Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonluğa giriş başvurusu nasıl yapılır?  (Okunma sayısı 99206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 17, 2015, 08:37:48 öö
Yanıtla #40
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Günümüz koşulları altında, bir mason adayının yönetimsel işlemleri, ilgili locanın gündemi aşırı ölçüde yüklü değilse ve işlemler sırasında herhangi bir pürüz ile karşılaşılmazsa, altı ay ile bir yıl arasında sürdüğü söylenebilir. 

Bu arada önemli bir etken, locaların seçim gibi kendi iç işlerinin dönemi ile tatil döneminin, bu işlemlerin hangi aşamasına denk düştüğüdür. 
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Şubat 17, 2015, 12:40:34 ös
Yanıtla #41
  • Uzman Uye
    • Masonluk ve Masonlar

Günümüz koşulları altında, bir mason adayının yönetimsel işlemleri, ilgili locanın gündemi aşırı ölçüde yüklü değilse ve işlemler sırasında herhangi bir pürüz ile karşılaşılmazsa, altı ay ile bir yıl arasında sürdüğü söylenebilir. 

Bu arada önemli bir etken, locaların seçim gibi kendi iç işlerinin dönemi ile tatil döneminin, bu işlemlerin hangi aşamasına denk düştüğüdür.
Gercekten de adayın sabrıni ölçen bir süre. Elbette bu güzel ve ömürlük yolla kıyas edecek olursak 6 ay - 1 yıl devede kulak.

Saygılar...
« Son Düzenleme: Şubat 17, 2015, 01:11:40 ös Gönderen: Risus »
Gnothi Seauton

Yaşamak, kendini adam etmektir. Zeka ve bilgiyi kullanarak, etinden, kemiğinden kendi heykelini yapmaktır. - Goethe

Mart 10, 2015, 06:13:17 öö
Yanıtla #42
  • Yeni Katilimci
  • *

Kapı açıldıktan sonra asıl önemli evreye girdiğimi kapıyı ilk çaldığımda öğrendim..
Mason Olmakmı? Mason Gözükmekmi? istediğim soruldu en başta mason olarak yaşamak cevabı geçti içimden ve bundan sonra 6 aylık bir sürecim var...
Aydınlığa açılan bu yolda herkese bir şans tanınır yeterki ne istediğini bil...
Bize verilen sırları kalbimizin en derin köşelerine saklamalıyız. Bir ölü kadar sessiz,bir mezar kadar ketum olmalıyız...

Mart 19, 2015, 11:39:50 ös
Yanıtla #43

Sayın üyeler iyi akşamlar.

Uzun süredir yoğunluğumdan dolayı siteyi çok az inceleyebiliyordum. Fakat bu süre içerisinde masonluk ile ilgili çeşitli kaynak kitaplar edinme fırsatı buldum. Okuduğum kitaplar sayesinde masonluk ile ilgili bilgiler edinmeye çalıştım ve hala edinmekteyim. Benim naçizane düşüncem bir insan öncelikle kendine "Neden Mason olmak istiyorum" sorusunu sormalıdır. Cevap her kişi için farklı olacaktır elbette fakat o cevaptan alacağı cesaret ile kişi bir mason locasının kapısını çalabilir. Bu durumdan önce de bana göre mason olmak isteyen kişi önceki yıllarda nasıl bir hayat yaşadığı ve çevresinde nasıl tanındığı ile ilgili kendince bir gözden geçirme yapabilir ve en sonunda da eğer yaşantısını bu yolun ışığında devam ettirmeye gönülden karar vermiş ise kapıyı çalmasında fayda vardır.
Sanat herkes içindir ve evrenseldir.

Mart 20, 2015, 11:45:10 ös
Yanıtla #44
  • Yeni Katilimci
  • *

Merhabalar,

Locaya katılabilmek için herhangi bir din zorunluluğu var mıdır (Örn; İslam, Hristiyan veya Ateizm)?
Katılımcılar için belirli bir yaş var mıdır yoksa her yaş grubunda birey katılabilir mi?
Eğer ki belirli bir yaş grubu dışında bir kişi ısrarla katılmak isterse (belirli yaş grubu varsa eğer) bu kişiye belirli incelemeler sonucu locaya alınması mümkün müdür?

Sevgi ve Saygılarımla.

Mart 21, 2015, 01:28:23 öö
Yanıtla #45

Sayın Zion

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0

Başlığında sorularınızın yanıtını bulacağınıza eminim.

İyi akşamlar ve saygılar.
Sanat herkes içindir ve evrenseldir.

Mart 21, 2015, 11:40:51 öö
Yanıtla #46
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın Zion, bu foruma neredeyse sekiz ay önce üye olmuş; o günden beri doğru dürüst hiçbir şey katmadığı gibi Forumda şu sorduğu sorunun yanıtlarını içeren çalışmalara da hiç bakmamış anlaşılan.

Sayın Frenzyfire iyi niyetle bir link vermiş ama o iş o kadarla bitmez ki... Orada verilen bilgiler tek yönlü ve noksanlıklar içeriyor. Dahası var. Çok daha geniş olanları var.

Ben burada başka link vermek istemem, bilgi edinmek isteyen kişi bunun için biraz çaba harcamalı. O linkler orada. Var. Arayıp bulmalı. Öyle pişmiş armutla olmaz bu iş. Kişi bu Foruma üye olduysa, biraz çalışmalı; bulduklarını okuyup bilgilendikten sonra katkılarını da getirmeli.

Temmuz 06, 2015, 05:43:59 ös
Yanıtla #47
  • Yeni Katilimci
  • *

Sayın Zion

http://masonlar.org/masonlar_forum/index.php?topic=462.0

Başlığında sorularınızın yanıtını bulacağınıza eminim.

İyi akşamlar ve saygılar.

Sayın Frenzyfire,

Yardımınız için teşekkür eder, iyi günler dilerim.

Sayın Zion, bu foruma neredeyse sekiz ay önce üye olmuş; o günden beri doğru dürüst hiçbir şey katmadığı gibi Forumda şu sorduğu sorunun yanıtlarını içeren çalışmalara da hiç bakmamış anlaşılan.

Sayın Frenzyfire iyi niyetle bir link vermiş ama o iş o kadarla bitmez ki... Orada verilen bilgiler tek yönlü ve noksanlıklar içeriyor. Dahası var. Çok daha geniş olanları var.

Ben burada başka link vermek istemem, bilgi edinmek isteyen kişi bunun için biraz çaba harcamalı. O linkler orada. Var. Arayıp bulmalı. Öyle pişmiş armutla olmaz bu iş. Kişi bu Foruma üye olduysa, biraz çalışmalı; bulduklarını okuyup bilgilendikten sonra katkılarını da getirmeli.

Uyarı için teşekkür ederim, fakat tüm soruların cevabını bulmak mümkün olmayabiliyor bazen.

« Son Düzenleme: Temmuz 07, 2015, 07:33:49 öö Gönderen: ADAM »

Temmuz 07, 2015, 07:35:22 öö
Yanıtla #48
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Yanıtları tüm aramalara karşın bulunamayan sorular varsa,  genel değil spesifik olarak sorulursa, yanıtı verilir.

Üstelik tekrar olması durumunda bile verilebilir.