Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Tanri iyimidir? Kotumudur?  (Okunma sayısı 44791 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ağustos 02, 2012, 01:26:36 ös
Yanıtla #90
  • Ziyaretçi

Yaradan indinde yapılan her iyiliğin ve kötülüğün bir karşılığı muhakkak vardır.

Bende farklı bir pencereden bakıp, örneklendirerek naçizane izah etmek istiyorum.

Devletlerin kanunları vardır.. Hırsızlık suçtur. Cinayet suçtur. vs vs. Suç olan herşeyin de kanunların gerektirdiği şekilde belirlenmiş ceza süreleri vardır. İşlenilen suçun şekline göre de ağırlaştırıcı/hafifletici sebepleri vardır. Dolayısı ile kanunların gerektirdiği usulde cezalandıran kişi devletin kötü mü iyi mi olduğunu sorgulaması gibi birşeydir bu.

Yasalarda suç olarak belirtilen unsurların birçoğu dinde de suçtur. Devlet suçu tespit edip, yargılama aşamasını dünyada yapar. Yaradan ise hem dünyada hem de kıyamette cezalandırır. Yani iki kere cezalandırır.

İnsanın suç işlemesi, hasedlenmesi, insanları birbirine düşürmesi, iftira etmesi kendi vicdan ve iradesine kalmış birşeydir. Cenab-ı Hakk, yaratmıştır. Yaratırken kanunlarını belirlerken bunun cezasınıda ortaya koymuştur. Çok sade ve basit şekliyle iyiysen ve kurallara uyarsan ödülün "cennet" tam aksiyse ödülün "cehennem" demiştir. Bu iki yoldan birini seçmek insanın kendisi ve iradesine kalmıştır.

Tanrı iyi mi, kötü mü? Bana göre Yaratıcı adaletlidir.

Saygılarımla.

Ağustos 02, 2012, 07:24:13 ös
Yanıtla #91
  • Aktif Uye

Deizm bu soruların içinden ne güzel de sıyrılıp çıkmış

Deizm sıyrılıp çıkmış..Agnostizm ise tam hedefte kalmış.. Agnostikler daha olup olmadığını sorgularken birde olursa iyi mi kötümü olduğu sorgulamasına başlayacaklar gibi geliyor :)
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Temmuz 11, 2014, 11:24:23 ös
Yanıtla #92
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Yaratanın yarattıkları yaratana iyi niyetlimisin demekle yaratılan yaratana yarattıkların olarak sorgulamak "ben sen isem sen de ben isen kimi sorgulansın"         "PARADOKS"
Madem yersizlik alemi aslım
Artık bana tek bir şey düşecek
Yücelip aslıma gitmek

Temmuz 12, 2014, 12:07:26 öö
Yanıtla #93
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyilik tanrının yarattığı mahlukudur. Onun bir sıfatıdır. O iyi değildir. O Kötü de değildir. İyilik kötülük diye birşey yoktur. Kural vardır. Nizam vardır. Çağlar boyunca kimi toplumlarda sex,grup sex vb. aktiviteler ibadet bile sayılırken günümüzde ayıplanma noktasına gelmiştir. İyilik ve kötülük dönemin ahlaki yapısına göre belirlenir. Bu sebeple mutlak iyiliğin veya mutlak kötülüğün varlığından söz edilemez. Şahsi görüşümdür.

Temmuz 12, 2014, 01:01:32 öö
Yanıtla #94
  • Ziyaretçi

Rab iyidir sevgisi sonsuzdur sadakati kuşaklar boyunca sürer diyor benim tanrım eski anlaşmada Tanrının her zaman iyi olduğuna inanmışımdır ama kötülük şeytandandır şeytanı da Tanrı yaratmıştır ki kötü olanın yanında iyiliğin yüceliği görünsün

Temmuz 12, 2014, 12:53:12 ös
Yanıtla #95
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yaklaşık yedi yıl önce açılmış bu başlık altındaki tartışmalara sanırım katılmamışımdır. (Böyle bir iş yapmış mıyım, hiç araştırmadım doğrusu.)

Kimi zaman daha açılan konnun başlığı yanlış oluyor. Bu da onlardan biri işte.

Burada herhangi bir bilgi veremezsiniz; bilgiden söz edemezsiniz. Herkes ortaya bilgisizce görüşlerini, duygularını, şundan bundan duymuş olduklarını, eğilimlerini, tasarımlarını, benimseyişlerini, dileklerini atar durur.

Kimileri bu ortaya attıklarını gerçek hatta "gerçeğin ta kendisi" olarak bile niteler. Oysa gerçeklerden söz etmek bilimselliği gerektirir. Bu başlık altında bilimsel olamazsınız ki!...

Tanrı iyi midir, kötü mü?

Ne iyidir ne de kötü.

Daha doğrusu bu iyilik ve kötülük diye kendinize göre betimlediiniz kavramları Tanrı'ya yakıştıramazsınız.

Tanrı'nın iyi ya da kötü olduğunu söyleyemezsiniz.

Tanrı'yı sizin insanca olan hiçbir kavramınızla betimleyemez, nitelendiremezsiniz, o Tanrıysa eğer.

Bunları ancak o Tanrı değilse yapabilirsiniz. Kendi yarattığınız Tanrı kavramına böyle birtakım size özgü insanca nitelendirmeleri yakıştırır, onu betimleyebilirsiniz.

Bir başkası da bir başka Tanrı yaratır.

Hani bir de her şeyi Tanrı'nın yarattığını söylersiniz ya, o Tanrı işte asıl sizin yaratmış olduğunuz tanrıdır.

Tanrı'nın neyi yarattığını, neyi yaratmadığını bilemezsiniz.

Bildiğini söyleyenler yalancıdır.

Tanrının iyi ya da kötü olduğunu söyleyenler de yalancıdır.

Ancak tüm bunlar Tanrı'nın, bir gerçek Tanrı'nın olmadığı anlamına gelmez. (Olduğu anlamına gelmediği gibi.)

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 12, 2014, 05:56:25 ös
Yanıtla #96

Sn. Adam'ın dediği gibi,
İyi ve kötü sıfatları Tanrı'ya atfedilemez. Antropomorfik olanı -yani insana dair olanı- Tanrı'ya yükleyemezsiniz.
Yine Adam'ın dediği gibi o zaman o bir Tanrı olmaz. Olsa da bizim yarattığımız bir kurgu olur.
Tanrı insan gibi olmayandır, insan gibi düşünmeyen, onun gibi eylemeyen ve onun gibi duygulanmayandır.
İçimizdeki bütün ilkel dürtü ve özellikleri aşkın bir varlığa yüklemek insanlık tarihinin son dönemlerine aittir.
Bu da Sn. Adam'ı teyit eden bir yazı olsun böylece.

Saygılarımla

T.R.

Temmuz 12, 2014, 09:20:03 ös
Yanıtla #97
  • Ziyaretçi

Tanrı kötü olan insanı yola getirmek için yollar göstersede iyi olana armağanlar sunar cennet köşkünde iyi yada kötü insanlara ait bir meseledir . yani bir nevi Tanrı kötünün düzelmesi için musibetler verir ki yola gelsin.

Saygılarımla...

Temmuz 12, 2014, 09:51:19 ös
Yanıtla #98
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Şimdi şu son iletiye bakalım.

İletiyi gönderen Sayın baran.

Demek yanıtı önce ondan beklemeliyiz ama bir başka katılmcımız da yanıtlayabilir.

Birinci soru: Tanı ne gibi armağanlar sunuyor iyi olana?

Birinci sorunun devamı: O "cennet köşkü" nerede?

İkinci soru: Tanrı ne gibi musibetler verir?

Üçüncü soru: Yola gelmek terimiyle denilmek istenen açıkça nedir?

Sakın bu işi alaya aldığım sanılmasın. Bu soruların yanıtı üzerine, -verilirse- olanca ciddiyetle monuya devam edeceğim.
« Son Düzenleme: Temmuz 12, 2014, 10:10:10 ös Gönderen: ADAM »
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Temmuz 12, 2014, 10:34:27 ös
Yanıtla #99
  • Ziyaretçi

Sayın Adamın dediklerine aslında katılıyorum ama insanların da tanrıyı kendi kafasında tanıması gerektiğine inanıyorum ki iman edebilsin diye düşünüyorum.İnsanın anlayabileceği kavramlarla Tanrı kendini açıklamıştır kim olduğunu tanıtmıştır diye düşünüyorum. Bunun sebebi ise insan yaşadığı bir deneyimi daha kolay anlamlandırabilir.  Bu benim şahsi görüşüm bu konu hakkında kesin konuşmak doğru bir tutum değildir elbette. Bu konu başlığı yüzyıllardır tartışılan bir konu üzerine kurulmuştur ve dini bir tutumdan ziyade felsefi bir yaklaşımla bakmak daha mantıklı olacaktır