Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta inisiasyon aşamaları ve yeni kitaplar  (Okunma sayısı 6511 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 08, 2022, 07:25:43 ös

Masonluk da İnisiye'ye, çırak-kalfa-üstad inisiasyonlarından sonra o kademeye ait önemli bilgiler içeren bir kitap ve ya kitaplar verilir mi?(Aklıma nedense bir Marvel filmi olan Dr. Strange filminde, Dr Strange'e her kitabın verilmemesi geldi.)

Yoksa ilk girişten itibaren, kâbul edilen herkes 'masonluk kütüphanesindeki' istediği her kitaba ulaşabilir mi?

Bu soruyu sorma nedenim, masonluk için önemli bazı kitaplar olduğunu düşünmem. (Belki de bir ihtimal bu kitaplar dış dünyada kimsenin kolay kolay bulamayacağı kitaplar da olabilir)

(Dip not; HKEMBL'de zaten 3 Kutsal Kitabın açık tutulduğunu biliyoruz, bunlar da sırlı kitaplar kâbul ediliyordur diye tahmin ediyorum, orası ayrı...).

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 08, 2022, 08:22:12 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Alıntı
(Dip not; HKEMBL'de zaten 3 Kutsal Kitabın açık tutulduğunu biliyoruz, bunlar da sırlı kitaplar kâbul ediliyordur diye tahmin ediyorum, orası ayrı...).

Kutsal kitabın neresi SIR olabilir ?
Açarsın okursun , anladığın kadarıyla anlarsın .Bu kitaplar okunsun diye kitaplaştırıldı ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 08, 2022, 08:27:38 ös
Yanıtla #2

Alıntı

Kutsal kitabın neresi SIR olabilir ?
Açarsın okursun , anladığın kadarıyla anlarsın .Bu kitaplar okunsun diye kitaplaştırıldı ...

Saygılar

Okuyup anlamak var, okuyup anlamak var sevgili Nosam dostum.

Gerçek bir anlayan, kurandaki içrek (ezoterik) bilgiyi verdiğinde, anlattığında, dinleyen insanda iki ihtimal oluşur; bir şaşakalmak, iki geleneksel bilgilere(dogmalar) ve kendi inandıklarına ters düştüğü için hemen reddetmek.

Ben çok uzak olmayan bir zamanda, ki muhtemelen bizler görürüz, bu bilgilerin anlatılacağını düşünüyorum. O zaman geldiğinde, umarım, siz reddedenlerden olmazsınız.

Sevgiler Nosam33 dostum.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2022, 08:33:46 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 08, 2022, 08:53:49 ös
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

Alıntı
Gerçek bir anlayan, kurandaki içrek (ezoterik) bilgiyi verdiğinde, anlattığında, dinleyen insanda iki ihtimal oluşur; bir şaşakalmak, iki geleneksel bilgilere(dogmalar) ve kendi inandıklarına ters düştüğü için hemen reddetmek.

Ben kesinlikle kendi dilimde okuma taraftarıyım . Hani bir zamanlar latince olan İncilin Papazlar tarafından ; ancak biz anlarız diye ahkam kesen Papazların mantığı  , şimdiki İslamda hocalar tarafından empoze ediliyor .
Neden ?

Ekmekleri kesilecek Osmanlıda mollarda vergi verecek dendiğinde padişaha bile baş kaldırdılar ... Bu bazı tihniyetsiz hocalar din kisvesi altında PARAYA TAPIYORLARDI ...
Sözün özü Kuran'ı anlayarak ve inanarak okursan Tanrı seninle iletişimde olduğu hissine kapılırsın .

Alıntı
kurandaki içrek (ezoterik) bilgiyi verdiğinde,

Daha ne açıklasın ben tekim diyor , yalnız bana inan diyor . Daha ne desin EZOTERİK bilgi ne olabilir ?
Açıklarsan sevinirim Sayın Mandıra Filozofu ...

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 08, 2022, 09:04:40 ös
Yanıtla #4

Alıntı

Ben kesinlikle kendi dilimde okuma taraftarıyım . Hani bir zamanlar latince olan İncilin Papazlar tarafından ; ancak biz anlarız diye ahkam kesen Papazların mantığı  , şimdiki İslamda hocalar tarafından empoze ediliyor .
Neden ?

Ekmekleri kesilecek Osmanlıda mollarda vergi verecek dendiğinde padişaha bile baş kaldırdılar ... Bu bazı tihniyetsiz hocalar din kisvesi altında PARAYA TAPIYORLARDI ...
Sözün özü Kuran'ı anlayarak ve inanarak okursan Tanrı seninle iletişimde olduğu hissine kapılırsın .

Alıntı
kurandaki içrek (ezoterik) bilgiyi verdiğinde,

Daha ne açıklasın ben tekim diyor , yalnız bana inan diyor . Daha ne desin EZOTERİK bilgi ne olabilir ?
Açıklarsan sevinirim Sayın Mandıra Filozofu ...

Saygılar

Zaten anlamak için kendi dilinizde okumanız gerekir bunda ayrı düşünmüyoruz. Ben de bu işten para kazanan 'papaz' ve ya 'hoca' değilim. Bir mesleğim var onu icra ediyorum, paramı da mesleğimden kazanıyorum.

Eğer tek başınıza, tamamen özgürce, hiç bir dogmaya bağlı kalmadan(Allah terimi dahil) düşünüp yorumlayabiliyorsanız size birşey diyemem tabiki. Umarım öylesinizdir sayın Nosam33 dostum ama "oruç namaz hac gibi şeyler şarttır emirdir yapılmalıdır" demiştiniz diye hatırlıyorum.

Her zaman herşeyi sorgulamanızı tavsiye ederim sevgili Nosam33 dostum.

Sizi seviyorum.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 08, 2022, 09:17:13 ös
Yanıtla #5

Küçük bir anektod paylaşayım sevgili Nosam33 dostum. Namazla ilgili bir yorum yapayım (yorumdur, kesin bilgidir diyemem).

Kıyamet terimi ayağa kalkmak anlamına gelir.

Bunun birden fazla anlamı olabilir, birincisi aydınlanma, insanların gerçek bilgilere ulaşması.

İkincisi, biraz fantastik gelebilir, namazda kıyam - rükû -secde vardır. Artık kıyametten sonra rükû ve secdeye gerek kalmayacaktır. Yani namaza gerek kalmayacaktır. Çünkü eğilmek ve kul olmak fikri, yerini, doğru bilgilere ulaşmış, kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacaktır. Bunun ilk aşamaları batı aydınlanmasına yansıdı ve kul hakkı değil, insan hakkı beyannamesi olarak kendini batı uygarlığında gösterdi.

Bunun gibi binlerce değişik ve ilginç bilgiler verilebilir, yorumlar yapılabilir.

Sevgiler.
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 08, 2022, 09:20:09 ös
Yanıtla #6
  • Uzman Uye

Alıntı
Eğer tek başınıza, tamamen özgürce, hiç bir dogmaya bağlı kalmadan(Allah terimi dahil) düşünüp yorumlayabiliyorsanız size birşey diyemem tabiki. Umarım öylesinizdir sayın Nosam33 dostum ama "oruç namaz hac gibi şeyler şarttır emirdir yapılmalıdır" demiştiniz diye hatırlıyorum.

Hocam siz neyi öğrenmek istiyorsunuz ? İnanmak kişiye özeldir . İnanırsan yada inanmazsın burada bir anlaşalım . islam'da acaba demek insanı çıkmaza sokar . Basit düşünelim,  oyunun kuralı belli . Ya uyarsın yada bu beni sarmadı der başka mecralara yönelirsin .

İslamın şartlarını ben koymadım Peygamber vasıtasıyla bize iletildi .Paran ve sağlığın yerindeyse Hacca gidersin yoksa gitmezsin . Sağlığın yerindeyse oruç tutarsın değilse tutmazsın . Ben tutmuyorum Şekerden dolayı ...
O zamanda fitresini verirsin ; Paran varsa ... Hocam dini sorgulama sonu hüsran olur , İnanan için .Din bilim değildir .

Saygılar

Not: Hiç bir zaman için bir kurtarıcı gelmeyecek elimizdekiyle amel edeceğiz .
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2022, 09:45:49 ös Gönderen: NOSAM33 »
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 08, 2022, 09:32:17 ös
Yanıtla #7

Alıntı

Hocam siz neyi öğrenmek istiyorsunuz ? İnanmak kişiye özeldir . İnanırsan yada inanmazsın burada bir anlaşalım . islamda acaba demek insanı çıkmaza sokar . Basit düşünelim,  oyunun kuralı belli . Ya uyarsın yada bu beni sarmadı der başka mecralara yönelirsin .

İslamın şartlarını ben koymadım Peygamber vasıtasıyla bize iletildi .Paran ve sağlığın yerindeyse Hacca gidersin yoksa gitmezsin . Sağlığın yerindeyse oruç tutarsın değilse tutmazsın . Ben tutmuyorum Şekerden dolayı ...
O zamanda fitresini verirsin ; Paran varsa ... Hocam dini sorgulama sonu hüsran olur , İnanan için .Din bilim değildir .

Saygılar

Not: Hiç bir zaman için bir kurtarıcı gelmeyecek elimizdekiyle amel edeceğiz .

Amellere ya da İslam'ın şartlarına odaklanmak yerine insanın kendi içine odaklanması daha faydalıdır. Ben niye bu kişi hakkında kötü düşündüm, şu kişiye niye kızdım, niye paraya bu kadar değer veriyorum, niye libidom yüksek, niye kendimi bu kadar büyük görüyorum, niye niye diye gider. İnsan önce kendini iyi insana çevirmeye çalışmalı. Gerçek amel de amaç da bu olmalıdır.

Ve katılıyorum, her insanın kurtarıcısı yine kendisidir. Kimse kimseyi kurtaramaz, erenler bile ancak ve ancak o kişinin kurtulması için bir kıvılcım yakabilir o kadar. Herşey insanın kendisinde başlar, kendisinde biter sevgili Nosam33 dostum.

Sevgiler.
« Son Düzenleme: Nisan 08, 2022, 09:34:22 ös Gönderen: Mandıra Filozofu »
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci

Nisan 08, 2022, 09:33:52 ös
Yanıtla #8
  • Uzman Uye

Alıntı
İkincisi, biraz fantastik gelebilir, namazda kıyam - rükû -secde vardır. Artık kıyametten sonra rükû ve secdeye gerek kalmayacaktır. Yani namaza gerek kalmayacaktır. Çünkü eğilmek ve kul olmak fikri, yerini, doğru bilgilere ulaşmış, kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacaktır. Bunun ilk aşamaları batı aydınlanmasına yansıdı ve kul hakkı değil, insan hakkı beyannamesi olarak kendini batı uygarlığında gösterdi.

Alıntı
İkincisi, biraz fantastik gelebilir, namazda kıyam - rükû -secde vardır. Artık kıyametten sonra rükû ve secdeye gerek kalmayacaktır. Yani namaza gerek kalmayacaktır. Çünkü eğilmek ve kul olmak fikri, yerini, doğru bilgilere ulaşmış, kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacaktır.

Bu dünya imtihan dünyası verilen emirler bu Dünya hayatı için geçerli . Kıyametten sonra zaten görev bitip hesap verme başlıyor .İyi ve inançlı isen Cennete , değilsen Cehenneme gidersin . Zaten gerçek o zaman netleşecek . Burada '' kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacak '' diyorsun ; Allah aşkına neyi keşfecek zaten var olan yere geldiği yere dönecen . Zaten bizleri yarattı ve ben sizin yaratıcınız dedi ve bizde iman ettik . Dünya bunun deneme yeri .Sözümüzü yerine getirip getirmeme SINAVI ...
Bu kadar yeter gerisi beni aşar ve her zaman BASİT düşünecen ...

Saygılar

audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Nisan 08, 2022, 09:37:58 ös
Yanıtla #9

Alıntı

Alıntı
İkincisi, biraz fantastik gelebilir, namazda kıyam - rükû -secde vardır. Artık kıyametten sonra rükû ve secdeye gerek kalmayacaktır. Yani namaza gerek kalmayacaktır. Çünkü eğilmek ve kul olmak fikri, yerini, doğru bilgilere ulaşmış, kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacaktır.

Bu dünya imtihan dünyası verilen emirler bu Dünya hayatı için geçerli . Kıyametten sonra zaten görev bitip hesap verme başlıyor .İyi ve inançlı isen Cennete , değilsen Cehenneme gidersin . Zaten gerçek o zaman netleşecek . Burada '' kendini keşfetmeye çalışan insan fikrine bırakacak '' diyorsun ; Allah aşkına neyi keşfecek zaten var olan yere geldiği yere dönecen . Zaten bizleri yarattı ve ben sizin yaratıcınız dedi ve bizde iman ettik . Dünya bunun deneme yeri .Sözümüzü yerine getirip getirmeme SINAVI ...
Bu kadar yeter gerisi beni aşar ve her zaman BASİT düşünecen ...

Saygılar

Siz de kendi pencerenizden haklısınız Nosam dostum. Belki de sizin gittiğiniz yol daha doğrudur. Bunu da tam kestiremiyorum açıkçası. Olsun en azından ikimizden biri kurtulur  :). Siz kurtulursanız bana hakkınızı helal edin. Ben kurtulursam da size hakkım helal olsun.

Sizi seviyorum.

Sevgiler  :)
Errare humanum est.
Ayıplı Müzmin öğrenci