Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Bir masonun özel hayatı nasıl olmalı?  (Okunma sayısı 26424 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 19, 2008, 09:26:38 ös
Yanıtla #10
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bir masonun hayatı cemıyyetıne karsı su gıbı berrak,dısarı karsı bır tank gıbı olmalıdır...
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Nisan 19, 2008, 11:08:27 ös
Yanıtla #11
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *
    • Masonluk, Masonlardan Öğrenilmelidir

Alıntı
Peki Mahkeme gorulurken soz konusu Mason'un esi de bulunabiliyor mu?

Bir Masonik Mahkemede dava ile ilgili kisilerin haricinde herhangi bir Kardes dahi izlemek icin giremez. Yanlizca konu ile ilgili gorevlendirilmis Kardesler bulunur. Makaminiz yada dereceniz ne olursa olsun izlemek yada gozlemlemek icin Mahkemeye girmeniz soz konusu degildir.
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Masonluk hakkinda ozel mesaj ile bilgi, yardim ve destek sunulmamaktadir.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 20, 2008, 01:53:31 öö
Yanıtla #12
  • Ziyaretçi

Sayın Mystic,

Belkide bardağın boş tarafından bakıyorum ama açıkçası çok net bir tümce idi Sayın MASON' un ifade ettiği. Verdiğiniz örnek, sadece cemiyetiniz açısından bir ahlaki boyut değil toplumsal bir boyutta taşıyor. Açıkçası benim ifadem daha ziyade bekar bir Mason için idi.

Bir kardeşin diğer kardeş arkasından bir ahlak polisi gibi gezmesi tabii ki mantıksız. Ama siz kardeşinizin az çok (arkadaşlık derecenize görede) nasıl bir özel hayatı olduğunu bilirsiniz.  Ama merak ettiğim şu ki, hangi kardeş özel yaşantısına özen göstermeyen o kardeşini cemiyetinize şikayet eder? Biz hariciler de onun Mason olduğunu bilmediğimizden cemiyetinize getirdiği bir zarar yoktur. Sonuç olarak bir yaptrım gelmeyecektir. Bu benim yorumum ama tabii ki bir takım şeyleride bilerek öngörüyorum.

Bu bağlamda merak ettiğim, bu tip ahlaksızlık suçu (öyle nitelendirdim, teşbihte hata olmaz) işleyen kardeşleriniz için mahkemeler oluşturulduğuna tanık oldunuz mu? Bunun bir sıklığı (istatistiği) var mıdır? Bu tip suçlardan ötürü cemiyetten atılanlar var mıdır?

Saygılarımla,
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2008, 02:00:18 öö Gönderen: blossom »

Nisan 20, 2008, 07:57:44 öö
Yanıtla #13

Alıntı
Ama merak ettiğim şu ki, hangi kardeş özel yaşantısına özen göstermeyen o kardeşini cemiyetinize şikayet eder?

Sn.blossom,

Güzel bir soru sormuşsunuz.Bir kardeş diğerini özel hayatına dikkat etmiyor diye cemiyete şikayet etmez.Etmemelidirde.Böyle bir durum varsa yapılacak şey uygun bir dille kişiyi uyarmak ve yanlış davrandığını anlatmaya çalışmaktır.Ancak özel yaşatıya dikkat etmemenin ucu cemiyete dokunuyorsa ve zarar vereck boyutta ise bunu sonlandırmak her kardeşin boynunun borcudur.

Alıntı
Bu bağlamda merak ettiğim, bu tip ahlaksızlık suçu (öyle nitelendirdim, teşbihte hata olmaz) işleyen kardeşleriniz için mahkemeler oluşturulduğuna tanık oldunuz mu?

Derecem gereği bu tip bir mahkemede bulunmam söz konusu olamaz.Ancak gerekli şartlar oluştuğunda bu mahkemelerin teredütsüz oluşturulduğunu Üstadlarımdan çok duydum.

Alıntı
Bunun bir sıklığı (istatistiği) var mıdır?

Ne yazık ki elimde istatistiki bir bilgi yok.Olsa idi de paylaşmam doğru olmazdı.Ancak  çok nadir olduğunu söyleyebilirim..

Alıntı
Bu tip suçlardan ötürü cemiyetten atılanlar var mıdır?

Size verdiğim örnek gerçek bir örnekti.

Saygılarımla,
Omnia mors aequat

Nisan 20, 2008, 09:13:18 öö
Yanıtla #14
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Derecem gereği bu tip bir mahkemede bulunmam söz konusu olamaz.Ancak gerekli şartlar oluştuğunda bu mahkemelerin teredütsüz oluşturulduğunu Üstadlarımdan çok duydum.

Derecenden oturu mahkemelerde gorevli olamazsin. Fakat eger konu icerisinde yer aliyorsan, sahit olarak katilabilirsin. Sahitler icin derece onem tasimaz. Fakat sahitler butun mahkeme boyunca ortamda bulunmazlar. Yanlizca onlara soz verilecegi zaman iceriye girer, aciklamasini yaparak yine disari cikarlar. Ortalama (konusuna gore) 10 dakika surer.

Alıntı
Bu bağlamda merak ettiğim, bu tip ahlaksızlık suçu (öyle nitelendirdim, teşbihte hata olmaz) işleyen kardeşleriniz için mahkemeler oluşturulduğuna tanık oldunuz mu? Bunun bir sıklığı (istatistiği) var mıdır? Bu tip suçlardan ötürü cemiyetten atılanlar var mıdır?

Saygılarımla,

Sayin blossom,

Kardesim sorunuza dogru ve guzel cevaplar vermis bende konuyu kendi yorumlarim ile aciklamak isterim. 1 ay once bagli oldugum Locada Mahkeme gerceklesti. Konunun detaylarini veremem. Fakat durusmadan once bircok Kardese suana kadar kac tane mahkemede bulunduklarini sordum. 52 yildir Mason olan bir Kardesim 2.ci kezdir bir Masonik durusmaya katildigini soyledi. Bu konudaki istatistiki degerleri veremem. Fakat Kardesiminde soyledigi gibi bu hadise oldukca istisnadir.

Elbette ahlaki suclardan oturu cemiyetten atilabilirsiniz. Verdiginiz orneklerde bekar bir Masonu konu ettiginizi belirtmissiniz. Oncelikle sunu soylemek isterim; bekar Mason dunya uzerinde oldukca azdir. Bir bekar Masonun yasayisi ve topluma karsi ahlaki tavirlari onun tercihidir. Masonluk bu konularda egitim verir, ogretir. Fakat kisi bunlari uygulayip uygulamamakta serbesttir. Kimse zorla belli bir davranis bicimine sokulmaz. Ancak kisinin hos gorulmeyecek davranis bicimi Masonik kimligi ile birlikte ortaya ciktigi zaman Kardesler konuyu artik goz ardi edemezler. Cunku kisinin yasam tarzi butun Masonlari temsil etmektedir ve utandirmaktadir.

Ancak bir defa daha soylemekte fayda goruyorum. Masonluk bir polis degildir. Bir dernektir. Dernegin disinda neler yaptiginiz nasil bir ozel yasantinizin oldugu (o dernegin ismini yada uyelerini etkilemedikce) sizin tercihinizdir. Kolay kolay bir Kardes Locaya giderek "Su bekar Kardesimiz ozel yasantisinda soyle bir ahlaksizlik yapiyor." diye sikayet etmez. Sikayet olacagi zaman o cumle soyle olmalidir: "Su, bizlerden daha farkli bir ozel yasantisi olan Kardesimiz, Mason oldugunu rahatlikla yabancilara acikliyor. Elbet bu onun kendi tercihidir. Fakat onun marjinal hayat tarzi Masonik kimligi ile ayni karede gorunuyor ve bu bizleri utandiriyor. Kardesimiz yayin organlarinda yada bulundugu cevre icerisinde bizlerin ve kurumumuzun adini lekelemektedir." seklinde bir aciklama yapildiginda konunun kisisel olmadigi ve sizin gibi bircok Kardesin durumdan rahatsiz oldugu anlasilabilir.

Universitede bir kisi hakkinda ahlaki davranis ile ilgili sikayette bulunacaginiz zaman da izlenmesi gereken prosedur buna benzerdir.

Saygilarimla
« Son Düzenleme: Nisan 20, 2008, 09:16:59 öö Gönderen: MASON »
- Sahsima ozel mesaj atmadan once Yonetim Hiyerarsisini izleyerek ilgili yoneticiler ile gorusunuz.
- Sorunuz ve mesajiniz hangi konuda ise o konudan sorumlu gorevli yada yonetici ile gorusunuz. Sahsim, butun cabalarinizdan sonra gorusmeniz gereken en son kisi olmalidir.
- Sadece hicbir yoneticinin cozemedigi yada forumda asla yazamayacaginiz cok ozel ve onemli konularda sahsima basvurmalisiniz.
- Masonluk ve Masonlar hakkinda bilgi almak ve en onemlisi kisisel yardim konularinda tarafima dogrudan ozel mesaj gonderenler cezalandirilacaktir. Bu konular hakkinda gerekli aciklama forum kurallari ve uyelik sozlesmesinde yeterince acik belirtilmsitir.

Nisan 20, 2008, 04:36:38 ös
Yanıtla #15
  • Ziyaretçi

Öncelikle çok teşekkür ederim değerli açıklamalarınız için Sayın Mystic.

Ancak bir defa daha soylemekte fayda goruyorum. Masonluk bir polis degildir. Bir dernektir. Dernegin disinda neler yaptiginiz nasil bir ozel yasantinizin oldugu (o dernegin ismini yada uyelerini etkilemedikce) sizin tercihinizdir. Kolay kolay bir Kardes Locaya giderek "Su bekar Kardesimiz ozel yasantisinda soyle bir ahlaksizlik yapiyor." diye sikayet etmez. Sikayet olacagi zaman o cumle soyle olmalidir: "Su, bizlerden daha farkli bir ozel yasantisi olan Kardesimiz, Mason oldugunu rahatlikla yabancilara acikliyor. Elbet bu onun kendi tercihidir. Fakat onun marjinal hayat tarzi Masonik kimligi ile ayni karede gorunuyor ve bu bizleri utandiriyor. Kardesimiz yayin organlarinda yada bulundugu cevre icerisinde bizlerin ve kurumumuzun adini lekelemektedir." seklinde bir aciklama yapildiginda konunun kisisel olmadigi ve sizin gibi bircok Kardesin durumdan rahatsiz oldugu anlasilabilir.

Universitede bir kisi hakkinda ahlaki davranis ile ilgili sikayette bulunacaginiz zaman da izlenmesi gereken prosedur buna benzerdir.

Sayın  MASON, demek istediğinizi anlıyorum ve yukarıda da belirttiğim gibi sizler bir kardeşinizin arkasından ahlak polisi gibi gezemezsiniz.

Bekar Mason azdır demişsiniz, şimdi çok merak ettim % kaçı bekar, % kaçı evli Mason kardeşlernizin dünya üzerinde. Peki alalen herkes tarafından Masonluğu bilinmeyen, benim tarafımdan bilinen ve ahlaki suçlar işlediğini gördüğüm bir Masonu nasıl şikayet edebilirim? Bir harici olarak bunun imkanı yok sanırım... Sakın yanlış anlaşılmasın, öyle bir saplantım yok :) Hem merak ettim, hem de bir Masona bekar dahi olsa bu tip ahlaksız davranışları yakıştıramıyorum. Mason ve ahlaksızlık kelimeleri aynı cümle içerisinde geçmemeli.

Üniversitede bu tip bir olay olduğunda; örneğin aynı bölüm içerisinde evli biri ile bekar birinin bir ilişkisi olduğunda bölümün amiri kim ise (bölüm başkanı veya yardımcıları) o kişileri sorgulayabilir. Bölüm tarafından gerekirse her türlü yaptırım üst birime başvurulmak sureti ile yapılabilir. Benimde verdiğim bu örnek gerçektir, ama hiçbir yaptırım uygulanmadı kişilere.

Saygılarımla, 

Nisan 20, 2008, 05:52:09 ös
Yanıtla #16
  • Ziyaretçi

Sn.Anatolic'in bilgilendirmesine göre galiba Hakan Aysev özel hayatı masonları rahatsız ettiği için atılan üye durumuna örnek olarak verilebilir..

Nisan 21, 2008, 07:36:45 öö
Yanıtla #17
  • Administrator
  • Uzman Uye
  • *

Alıntı
Bekar Mason azdır demişsiniz, şimdi çok merak ettim % kaçı bekar, % kaçı evli Mason kardeşlernizin dünya üzerinde.

Bu istatistik dunya capinda mevcut degildir. Her Buyuk Loca kendi bolgesinde istatistigini sinirlar. HKEMBL`nin elindeki istatistikler yanlizca kendi bolgesine aittir. Ancak Her Buyuk Loca bunu bir diger Buyuk Loca ile paylasabilir. Fakat merkezi bir ust kurum tarafindan Dunya uzerindeki Muntazam Masonluk istatistikleri tutulmamaktadir.

Oran, bahsi gecen ulkeye gorede degiskenlik gostermektedir. Ancak kolaylikla, her ulkedeki bekar Mason orani oldukca azdir denebilir.

Alıntı
Peki alalen herkes tarafından Masonluğu bilinmeyen, benim tarafımdan bilinen ve ahlaki suçlar işlediğini gördüğüm bir Masonu nasıl şikayet edebilirim?

Bir harici, bir Masonu sikayet edemez.

Nisan 22, 2008, 01:14:54 öö
Yanıtla #18
  • Ziyaretçi

Bir harici, bir Masonu sikayet edemez.

Çok teşekkür ederim Sayın MASON. Kişiyi kendim uyarmayı tercih ederim zaten, öylede yaptım.

Saygılarımla,