Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Goreceli Kavramlari Tartismak Dogrumudur?  (Okunma sayısı 11225 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Şubat 18, 2007, 08:13:14 ös
  • Ziyaretçi

Dogruda bir goreceli kavramdir. Herkes heryerde birseyler tartisiyor. Tartismalarin cok buyuk bir cogunlugu kavgayla bitiyor yada sonucsuz kaliyor. Cunku tartisilan kavramlardan bircogu, Goreceli.

Bu cicek guzelmi?
-Guzel
-hayir cirkin
-hayir guzel
-cirkin
-sensin cirkin
-sen kenidine bak. Aptal.
-!!!!!!!!!!!!

Şubat 21, 2007, 11:28:04 ös
Yanıtla #1
  • Ziyaretçi

Bence tartismayi bilenler tartismali.

Şubat 22, 2007, 02:12:37 öö
Yanıtla #2
  • Ziyaretçi

tartismayi bilirsen sonuc cikarmi yani?

ben genelde tartismalardan hicbir sonuc cikmadigini gordum. cunku goreceli kavramlari tartisiyoruz.

Şubat 22, 2007, 02:20:04 öö
Yanıtla #3
  • Ziyaretçi

Sonuc ciktigi cok olmustur. Seviyeli tartisma oldugu surece,  iki taraf ta karsisindakinin fikirlerini kabul etmese bile yeni birseyler ogrenecektir.

Temmuz 25, 2007, 01:44:24 ös
Yanıtla #4
  • Ziyaretçi

dogrudur. cunku ancak bu sekilde goreceli olmaktan cikarakbir duzene kavusur bu kavramlar. hangisuinin dogru hangisinin yanlis oldugunun belirlenmesi icin, incilemek, arastirmak, tartismak ve kurcalamak lazim.

Temmuz 25, 2007, 08:09:16 ös
Yanıtla #5
  • Seyirci
  • Aktif Uye

Bilimsel olarak evet kısısel olarak hayır
Taslar yerine oturabilecek mi ? İnşaasına basladıgımız yapı nasıl olur da yarım kalır ..

Ekim 30, 2007, 04:41:12 ös
Yanıtla #6
  • Ziyaretçi

ben ce de her konu tartisilabilinir, goreceli kavramlarda , ama tartismak  birinin fikirlerinin digerinin fikirlerine baskin gelmesi ve ya curutmesi anlamina gelmemelidir, ayni anda birden fazla dogru olabilir, unutmayin arkadaslar hersey kendi ozgul kosullarinda tutarli olabilir, onemli bu goreceli kavramlarin evrensellikle  iliskisinin kurulabilmesi, aksi takdir de domastes mi daha kirmizi biber mi daha yesil geyigine doner,ama herseyden once tartisma da iyi bir dinleyici olup karsidaki dusuncenin dogruluguna kendini inandirmaya calismak daha mantikli geliyor, ya dogru soyluyorsa, cunku senin dusuncelerin zaten senin eniyi bildigin seylerdir, bilmedigin karsidakinin dusunceleridir, yeni fikirlere saldiracagimiza soyleyenle empati kurarsak daha cabuk anlasabiliriz, cunku tartismak kavga etmek demek degildir.japonya dan  herkese saygilar,

Mayıs 12, 2009, 06:26:18 ös
Yanıtla #7
  • Ziyaretçi

Göreceli Kavramları tartışmak doğrumudur?
Gerçi bu soruya son cevap yazılalı bayaa zaman olmuş ama ben şimdi gördüm ve cevap eklemek istedim.
Kavramlar göreceli olsun olmasın herşey ama herşey tartışılmalıdır.Tartışma taraflar arasında olur,mutlaka her tartışmada zıtlaşma olur.Ama bu zıtlaşma insanların tartışanların arasında değil fikirlerinde olmalıdır.Gerçekler veya gerçek zannettiklerimiz vaya gerçekliğine inanmadıklarımız ancak tartışarak,konuşarak,araştırarak ortaya çıkar ve çıkan her sonuç mutlaka başka bir tartışmanın başlangıcıdır.

Ocak 09, 2011, 01:45:51 öö
Yanıtla #8
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Tartısmak  sadece  farklı yonlerden   cıkan  yorumları ifade  etmekse göreceli  olanlarda  tartısalmalıdır. Usulune  uygun  ve  icerisinde saygı  oldugu taktırde yukarıda oldugu  ornekteki gıbı sonuclanmaz.
Quoddam ubiquae, Quoddam semper, Quoddam ab omnibus, creditum est!

Ocak 09, 2011, 05:00:44 ös
Yanıtla #9

Bence dogrudur, tartisilmayan birsey olmamali, olmamali ki hersey sonuca varabilsin. Cunku her yonden bir bakis acisi getirisi sonucunda farkli dusuncelerin olusmasiyla birlikte daha farkli anlamlar ortaya cikabilmektedir.

Saygilar,
הדבר היחיד לשמור על אנשים בחיים הוא אהבה וכבוד

Aimer et être aimé c’est sentir le soleil des deux cotés.

«Ոսկե Տարիքը - Փոթորիկները, չի կարող կանխել մարդիկ սիրում են ծովը.