Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Neden bir Antimason Masonlara Kotu Gozle Bakar?  (Okunma sayısı 20942 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ocak 22, 2019, 02:01:54 öö
Yanıtla #30
  • Yeni Katilimci
  • *

Konuyla uyumlu olduğunu düşündüğüm güzel bir söz.

''İnsan bilmediği şeyden korkar. Korkunun panzehiri cesaret değil, korkutan şeyi bilmektir.'' Ertürk Akşun
Dieu et mon droit.

Ocak 22, 2019, 02:17:23 öö
Yanıtla #31
  • Yeni Katilimci
  • *

Masonluk; pek çok ülkede dışa kapalı bir örgüt olarak etkinlik gösteren, özgürlük, eşitlik, kardeşlik ve dayanışma temeline dayalı, ilkeleri ve kuralları ancak üyelerince bilinen, üyeleri arasında büyük bir dayanışma bulunan, 6 veya 7 üyeden ( tam emin değilim ) oluşan ve loca denilen bölümlere ayrılan, üyelerinin birbirlerini masonluğa özgü simgelerle tanıdığı, gizliliğe önem veren bir tür örgüt, dernek.

Bu tanım çok yanlış Sayın Hayko. Lütfen bana kırılmayın ya da gücenmeyin ancak biraz daha masonlukla ilgili araştırma yapmanızı öneririm.

İlk olarak Masonluk dışa kapalıdır. Bu durumu herhangi bir derneği düşündüğünüzde ne kadar sıradan ve olağan bir durum olduğunu anlayabileceksiniz ancak bir örgüt kesinlikle denemez. Örgüt dersek çok negatif çağrışımlar ve anlamlar, olmadık gayeler gelir aklımıza. O nedenle kelimeleri itina ile seçmemiz gerekir. İkinci olarak özgürlük, kardeşlik, eşitlik doğru ancak kesinlikle çok ama çok yanlış olan ilkeleri ve kurallarının gizliliği kısmıdır. Masonlukla, Masonluğun tarihi, felsefesi, ilkeleri ve kuralları sır değildir. Bunlar bu forumda ve keza iktisadi işletmede satılan bir çok kitaptan öğrenilebilir. 6 ve ya 7 üye kısmı sizde belirtmişsiniz tam emin değilsiniz ancak çok yanlış bir yazım olmuş. Zira loca üye sayıları bu kadar az değildir. Ancak bir loca en az 7 üyenin katılımı ile çalışmaya başlar. Sanırım bu bilgi aklınızda kalmış ve bunu yazmak istemişsiniz. "Loca denilen bölümlere ayrılan" kısmı fevkalede yanlış bir yazım. Gerçekle bağdaşmayan ve bu forumda ki bilgilerle asla örtüşemeyecek bir durumdur. Localar hakkında bilgi forumda yada kitaplardan rahatlıkla bulunabilir. Masonlar birbirini simgeler ile tanımaz. Masonlukta ki simgeler de Masonluğa özgü değildir. Mesela akasya ölümsüzlüğü simgeler. Bu simgeler insanlığındır ancak Masonlar bunlara ezoterik anlamlar yükler ve bu simgeler ezoterik öğretiye dayanır. Masonlar birbirini dereceleri de belirten tanışma işaretleri ile tanır. Masonluk gizliliğe önem vermez. Masonluğun ancak sırları ve işaretleri gizlidir. Onun dışında belirtmiş olduğum gibi mesela bir haricinin Masonluğun tarihini ve felsefesini doğru şekilde öğrenmesi çok önemlidir.

Sayın Masonlar daha iyisini bilir haliyle katkıda bulunurlarsa çok daha iyi olur ancak bu konular forumda yazılmışken ne kadar tekrar tekrar yazmakta katkı vardır tartışılır. Nitekim biliriz ki bir konu hakkında 3 defa söz alınır. 3 fazlası artık zaman kaybı olacaktır. O sebeple Sayın Hayko bana kırılmadan lütfen yazmadan öne çok daha araştırın, öğrenin.

Sevgilerimle, saygılarımla.
« Son Düzenleme: Ocak 22, 2019, 02:20:17 öö Gönderen: Arslan »
Şeyler şeklini sadece mekanda değil, zamanda da bulur.
Öyle mermer bloklar vardır ki, geleceklerinde gömülü heykeller saklıdır içinde.

Ocak 23, 2019, 11:40:07 ös
Yanıtla #32
  • Orta Dereceli Uye
  • **

MERHABALAR
sn Arslan şimdi yorumunuza katılıyorum bunda hemfikiriz lakin sn Haykonun örgüt demsinin yegane amacı şu şekilde ola bilir nizanımca örgütün anlamı:(Ortak bir amacı veya işi gerçekleştirmek için bir araya gelmiş kurumların veya kişilerin oluşturduğu birlik, teşekkül, teşkilat.
Örgüt, çeşitli amaçlara ulaşmak için birlikte çalışmayı kabul etmiş kişiler topluluğudur.) yani bunu dememdeki yegane amaç çevrede örgüt dediğimiz anda herkez zan ederki terör anlamı taşır tabi ki ağır bir tabir ama halbuki anlamı öyle değil lakin ben size bir şey demiyorum yanlış anlamayın ben o anlamı paylaşmak istedim.

konuyla alakalı şöyle bir şey diye bilirim masonluk eğer ki araştırılmıyorsa ve ne amaç doğrultusunda çıktıklarını da araştırılmıyorsa bu yazıktır niye biliyormusunuz? çünkü masonluk kulaktan dolma bilgilerle değil araştırılarak öğrenmek güzeldir.

saygılarımla ve sevgilerimle
« Son Düzenleme: Ocak 23, 2019, 11:52:49 ös Gönderen: Suat »

Ocak 05, 2020, 06:21:44 öö
Yanıtla #33

Merhaba
Biz toplum olarak olandan çok olmayanı konuşmayı seven efsanelere meraklı bir milletiz.masonlukta kendi içinde ve dışa kapalı bir yapı olduğu için hakkında çok şey bilinmiyor bu yüzden insanlar kötü olan herşeyi masonlardan biliyor

Mart 28, 2020, 10:55:52 ös
Yanıtla #34

Sayin blossom,

- Evet. Masonlugun en onemli yapi taslarindan biri ketumiyet ilkesi/gelenegidir. Bunu baz alarak kurulmus ve bu sayede gunumuze kadar gelebilmistir.

- Ketumiyetin bircok nedeni vardir. Hem toplulugu potansiyel tehlikelere karsi korumak hemde bilginin degerini gostermek amacindadir. Masonluk herkese gore olmadigi gibi Masonik bilgi/ogretide herkesin kaldirabilecegi bir sorumluluk degildir. Ayni sekilde konuyu daha alt seviyede dusunurseniz, sorunuza oldukca basit bir cevapta verilebilir. Nasilki suanda bir holdingin yonetim kurulu toplantilarina yada bir dernegin "Yanlizca uyelerine acik" olan toplantilarina katilamiyorsaniz, Masonlugun ogretileri ve bilgilerinide Mason olmadan alamazsiniz.

-Bizlerde olusan dusunce (buna tepki demek yanlis olur) antimasonlara degil, onlara inanarak bizlere korukorune dusman olan kisilere karsidir. Antimasonlar dunyanin heryerinde mevcuttur. Ancak bilgi, egitim ve kultur seviyesi yuksek olan toplumlarda antimasonlara olan inancin/bagliliginda ters bir oranti ile dustugunu goruruz. Masonlarin antimasonik faaliyetlere karsi bu derece sabirli ve ketum olabilmesini, ilk dereceden itibaren baslayan Masonik ogretilerin bir sonucu oldugunu dusunuyorum.

- Halkinin yuksek bir cogunlugu antimason olan bir ulkede, en onemli geleneginiz ketumiyet olmasina ragmen Masonlugunuzu ifsa etmeniz cokta akillica bir davranis degildir. Bu nedenle sorunuza kisaca bir link vererek cevap vermek isterim. Bu haber cok eski degil. 2004 yilinda yayinlandi.
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?viewid=381406

Umarim sorulariniza yeterlicevabi verebilmisimdir.

Saygilarimla

ne kadar güzel bir erdem (ketumiyet) ne kadar güzel ifade edilmiş.  Bence ketumiyet bir insanı şuursuz kalabalıklardan ayıran en önemli erdemdir. Neyse amacın  veya özün bunu saklamak büyük bir marifet.
(loose lips sink ships)

Mart 29, 2020, 07:15:51 ös
Yanıtla #35

İnsan, bilinmez tüm boşluklara; ya tapar,ya kızar,ya da keşfetmeye çalışır.
Sen Özelsin