Masonlar.org - Harici Forumu

 

Gönderen Konu: Masonluğun Amaçları Nelerdir?  (Okunma sayısı 7014 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Nisan 28, 2013, 01:52:39 ös
Yanıtla #10
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: BaySayın enelsır ne iyi etti de böyle bir konuyu Foruma getirdi.

Daha önce demiş olduğum gibi, bu Forumda öncelikle böyle konular üzerinde görüşmelerde bulunmalıyız.

Bu konuya döneceğimi söylemiştim ama bu arada Forumumuzu yozlaştırmaya bence âdeta Cizvitler gibi içten çökertmeye çalışan bir üyenin aktardıklarıyla boğuşmaktan buna sıra gelmedi.

Derken sayın enelsır bu yazı dizisinin beşinci bölümünü bile yayınladı ama ben birincisine ancak yetişebildim.

Bu yazılar üzerine bir şey söylemek de öyle her babayiğidin harcı değil; yazarından ötürü. Fakat kişi ne kadar ünlü bir yazar olursa olsun, eksiği gösterilebilir, eleştirilebilir. Ancak bunu da ille de bir eksik bulmak ve yermek için yapmamak gerek kuşkusuz.

Bu açıdan girince dikkatimi başka bir yerde görmemiş olduğum bir terim çekti: “İnsanlık ailesi.”

Bu terimin Masonlukta paylaşılmış bir genel terim olduğunu sanmıyorum. Olsa rastlardım. Sanırım bu terim yazarın kendine özgü, onun tarzının ve üslubunun bir ürünü.

Ancak ortaya konan özet amaç ondan daha da ilginç: Tüm toplumların ve tüm insanların barış, güven ve mutluluk içinde yaşayabilmeleri için gerekli olan ortamın ve karşılıklı anlayışın sağlanması.”

Dikkat etmek gerek: “Bunun yapılması” demiyor; “bunun için gerekli ortamın ve anlayışın sağlanması” diyor. Demek ki yapılması eylemi bundan sonra gelecek. Demek ki Masonluğun o kadarına uzanmak gibi bir ileri iddiası yok.

Fakat burası düş kırıcı: Tüm insanların aynı yönde çaba göstermesi gerektiği söyleniyor. Nasıl olacak bu?

Deniyor ki, bunun için kötülüklerin ortadan kalkması, kıyıcılık ile bencillik ve toleranstan yoksun olmanın sona ermesi gerek. Doğru. Dahası da var ama o kadarı bile nasıl olacak ki?

Gerçi ulu önderimiz Atatürk’ün bir konuşma sırasında « Beşeriyetin günün birinde bu mes'ut neticeye erişmesi gayri varit değildir.» dediği kaydedilmiş. Ancak Atatürk’ün tüm dedikleri doğru çıkmıyor.(Keşke şu gençliğe hitabesinin sonunda söyledikleri de doğru çıkmasaydı.)

Yazar burnu bir “yüce ülkü” olarak nitelendirmiş Doğru. Sonra da bu yüce ülkünün, onu edinen kişiyi her eylem aşamasında daha olgunlaştırdığı ve yetkinleşmeye yönelttiği üzerine bir açıklaması var. İşte bu belki öncekilerden çok daha ilginç. Demek oluyor ki bireysel gelişimin sağlanması öyle salt düşünce üremiyle gerçekleşmiyor; insan ona ancak benimsediği bir ülkü doğrultusundaki elemsel girişimleriyle ulaşabiliyor.

Bu da Masonluğun örgütlenme e çalışma tarzının niçin böyle olduğunu bir başka açıdan açıklamış oluyor.

Yazar, Masonlukta güncel bakımdan bireyin ve toplumun gelişimine katkı sağlayan bazı hedeflerin saptanmış olduğunu belirtiyor. Bunları da teker teker gözden geçirmeliyiz ama ben bu aşamada izninizle bir soluk almak istiyorum. Belki kimi katılımcılarımız bu aşamaya kadar yazdıklarım üzerine bir üretimde bulunmayı ister.
Bu forumda üzerinde görüşülecek doğru dürüst ve bu foruma asıl yakışan konu başlığı, Sayın enelsır’ın getirmiş olduğu bu başlık ve bunun benzerleridir.

Bu başlığın sonrasında, Sayın enelsır’ın aktarma yapmış olduğu kitapta Masonluğun amaçlarının açıklaması dört madde halinde düzenlenmiş:


1-   İnsanlar arasında var olan ve ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayrım nedeni” oluşturmaması için içtenlikle çaba gösterilmesi;

Bu anlatımda gözden kaçabilecek olan noktalar çok önemli aslında… Her şeyden önce, insanlar arasındaki birtakım farkların ortadan kaldırılmasına olanak bulunmadığı belirtiliyor. Bu belirtme ile Masonlukta benimsenen amacın öyle bulutlar üstünde falan olmadığı, gerçekçi bir tutum benimsendiği anlaşılıyor. Amaç, bu farkların ortadan kaldırılması falan değil. Hatta bunların bir “ayrım nedeni” olmasının giderilmesi de değil. Bunun için sadece içtenlikle çaba gösterilmesi öngörülüyor.

2-   2- Bilgisizlik (cehalet) ve bağnazlık (taassup) ile savaşılması;

İyi güzel de bu iş nasıl yapılacak?... Bu kez Masonluğun amaçlarında bir sıkıntı var bence. Bu savaşımın nasıl yürütüleceği de belirtilmeliydi. (Bu arada, elbette böyle bir savaşımdan söz edildiğinde antimasonik cephedekiler şarlayabilir de “Bakın, masonlar savaşa hazırlanıyor. İşte kanıtı” diye… Doğru! Keşke dahası da olsa… Keşke masonlar öyle hazırlanmakla falyan kalmasa da resmen savaşa girişse.)

3-   İnsanlığın evrimini, insanların esenlik ve gönencini sağlayan her türlü ilkenin benimsenmesi ve yaygınlaştırılması;

Bu deyiş bana biraz belirsiz gibi geldi doğrusu. Burada o ilkelerin hiç olmazsa örnek verilmesi suretiyle ortaya konmuş olması gerekirdi. Bu yapılmamış olduğu için başka bir şey diyemiyorum.

4-   Bunların önderliğini yapabilecek nitelikte, sorgulayan, irdeleyen, yürekli ve özverili bireylerin yetiştirilmesi.

Yani masonlar… Yoksa masonlar değil de başkaları mı? Yoksa hem masonlar hem başkaları mı?... Bir de bu yetiştirme nasıl yapılacak? Bunun için geniş çaplı bir eğitim organizasyonu gerekmez mi? Konu masonlar ile sınırlıysa, diyeceğim yok.

Bütün bunlardan sonra Masonluğun evrensel amacına yönelik çalışmaların tümünün bilimsel yöntemlerle ve akıl verilerinin ışığında gerçeklerin araştırılması olarak da belirtilebileceği söyleniyor. Bu aslında biraz akıl karıştırıyor. Bu deyiş bir açıdan bakıldığında bambaşka bir konu ama u dört madde ile bağlantısı da kurulabilir. Ancak bence kurulmalıydı. Korkarım yazar, kitabını okuyacak solanların bu bakımdan hayli yetenekli ya da ileri zekalı olduğunu varsaymış. Sonra da bunun Masonluğun bir amacı değil de Masonlukta yapılan işlerden biri olduğunun da söylenebileceğini eklemiş.

Eh, o zaman masonları kolay gelsin!


ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 05, 2013, 02:57:25 ös
Yanıtla #11
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3181
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
1-   İnsanlar arasında var olan ve ortadan kaldırılmasına olanak bulunmayan çeşitli farklılıkların, bir “ayrım nedeni” oluşturmaması için içtenlikle çaba gösterilmesi;


Bir şeyler yazmak için kendimi zorladığım bir konu ;

a-)  Dizinden aşağısı kopuk olan bir İnsana en iyisinden Protez ayak takılması , en azından o kişinin yaşam kalitesinin yükselmesini sağlar .
b-)  Fakirlik olgusunun tahribatını yok etmek için çabalama ; Mikro Kredi vb. objelerin devreye sokulması , bu oluşumlar sadece Masonların yapacağı                     
       işler değil onlar sadece öncü olup  halklara Rehberlik ederek  Devlet yönetimini olayın özüne çekme işlevini yerine getirir  .
c-)  ''Ayrım nedeni ''  bu nasıl bir şey olabilir bir Zencinin renginden dolayı dışlanması nasıl ortadan kaldırılır , Eğitim ile olur da Eğitimde fırsat eşitliğini
        nasıl bu günümüzde sağlayabiliriz ?
d-)  Dinin dahi başaramadığı eşitlik , haksızlığın yok edilmesi vb. oluşumları Masonluk nereye kadar ortadan kaldırabilir .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Mayıs 05, 2013, 03:25:51 ös
Yanıtla #12
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


a), b), ve c) ile ne denildiğini doğru dürüst anlayabilmiş değilim ama d) ile ne deniyldiğini anladım.

Onun için sadece ona yanıt verebilirim.

Din başka insanlık ve domalayısıyla masonluk başka.

Din zaten işitliğin ve haksızlığın yok edilmesi bağlamında hiçbir işe yaramaz çünkü dinin amaçlarının kapsamında öyle bir şey yok. Üstelik eşitsizliği ve haksızlıkları din ortamında diğer sosyal ortamlardan çok daha fazla bulabilirsiniz; özellikle teist nitelikli dinler bu bağlamda rakip tanımaz.

Masonluğun bir şeyi ortadan kaldırmak gibi bir amacı da yok. bunu yanlış anlamamak gerek. Masonluk, toplumlardaki olumsuzlukların ortadan kaldırılabilmesi için çaba göstermekte, ve bunun sağlanmasını amaç edinmekte. Bu ikisinin farkının anlaşılabilmesi için, dikkatli inceleme ve okuma önerilir.

Kişinin bir şey yazmak için kendisini zorlamasına gerek yok. Bildiği bir şey varsa paylaşır isterse. Bilmiyorsa boş lâf etmektense susmasını bilmesi ve öğrenmeye çalışması daha doğru olur.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


Mayıs 05, 2013, 03:41:38 ös
Yanıtla #13
 • Uzman Uye
 • ****
 • İleti: 3181
 • Cinsiyet: Bay

Alıntı
Kişinin bir şey yazmak için kendisini zorlamasına gerek yok. Bildiği bir şey varsa paylaşır isterse. Bilmiyorsa boş lâf etmektense susmasını bilmesi ve öğrenmeye çalışması daha doğru olur.
   Abi gene güzel bir uyarı göndermişsin . Yazmamdaki amaç konunun hafife alınacak bir konu olmaması yüzünden serzenişte bulundum . a , b, c   şıkları da genel anlamda  , evrensel bakış açısından O ayağı olmayanın topluma karışma  evresi,  üretimde katkıda bulunarak kendini sakatlık fobisinden uzaklaştırması diyebiliriz . Kısaca '' AYRIŞMA NEDENİ '' denen olgunun Toplumlar ve daha sonrasında en ücra yere kadar ulaştırılması ve İnsanların daha güzel ve gelecekten korkmadan '' ÖLÜM KORKUSU '' denen bela yeter  ;D yaşamasını kast ettim .
Saygılar .
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus


Mayıs 05, 2013, 04:25:15 ös
Yanıtla #14
 • Seçkin Üye
 • Uzman Uye
 • *****
 • İleti: 7281
 • Cinsiyet: Bay


Bu başlık Sayın enelsır'ın... Sağolsun dokuz bölüm yayınladı Forumda.

Şu ana kadar ben bunların ilk beşini irdeledim. Altıncısı için ondan bir açıklama bekliyorum. Bugün Pazar; belki gezmelerdedir; sanırım yarın yazar.

Sayın NOSAM33 ve diğer katılımcılar için ise şöyle bir öneri getirebilirim.

Sayın enelsır'ın ortaya koymuş olduğu sorulu-yanıtlı anlatımlar üzerine ekleyeceğiniz bir şey, irdeleyeceğiniz bir yön varsa lütfen bunu yapınız ki konu zenginleşsin ve sadece izlemekte olanlar için daha da bütünlenme yolunu tutsun.

Bu konuda herhangi bir bilginiz yoksa okuyup bilgi edinmekle yetinebilirsiniz.

Eğer verilen bilgiler ve irdelemeler size yetersiz gelmişse, soru sormanızda yarar vardır. Mutlaka yanıtlanacaktır.

Diekkat edilmesi gereken bir nokta, bu konunun ciddi oluşudur. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.


 

Benzer Konular

  Konu / Başlatan Yanıt Son Gönderilen:
43 Yanıt
23627 Gösterim
Son Gönderilen: Ocak 09, 2008, 12:51:50 ös
Gönderen: blossom
0 Yanıt
3046 Gösterim
Son Gönderilen: Ekim 29, 2009, 10:42:39 öö
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
5446 Gösterim
Son Gönderilen: Nisan 30, 2013, 02:11:52 ös
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4081 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 01, 2013, 12:23:22 ös
Gönderen: ADAM
8 Yanıt
4169 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 02, 2013, 01:17:33 ös
Gönderen: ADAM
6 Yanıt
4160 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 05, 2013, 11:17:43 ös
Gönderen: Tij
9 Yanıt
4814 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 09, 2013, 06:43:37 ös
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2545 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 13, 2013, 07:41:04 öö
Gönderen: ADAM
1 Yanıt
2731 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 14, 2013, 08:02:36 öö
Gönderen: ADAM
5 Yanıt
4109 Gösterim
Son Gönderilen: Mayıs 20, 2013, 11:21:25 öö
Gönderen: asimov