Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Kelebek etkisi  (Okunma sayısı 3378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 16, 2012, 09:30:11 ös
  • Uzman Uye

Kelebek Etkisi, 1963 yılında Edward LORENZ tarafından geliştirilmiş, bir matematik teorisi. Bu teoriye göre, bir sistemdeki başlangıç verilerinde yapılacak ufak bir değişiklik, büyük ve öngörülemez sonuçlar doğurabilir.

Lorenz bu teorisini sunarken, 'Afrika' da bir kelebeğin kanat çırpışı, Amerika ' da fırtınaya sebeb olabilir;' cümlesini kullanmış ve teori Kelebek Etkisi olarak adlandırılmıştır.
Bu teoriden yola çıkarak, Eric BRESS ve J.Mackye GRUBER, senaryosunu birlikte yazdıkları ve birlikte yönettikleri Kelebek Etkisi filmini yapmışlardır. Filimde, Evan, günlüklerini okurken geçmişe dönebileceğini ve geçmişi bugünkü aklıyla yeniden yaşayarak, değiştirebileceğini farkeder. Ama her geriye dönüş, akılalmaz sonuçlarla yaşamını kabusa dönüştürür ve Evan' a hayal ettiğini bulmasına izin vermez.

Bu filimi izledikten sonra, sosyal bilimci ve ana uğraş konusu insan olan biri olarak bildiklerimbildiğimi sandığım- üzerinde yeniden düşünmem gerektiğini gördüm.
Gerçekten böyle bir imkana sahip olsaydım, geriye dönerek, bugünkü aklımla neleri değiştirmek isterdim?

Bu soru kime yöneltilse, cümleler, 'Ah , şimdiki aklım olsaydı...' ile iç geçirmelerinin eşlik ettiği pişmanlıklarla tamamlanır. Benim içinde, evet, bugünkü aklım olsaydı, geçmişte düzeltilecek şeyler bu 'an'da, bu 'gün' de var. Ama ben, bugünkü aklıma, geçmişimdeki deneyimlerimle ulaştığıma göre, bu bilinç durumunda geriye dönersem, istediğim değişikliğe ulaşabilmem mümkün olabilir mi? Eğer mümkünse, bu 'an' a, bu 'gün' e döndüğümde, başladığım noktadaki BEN'e ulaşmam mümkün olabilir mi?

İşte tam da burada, yeni bir teoriye ihtiyaç var. Kaos Teorisi .
Bu teoriye göre, Bir çok farklı girdinin, sürekli değişerek, fiziksel değişimler ve farklı düzenler yaratması ve bu düzenlerin, yine sistemin kendini etkileyerek, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açması mümkün.

Öyleyse bugünkü aklımla geçmişimi düzelttiğimde, bugünümle ilgili olarak olacağını düşündüğüm olumlu olacağını düşündüğüm- değişimler olumlu ve olumsuz olarak, kaos teorisinde de ifade edildiği gibi, insan zekasının ve günümüzdeki gözlem ve bilimsel tahmin yeteneklerinin çok üstünde olasılıklara yol açabilir.
Buna göre, geçmişte değiştirebileceğimiz şeylerin, bugünümüze olan etkilerini bile öngöremiyorken, geçmiş için üzülmek, geleceğimizden zaman dilimleri çalmaktan başka bir işe de yaramıyor.
Geçmişte her ne yaşandıysa, yaşanması gerektiği içindi ve o gün için, doğru olanlar onlardı. Bizi bugüne getiren, bize bugünkü aklımız verende, o deneyimler idi.

Geçmişi değiştirmemize, olanak değil, gerek olmadığı bu bilimsel teoriler ile de ispatlanmışken, bu iki teori, geleceğimizi şekillendirmemizde son derece yarar sağlayabilir.

Bugün yapacağım küçük bir değişiklik, hayatımda kelebek etkisi yaratabilir ve geleceğimde olağanüstü değişimlere götürebilir beni.
Doğru an, doğru zaman, tam da şu 'an' dır.Başlamak için doğru yerde ve zamandayken vakit kaybetmemek lazım.

Saygılarımla

Milliyet.com/25 eylül 2008
Ben"O"yum,"O"ben değil...

Aralık 16, 2012, 09:46:37 ös
Yanıtla #1
  • Uzman Uye

Sayın ceycet ; İnsanın öyle hatalarıda vardırki bir ömrünü ve Ailesindeki bireylerinde hayatını alt üstte ediyor.Zamanında Babacığımın yaptığı bir hata bizi tam anlamıyla dip ' e vurdurdu . Sonuçta o tecrübeler insana deneyim olmaya oluyorda ya o çekilen acılar .
Örneğin Kader mahkumu olan birisi acaba o tetiği çekerkenki ana dönse acaba o yaşanmışlığın gölgesinde o silaha el uzatırmıydı .

Saygılar
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 16, 2012, 10:03:58 ös
Yanıtla #2
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

21 Aralık kelebek etkisidir . Kendi kendini gerçekleştirecek bir kehanet olma ihtimali yüksektir
« Son Düzenleme: Aralık 16, 2012, 10:10:11 ös Gönderen: Dor »
"Bu ıssız dağları, şükranlarını dile getirmeksizin terk edemezsin"

Aralık 17, 2012, 06:09:54 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Kelebek Etkisi, Inception, Matrix gibi derin ve sarsıcı senaryoya sahip çok az film olması üzücü.. Benzer etkiye sahip roman ve kitaplar olduğunu duyuyorum hatta bu tip filmlerin bu kitaplardan esinlendiğinden bahsediliyor ve kitapların daha güzel içerğe sahip olduğunu belirtmeleri film yorumlarında dikkatimi çekiyor. Benim gibi sadece sosyal medyayla beslenen kitap okuma özürlüler açısından bu kıskanılacak bir durum.

Sayın Dor'un yaklaşımı ise ilginç. Kitlelerin aynı şeyi düşünmeleri sağlanarak kaderi etkileme denemelerinin olduğunu komplo teorisyenleri söylüyorlar. Ne kadar gerçeği yansıtıyor bilinmez fakat büyük devletler bunu kullanıyorlar. Örneğin ABD ve çin'de  uzay hakkında ciddi atılımlar yapmadan önce, okullarda ana okulundan üniversiteye kadar öğrencilere uzay hakkında edebi kompozisyon ödevi zorunluluğu getiriyor. vb. örnekler veriliyor. Yorumuzunuzu görünce aklıma bu geldi.

Saygılarımla.

Mayıs 03, 2013, 11:24:40 ös
Yanıtla #4
  • Aktif Uye

Sonu şaşırtan ve psikolojik-korku bağlamlı olmayan, severek izlediğim filmlerden bazıları:

1. Kelebek Etkisi
2. Vanilla Sky
3. Deja Vu
4. The Experiment
5. Cube
6. Melekler Şehri ( eski ama güzel bir filmdi)

Ve Son olarak ta Sillent Hill var. İlk dakikalarında göreceğiniz kalitesiz görsel efektler yanıltıcı olmasın, film bir bütün olarak incelendiğinde konusunun çok güzel olduğu anlaşılacaktır.
Adequatio intellectus et rei