Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden Forumun Yüzde 90'nı Erkek  (Okunma sayısı 23644 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 27, 2007, 10:05:09 ös
Yanıtla #10
  • Mason
  • Uzman Uye
  • *

bu gun insanlar hep soruyorlar kadinlardan ne icin mason olmuyor ve bu sitede azlik teskil ediyorlar. azlik teshkil etmelerinin sebeplerinden  1-i ya meraklari yok ya da haberleri.
2-de ki dunya yaranisindan beri siz hanimlardan peyqamber diye duydunuz mu ya da buyuk ish adami?
shimdilerde yaraniyor is adamlari, onlarda ya kocalari oldukden sonra kalan mirasi ishletiyor ya da kocasindan ayrildiktan sonra
Maalesef katilmiyorum. Gayet yanlis ve uzucu bir tespit.

+1
Tempus fugit...

Ağustos 28, 2007, 09:29:02 öö
Yanıtla #11

Merak etmeyin bayanlardan da katılım mutlaka olacaktır_
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Kasım 05, 2007, 05:22:41 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Piyon,kadınlar ne yaptı da onlara bu kadar önyargılısınız? "Zavallı erkekler" kafa patlatıp yorulurken onların kadınları (anneleri,kızkardeşleri,eşleri,kızları) ne yapmamışlar acaba?Ayrıca bu yorucu kafa patlatma sırasında" günlük gereksinimleri "gibi basit konularla ilgilenmeyi kimlere yüklemişler?Bu arada dünyanın en kendilerini geliştirmiye çalışan insanları olarak gördüğüm Masonların kadınlara karşı ırkçı yaklaşımlarını da  hala  idrak edemiyorum.Belki de üyelik oranı sebeplerinin birincisi bu yaklaşımdır.
   saygılar

Kasım 05, 2007, 05:44:43 ös
Yanıtla #13

Alıntı
Bu arada dünyanın en kendilerini geliştirmiye çalışan insanları olarak gördüğüm Masonların kadınlara karşı ırkçı yaklaşımlarını da  hala  idrak edemiyorum

Sn Seteney,

Bahsettiğiniz bayanların neden mason olamadıkları ise bu tamamen geleneksel bir konudur.Irkçilikla (kadın ve erkek ırk olarak tanımlanamaz, cinsiyet ayrımı diyebilirsiniz)uzaktan yakından alakası yoktur.Her mason bayanlara mutlak saygı gösterir ve el üzerinde tutar.Eşler ve kızkardeşler v.s. yemeklere davet edilirler ve inanamayacağız kadar saygı görürler.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Kasım 05, 2007, 06:03:15 ös
Yanıtla #14
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sn. Setenay,

bir gelenek olarak kadınlar mason olamamaktadır. ancak bunun sn. mystic'in de belirttiği üzere sizin ifadenizle ırkçılıkla yani cinsiyet ayrımcılığıyla bir igisi bulunduğunu düşünmemekteyim.

bir mason eşi, annesi, kızı sadece yemeklere davet edilmenin ötesinde çok daha önemlidir. aileye verilen aşkın önem nedeniyle kızkardeşler ya da hemşireler olarak adlandırılan mason eşleri bir anlamda "önlüksüz mason"durlar. evli birisinin mason olması için eşinin rızası gereklidir. ve benim bildiğim kadarıyla mason ve eşi aslında bir bütünü oluştururlar. sadece hemşire, ritüellere ve loca toplantılarına bedenen katılmaz ancak masonun orada olmasının yegane sağlayıcısı olan hemşire her zaman bütünün içindedir.

ayrıca mason eşlerinin çok saygın faaliyetleri de mevcuttur ve gerçekte bunlar da masonluğun birer uzantısı olan sosyal etkinlik ve yardımlardır.

en kalbî sevgilerim ve en derin saygılarımla...

Kasım 05, 2007, 06:19:04 ös
Yanıtla #15
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sayın Mystıcprovocate,
Cinsiyet ayrımı benim için ırkçılığın bir  çeşididir.Masonlar kendilerini sürekli geliştiren insanlar olarak ,geleneksel de olsa bu konuya düzeltici bir biçimde(bana göre) yaklaşmalılar diye düşünüyorum.Sadece yemeklerde saygılı davranmak kadınların yetersiz görülüp dışlanmasını yoksaydıramaz kanımca.
  Saygılar

Kasım 05, 2007, 06:25:40 ös
Yanıtla #16
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Açıklamanız için teşekkür ederim Sayın Skullg, mesajımı yazdıktan sonra okudum.Yine de , az önce belirttiğim gibi hala idrakimin dışında.Ne diyebilirim :) belki zamanla...
Saygılar.

Kasım 05, 2007, 06:33:07 ös
Yanıtla #17
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Araya girmek gibi olacak ama gelenekten bahsedilmiş sanırım ortaçağda ve daha öncesinde kadınların sosyal statüsünden dolayı masonluğa alınmaları hoş karşılanmayacağı için alınmıyordu bu gelenek olarak devam ediyor türü bir mantıktan gelmiş bir gelenek olsa gerek peki bu gelenek niye değişmiyor? Kadınların yeterince ketum olmadığınım düşünüyorlar.Modernlikleriyle övünen masonların bu olayı gelenek diye adeta geçiştirmeleri ne kadar kendi söylemleriyle örtüşüyor açıkcası söylnenler beni tatmin etmiyor kadınları mason alan localar derhal gayri muntazam ilan ediliyor ben açıkcası bu söylenilenere şüpheyle bakıyorum...
Çilesini çekmediğin dert senin değildir...

Kasım 05, 2007, 06:34:50 ös
Yanıtla #18

Sn. seteney,

Masonluk geleneklerine-landmarklarına- kayıtsız şartsız bağlı bir topluluktur.Gücü ve sağlamlığı bundan kaynaklanır.Bu sebeple bu konuda bir düzeltici veya değiştirici bir uygulama söz konusu olamaz.Değişmez landmarkları yeniden düzenleme veya değiştirme yoluna gidenler zaten ayrı bir grup olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.Tabiiki bu grup düzenli olarak sayılmaz ve bizler tarafından tanınmazlar.Türkiye dahil bir çok ülkede mason olarak(kendilerine göre) faaliyet gösteren ve toplantılar düzenleyen sadece bayanlardan oluşan gruplar vardır.Bu gruplarda aralarına asla erkek üye kabul etmezler.Yani sizin değiminizle ırkçılık yapan hemcinslerinizde mevcuttur.Konuyu dışlamak olarak algılamanız gerçekten üzücü ancak bilenler bilir bahsettiğiniz gibi bir dışlanma asla söz konusu değildir.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Kasım 05, 2007, 10:12:37 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Bayanlarında sayısı gittikçe  artıyor.hepside biliyor bayanlar neden mason olmuyor.