Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: mason olan birini tanımak  (Okunma sayısı 17411 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 09, 2012, 09:44:01 ös
  • Aktif Uye

bu forum sayesinde hayata bakış açım bir çok yönden değişti. Ancak bulunduğum ilde bir mason sanırım yok, olursa kendisiyle  yùz yüze tanışmayı çok istiyorum. Su an ilginç gelişmeler çevremde dönüyor, nasıl davranırlardı, tutumları ne olurdu? Merak ediyorum ve en önemlisi bir masonla konuşup fikirtlerimi söylemek istiyorum. 
Doğru rehberini bulana ne mutlu...

Şubat 09, 2012, 11:58:24 ös
Yanıtla #1
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Bu forumu okudukça çevremdeki masonları daha rahat görmeye başladım. Ayrıca onlarda benim ilgimi fark etmeye başladılar. Forumu okuyup doğru bilgi sahibi oldukça tanıyabilme ve ayırt edebilme imkanımızın daha yükseldiğini düşünüyorum

Şubat 10, 2012, 12:37:20 öö
Yanıtla #2

bu forum ülkemiz adına bir milattır bence
binlerce sayfayı doldurabilecek  doğru ve güvenilir bilgiye ulaşmak çok kolay
düşünüyorumda fazla değil, 15 yıl önce  bir genç,  bu kadar bilgiye ulaşmak için nasıl çaba harcayacaktı vede zaman
15 yıl sonrayı ise,  düşünemiyorum bile:)
sevgiler...saygılar...
yenilmek te iyidir, mühim olan her seferinde yenilsende , daha iyi olarak yenildiğini bilmektir

Şubat 10, 2012, 02:06:28 öö
Yanıtla #3
  • Aktif Uye

evet forum bulunmaz bir nimet bizim için. Ancak benim çevremde yok.

Şubat 10, 2012, 02:35:05 öö
Yanıtla #4
  • Uzman Uye

Bende, hayatımda Mason tanımadım.Çevremde var mı ? Onuda bilmiyorum saygılar.  :'( :' :-[ :-X
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Şubat 10, 2012, 08:47:50 öö
Yanıtla #5
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Masonların ritüelik çalışmalarını yaptığı mabetlerin yer aldığı binaların bulunduğu yerlerde elbette masonlar vardır.

Masonlar sadece o yerlerde değil, o yerlere rahat ve kolay ulaşım olanaklarına sahip olan  yerlerde de bulunur. Ancak bu, oralara ulaşım olanaklarının daha zor ve sıkıntılı olduğu yerlerde hiz bulunmadıkları, bulunamayacakları anlamına gelmez.

Burada mason dediğiniz kişi kimdir? Nasl biridir? Sokakta gördüğünüz herhangi bir kişiye oranla fiziksel görünüm bakımından çok farklı mıdır? Öyle değilse, onu diğer insanlardan ayırt edemezsiniz.

Yoksa fiziksel görünümü bakımından hiç farkı olmasa da, tutumu, davranışı, sözleri, düşünceleri bakımından mı diğer insanlardan farklıdır? Eğer öyle birini görecek olursanız onu hemen ayırt edebilecek misiniz?

Elbette bu bakımlardan diğer insanlardan farklı nitelikler sergilediği için ayırt ettiğiniz kimseler vardır. Onların mason olduğunu nasıl anlarsınız? Yakasında bir mason rozeti taşımasını mı beklersiniz. Yakasında bir mason rozeti taşıyan bir kişinin mason olduğuna hemencecik güvenebilir misiniz? Bu bir ölçü sayılabilir mi?

Yoksa şöyle bir değerlendirme mi yapıyorsunuz: "Bu sitede masonların tutum, davranış, söz ve düşünce tarzı bakımından ne gibi nitelikleri olduğu belirtiliyor. Dolayısıyla bu niteliklere uyan birisiyle karşılaşırsam, onun mason olduğunu anlarım."

Aslında bu değerlendirme yanlış. Onun mason olduğunu anlayamazsınız. Onun mason olabileceğini düşünebilirsiniz. Çünkü belki o aslında masonların "önlüksüz mason" dediği bir kişidir. Masonluğa hiç girmemiştir. Bu nedenle"mason" olmayabilir de.

Bu forumda çok kez şunu yazdım: Her mason "mason" değildir. Dolayısıyla, aslında "mason" olmayan bir masonu toplum içinde tutum, davranış, söz ve düşünceleri bakımından da ayırt edemezsiniz. Yakasında mason rozeti taşımakta olsa bile.

Sizin, benim gibi insanlardır tüm masonlar... Onları tanıyıp da ne yapacaksınız ki?... Ha, evet, Masonluğa ve masonlara bir zihinsel ya da duygusal yakınlık edinmişseniz, "mason" olan bir kişiyle yüz yüze gelerek tanışmanız, onunla bir süre bir arada bulunmanız, dahası söyleşmeniz, empatik bakımdan bu yakınlaşmanızı güçlendrebilir.

Ancak dikkat: Bu bakımdan beklentinizin karşılığını göremezseniz, düş kırıklığına uğrarsanız, empatiniz bir anda antipatiye dönüşebilir.

Tersi de olabilir: Masonluğa ve masonlara karşı antipatisi olan ama masonlar ile bir araya gelmiş olsalar da  onların Masonluk ile ilişkisini bilmeyen ya da ilk kez "mason" olduğunu öğrendikleri bir kişiyle tanışıp onunla bir süre aynı ortamda bulunma olanağını elde eden kişiler, antipatik duygularından sıyrılıp, en azından objektif olma yolunu tutabilir. Anack bu öyle birdenbire değil, ağır ağır oluşur.

Çünkü insanın bebekken doğal (genetik) olarak edinmiş bulunduğu ve büyüdükçe yavaş yavaş yitirdiği empatiyi yeniden elde edebilmesinin hayli zor ve  zaman alıcı olmasına karşılık, antipatiye kapılması hayli kolay ve kısa olabilmektedir.  Bunu da sanırım içinde yaşadığımız toplumsal ortamın özellikleri bu hale getirmektedir.

Neyse. konuyu dağıtmayalım ve işin özüne dönelim.

Hani az önce demiştim ya bir masonla tanışacaksınız da ne olacak sanki diye...

Şimdi onun tersini söyleyeyim biraz farklı bir biçimde:

Umarım herkes bir gün bir yerde "mason" olan bir kişiyle tanışıp görüşme olanağını elde eder.   

Buna bir eklemede bulunayım mı?

Her mason değil ama "mason" olan kişiler, kendileriyle hani öylesine sırf meraktan falan ötürü değil, içtenlikle ve bilinçli bir tutumla tanışmak isteyecek kişilerle bir arada bulunmaktan çok zevk alır hatta bunun için belli bir ölçüde özveride bile bulunabilirler.

Dolayısıyla, eğer bir masonla tanışmak ve görüşmek için içtenlikli bir tarzda iyi niyet besleyen bir  kişi de  bu bakımdan azıcık özveride bulunabilecek ise, bunun gerçekleşmesi aslında pek de zor değil gibi görünüyor.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 10, 2012, 10:39:39 öö
Yanıtla #6
  • Aktif Uye

Sayın Adam ben sizin yazılarınızdan elimden geldiği kadar faydalanmaya çalışıyorum. Sadece merak değil tanışmak istememin sebebi; şu anda etrafımızda dönen olaylar menfaatler, para hırsı bu kadar çok entrika var ki... bulunduğum şehir de belki bu kadar karmaşa içinde olmamın bir sebebi de. İki yüzlü davranmalar az önce arkasından konuştuğu kişiyle beraber yemek yemeler, ben o yüzden insan arıyorum yardımsever, dürüst ve kendini aşmış, çok mu istiyorum sayın Adam.

Şubat 10, 2012, 11:02:26 öö
Yanıtla #7
  • Aktif Uye

Bildiğin muhasebeci - doktor - hekim - ticaret insanı - serbest meslek erbabı : ) Fakat oturup konuştuğun zaman sıcak dost.

Bir masonla konuşmayı başbakanla cumhurbaşkanıyla konuşmaya değişmem.

Saygılar.
Ölü Gibi Sessiz...Mezar Gibi Ketum...

חמישים אחוזים חמישים אחוזים בולגרי של יהודים....!!! O:

Şubat 10, 2012, 04:10:48 ös
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Kültürel bir ortam içinde kendileriyle karşılaşma olanağını yüksektir diyebilirim.  Bulundukları ortamda efendi'liklerinden ödün vermezler. İnsanlar hakkında biraz tecrübeniz varsa, Masonların içinden saygısız ve cahil  biriyle  karşılaşmanız  olanaksız gibidir.
Sevgi ile kalın

Şubat 10, 2012, 05:55:01 ös
Yanıtla #9
  • Seyirci
  • Uzman Uye

Yazılanları hayretler içinde okuyorum birçoğunuda kafam almadı.Çevremde tanıdığım mason çok yakın olmamakla birlikte bir tane var babası dostumdur oğlunun tekris edildiğini söylemişti bildiğimden haberi yok.Bir defasında evinde iken kendisinden ezoterizm ile ilgili okumak için bir kitap tavsiye etmesini istemiştim bana cihangir generin kitabını hediye ediverdi.Son derece kültürlü birikimli iyi okul okumuş bir çocuk lakin hepsi bu doğal olarak masonlukla ilgili bir şey sormadım bile.Bu kadar neyi merak edilir onuda anlamıyorum sihirli bir durum yada ortam yok herkes gibi alalade insanlardır.Gözümüzdse devlkeştireceğimiz bir durum değil bana göre ama tuttukları yol ve olmak istedikleri ve kendilerini dönüştürmeyi arzuladıkları söylem çok hoş o kadar.İnsanın kendini inşa ederken izlediği yoldur masonluk.

saygılar
ÖZGÜRLÜK BİLE SAHİP OLMAK İÇİN SINIRLANDIRILMALIDIR.

EDMUND BURKE

Hayat Bizi Resmen Dört İşlemle Sınar. Gerçeklerle Çarpar, Ayrılıklarla Böler, İnsanlıktan Çıkarır ve Sonunda Topla Kendini Der.  leo