Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: BRA  (Okunma sayısı 24899 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 11, 2008, 11:24:31 ös
Yanıtla #10

anlam olarak herkez anlamak istediğini anlar diye düşünüyorum ben..ben kendi adıma anlıcağımı anladım ve tekrardan teşekkür ediyorum..

Asıl ben Teşekkür Ediyorum,

belki birazda anlam kendi katmıştır olablirmi cümlenin düştüğü yerleri toplamıştır belki:)

Tercümesini de aynen aktardım.

Bayan Isabell anlatamadım galiba, şiirlerin ve yazıların çevirisi olduğunda anlam kaybına uğruyor.Bu şiiri çevirdiğinizde anlam kaybı oldumu ya da vermek istediği anlamı,etkiyi verebildimi? sadece bunu merak ettim.
Niye şaşırdınız ben de onu anlayamadım.Çok enteresan birşeymi sorduğum?

Hayır, tabiki değil de. Şöyle desem daha mantıklı olur sanırım. Anlamı itibariyle asıl Kürtçe olarak yazıldığından tabiki Anlam bütünlüğü bu Lisanda daha çok korunmaktadır ama malum çeviri yapılırken her dilde olduğu gibi bu türden bir anlam kaybı maalesef yaşanılmaktadır.

Saygılarımla,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.

Aralık 12, 2008, 04:28:07 ös
Yanıtla #11
  • Aktif Uye

Öncelikle Prof.Dr.E.Semih Yalçın ülkü ocaklarında konuşma yapan, MHP'nin 8. olağan büyük kongresinde MYK'ya seçilen bir kişi. Yani siyasi görüşleri ortadadır. Kalkıp da bu kişinin fikirlerinin objektif olmasını beklememiz zaten bir hata olacaktır. Aynı düşünce yapısına sahip insanların yazdığı pek çok kitap bende mevcut. Hep aynı istatistikler veriliyor ilginç bir şekilde. Hep aynı, doğru olmayan istatistikler ve etimoloji konusunda çok yanlış bilgiler...

Bakınız Türkçe; Ural-Altay Dil ailesinin, Altay kolunun, Türk dilleri alt kolundan, Oğuz grubuna ait bir dildir. Bırakınız Türk dilleri alt kolunu, T.C.'de yaşayan herhangi bir vatandaşımız bile Oğuz grubuna ait bir başka dil olan Afşarca'yı, Kaşgayca'yı, Salurca'yı, Türkmence'yi şu anda özel bir çaba göstermeksizin anlayamaz. Hele ki Türk dilleri alt kolundan mesela bir Kıpçak grubu, bir Sibirya grubu dillerini anlaması mümkün değildir. Ben bir dönem Tuvaca öğrenmek üzerine yoğunlaştığımdan dolayı biliyorum, inanın ki aradan bir kelimeyi o da kulağınız dolgunsa seçer alırsınız ve kalanları size hiç bir anlam ifade etmez. Saparmurat Türkmenbaşı, bir Türk diplomat heyetiyle temasta bulunurken Rusça-Türkçe tercüme yaptırmıştı örnek vermek gerekirse...

Kürtçe ise; Hint-Avrupa Dil ailesinin, Hint-İran kolunun, İran dilleri alt kolundan, Kuzeybatı İran dilleri grubuna ait bir dildir. İran dilleri pek çok alt gruba sahip bulunan bir dil grubudur. Sadece Batı İran dilleri grubunda bulunan dillerin sayısı bile yirmiyi geçer. Siz Kürtçe'yi dilden saymıyorsanız, söyleyin Azeriler'e de kendi konuşmalarına Azerice demekten vaz geçsinler. Üstelik Azerice ve Türkçe dilleri Kürtçe ve Farsça'nın olduğundan çok çok daha yakındır bir birlerine. "Dağlar arasında oluşmuş bir getto kültürünün uzun zaman içinde yarattığı sosyolojik jargon" tanımı da gerçekten çok yanlış. Kürt kültürü dağlar arasında oluşmuş bir getto kültürü değildir. Aksine eğer Kürtçe, Farsça'nın geçirdiği devrimlere, bir başka dominant bir dil olan Türkçe'nin çok büyük etkisine rağmen 21. yüzyılda hala ayaktaysa bu durum onun bir getto kültürü olmadığını gösterir. Diller etkileşimde bulundukça yaşayabilirler. Kürtçe bu etkileşimlerden sağ salim çıkmayı başarmıştır.

Oğuz Türkçesi, Talas Savaşı'ndan itibaren ne kadar değiştiyse; Eski İngilizce 1066 Hastings Savaşı'ndan itibaren ne kadar Anglo-Norman olduysa; Frank dilleri ne kadar Latinleşmişse; Kürtçe de o kadar değişmiştir. Üstelik Kürtlerin içerisinden çıkan din alimlerinin fazlalığı ve Arapça üzerinde hakimiyet kurma zorunluluklarına rağmen yine de bu dağlı dilin konuşulması devam etmiştir. Sanskritçe sönmüştür, Sogdca sönmüştür ama Kürtçe hala yaşamaktadır. Bir dilin zamanla evrimleşmesi onun "karma, derme-çatma" bir dil olduğunu göstermez. Şu an Rusça'da pek çok Türkçe-Moğolca kelime bulunur. İngilizce'de Fransızca-Latince kelime bulunur. Türkçe'de Arapça-Farsça kelime bulunur. Bu durum, bu dilleri "dandik, tırışkadan" dil yapmaz.

Gelelim profesörün (!) argümanlarına.

1-) Türkçe argoda kadın cinsel organı anlamında kullandığımız kelime, Türkçe'ye Moğolca "aman" yani "ağız" kelimesinden gelmiştir. Eski Türkler kadın üreme organını bilmiyorlar mıydı? Biliyorlardı elbet. Neden Moğolca? Çünkü tarih sürecinde zamanla bu benzetme kelimenin kullanımı daha çok tutulmuş, atalarımızın hoşuna gitmiş. Kaldı ki zaten Kuzeybatı İran dilleri grubuna ait bir dil olan Kürtçe'nin organ isimlerinin bu dil grubundaki diğer dillerle benzer olmasından doğal ne var? Türkmence ve Türkçe de bu isimler yönünden benzer, fakat ayrı dillerdir. Saçma bir argüman ve hiç bir şeyi de kanıtlamıyor.

2-) Kürtçe'nin kadim İran kökünden gelen sayıları vardır. Bu sayılar en çok Farsça'yla akrabadır ama Farsça sayılar da Almanca, İngilizce, Fransızca gibi pek çok dille akrabadır.

Kürtçe; Yek, Du, Se, Çar, Penç, Şeş, Heft, Heşt, Neh, Deh

Farsça; Yek, Do, Se, Çehar, Penc, Şeş, Heft, Heşt, Noh, Deh

Kürtçe'de "penç" olan kelime, Yunanca'da "penta" olmuştur. Kürtçe'de "du" olan kelime, İngilizce'de "two" olmuştur. Kürtçe'de "neh" olan kelime, Almanca'da "neun" olmuştur. Bu sayılar tüm Hint-Avrupa ailesinde benzerdir, çünkü kökeni aynıdır. Kürtçe ve Farsça'nın bu kadar benzemesi ise çok yakınlarda doğmuş olmalarıdır. Aynı şekilde Pehlevice de bu iki dile çok benzer.

3-) Kürtçe'de öyle akraba isimleri var ki gerçekten şaşarsınız. Kelimelerin bazıları Türkçe'den gelir, orası malum. Fakat Kürtçe bu kelimeleri kendileştirmiş ve ona kullanım alanı açmıştır. Şimdi Almanca'da "dayı" ve "amca" için "onkel" kelimesi kullanılıyor diye, bu Almanca'nın zayıf olduğunu mu gösterecek. Ya da büyükbaba ve dede kelimeleri için "grandfather" kullanan İngilizce, zayıf bir dil mi?

4-) Zamirler konusuna hiç katılmıyorum zira Kürtçe'nin kendi zamirleri vardır. Üstelik Farsça'yla gözle görülebilir bir farklılıkla vardır. Zamirler konusunda Kürtçe ve Farsça ilişkisi Almanca ve İngilizce kadar olabilir.

Almanca: Ich, du, er/sie/es, wir, ihr, sie
İngilizce: I, you, he/she/it, we, you, they

Kürtçe: Ez, tu, ew, em, hun, ewan
Farsça: Man, to, u, ma, şoma, işan

Sadece şahıs zamirlerinde değil, diğer zamirlerde de durum böyle. Türkçe etkileşimi konusuna hiç girmiyorum, bu kadar saçma bir şey duymamıştım zira. Cevap vermeye gerek yok, zamirler yukarıda.

5-) Kürtçe'de tam 14 zaman çekimi bulunur. Fiillerin mastar halleri Farsça'ya benzeyebilir, bunda bir sakınca yoktur. Çekimler ise değişiktir. Önemli olan da budur. Farsça'yla olan benzeme de yine aynı dil ailesinin içerisinde olmalarından dolayıdır. Bu durumlar pek çok dil için geçerlidir. İtalyanca-İspanyolca, Almanca-İngilizce, Hırvatça-Sırpça gibi...

6 ve 7 -) Profesörün bahsettiği durumlar yanlıştır. Gerçekten yanlıştır. Kürtçe'nin grameri Farsça'yla akraba fakat farklı bir gramerdir.

En büyük problem şurada ortaya çıkıyor sanırım. Profesör anadil kavramını kendi bilgi birikimini kullanarak, işine geldiği şekilde algılamış. Burada anadili etimolojik olarak yani kendisinden farklı diller, diyalektler türeten dil olarak düşünmüş. Oysa ana dil problemi "kişinin çocukluktan başlayarak annesi babası başta olmak üzere etrafından öğrendiği, konuştuğu, düşündüğü, rüya gördüğü vs dil" tanımına uyan ana dilin problemidir. Kimse Kürtçe etimolojik olarak bir "ana dil"dir demiyor. Fransızca'nın olmadığı gibi. Almanca'nın olmadığı gibi...

Fakat Kürtçe bir dildir. Konuşulması ve yazılabilmesi için de ana dil olmasına gerek yoktur. Şimdi Türkiye'deki tüm Kürtler dese ki "pekala Kürtçe bir anadil değilmiş, o halde bizler Farsça anadilinde eğitim hakkı istiyoruz." o zaman hangi argüman ortaya konulacak? "Farsça, Türkçe'den çok etkilenmiş bir dildir o yüzden gerek yok siz en iyisi Türkçe öğrenin" mi denilecek?

Valdimir Fedoroviç Minorsky 1877 doğumlu bir bilim adamıdır. Dönemin şartlarında ne kadar araştırma yapabilmiş meçhul... Daha çok Kürtçe metinler üzerine çalışmıştır. Ve üstelik Kürtçe'nin bir dil olduğunu söylemiştir. Bahsi geçen ve daha bir kaç yerde gördüğüm istatistiğini kendi yazılarından göremedim. Var olmuş da olabilir fakat bu doğru olduğunu göstermez. Günümüz metotları, kendisinin kullandıklarından daha sağlıklıdır. Kaldı ki Kürtçe onun ilgi alanlarından biridir ama esas araştırmaları Kuran ve İran üzerinedir. Bir de hadi diğerlerini anladım da Kuzey Kafkas kökenli birisi olarak Çerkesçe'yi nereden çıkarmış onu merak ettim... Bu kadar alakasız iki dilden, Çerkesçe kelime kalkıp da Kürtçe'de yer bulacak; inanmak mümkün değil. Adighe diliyle ilgili hiç bir fikre sahip olmamak gerekli böyle bir öneriyi ortaya koyabilmek için.

Mea mihi conscientia pluris est quam omnium sermo

Aralık 12, 2008, 05:04:57 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

mhp kürtlere karşımı? ya da ırkçı bir partimidir?Eğer böyle görüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu partinin bir çok kürt olan üyesi mevcuttur,Diyarbakır il başkanıda kürttür,bundan dolayıda kongrelerinde kürtçe konuşmuştur,ayrıca belirtmiş olduğunuz ülkü ocaklarının bir önceki başkanı da kürtdü.Yani anlayamadım niye siyaseten böyle bir görüş belirttiniz.

Öncelikle Prof.Dr.E.Semih Yalçýn ülkü ocaklarýnda konuþma yapan, MHP'nin 8. olaðan büyük kongresinde MYK'ya seçilen bir kiþi. Yani siyasi görüþleri ortadadýr.

Açıkcası ben kendimden başka kimsenin sözcüsü değilim. Azeri nedemek ben bilmiyorum ama , Azerbeycan Türklerinden bahsediyorsanız;
 Azeri Türklerine Azeri Türkçesini dil olarak görüyorlarsa onlara söyleyin ben Azeri Türk'ü değilim.

Siz Kürtçe'yi dilden saymýyorsanýz, söyleyin Azeriler'e de kendi konuþmalarýna Azerice demekten vaz geçsinler.

Ayrıca siz kürtçenin hangi yöresinde konuşulanı söylüyorsunuz,benim pek çok arkadaşım anlaşamıyorlar,ayrıca yazınız genel olarak ele aldığımızda sizde zaten kürtçenin kendi başına bir dil olmadığını kendiniz yazmışsınız.O dille akraba,bu dille benzer gibi şeyler yazmışsınız.Ayrıca bazı kürtlerde kürtçeyi kabul etmezler ve kurmanci konuştuklarını söylerler.Sonuç olarak benim okuduğum ve incelediğim kadarıyla özgün bir dil değildir.

Aralık 12, 2008, 05:47:33 ös
Yanıtla #13
  • Aktif Uye

Siirin dili hakkinda bilgi verdiginiz icin tesekkur ederim Sn.Akyol.  Kurtce konusunda da, sn.Akyol un dedigi gibi her kurt birbiriyle anlasamaz. Bunun ornegi benim okulumda da mevcut

Aralık 12, 2008, 06:12:55 ös
Yanıtla #14

Teşekkür Ediyorum Sayın Veritas; vermiş olduğunuz Ayrıntılı ve Değerli Bilgilerden ötürü :) Destekliyorum.

Sevgi ve Saygılarımla,

Burada neyi tartışıyoruz Biz? sorabilir miyim? Sayın Akyol; öyle bir Tartışma Konusu olsun ki, Tartışmaya ve Fikir belirtmeye değsin, yanılıyor muyum? Sorun çözmek için burada yeralıyoruz ( salt sanal alemi kastetmiyorum ben ).

Sorunlara hafifseyici bir mantıkla yaklaştığımız sürece herhangi birşey elde edilmeyecektir.

Siirin dili hakkinda bilgi verdiginiz icin tesekkur ederim Sn.Akyol.  Kurtce konusunda da, sn.Akyol un dedigi gibi her kurt birbiriyle anlasamaz. Bunun ornegi benim okulumda da mevcut

Sevgili Poyraz; Makul. Sadece O ya da Bu demek yanlıştır. Insan olmak esastır ve haliyle de  her kesimden mevcut olanların birbirleriyle tam bir uyumluluk içersinde olduğu beklenilemez ki. Keşke olsaydı diyorum o ya da bu alanda ama şimdiye kadar yapılan tüm Birleşim çabaları sonuçsuz kalmıştır. Bana söyler misiniz lütfen şuanda yapılan bazı agresif davranışlar Irkçılığın göstergesi değil midir? Tam anlamıyla Provakative davranarak lanse edilen bazı şeylerde bunu yanlış bir tarafa çekmek hatalı değil midir? Bir Dili bir Lisanı yok saymakla, bir Irkı kendi doğallığından çıkarıp zorla başkalaştırmaya çalışmakla elimize ne geçebilir? Başkasını Tanımayan eminim ki başka bir durumda Kendisi de tanınmayacaktır. Dünyanın şu düzeye gelmesi hep bu yüzden değil midir* Bakınız örneklem olarak sundum. Bugun farklı şeyleri kabullenme olgunluğunu taa en başında göstermiş olsaydık şimdi ne bu gibi savaşlar ne de fikir, ırk, mezhep ayrılıkları; ayrımları sözkonusuydu. Bana bakmayın budun bir Irk olarak tam anlamıyla Kürtçülüğ savunuyor değilim, sadece dışlanmış, yok edilmeye çalışılmış, yok sayılmış bütün herşeyin taraftarıyım. Bunun böyle bilinmesini isterim.         

Size şunu söyliyeyim ki, ben bu konularda sessiz kalsam hiçbirimizin işine yaramıcaktır. Mutlaka bir ses çıkacaktır ama Benimkisi Barışçıl bir Ses olurken ötekisi Savaşçıl bir Ses olabilir. Özür diliyorum herhangi bir şey konusunda ima etmeye çalıştığım bir şey yok ve ben sadece Ülkem için değil tüm Dünya için Mutlu ve Huzurlu Yarınların olmasını temenni ediyorum. Bunun için de bir birey olarak elimden gelen herşeyi yaparım: Senin, Benim için değil : Insanlık için!

Anlaşılıyor ki, bazı hassas noktalarda yineliyorum Tepkim herhangi bir Kişi'ye ya da bir şeye yönelik değildir. Susturmaya çalışmakla ya da sözümona geçiştirmeye çalışmak ve en büyük hatalardan biri de bunun bir benzerini ya da hassas noktaları açığa çıkaranları hedef göstermek ya da direkt olarak hedeflemek, yine Aydınlarımızın başına gelen olumsuz olayların bir başka şekli değil midir? Dışlamak, ayıplamak, kınamak hele bu bir Fikir ya da İnanç yüzündense Size şunu söylerim ki; yapılan bütün herşey bir İnsanlık ayıbıdır ve ibrettir.

Nedir bu? Açıklama cesaretini gösteren biri var mı? Bu Sitede fikir belirtmekten memnun olan ben, bazı noktalarda karışıklığa sebep olduğuma üzülen ve bu yüzden de rahatsız edici bir virüs konumuna düşmekten vicdanen önemli derecede rahatsızlık duyan bir kişi olarak şimdiye kadar bütün açıklamalarımın belirli bir amacı olmadığı gibi sadece aydınlığa kavuşturmak istediğim bazı noktaları Hepinize Saygı duyarak paylaşma amacıyla bir Fikir alışverisi, bir paydaşlık sergileme isteğim, bazı yerlerde maalesef hiç de hoş karşılanmıyor.

Tolerans, bunun neresinde? Hani farklı Irklara, Dillere ve Insan olma koşulu en başta olarak Dil, Din, Irk ayrımı yapmıyorduk (?)

Anlaşılıyor ki, detaylar sadece belirli bir kesimi, bir tarafı bağlıyor ve karşındakini yok saymaya devam ediyor. Şunu belirtmeden geçemicem : Ben, aynı zamanda bir Kızılderiliyim ( yıllarca Amerika tarafından vahşice öldürülmüş ve Nesli tükenilmesi amaçlanış olması gıyabında ) yine bir Sİyahiyim ( benzer bir durum bu Irk'a da uygulanmıştır ) Bir Ermeniyim, Bir Kürt'üm. Ezilen ve aşağılanan kesimi de temsil etmekle bu denli bir suç işliyor isem artık o da Sizin Adaletinizi göstermektedir.

Güç, elindeyken bunu baskı ve şiddet yoluyla güç gösterisi yapmak yerine Insanlığı ve Güzelliği hedef olan Birleşimci, Bütünleyici yolla, Mantıkla hareket edenlerin her zaman için yanındayım.

Söyleyeceklerim bu kadar ve Rahatsızlık verdiysem özür diliyor, bundan sonra da istenirse üyleiğim silinebilir sorun değil ama Insanlık Dersini görmek ve göstermek de her babayiğidin harcı değildir.

Dünyanın Kurtuluşu Gerçek Adaletin Ellerinde :)

Saygı ve Sevgilerimle,       
« Son Düzenleme: Aralık 12, 2008, 06:28:18 ös Gönderen: Isabell »

Aralık 12, 2008, 09:42:07 ös
Yanıtla #15
  • Aktif Uye

mhp kürtlere karşımı? ya da ırkçı bir partimidir?Eğer böyle görüyorsanız yanılıyorsunuz çünkü bu partinin bir çok kürt olan üyesi mevcuttur,Diyarbakır il başkanıda kürttür,bundan dolayıda kongrelerinde kürtçe konuşmuştur,ayrıca belirtmiş olduğunuz ülkü ocaklarının bir önceki başkanı da kürtdü.Yani anlayamadım niye siyaseten böyle bir görüş belirttiniz.

Öncelikle Prof.Dr.E.Semih Yalçýn ülkü ocaklarýnda konuþma yapan, MHP'nin 8. olaðan büyük kongresinde MYK'ya seçilen bir kiþi. Yani siyasi görüþleri ortadadýr.

Açıkcası ben kendimden başka kimsenin sözcüsü değilim. Azeri nedemek ben bilmiyorum ama , Azerbeycan Türklerinden bahsediyorsanız;
 Azeri Türklerine Azeri Türkçesini dil olarak görüyorlarsa onlara söyleyin ben Azeri Türk'ü değilim.

Siz Kürtçe'yi dilden saymýyorsanýz, söyleyin Azeriler'e de kendi konuþmalarýna Azerice demekten vaz geçsinler.

Ayrıca siz kürtçenin hangi yöresinde konuşulanı söylüyorsunuz,benim pek çok arkadaşım anlaşamıyorlar,ayrıca yazınız genel olarak ele aldığımızda sizde zaten kürtçenin kendi başına bir dil olmadığını kendiniz yazmışsınız.O dille akraba,bu dille benzer gibi şeyler yazmışsınız.Ayrıca bazı kürtlerde kürtçeyi kabul etmezler ve kurmanci konuştuklarını söylerler.Sonuç olarak benim okuduğum ve incelediğim kadarıyla özgün bir dil değildir.

1-) MHP, Kürtlere karşı değildir. Olamaz da zaten. MHP Kürt kimliğine karşıdır. MHP evet ırkçı bir partidir. Kendileri elbette "biz Kürtlere karşıyız" ya da "biz ırkçıyız" demeyecektir. Bunun yerine "Kürtler Türk'tür.", "Kürtler aslında bir millet değildir.", "Kürtçe bir dil değildir" gibi argümanlar benimserler. Bu argümanlar ırkçıdır. Bu argümanlar var oluşları bir realite olan 25 milyonu aşkın bir halkı küçümseme, sindirme çabasıdır. Bir kişinin ırkçı olması için Adolf Hitler'in düşüncelerini birebir benimsemesi gerekmez.

TDK sözlüğü ırkçılık için diyor ki; "İnsanların toplumsal özelliklerini biyolojik, ırksal özelliklerine indirgeyerek bir ırkın başka ırklara üstün olduğunu öne süren öğreti."

MHP'nin en büyük şansı genel başkanları Devlet Bahçeli'nin farkındalığıdır. Aynı şekilde Alparslan Türkeş de farkındalığa sahip bir kişiydi. Argümanlarını mümkün olduğunca Atsızcılar çizgisinden uzaklaştırıp, daha Türk-İslam sentezi haline getirdiler. Daha geniş bir yelpazeye dayandılar. MHP'nin Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi gibi olduğunu söylemiyorum, hayır. Fakat MHP yine de ırkçı bir partidir. Daha az radikal bir şekilde de olsa.

2-) Cümleler arasından işimize yarayanı seçip seçip konuşmasak daha iyi olabilir. Azerbaycan Türkçesi ile Türkiye Türkçesi dediğim gibi Kürtçe ve Farsça'nın akrabalığından çok daha yakındırlar. Hatta Kürtçe ve Zazaca'nın akrabalığından da çok daha yakındırlar. Kelhuri ile Kurmanci arasındaki fark kadar fark vardır belki ama yine de uluslararası alanda Azerice olarak geçer. Diğer örnekler hakkındaki görüşleriniz de aynı mı acaba? Yani Türkmen Türkçesi mi oluyor Türkmence yerine? Ya da İngilizce yerine Anglosakson Cermencesi mi demek daha uygun? Frank Latincesi vs. de olabilir belki?

3-) Benim tanıdığım Kürtlerin ise ezici çoğunluğu birbirinin konuşmasını rahatça anlayabiliyor. Diyarbakır yöresi ağzıyla daha dağlık olan Ağrı-Van gibi bölgelerin ağzı çok az değişik olabilir belki. Ben bile bildiğim kısıtlı Kürtçe'yle bu yaz Bingöl ve Diyarbakır'dan gelen mevsimlik işçilerle az da olsa anlaşabildim. Eğer Zazalardan bahsediyorsanız, Zazaca da Kürtçe'den farklı bir dildir ve Zazalar'ın çoğu da kendilerini Kürt zannederler. Oysa belki de Avesta'nın yazıldığı o antik dile dayanan, geçmişiyle bence Kürtçe'den önde olan bir dildir Zazaca. Birbirlerinin anlamamaları son derece normal. Munzur Çem'in Zazaca Gramer kitabını okuyordum bir aralar fakat vakitsizlikten üzerine gidemedim çok, aklımda kaldığı kadarıyla söyleyeyim ki birbiriyle akraba olduğu aşikar ama gerçekten farklı diller.

4-) Siz yanlış anlamışsınız ben Kürtçe'nin kendi başına bir dil olduğunu ısrarla söylüyorum. "O dille akraba, bu dille akraba" olması onun kendi başına dil olmasını engellemez diyorum. Türkiye Türkçesi; Azerbaycan Türkçesi, Kazakça, Kırgızca, Tatarca, Sahaca, Çuvaşça, Gagauz Türkçesi, Başkurtça, Uygurca, Moğolca, Buryatça, Kalmukça, Tunguzca, Japonca (tartışmalı ve katılmıyorum), Korece (tartışmalı ve katılıyorum), Fince, Macarca, Samoyedce, Estonca gibi dillerle akrabadır. O halde sizin görüşünüze göre Türkçe bir dil değildir?

5-) Bazı Türkler nasıl ki doğru düzgün Türkçe konuşamıyor ve ne konuştuğunun farkına varmıyorsa -örn; slm, nbr, a$kitooom, sni choq sewiorm- bazı Kürtler de Kürtçe'nin farkına varmamış olabilir. Kurmanci, Kürt lehçelerinin Türkiye'nin güneydoğu ve doğusunda konuşulan diyalektinin adıdır. O yüzden bizim Kürtlerimiz bu diyalekti konuşurlar. Kurmanci, Kürtçe demektir. Eğer Irak'ta yaşasaydık çoğunluğu "Sorani" konuşacaktı. Fakat Kurmanci ve Sorani konuşanlar birbirlerini anlayabilirler. Mesela Çerkesçe diye bir dil yoktur aslında. Adighelerin konuştuğu dilin adı eğer Doğu (Dağlı) Çerkesçe ise Qeberdeyıbze, Batı (Sahil) Çerkesçe ise Adıgebze'dir. Fakat dünya literatürüne "Eastern and Western Circassian" yani "Çerkesçe" olarak girmiştir. Kurmanci ise Kürtçe'nin en yaygın diyalektinin adıdır. O yüzden Kurdi denince akla Kurmanci diyalekti gelir.

Bir de MHP konusundaki düşüncelerim tamamen subjektiftir. Sizi herhangi bir şekilde siyasi görüşünüzle (eğer buysa, yanlış anlaşılma olmasın, sizin MHP'li olduğunuzu söylemiyorum) yargılamak elbette ki haddim değildir. Ben sadece "milliyetçi" olan bir partiye mensup bir bilim adamının bu konulardaki görüşünün objektiflikten uzak olabileceğinin altını çizmek istedim.

Voltaire'e mal edilmiş bir söz vardır, "size katılmıyorum ama söyleyebilme hakkınızı savunmak için ölebilirim" diye. Aynısını düşünüyorum, aramızda fikir ayrılıkları olabilir. Ben özellikle Kürtçe'yle ya da genel olarak dil bilimle ilgili çok az şey bilinip, ya da biliniyor sanılıp bu argümanlar üzerine çıkan sonuçsuz tartışmalara karşıyım; yoksa sizin ne düşündüğünüz tamamen sizin ve vicdanınızın bileceği iştir.

Saygılarımla...

Aralık 13, 2008, 12:33:40 öö
Yanıtla #16
  • Uzman Uye

Atatürk'ün bir sözüyle başalamak cevaplara,

”Bugünkü Türk Ulusu siyasi ve toplumsal yapısı içinde kendilerine Kürtlük düşüncesi, Çerkezlik düşüncesi ve hatta Lâzlık düşüncesi veya Boşnaklık düşüncesi propaganda edilmek istenmiş vatandaş ve ulusdaşlarımız vardır. Fakat geçmişin zorba dönemlerinin devirleri ürünleri olan bu yanlış adlandırmalar, birkaç düşman aracı, gerici beyinsizinden başka hiçbir millet bireyi üzerinde üzüntüden başka bir etki yaratmamıştır. Çünkü bu ulusun bireyleri de bütün Türk topluluğu gibi, aynı ortak maziye, tarihe, ahlaka,  hukuka sahip bulunuyorlar. Bugün içimizde bulunan Hıristiyan, Musevî vatandaşlar, mukadderat ve talihlerini Türk Milletine vicdanî arzularla bağladıktan sonra kendilerine yan gözle bakılmak, medeni Türk Milletinin asil ahlakından beklenebilir mi?

Kürtler bir millet zaten değildir.Atatürk ne demiş;
"Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir."

Evet 25 milyon kürt,20 milyon şu,10 milyon bu, 15 bilyon başka birşey, 20 milyonda diğerleri.Türkler hiç yok ve azınlıklar.Kendi ülkemizde bizi azınlık yapacaksınız bu asılsız söylemlerinizle.
Ayrıca böyle kafatası sayıları vererek  bu kadar kafatascı,ırkçı olmayın,bunlara gerek yok.Kürtler siz ve sizin gibi ayrımcılar yüzünden çok çile çekti bu ülkede.Niye sürekli böyle kafatası hesabı yaparak,kürtleri başkalandırarak ırkçı söylemlerde bulunuyorsunuz.Bakınız bu ülkede tek bir millet var,milletin adı da Türk milleti.İçinde Türk'ü, lazı, çerkezi,kürtü,şamanisti,müslümanı,hristiyanı,musevisi,deisti hepsi var.Artık bırakın bu ayrılıkçı bencilliği.Tanrıya şükür siz ve sizin gibi olanlar kürtlerin içinde azınlık.Baksanıza 25 milyon kürt varmış.Demekki hepsi sizin gibi düşünmüyor yoksa dtp çok daha fazla millet vekili çıkartırdı.

Mhp ırkçı olsaydı içinde bukadar kürt üye olmazdı.Bundan evvelki ülkü ocakları başkanı kürttü.Diyarbakır il başkanı kürt ve kendi kurultaylarında kürtçe konuştu.Sizin mhp hakkındaki düşünceleriniz mhp'den çok farklı.

Eğer sizin dedikleriniz gibiyse Atatürk'de ırkçı.Yukarındaki sözlerini okudunuz umarım.

1-) MHP, Kürtlere karşı değildir. Olamaz da zaten. MHP Kürt kimliğine karşıdır. MHP evet ırkçı bir partidir. Kendileri elbette "biz Kürtlere karşıyız" ya da "biz ırkçıyız" demeyecektir. Bunun yerine "Kürtler Türk'tür.", "Kürtler aslında bir millet değildir.", "Kürtçe bir dil değildir" gibi argümanlar benimserler. Bu argümanlar ırkçıdır. Bu argümanlar var oluşları bir realite olan 25 milyonu aşkın bir halkı küçümseme, sindirme çabasıdır. Bir kişinin ırkçı olması için Adolf Hitler'in düşüncelerini birebir benimsemesi gerekmez.

Evet devlet bahçeli herşeyi farkında çok güzelşekilde arap kültürü partisine yardım ediyor,cumhurbaşkanı adayını bile destekledi Abdullah Gül'ü Cumhurbaşkanı yaptı.
Evet alparslan türkeş'de herşeyi farkında fetullah güleni desteklemesine hayranım.
alparslan türkeş fettullah; 
  "w" ekleyiniz.

MHP'nin en büyük şansı genel başkanları Devlet Bahçeli'nin farkındalığıdır. Aynı şekilde Alparslan Türkeş de farkındalığa sahip bir kişiydi. Argümanlarını mümkün olduğunca Atsızcılar çizgisinden uzaklaştırıp, daha Türk-İslam sentezi haline getirdiler. Daha geniş bir yelpazeye dayandılar. MHP'nin Nasyonal Sosyalist İşçi Partisi gibi olduğunu söylemiyorum, hayır. Fakat MHP yine de ırkçı bir partidir. Daha az radikal bir şekilde de olsa.

Zazaların soyu Türkmendir.
Eğer Zazalardan bahsediyorsanız, Zazaca da Kürtçe'den farklı bir dildir ve Zazalar'ın çoğu da kendilerini Kürt zannederler.

Koyun olmadığım için parti tutmam,takım bile tutmam.
Bir de MHP konusundaki düşüncelerim tamamen subjektiftir. Sizi herhangi bir şekilde siyasi görüşünüzle (eğer buysa, yanlış anlaşılma olmasın, sizin MHP'li olduğunuzu söylemiyorum) yargılamak elbette ki haddim değildir. Ben sadece "milliyetçi" olan bir partiye mensup bir bilim adamının bu konulardaki görüşünün objektiflikten uzak olabileceğinin altını çizmek istedim.

« Son Düzenleme: Aralık 13, 2008, 12:36:13 öö Gönderen: M.Akyol »

Aralık 13, 2008, 04:37:56 öö
Yanıtla #17
  • Aktif Uye

Sizi hayretlere gark edecek olan bir açıklama yapmak isterim ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün yukarıda alıntıladığınız sözlerine katılmıyorum. Katılmama hakkım vardır ve bu hakkı kullanıyorum. Kendi vicdanımdan başka hiç bir ideolojiye, hiç bir kimseye, hiç bir fiziki ya da metafiziki bir varlığa hesap vermek sorumluluğu da taşımıyorum fikirlerim konusunda. Atatürk, muhteşem bir siyasi zekaya sahipti; bu ifadeleri kullanırken ki Dünya konjonktörünü göz önüne almanız gerekebilir. Çünkü aynı Atatürk'ün etnik gruplarla ilgili çok daha farklı açıklamaları da bulunmaktadır. Kimseye Atatürk'e olan sevgimi ispatlamak zorunda hissetmediğimden, onun anısına fazlaca övgü düzmek istemem. Zaten kendisi de benim düşüncelerime muhtaç değildir.

Atatürk tarih ve dil konusunda önemli çalışmalara ön ayak olmuş ve Türk milletinin kendi ulusal bilincini elde etmesinde belki de tek faktör olan bir kişi olmasına karşılık kendisi bir tarihçi ya da dilbilimci değildir. O, olağanüstü yetenekli bir insandır ve bu konularda da çok kişilerden daha önde durumdadır. Fakat Güneş Dil Teorisi, benim ve Dünya'nın geri kalanının benimsediği bir teori değildir. Bana kalırsa yanlış temellere dayalıdır.

Atatürk, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir." derken ırksal ayrımlardan uzak (fakat etnik farklılıkların bilincinde olarak) bir birleştirici unsur olarak milliyetçiliği ifade etmiştir. Atatürk de gayet iyi bilir ki Kürtler, Kuzey Kafkas halkları, Slav kökenli halklar etnik olarak Türk değildir. Fakat o ortak yaşama arzusu, ortak çıkarlar ve ortak ülkü düşünceleri etrafında birleşen bir millet tanımını seçer. Bu tanım, antropolojik bir tanım değildir ve ben antropolojik olarak bir millet tanımından bahsediyorum. Ve Kürtler bir millettir.

20 küsür milyonluk bir millet derken yanlış anlamışsınız. Sanırım siz Kürtler'i, Türkiye'nin tekelinde zannediyorsunuz ama Irak-İran ve Suriye'de 12 milyonu aşkın bir Kürt nüfus bulunmakta hatta İran'ın eyaletlerinden birinin adı da Kordistan adını taşımaktadır. Yani o kadar korkacak bir durum yok, bize 10 küsür milyon kalıyor. Diğer etnik gruplar ise bu sayının zaten yanına yaklaşamayacağından, Türkiye Cumhuriyeti'nin çoğunluğu etnik olarak Türk'tür.

Demiştim ki;

"Bir de MHP konusundaki düşüncelerim tamamen subjektiftir. Sizi herhangi bir şekilde siyasi görüşünüzle (eğer buysa, yanlış anlaşılma olmasın, sizin MHP'li olduğunuzu söylemiyorum) yargılamak elbette ki haddim değildir. Ben sadece "milliyetçi" olan bir partiye mensup bir bilim adamının bu konulardaki görüşünün objektiflikten uzak olabileceğinin altını çizmek istedim."

Bu sebepten sizinle MHP'nin siyasi çizgisini tartışmayacağım. Çünkü bu konuşma siyasi doktrinlere doğru kayacak ve yanlış anlaşılma olmasın, kelimenin sözlük anlamıyla vaktim yok. Yerin de doğru bir yer olduğunu zannetmiyorum.

Bir de yine yanlış anlaşılma olmasın diye söyleyeyim, "Kürtler siz ve sizin gibi ayrımcılar yüzünden çok çile çekti bu ülkede" ve "Tanrıya şükür siz ve sizin gibi olanlar kürtlerin içinde azınlık." gibi cümleleriniz beni açıklama yapmaya sevk etti. Ben Kürt değilim. Aslen Trabzon'luyum, bir taraftan Kabardey, bir taraftan Salur Türkmenlerindenim. Etnik kökenimi açıklamak pek hoş değil gibi fakat, olası yanlış anlaşılmalara mahal vermemek istedim sadece. Bu arada Kürt kelimesinin başındaki "k" büyük yazılır. İlginç bir şekilde "Türk" yazarken baş harfi büyük, "Kürt" ve "Kürtçe" yazarken baş harfi çoğunlukla küçük kullanmışsınız.

Bir halkın varlığını kabul etmek ayrımcılıksa, ben gerçekten büyük bir ayrımcıyım. Sadece bunu söylemek istiyorum. Ayrıca istatistik sizin için "kafatası sayma bilimi" demekmiş sanırım, özür dilerim benim dejenereliğim yüzünden sizin güzel Türkçe jargonunuza aykırı bir şey söylemek istememiştim. Fakat Dünya üzerinde 20 küsür milyon Kürt yaşamaktadır. Tabi siz Dünya'yı da Türk olarak görüyorsanız o zaman bu sizin için belki biraz problem teşkil eder.

Kürtler'in içerisinde ayrılıkçıdan daha fazla dinci olarak tabir edebileceğimiz insanlar var kabaca. Tarih boyunca önemli din adamları, tarikat merkezleri bulundurmuşlardır. Örneğin benim çok sevdiğim ve sizin de seveceğinizi düşündüğüm Turan Dursun da İslami eğitiminin bir kısmını Kürtler'in yanında almıştır. Bildiğiniz gibi Said-i Nursi de Kürttür. Kürtleri devlete bağlayan en önemli olgulardan bir tanesi Sünni İslam'dır şu anda. Zaten aksi olsaydı, Güneydoğu'da sadece AKP ve DTP yarışmazdı. Belki bir CHP, bir MHP gibi partiler de yarışa katılırdı. Oysa gördüğünüz gibi Kürtler'in çoğunluk olduğu bölgelerde ya dini yönü ya da ayrılıkçı etnik yönü baskın çıkan partiler oy almaktadır.

Bir de seçim barajı durumu var tabi. Fakat bu barajın olmadığı yerel seçimlerde ise yine DTP ezici farkla silip süpürmektedir bahsi geçen bölgeleri. Belki bu seçimlerde AKP'nin biraz şansı var. Siz pek tutmuyordunuz sanırım AKP'yi gerçi...

Bahçeli ve Türkeş akıllı adamlar derken onlara sempati duyduğumu falan düşünmeyin, aman ha... İşte buna alınırım... Hayat ironilerle doludur, Marx da az kalsın haham olacaktı. Napoleon bir Korsikalı'ydı -bilenler bilir Korsika-Fransa münasebetini-... MHP üyesi Kürtlerle ben de karşılaştım, insan bu ne olacağı belli olmuyor. Ama MHP bir gün Diyarbakır'ı alırsa o zaman ben de söylediklerimi yutar, sizden özür dilerim. Fakat bu da Kürtler'in millet olmadığı anlamına gelmez. Asimile oldukları anlamına gelir.

Bu arada yine sevimli bir argümanınız var "Zazalar'ın soyu Türkmendir" diye. Bir cümleyle olacaksa ben de ekleme yapmak isterim, Kabardeyler'in soyu Aborijindir. Sanırım bu cevaplarımızın, "biraz da eğlenelim" bölümüydü. Şaka bir yana ben Zazaca öğreniyordum ve Türkçe'nin diyalektleriyle de çok ilgili ve bir Türkçe aşığı olarak belirtmek isterim ki Zazaca ve Türkçe'nin bir alakası yoktur. Avesta'nın yazıldığı dille ise çok benzer. Araştırınız.

Zaten sizi bir partiyle ilişkilendirmek istemediğimi, buna haddim olmadığını söylemiştim. Mesele koyun olmadığınızı belirtmekse, bunun farkındayım. Koyunlar yazamaz. Ben hariç sanırım, çünkü gururlu bir Trabzonspor'luyum.

Geviş getirme vaktim geldiğinden ötürü izninizi istiyorum, tekrar ve tekrar saygılarımla...

Aralık 13, 2008, 12:49:09 ös
Yanıtla #18

Bir de yine yanlış anlaşılma olmasın diye söyleyeyim, "Kürtler siz ve sizin gibi ayrımcılar yüzünden çok çile çekti bu ülkede" ve "Tanrıya şükür siz ve sizin gibi olanlar kürtlerin içinde azınlık." gibi cümleleriniz beni açıklama yapmaya sevk etti. Ben Kürt değilim. Aslen Trabzon'luyum, bir taraftan Kabardey, bir taraftan Salur Türkmenlerindenim. Etnik kökenimi açıklamak pek hoş değil gibi fakat, olası yanlış anlaşılmalara mahal vermemek istedim sadece. Bu arada Kürt kelimesinin başındaki "k" büyük yazılır. İlginç bir şekilde "Türk" yazarken baş harfi büyük, "Kürt" ve "Kürtçe" yazarken baş harfi çoğunlukla küçük kullanmışsınız.

Sayın Veritas; Dilbilimi konusunda benim de yaptığım kısmi araştırmalar Sİzin yazdıklarınızı doğruluyor. Bu arada bir Trabzonlu olarak göstermiş olduğunuz Anlamlı tavır ve Yazılarınızla ne kadar çok Saygı duyulacak bir Birey olduğunuzu kanıtlıyorsunuz. Kendi adıma Teşekkür Ederim, çünkü bazı konularda yetersizliğimi Sizin Sayenizde gidermeye çalıştım.

Bu arada yine sevimli bir argümanınız var "Zazalar'ın soyu Türkmendir" diye. Bir cümleyle olacaksa ben de ekleme yapmak isterim, Kabardeyler'in soyu Aborijindir. Sanırım bu cevaplarımızın, "biraz da eğlenelim" bölümüydü. Şaka bir yana ben Zazaca öğreniyordum ve Türkçe'nin diyalektleriyle de çok ilgili ve bir Türkçe aşığı olarak belirtmek isterim ki Zazaca ve Türkçe'nin bir alakası yoktur. Avesta'nın yazıldığı dille ise çok benzer. Araştırınız.

Kesinlikle Katılıyorum. Zazaca ve Kürtçe arasında gramer özellikleri bakımından bir hayli fark vardır. Yine Kürtçe sanıyorum ( elde ettiğim bulgu bana göre yanlış olabilir, bunun için özür diliyorum ) gırtlaktan konuşulduğu için Fransızca'ya daha yakındır. Gramer uyumu açısından ise Ingilizce'ye benzemektedir. Bugün Ülkemizin Kürt Vatandaşlarının çoğu Avrupa'da yaşamaktadır. Hatta çoğu Kendi Ana Dillerinin yanında Ingılızce, Fransızca, Almanca Lisanlarını da kullanmaktadırlar. Kendi Akrabalarımdan biliyorum :) Yurtdışında da Kendi Kültürlerini mükemmell bir şekilde devam ettirmeye çalışıyorlar.

Bu arada şunu da söylemek isterim ki; genelleme yapılmış olan bir yanlışı Sayın ve Çok Değerli Veritas'ın Sayesinde de dile getirmek isterim ki, Zazaca ve Kürtçe yıllardır aynı Lehçe olarak bilinmektedir. Ancak durum farklıdır. Aralarında öncemli derecede farklılık sozkonusudur. Gramer özelliklerini iyi bir şekilde irdeleyebilen DilBilimci muhakkak ki bunu farkedecektir.

Zaten sizi bir partiyle ilişkilendirmek istemediğimi, buna haddim olmadığını söylemiştim. Mesele koyun olmadığınızı belirtmekse, bunun farkındayım. Koyunlar yazamaz. Ben hariç sanırım, çünkü gururlu bir Trabzonspor'luyum.

:D Bir Beşiktaşlı olarak da tuttuğunuz Takıma Başarılar Dilerim ;)

Aralık 13, 2008, 02:56:48 ös
Yanıtla #19
  • Uzman Uye

Elbette Atatürk'ün düşüncelerine katılmadığınız gibi onu sevmekde zorunda değilsiniz.Bu kişinin kendine kalmıştır.

Sizi hayretlere gark edecek olan bir açıklama yapmak isterim ki, Mustafa Kemal Atatürk'ün yukarıda alıntıladığınız sözlerine katılmıyorum. Katılmama hakkım vardır ve bu hakkı kullanıyorum. Kendi vicdanımdan başka hiç bir ideolojiye, hiç bir kimseye, hiç bir fiziki ya da metafiziki bir varlığa hesap vermek sorumluluğu da taşımıyorum fikirlerim konusunda.

Atatürk'ün etnik gruplarla ilgili açıklamalarını benimle paylaşırmısınız?
Ayrıca siz kendinizle çelişiyorsunuz kürtlere millet olduğunu ifade ederken şimdi etnik grup olarak söz ediyorsunuz.
bu ifadeleri kullanırken ki Dünya konjonktörünü göz önüne almanız gerekebilir. Çünkü aynı Atatürk'ün etnik gruplarla ilgili çok daha farklı açıklamaları da bulunmaktadır.

Siz kendiniz için konuşun,dünyayı niye yanınıza alıyorsunuz?Sizden başka bana güneş dil teorisini benimsemediğini belirten 30 tane yabancı bilim adamının yazısını gösterebilirmisiniz?
Eğer gösteremeyeceksiniz böyle diğer tezleriniz gibi kaynaksız ve varsayımlarla böyle konuşmak olmuyor.
Güneş Dil Teorisi, benim ve Dünya'nın geri kalanının benimsediği bir teori değildir. Bana kalırsa yanlış temellere dayalıdır. .

Bunu biliyorsunuzda ozaman niye hala ırkçılık yaparak kürtler milletdir diyorsunuz,yazdıklarınız çelişiyor.
Zaten size ben kürtler Türk'dür demiyorum ki,siz Türk milleti ile Türk Irkını karıştırıyorsunuz.Atatürk'de Türk Irkı dememiş Türk Milleti demiştir.kürtler Türk değildir zaten ben böyle birşey demedim,Atatürk'de dememiş.

Atatürk, "Türkiye Cumhuriyeti'ni kuran Türkiye halkına Türk milleti denir." derken ırksal ayrımlardan uzak (fakat etnik farklılıkların bilincinde olarak) bir birleştirici unsur olarak milliyetçiliği ifade etmiştir. Atatürk de gayet iyi bilir ki Kürtler, Kuzey Kafkas halkları, Slav kökenli halklar etnik olarak Türk değildir. Fakat o ortak yaşama arzusu, ortak çıkarlar ve ortak ülkü düşünceleri etrafında birleşen bir millet tanımını seçer.

Türkiye Antropoloji Tetkikat Merkezi'inin kim tarafından kurulduğuna ve hangi tarihde kurulduğuna bakmanızda yarar var,yanılıyorsunuz.
Bu tanım, antropolojik bir tanım değildir ve ben antropolojik olarak bir millet tanımından bahsediyorum. .

Tekrar soruyorum,kürtler hangi ülkenin milletidir?cevabınızı merak ediyorum.
Ve Kürtler bir millettir.

Farkındaydım zaten,çünkü dediğim gibi kürtler çoğunluğu böyle düşünmüyor.Onlarda biliyorlar ki ne kadar istenilmeyen olaylar yaşansada Türklerle huzur içinde yaşamaktadırlar bu da ilelebet böyle kalacak.Harf olayına gelince de bu şekilde komplekslerim yok,isterseniz sizde Türk kelimesini türk yazabilirsiniz.Yani herşeyin altında birşey aramak çok yanlıştır.Ben size burada kürtleri övüyorum,Türk milletinden bahsediyorum,siz ayrımcılık yaparak onları farklı bir millet olarak göstermeye çalışıyorsunuz bir de bana "k" harfini küçük yaptığım için altında birşey arıyorsunuz.Anlayamıyorum sizi.

Ben Kürt değilim. Aslen Trabzon'luyum, bir taraftan Kabardey, bir taraftan Salur Türkmenlerindenim. Etnik kökenimi açıklamak pek hoş değil gibi fakat, olası yanlış anlaşılmalara mahal vermemek istedim sadece. Bu arada Kürt kelimesinin başındaki "k" büyük yazılır. İlginç bir şekilde "Türk" yazarken baş harfi büyük, "Kürt" ve "Kürtçe" yazarken baş harfi çoğunlukla küçük kullanmışsınız. .

Küçük hesaplar içersindesiniz,ırkların sayıları birşey ifade etmez.Dünyada nekadar Çinli olduğunu biliyorsunuz birşey ifade ediyor mu iş gücünden başka.Ama mesela sizin gibi sayılara bakan başbakan 3 çocuk yapın diyor bizi Çine döndürmek için.
Hayır dünyayı Türk olarak görmüyorum,hatta bu kadar çok ırk,millet olduğu içinde seviniyorum.Çünkü hepsi ayrı bir kültür ve bu çok hoş birşey.Dünyada tek ırk olsaydı kültürler ölecek ve yaşanılmaz bir hale dönüşecekti.Siz dünyaya,milletlere ırkçı gözüyle bakıyorsunuz,bu çok yanlıştır.Sizin söylediklerinizi ırkçılar söylüyor.Siz arap kültürü partisine özenen fetullahı öven mhp'yi ırkçı olarak görüyorsunuz ama , mhp sizin söylediklerini ve düşündüklerinizi dahi belirtmiyor.Zaten ırkçı olsa türbana onay vermez ve Türk İslam sentezini savunmaz,Türk Irkçıları arapları sevmezler zorla müslüman olduklarından dolayı.Talkan Katliamını okursanız size kaynak olabilecektir.
Fakat Dünya üzerinde 20 küsür milyon Kürt yaşamaktadır. Tabi siz Dünya'yı da Türk olarak görüyorsanız o zaman bu sizin için belki biraz problem teşkil eder..

Şunuda belirtmek isterim iki defa Trabzonlu olduğunuzu belirttiniz, yarın öbürgün tabzonda bir millet dersiniz siz.Yani bu şehircilik hiç hoşuma gitmiyor,Yok Trabzonluyum yok şuralıyım buralıyım.Yani insanları böler gibi hiç hoş değil.Benimde 2-3 kuşak evvelim Sinop'dan gelme İstanbul'a ama ne önemi var ki,bir defa Sinopluyum dedim karşımdaki vay necmettin erbakanda sinoplu dedi.Ama doğduğu yerden oy alamaz,gider konyadan aday olur kendisi.Ayrıca Sinop suç oranının en az olduğu şehirdir.

Takım tutanlara koyun demedim,parti tutanlara dedim.İstediğiniz gibi algılamışsınız
« Son Düzenleme: Aralık 13, 2008, 02:58:59 ös Gönderen: M.Akyol »