Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kaplumbağa Terbiyecisi  (Okunma sayısı 10011 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 15, 2020, 10:50:36 ös
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Osman Hamdi Bey'in meşhur tablosu; Kaplumbağa Terbiyecisi. Paylaştığım ilk tablo, bir yıl sonra aynı isimde bir tablo daha yapmıştır (1906, 1907) ama iki tablo arasında birtakım farklar var.

Bu konu hakkında sormak istediğim nokta, iki resim arasındaki 7 fark değil değil elbette, dolayısıyla ikinci  resmi paylaşmadım.

Sorum: Kaplumbağa Terbiyecisi tablosunun ezoterik bir anlamı var mıdır sizce?

Tablonun bir hikayesi, bir yorumu elbette var. İnternetten bu yorumları çok rahat bulabilirsiniz. Benim sormak istediğim, bilinen yorumların dışında, ezoterik bir anlamı var mıdır sizce?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 17, 2020, 12:58:42 öö
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bence tabloda seçilen kaplumbağa başlı başına ezoterik anlamlar içerir. Kendine has sert kabuğu ile dış dünyaya kapanık olması ve çok yavaş hareketleri ile tam bir dinginlik abidesi olması gibi özellikleri ile derin anlamlar içerir diye düşünüyorum.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ekim 17, 2020, 10:11:32 öö
Yanıtla #2
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Üç kaplumbağanın pencere ışığında bir şeyler yerken, diğer 2 kaplumbağanın karanlığa doğru gitmesinin bir anlamı var mıdır?
* MASON OLMAK İÇİN KİŞİSEL YARDIM, DANIŞMANLIK VE REHBERLİK TALEBİNDE BULUNMAYINIZ.
* MASONLUKLA İLGİLİ SORULARINIZI ÖZEL MESAJ İLE  SORMAYINIZ, FORUMA BAŞLIK AÇARAK SORUNUZU FORUMDA PAYLAŞINIZ.

Ekim 17, 2020, 05:09:54 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Üç kaplumbağanın pencere ışığında bir şeyler yerken, diğer 2 kaplumbağanın karanlığa doğru gitmesinin bir anlamı var mıdır?
Doğru sayın Caliper. Vardır. Bilgi herkese verilmez. Herkes için de aynı şeyi ifade etmez muhakkak.
Forumda okuduğum kadarıyla Masonluğun içinde veya çevresinde olup bitenlere benzemektedir tabloda olanlar. En yalın hali ile anlatılmış sanki.
Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine...

Ekim 17, 2020, 07:51:50 ös
Yanıtla #4
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Doğru sayın Caliper. Vardır. Bilgi herkese verilmez. Herkes için de aynı şeyi ifade etmez muhakkak.
Forumda okuduğum kadarıyla Masonluğun içinde veya çevresinde olup bitenlere benzemektedir tabloda olanlar. En yalın hali ile anlatılmış sanki.

Öncelikle birkaç detayı netleştirmeliyim:

Osman Hamdi Bey Mason değildir.

Sorum ezoterizmle ilgili, Masonlukla ilgili değil, bu yüzden Ezoterizm başlığı altında yazdım.

Sorumun tek bir yanıtı yok, tamamen bilgisi ve ilgisi olanların yorumlarına açıktır.

Ekim 17, 2020, 10:38:20 ös
Yanıtla #5
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaptığım araştırmada şöyle bir paragrafa rastladım.

Resimdeki kaplumbağa terbiyecisi Osman Hamdi Bey'in bizzat kendisidir.

Osman Hamdi, YÖK sonrası Mimar Sinan Üniversitesi, ondan önce Devlet Güzel Sanatlar Akademisi olan Sanayi-i Nefise Mektebi'nin kurucusu; 25 yıl da müdürlüğünü yapmış.

Osman Hamdi Bey, öğrencilerini bir kaplumbağa olarak görüyor.

Zavallı kaplumbağalar, hızı ve bir şey öğrenememesi açısından küçümsenmiş, ama üstüne mum dikilerek gece eğlencelerinde fener yerine, bir "hoşluk" yaratmak amacıyla, özellikle de Sadabat eğlencelerinde kullanılmış.

Ortada yavaş yavaş dolaşan, azıcık bir ışık veren, daha çok görsel bir eğlence malzemesi olan kaplumbağa ile öğrenciler özdeşleştiriliyor.
İnsanı ayakta tutan iskelet ve kas sistemi değil prensipleri ve inançlarıdır.   A. Einstein

Ekim 17, 2020, 10:51:43 ös
Yanıtla #6
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bir ara denildigi gibi tablolar ayna gibidir.

Duvardaki altigen, ucgen seramikler ve zemindeki kare geometrik sekiller aynada degisik anlamlara gelebilir.

Aristoteles in kaplumbaga ve oregano ile ilgili bir sozu vardir, ama yerdeki yesillikler sanki marula veya uzun yaprakli bir bitkiye benziyor, sanirim ressam o’na isaret etmemistir.

Tabloda zaman ogesinin varligi rahatlikla gorulebilir. Insan figurunun kalburu, duvarlarin sivasinin dokulmesi, sakaldaki kirlasma ve isik gibi. Grek mitolojisinde Zeno Paradoksu vardir, her ne kadar kaplumbagalar anlatinin icerisinde yer alsalar da bununla da bir kopru kuramadim. Ayrica kaplumbaga ogesini sadece bir seferlik Islam literaturunde gordugumu hatirliyorum, o’ da Kalila wa Dimna’ nin kitabinda bir kompozisyonun icinde bir figur olarak yer aliyor.

Tabloda iki ortam gorulebilir. Biri ruhani ortam digeri de maddi ortam. Ney ( muzik instrumenti) i ruhani ortam ile sembolize ettigimize gore yesillikleri (bunyenin gereksinimi, yiyecek) de maddi ortam ile sembolize edebiliriz. Bu arada Hermes’in kaplumbaga kabugundan harp muzik aletini de yaptigini da unutmayalim.

Insan figuru doguya, ( oyle varsayarsak) pencereye (isigin kaynagi) yoneldigine gore, solu kuzey ve sag tarafida guney yonu oluyor. Tabloya boyle bakildigi zaman aynada baska bir alegori olusuyor. Soldakiler maddi ortamda mucadele ederken sagdakiler her ne kadar maddesel ogelerin cekiciligini yenip sag tarafa gecmisseler de uzerinde bulunduklari zeminin dual bir zemin oldugunu unutmamislar.

Toparlarsam; maddi ve manevi ortamlarinin dual bir zeminde olan mucadelelerinin her daim olduguna isaret edip, Isik karanlikta parliyor ve karanlik isigi lagvedemedi, derim kendimce.

Osman Hamdi Bey tanimama neden oldugunuz icin ve ayrica degerli uyelerin yorumlari icin de tesekkur ediyorum. Her yorumun bir katma degerinin olduguna inaniyorum.

Ekim 18, 2020, 02:47:11 ös
Yanıtla #7
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Sayın burakc'nin ve Sayın midyad'ın paylaşımlarından dolayı teşekkür ederim.

Fakat halen sorumun cevabını alamadım, neden 2 kaplumbağa karanlığa doğru gidiyor?

Ekim 18, 2020, 03:22:32 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

""Osman Hamdi'nin önünde duran kaplumbağalar, gelişimi devam eden bireyler olarak tasvir ediliyor. Ayrıca kendisinin arkasında ilerlemekte olan kaplumbağalar ise, gelişimini tamamlayan ve kendi yoluna çıkan bireylerdir. Yani bu kaplumbağalar veya bireyler artık kendi motivasyonlarını ve yollarını kendileri bulacaklardır." 

Böyle bir yoruma rasladım. Buna göre bu iki kaplumbağa karanlığa değil kaderlerine, bilinmeze gidiyorlar. Ama bu yorum içime sinmedi. Acaba Fransız eşinden olan ve görüşmediği görüşemediği 2 kızı olabilir mi? Yani 5 evladından ikisi...

Saygılarımla...
no one

Ekim 18, 2020, 10:13:41 ös
Yanıtla #9
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Açıkçası başlığın bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştim. Bilgilerini paylaşan, araştırıp yorumlayan üyelerimize teşekkürler.

Sayın Zenn'in paylaştığı yorum genel bir bakış açısı bu tablo için.

Daha kişisel yorumları merak ediyorum açıkçası, tablonun yapıldığı zaman aralığını da düşünerek.