Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kabala Nedir?  (Okunma sayısı 3448 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 19, 2017, 05:07:45 öö

Kabala konusuna uzunca konu ve basliklarla ilerki haftalarda değinecem.İlgimi çeken bir video paylaşımı ile konuya giriş yapmak istedim.Yalniz paylaşımı  okuyan kabatalistler için bilginin sırrına eremedikleri mekanlari bilemeyeceklerini kabatalistlerde biliyor. Sırların döngüsü ( Levhi Mahfuz )  konuların temelidir.Not:"Mısır Rahiplerinden  ve Babillerden"Kabala Büyü Kitabı Yahudilere gecmistir.Kabalayi bazı Yahudiler kitaplari Tevrattan daha üstün gormekte...Saygılarımla.

https://youtu.be/JZVOBcKbYdg
« Son Düzenleme: Aralık 19, 2017, 05:15:45 öö Gönderen: Farmakoloji »
Üyeliğimin iptalini talep ediyorum!Aksi taktirde dava edecem! Formda zorla kayıtlı tutuluyorum.Defalarca üyelik iptali talep ettim..Formda kayitli üye olarak bulunmak istemiyorum.Bu form zaman kaybı!

Aralık 19, 2017, 02:53:37 ös
Yanıtla #1
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Farmakoloji,

Öncelikle Kabala'yı bu şekilde basitçe büyücülükle ilişkilendirmeyi doğru değildir. Evet, simya ile ilgilenmiştir fakat binlerce yıllık museviliğin batıni yönününü inceleyen ezoterik doktrini bu şekilde inceleyeceksiniz, öncelikle sitedeki diğer konuların üzerinden geçmenizi ısrarla tavsiye ederim.

Ayrıca "kabatalist" nedir onu anlayamadım, sanırım "kabalist" demek istediniz?

Genelde foruma yazmıyorum fakat bu yazınızı görünce belki bir katkısı olur, sizde daha derin bir araştırmaya vesile olur diye cevap vermek istedim. Madem yazdım, çok kısa size ve diğer okurlara da faydam olsun ve girişe tamamen kökeninden başlamanıza notlarımdan destek olmak isterim;

KABALA

Kökeni tam olarak bilinmeyen, İbrani ezoterik bilgisinin temel kaynağı olan bazı metinlere verilen ad. Kabala'nın (Çabala. Kabbalah) kimi kaynaklara göre, Musa Peygamber'in öğretisinin ezoterik kısmını aktardığı Kabalacıların sözlü olarak korudukları tradisyonun (Kabala adı Arapça'da da bulunan İbranice'deki "kbl" kökünden gelir. Kabala adı, sözcük anlamıyla "kabul edilmiş, aknmış, aktarılmış olan" anlamına gelmekte olup sözlü tradisyonu ifade eder.) 13. yüzyılda, İspanya'da, Endülüs Emevileri zamanında kaleme alınmasıyla oluşmuştur.
İnsan, evren ve Tanrı hakkında açıklamalarda bulunan, 'emanasyon'  ve ruhun tekrar bedenlenmesi gibi kavramlara değinen Kabala iki kitaptan oluşur:
1 - "Yaratılışın Kitabı" anlamına gelen Sefer Jezirah (Sepher Yetzirah)
2 - "Nur'un Kitabı" anlamına gelen Sefer (Sepher) Ha-Zohar.

Saygılarımla,

Haziran 08, 2018, 02:01:19 ös
Yanıtla #2
  • Aktif Uye

Kabala bilimini kalbimde tamamiyle hisseden bir insan olabilmek dileğiyle... Bu tür videoların paylaşılması... bilip bilmeden fikirler yürütülmesi gerçekten beni üzdü... ne yapalım tekamülümüzde hoş görü önemli....
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Haziran 08, 2018, 11:01:50 ös
Yanıtla #3
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Paylaşılan videoyu izledim bende üzücü buldum kabala ilimini kötüye kullananlar şüphesiz ki olmuştur bütün kitapları iyi ve kötü kullanan insanlar mevcut fakat video'da şüphesiz tek taraflı bir anlatım mevcut ...
Kabala'nın derinliklerini bilmeden böyle bir anlatım yanlış
Saygılarımla ...
Whom united with virtue, death shall not seperate.