Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Peygamber Esinin Gercek Yasi  (Okunma sayısı 14702 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 27, 2008, 09:00:19 ös
  • Uzman Uye

Hz. Aişe kaç yaşında evlendi?

Hz. Aişe Validemizin doğum tarihiyle ilgili bir takım görüşler ileri sürülmüştür. Bunun sebebi ise o dönemde çocukların doğum tarihine önem verilmez ve tespit edilmezdi. Bilahare çocuk meşhur biri olursa insanlar onun doğum tarihiyle ilgilenir ve tespite çalışırlardı.

Hz. Aişe'den bir rivayette;

"Hz. Muhammed henüz Mekke de iken ve bende oynayan bir çocuk iken "onların vadeleri kıyamettir. Kıyamet ne dehşetli ve ne acıdır!" mealindeki (kamer s. 46) ayet inmişti... (Buhari 1.cilt Telifil Kur?an bahsi)"

Bu sure Mekke devrinin birinci döneminde(4.yıl) inmiştir. Hz. Aişe validemiz bu sure ve ayetleri net olarak hatırladığına göre en az 7-8(ya da daha büyük) yaşlarda olması gerekir. Resulullah'ın Hz Aişe'yi istetmesi vahyin başlangıcından 10 yıl sonradır. Hz. Aişe vahiy başlangıcından beş altı yıl önce doğmuştur. Dolayısıyla Hz. Aişe?nin peygamberimizle evlendiği yaşın en az 15-16 olduğu ortaya çıkar. Bu konu, daha detaylı bir şekilde Mevlana Şibli? nin ?Asr-ı saadet" kitabında geçer. (İst. 1928. 2/ 997)

Bunu doğrulayan bir başka delil ise kız kardeşi Esma?nın durumudur. Kardeşi Esma Abdullah bin Zübeyir?in annesidir. Esma yüz yaşına kadar yaşamış ve Hicretin 73. yılında vefat etmiştir. Hz. Aişe validemizden on yaş daha büyüktür. Hz. Ebu Bekir (r.a) kızı Esma ve oğlu Abdullah Abdul Uzza?nın kızı Kayleden, Hz. Aişe ile Abdurrahman ise Ümm-i Rümandan doğmuşlardır. Hz. Esma yüz yaşında ve hicri 73. yılda öldüğüne göre hicret esnasında 27 yaşında olması gerekir. Bundan on yaş küçük olan kardeşi Hz. Aişe validemizin de 17 yaşında olması gerekir ki bu da aşağı yukarı Buhari de Hz. Aişe?nin kendi hadisindeki ifadeye uygun düşmektedir.

Böyle olmasını gerektiren bir başka sebep ise Hz. Muhammed (a.s) ın eşinin vefatıyla çocuklarının bakıma ihtiyacının olmasıdır. Kızı Fatıma henüz çocuk yaşta ve bu işin üstesinden gelecek durumda değildir. Bu nedenle evini idare edip çocuklarına sahip çıkacak bir eşe ihtiyacı vardır. Dokuz yaşında bir çocuğun bunları yapması mümkün değildir. Ayrıca peygamberimizin kızı Fatıma (r.a) nın peygamberlikten bir yıl önce doğduğu ve hicretin ikinci yılında da Hz. Ali ile evlendirildiği bilinmektedir. Evlendiklerinde Hz. Ali 21 yaşından biraz büyük Fatıma?nın ise 15 yaşından biraz fazla olduğu bilinmektedir. Hz. Fatımayı Hz. Ali ile evlendirmeden önce Ebu Bekir ve Ömer(R.A) onunla evlenmek için peygamberimizden istemişler, ancak peygamberimiz onlara cevap vermemiş ve Hz. Ali ile evlendirmiştir.

Buradan hareketle şunu söylemek istiyoruz: Bu bölgede ve bu zamanda kız çocukları dokuz yaşında evlenecek çağa geliyor ise niçin peygamberimiz evinde büyüttüğü Ali ile Fatımayı evlendirmek için 15-16 yaşına kadar beklemiştir? Yine dava arkadaşları onunla evlenmek istediklerine göre bu kadar süre (6-7 yıl) niçin beklemiş olsunlar? Hz. Muhammed (a.s) ile kendi kızını dokuz yaşında evlendirmiş olan Hz. Ebu Bekir niçin aynı yaşa gelince bu teklifi Hz. Muhammed (a.s) a yapmadı da yedi yıl bekledi? Bu noktadan bakıldığında da bu iddianın doğru olması mümkün görünmemektedir.

Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl beraber yaşamıştır. Onun Kur?an, hadis ve fıkıh ilimlerindeki yerini bütün islam alimleri teslim etmektedir. O devrinin en büyük alimlerini tenkit etmiş, çeşitli konularda fetvalar vermiş, Kur?an?ın ve sünnetin doğru anlaşılması konusunda insanlara önderlik etmiştir. Sünneti Kur?an?la test etmenin ilk örneklerini vermiştir. Bu birikimi henüz çocuk denecek yaşta bir insanın elde etmiş olmasını kabullenmek oldukça zordur.

Bu konuyu aydınlatan bir başka rivayette şöyledir: Hz. Aişe validemiz henüz peygamberimizle evlenmeden önce Cübeyir bin Mut?im ile nişanlanmıştı. Mut?im Hz. Aişeyi oğluna almakla evine müslümanlığı sokacağını düşünerek bu nikahı feshetmişti. Hz. Ebu Bekir (r.a) islamı ilk kabul edenlerden biri olduğuna göre; bu olayın vukuu, islamın alenen duyurulmasından veya şuyu bulmasından önce olması gerekir. İslam alenen açıklanıp müslümanlar Kabe yürüyüşü veya Safa tepesi toplantısından sonra topluma deşifre olduktan sonra Ebu Bekir (r.a) ın müslüman olduğu bilinince kızını almaktan vazgeçmiş olması daha doğru görünmektedir. Bu olayda yine Hz. Aişe?nin peygamberimizle evlenmeden önce evlilik çağına geldiğini ve nişanlandığını göstermektedir.

Hz. Aişe validemiz peygamberimizle dokuz yıl evli kalmışlardı. Peygamberimizin vefatı esnasında İse 27 yaşında idi. Peygamberimizden sonra da 48 yıl yaşamış ve hicri 58. yılda ve 74 yaşında vefat etmiştir. Sondan başa doğru gidersek 74 ten 48 i çıkartıp kalandan da evli olduğu yılı çıkartınca evlendiği yaşı bulmuş oluruz. 74 ? 48 = 26; 26 ? 9 = 17 kalır ki yaklaşık 17 veya 18 yaşında evlendiği gerçeği ortaya çıkar.

Bu olayda birkaç yıllık bir yanılma payının olması aklen mümkün iken dokuz yıllık bir yanılmayı akıl asla kabul etmez. Bir insanın yaşının bu kadar önemli olmasının nedeni malum olduğu üzere bir dinin peygamberine uygun olmayan bir işin isnad edilmesidir. Müslümanlar inanırlar ki peygamberler meşruiyetin örneğidir. Onlar bir hata yaparsa Allah onların hatasını düzeltir. Böylece bir dini ilk yaşayan insanın kusursuz olmasını sağlayarak insanlara doğru bir örneklik sunar. Peygamberimizin gerek ailevi ilişkilerinde, gerekse toplumsal olaylarla ilgili düzeltilmesinin Kur?an da örneklerini de görmekteyiz. (Tahrim 1-5, Abese 1-4 ) gibi.

Ancak bu konuyla ilgili hiçbir uyarı söz konusu değildir. Bu bizim için en temel meşruiyet sebebidir. Eğer böyle bir yanlış yapılmış olsa idi Allah asla ihmal etmez elçisini düzeltirdi. Allah'ın doğru bulduğunu kimse yanlış göremez ve diline dolayamaz. Müslümanlar "işittik ve itaat ettik, işittik ve iman ettik" derler ve teslim olurlar. Biz de bu minval üzere teslim olup inanıyoruz ki Allah'ın Rasulü en doğru olanı yapmıştır. Bu ve benzeri olayları diline dolayanlar hep olmuş, kıyamete kadar da olacaktır. Önemli olan inananların bunlara pirim vermemesidir. Siz bunların yanlışlığını yüz defa ispat etseniz, onlar yüz bir defa itiraz ederler. Çünkü onlar sizin inandıklarınıza sizin inandığınız gibi inanmayan insanlardır.

iktibas.com

Nisan 27, 2008, 11:41:36 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

dostum bu olayın esası şöyledir:
araplarda eski bir gelenek vardır biraz araştıran hemen ulaşıcaktır buna.araplarda kızların yaşı adet görmeye başladıktan sonra sayılmaya başlanır.olay tamamiyle böyledir,diğerler saptırmadır.
bundan dolayıda 7-8 yaşlarında evlenmiştir Hz. Muhammed'le.

12/13/14/  +  7/8=gerçek yaşı

Nisan 28, 2008, 12:14:55 öö
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

dostum bu olayın esası şöyledir:
araplarda eski bir gelenek vardır biraz araştıran hemen ulaşıcaktır buna.araplarda kızların yaşı adet görmeye başladıktan sonra sayılmaya başlanır.olay tamamiyle böyledir,diğerler saptırmadır.

Muhakkak ki bilmedigim konu hakkinda konusmaktan ve ahirette sorumlu olmaktan Allah'a siginirim. Ama ibn Hisham'in bize bildirdigine gore Allah Resulu (s.aw)  8 yasinda bir cocukla evlenmis olsaydi buna butun Araplarin karsi cikmasi gerekirdi  cunku kizlarin genel itibariyle evlenme yasi biyolojik olarak en asagi 13-14 idi.  Fakat tarihi kayitlarda bir tane bile herhangi bir kabilenin konuyla alakali olarak karsi cikma hadisesi yoktur. Isin ilginc yani, Arabistan Mekkesinde 7-8 yaslarind evlenmis baska bir Arap kizinin dahi tarihte bahsi gecmemektedir.9 Yas iftirasini cikaranlar Muslim ve Buhari'ye giren bazi sahte hadislere dayanan Batili Oryantalistler olup, bazilarinca gaflete dusup kabul edilmis olsa da,  hadis ilmine vakif ve hadis sihhatinin nasil tahlil edildigi hususunda uzman olan Islam muhaddisleri tarafindan bu iddia curutulmustur.  Soz konusu oryantalistler , Hz Peygamberi kucuk dusurme gayreti icinde olmuslardir.

Araplarda kızların yaşı adet görmeye başladıktan sonra sayılmaya başlanır

Her genc ayni yasta adet gormez sn Beyefendi. Kimileri biyolojik olarak 12-13 yasinda olabiliyorken, kimileri 15 ila 20 yasi arasinda degiskenlik gosterir. Ornegin gunumuz TURKIYE'sinde bile sabit bir rakam vermek mumkun degildir. Benim kendi ailemden bile iki kardesin mazeretinin baslama donemi birbirine kesinlikle uymuyorken, nasil oluyor da butun Arabistandaki kizlarin adetini sabit olarak 8 yasa baglayabiliyorsunuz ki?

« Son Düzenleme: Nisan 28, 2008, 12:24:16 öö Gönderen: Kirlangic »

Nisan 28, 2008, 12:27:05 öö
Yanıtla #3
  • Uzman Uye

beyefendi siz yanlış anlamışsınız:

12/13/14 ben adet görme yaşı olarak verdim.

ayrıca ozamanlar aşağı yukarı verdiğim yaşlardadır diye düşündüm.Şu zamanlarda artık bayanlar yedikleri hormanlu gıdalardan dolayı doğurdukları kızları da hormonlı yediklerinden dolayı 8-9-10 yaşa kadar adet olma yaşı düşüşmüştür .
Lütfen biraz daha iyimser yazılanları okuyunuz ve tam olarak okuyunuz yazdıklarımı.
Hz Ayşe 7/8 yaşlarında evlenmiştir yazdım  yazımda.hesaplamada da gördüğünüz üzere önce adet olma yaşı yazmışım

« Son Düzenleme: Nisan 28, 2008, 12:31:48 öö Gönderen: M.Akyol »

Nisan 28, 2008, 12:32:34 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Sanirim siz biyolojik olarak 13 demissiniz. Acik yazmadiginiz icin disardan boyle anlasildi tarafimdan.

Nisan 28, 2008, 12:35:35 öö
Yanıtla #5
  • Uzman Uye

yazdıklarım açık ve nettir.

Nisan 28, 2008, 01:43:11 öö
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

Sayın M.Akyol, ben ikide bir bunu düzeltiyorum ama siz bir hanımefendi ile konşuyorsunuz. Sevgili Kırlangıç bir hanımefendidir.

Dolayısıyla tespitleriniz bir bağlamda yanlıştır. Ama konumuz bu olmadığı için ben buna değinmeyeceğim.

Açıkçası Hz. Aişe için ortaya atılan evlenme yaşını asılsız buluyorum. Bu bağlamda Sevgili Kırlangıç' a teşekkür ederim paylaşımı için...

Nisan 28, 2008, 01:51:12 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Güzel bir yazıymış. Benim de şüphe içinde olduğum bir konuyu biraz daha aydınlattığınız için teşekkür ederim sayın üyeler. Bir de sayın Blossom bence sn. Kırlangıç kendi cinsiyetinden çok fikirleriyle ilgilenilmesini istediği için bilerek kendisi yapmamış düzeltmeyi =)
Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Nisan 28, 2008, 01:57:36 öö
Yanıtla #8
  • Ziyaretçi

Güzel bir yazıymış. Benim de şüphe içinde olduğum bir konuyu biraz daha aydınlattığınız için teşekkür ederim sayın üyeler. Bir de sayın Blossom bence sn. Kırlangıç kendi cinsiyetinden çok fikirleriyle ilgilenilmesini istediği için bilerek kendisi yapmamış düzeltmeyi =)

Mutlaka orası öyle ama olsun ben yinede takıldım o kısıma :) Eğer Sevgili Kırlangıç' a, düzeltme yaptığım için, saygısızlık ettiysem özür dilerim tabii ki... Kendim dikkat ettiğim için sanırım herkesinde dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum, haklısınız...

Nisan 28, 2008, 03:19:27 öö
Yanıtla #9
  • Uzman Uye

sn. Blossom özel mesaj gönderebilirsiniz benim şahsımla ilgi şeyleri konuyu dağıtmayalım.Yani şu bayan bu erkek diye düzeltirken.

Hanımefendiden özürdilerim bu arada
« Son Düzenleme: Nisan 28, 2008, 03:32:19 öö Gönderen: M.Akyol »