Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Hamtaş'lıktan Küptaş'lığa giden yol  (Okunma sayısı 8690 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 13, 2015, 11:36:39 öö
Yanıtla #10
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Hacamat,

Başkasını yontalim diye diretmiyorum yazımda demek istediğim hepimiz ruh olarak bir bütün ve insanlık mabedi insasinda bir parça isek diğer bireylerin de kişisel ve ruhsal gelişimlerine nasıl katkı saglayabilecegimizdir.

Sn.Kerberos,

Aslında sizinle aynı şeyi demek istiyoruz yazımda bende zaten toplumda ve dünyada çeşitli yerlerde gerek bilgiye ulaşım açısından kısıtlı ya da sırf tembellik ve farkında olmayan kişileri nasıl bu yola cekebilcegimizi nasıl onları da gelişime açık bir birey haline getirebilecegimizi ve dünya üzerinde tüm kötü saydigimiz olguların gittiği herkesin gelişmiş ve eşit birey haline getirebilecegimiz konusu düşündürmek istedim.sizlerinde bu gelişim sürecinde gerek bana gerekse topluma faydali bilgiler sunacaginizdan eminim ve sizin de engin bilgi ve deneyimlerinizden ayrıca faydalanmaktan memnuniyet duyacağımı belirtmek isterim.

Bilginize sunarim,

Saygilarimla,
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2015, 11:43:16 öö Gönderen: deha »
“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Aralık 13, 2015, 03:05:15 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

İnsanların birbirini değiştirme çabası, kendi cahiliyetindendir diye düşünüyorum.
Bu çaba din unsurunu kullanan tüccarlarda da var. Kitaplar okuyup ezbere konuşan Kendisini "aydınlanmış" zanneden çoğunluklarda da var. Yani arkadaşlar sizden çok var.
Kendisi gibi düşünmeyeni, davranmayanı cahillikle suçlamak.   Sorduğunda "ben aydınlanma yolundayım" demek mi?
Saygılarımla

Aralık 13, 2015, 03:11:02 ös
Yanıtla #12
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.Hacamat,

şahsım adına kimseyi değiştirmek gibi bir gaye içinde değilim burada fikirlerimi paylaştım ve spirütüel,ruhani,kişisel gerek ilmi ve bilim olarak insanın kendisinin gelişmesinden söz etmekteyim.
burada cahil olarak kaldığım benimde bir çok konu vardır ve ben de kendi adıma bu konularda geliştirmek öğrenmek adına gayret içindeyim.özellikle bu forumda oluşumuz Masonluk ve bireysel,evrensel gelişim üzerene ise bu konuda gerek iktisadi işletme,gerek online ortam gerekse bir çok yerden topladığım bilgileri kendi anlayış süzgecimden her insan gibi geçirmekteyim.amacım kimseyi cahil vs olarak yargılamak değil, bilgisizliği ve gelişimsizliği kastetmekteyim.
farklılar bir topluluğu güzelleştirir,tartışmalar insanı ,ileri seviyeye taşır ben buraya kendi düşüncelerimi kelimeye döktüm eğer sizinde başka düşünceleriniz var ise sizde bir konu açabilir orada o konu üzerinde de fikir paylaşımında bulunabiliriz.yazının özünü anlamanız dileğiyle.

Saygılarımla,

“Gerçek her zaman hakimdir ve üstündür; Kim onu sahiplenme cesaretini gösterirse, o üstün gelir… Çünkü zaman gerçekten yanadır…”

Aralık 13, 2015, 03:31:52 ös
Yanıtla #13
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Geriye dönüp baktığımızda şaşırdığımız, hayret ettiğimiz anlar, anılar mutlaka olmuştur. Yakın zamana kadar yapmadığımız fedakarlıkları yapmaya, vermediğimiz tavizleri vermeye başladığımızda ve oturup düşündüğümüzde ben bunları eskiden yapmazdım dediğinizde sizi olgunlaştıran durumların ne olduğunu çözebildiniz mi?

“Hamdım, piştim, yandım” hz. Mevlana
Hz. Mevlana pişmekten kastı nedir? Biz bu duruma gerçekten vakıf olabildik mi?
Pişmek nedir?

Saygılar.
"Bir tapınaktır dünya, direklerinden akan

Anlaşılması güç, karışık sesler duyulur..."

Aralık 13, 2015, 03:39:45 ös
Yanıtla #14
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Sn.ABCDEF,

benim görüşüm burada Hz.Mevlana nın bahsetmiş olduğu pişmek , olgunlaşmak ,yapılan hatalardan ya da yaşanılanları tamamen çözümlemek gönülden ve fikren o konuya vakıf olmak kendi içinde bütünlüğü sağlamak olduğunu düşünmekteyim.
İnsan bir konuda pişebilir ama tamemen pişmesi bence çok zordur.çünkü hem hayatlarımız hem de insanın egoları ve hırsları nedeniyle bir çok hata yapmaktayız bu yaptıklarımız ile kendi içimizde çözümlemek/barışmak ve yaptıklarımızı farketmek zaman alacağı,yahut bir konu hakkında uzmanlaşmak tam anlamı ile bilgilenmek uzun bir süreç olacağı,bilginin sonsuzluğu ve tekamülün devamı için pişmek durumunun çok zor olduğu ve henüz bizlerin bu duruma vakıf olmadığımız kansındayım.bizler pişmek için çalışanlarız olarak değerlendirebilirim.

fikir edinmek ve görüşlerinizi merak ettiğim için sizce nedir ? bilgilerinizi rica ederim.

Saygılarımla,

Aralık 13, 2015, 05:10:38 ös
Yanıtla #15
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Ah o taşlar yok mu, hele O Taş!!!

Masonların başına ne iş açmış.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 13, 2015, 06:11:52 ös
Yanıtla #16
  • Aktif Uye

Madem konu sulandı-bulandı; ben de bunu fırsat bilerek bir soru soraýım.

Sayın ADAM, bildiğiniz üzere yazım ve imla kurallarına çok dikkat eden, bunun yanında da sembolik dil kullanma seven bir üyemizdir. Kendisi nerede büyük harf, nerede küçük harf kullanacağını da gayet iyi bilir.

"Ah o taşlar yok mu" diyor. Ve sonra da "hele O Taş" diye ekleme yapıyor. 

Kendisine rica etsek,  büyük harfle yazılı olan ve Masonların başına iş açmış olan " O Taş" ın bize ne olduğunu veya kim olduğunu söyleyebilir mi ?

« Son Düzenleme: Aralık 13, 2015, 06:16:14 ös Gönderen: İNSAN »

Aralık 14, 2015, 09:29:05 öö
Yanıtla #17
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Türk Masonluğu'nu biraz inceleyin. Bulursunuz.
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 14, 2015, 10:11:43 öö
Yanıtla #18
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Eğitim, eğitim,  eğitim! Belki biz göremeyiz ancak bu evrim geleceğe yapılan yatırımla ilerleyecektir.

Saygılarımla
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Aralık 30, 2015, 10:39:49 ös
Yanıtla #19
  • Aktif Uye

Hani insan kendini her şekilde belli eder ya. İşte bu yazısıyla Sn. deha cevherini belli etmiş. Umarım nur'a kavuşmuştur.
« Son Düzenleme: Aralık 30, 2015, 10:59:30 ös Gönderen: Waldow »