekleşti: 'entübe oldunuz', artık akciğerlerinizin işlev görür hâle gelmesi için insan gücüne mekanik cihazların gücü de eklendi, ama yok, olmuyor; bu virüs pıhtılaşma sisteminiz dahil tüm sistemlerinizi öyle programlı ve sinsice ele geçiriyor ki ne akciğeriniz ne kalbiniz artık mücadele edemiyor.
Sonsuzluğa göç ederken geride gözyaşları içinde eşiniz, dostunuz, anneniz, babanız belki de küçücük yavrularınız kalıyor, haber bültenlerindeki vefât sayısını yükseltmek dışında artık bu dünyada başka bir hesâbınız, geçireceğiniz tek bir dakikanız dâhi kalmadı!
'Akşam akşam moralinizi bozmak istemezdim' diyemiycem, evet lütfen artık moraliniz bozulsun!
Şu düşünün diye size çizdiğim senaryo her gün yüzlerce, binlerce kişinin hayatının trajik senaryosu.
Lütfen artık bir silkinin, kendinize gelin!! Siz tatil yapıyorsunuz, cafelerde barlarda üstüste tepinip açılışlarda binlerceniz nârâlar atarak yerlerde yuvarlanıyor ve virüsü yayıyorsunuz ya; sizin yüzünüzden bugün 3 meslektaşım daha hakkın rahmetine kavuştu.
Onlarca doktor, sağlık çalışanı ölüyorken vicdânınız sızlasın desem, vicdanınız yok, endişe duyun, biraz üzülün desem çoğunuz da yürek bile yok, ben onu anladım.
Daha bu tatilcilerin yurdun her yanındaki evlerine dönüşü var, okulların açılışı, havaların soğuyup enfektivite artışı var...
Pekçok ilde yoğun bakım yatağı şu an yok, kalmadı, büyük illerde valilik hastanelere haber gönderiyor, yoğunbakımlarınızda gelecek hasta piki için yer ayırın, elektif vakaları almayın diye.
Lütfen günlük vaka sayılarını, artış hızları ve vefat sayılarını 'Türk Tabipler Birliği'nin sayfası veya bulunduğunuz illerin Tabip Odaları'nın sayfalarından' takip edin.
Bunları söyleyen odaları, hekimleri, 'halkı galeyâna getirmekten' susturuyorlar. Ben bir anestezi hekimi ve Adana Tabip Odası yönetim kurulu üyesi olarak halkımı hastalığa karşı korunmaları, kurallara uymaları, pandeminin ciddiyeti hakkında bilgilenmeleri için uğraşıyorum, bu galeyâna getirmekse varsın öyle desinler!
Tüm ülke bu savaşı yenebilmek, daha çok canlar vermemek için bunları söylemek zorundayım, çünkü ben ülkemi, insanları, ömrümü verdiğim mesleğimi çok seviyorum.
Daha nasıl anlatabilirim ki, nasıl?, olayın ciddiyetini anlamanız, kurallara uymanız için illâ ki yakınlarınızdan birileri mi ölmeli, ölen binlerce kişi size yetmez mi??
Dr. Figen Demir Kardeş
Lütfen ne olursunuz mümkün olduğunca çok paylaşın, sorumsuz birkaç insanı uyarabilmiş olabiliriz belki.
Sağlıklı kalın...

LÜTFEN ÇEVREMİZDEKİLERİ UYARALIM .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Eylül 15, 2020, 06:47:09 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Son dakika… Corona virüsü ile mücadelede müthiş gelişme: Virüsü nötralize ettiler
Dünya çapında milyarlarca insana korku yaşatan corona virüsü ile mücadelede birçok ülke aşı ve ilaç için kıyasıya bir yarışın içine girerken ABD'nin saygın eğitim kurumlarından Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden müjde geldi... Uluslararası kamuoyunu heyecanlandıran son dakika gelişmesinde, uzmanlar "Covid-19'a sebep olan virüsü tamamen nötralize eden en küçük biyolojik molekülü izole etmeyi başardık" açıklamasını yaptı.

Çeviri: Yiğit Can KAYTMAZ
07:44 - 15 Eylül 2020

Son dakika… Corona virüsü ile mücadelede müthiş gelişme: Virüsü nötralize ettiler
Dünya genelinde 29 milyondan fazla insanı hasta eden, 932 binden fazla insanın ölümüne sebep olan ve milyarlarca insanı adeta evlere hapseden corona virüsü ile mücadelede umut verici bir gelişme yaşandı…

ABD’nin önde gelen eğitim kurumlarından Pittsburgh Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde görevli bilim insanları, corona virüsüne sebep olan virüsü tamamen nötralize eden en küçük biyolojik molekülü izole etmeyi başardıklarını duyurdu.

İNSANDA YAN ETKİSİ YOK

Bahsi geçen antikor parçacığının normal antikorlardan 10 kat daha küçük olduğunu açıklayan yetkililer, bunun Ab8 isimli bir ilacın yapımında kullanıldığını ünlü bilim dergisi Cell’de yayınlanan makalede duyurdu. Uzmanlar bu ilacın SARS-CoV-2’yle mücadelede önemli bir potansiyeli olduğunu açıkladı.

https://i.sozcu.com.tr/wp-content/uploads/2020/09/15/iecrop/corona-reuters_16_9_1600144766.jpg

Makalede, bu ilacın Covid-19’u fare ve hamsterlarda yüksek oranda ve verimlilikte engelleyerek tedavi ettiği belirtildi. İlacın, insan hücrelerine bağlanmadığını ve bu sebeple insanlar üzerinde yan etkisi olması ihtimalinin düşük olduğu da vurgulandı.

HEM ENGELLİYOR HEM KORUYOR

Araştırmayı yürüten Pittsburgh Üniversitesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölüm Başkanı John Mellors, “Ab8 sadece Covid-19’u iyileştirme potansiyeline sahip değil, aynı zamanda SARS-CoV-2’nin bulaşmasının da önüne geçebilir. Daha büyük antikorlar, diğer bulaşıcı hastalıkların tedavilerinde işe yaradı ve bunun da Covid-19 bulaşmamış ve bağışıklığı olmayan insanlara koruma sağlayacağına dair bizlere umut veriyor” dedi.

Bilim insanları ilacı geliştirirken “kutunun dışından düşündüklerini” de vurgularken, “Bu ilacı nefes yoluyla verme imkanı olabilir ya da yüzeysel bir aşı tercih edilebilir” açıklamasını yaptı.

Bilimsel dergide yayınlanan makalede Teksas Üniversitesi’nin Ab8 üzerinde yaptığı testlerde, bu parçacığın virüsün hücrelere girmesini engellediği kaydedildi. Fareler üzerinde yapılan araştırmalarda Ab8 ile tedavi olan farelere diğerlerine oranla 10 kat daha az virüs bulaştığı ortaya çıktı.

ALINTI  :  SÖZCÜ GAZETESİ

Hadi inşallah bir an önce çare bulunur ...
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus