Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Turkiye Masonluk Tarihi  (Okunma sayısı 29327 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Aralık 30, 2014, 11:18:58 öö
Yanıtla #20
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Enfes!...

Ne Türk masonlar ne de yabancıasonlur bu bilgileri bugüne kadar niçin bilmiyordu acaba?

Bu bilgilerin ayrıntılarını dökebilirsek, burada asıl Türk Masonluğu Tarihi'nin yazılmasını sağlarız.

Böylece Masonluk Tarihi'nde bir DEVRİM yaratırız.

Haydi gayret sayın ve seçilmiş chosen ile sayın bulutlar üstü mbulut.   
ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Aralık 30, 2014, 11:47:24 öö
Yanıtla #21
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Bende Sayın ADAM, gibi belgeleri tez elden bekliyorum. Yoksa bu iddanız bir fıkradan farksız benim için.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 30, 2014, 11:57:11 öö
Yanıtla #22
  • Mason
  • Aktif Uye
  • *

Bilgi ve belge istiyorsaniz durum farklılaşır.Türk soyunun sadece Göktürklerden gelmediği, masonik sembollere benzer birçok sembolün başta Ön Türk devletleri olmak üzere birçok Türk devletinde kullanıldığı, bu sembollerin masonluk ile alakalı bir ilişkisi olmadığını ve ayrı anlamlar taşıdığını birçok araştırmacı ve tarihçilerin kitap ve yazılarında bulabiliriz.

Belgesiz olarak bir iddaa üretilecek ise gördüğünüz gibi çok kolay...Doğruluk payı sıfır olsa da asılsız iddaalara devam edelim mi?...Yoksa belgeler ışığında doğrular üzerinde mi tartışalım?..

Saygılarımla
Görmek, varlığın yükselişidir.

Aralık 30, 2014, 12:55:15 ös
Yanıtla #23
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Buradaki başlık Türkiye  Masonluk Tarihi olduğuna göre, bu başlık, Türkiye'de Masonluğun Tarihi bölümünde açılmış olduğuna göre, demek ki belli kaynaklara dayanan, belgelenmiş ya da tarihçi niteliği taşıyan kişilerin kaleme almış olduğu, sağlam ve güvenilir bilgilerden hareket edeceğiz.

Bütün bu bilgileri bilenler ortaya koyacak. Böylece Masonluğun başka bir yerde değil, Türkiye'de ya da Türkleri yaşadığı yerlerde doğmuş olduğunu ortaya koyacağız. Kanıtlayacağız.

Önce bunu yapalım, ardından diğer gelişmelere geliriz.

Kuşkusuz sadece "masonik" denilen simgelerden, bunların kullanımlarından değil, kurumlardan, örgütlerden, yasalardan, kurallardan, törelerden, sistemlerden, olaylardan, etkileşimlerden, yapıtlar ve bu çerçevede yer alan kişilerden de söz edeceğiz değil mi?   

Aralık 30, 2014, 01:07:27 ös
Yanıtla #24
  • Orta Dereceli Uye
  • **

İyide ben nasıl kanıt koyuyum ben Tarihi belgeleri nerden bulup koyuyum.Ben Tarih araştırmacısımıyım¿Ben bildiklerimi yazdım.Ben idda etmedim.
🖖🏻

Aralık 30, 2014, 01:17:21 ös
Yanıtla #25
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Biz bilenlerin bilgilerinin doğruluğuna inanırız.

Hasonluğun kökeni Melike Hanımefendi'nin dediği gibidir. Bundan kuşku duyulamaz.

Aralık 30, 2014, 01:17:31 ös
Yanıtla #26
  • Uzman Uye

Alıntı
damarlarımdaki Mason kanıyla yaşıyorum.

???
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Aralık 30, 2014, 02:16:36 ös
Yanıtla #27
  • Forum ve Uye Yoneticisi
  • Aktif Uye

Sayın Chosen,

Elinizde kanıt belge yoksa bir kaynak yok hele ki doğru bir kaynak yoksa, bu tür iddaları soru seklinde sorabilir isiniz ancak yaş itibari ile küçük olduğunuz için ben bugüne kadar yazdıklarınıza pek ses çıkarmadım. Ama işler masal boyutuna ulaştı iddanızın olmadığı konuları yeni başlık altında soru şeklin de sormadığınız iletiler yönetim tarafından silinecektir. Masonlar.org ciddi bir platformdur. Masonluk hakkında doğru bilgi ve kaynaklı bilgi sunar. Bunun dışında yazılan safsatalara ne yazık ki daha fazla izin veremeyiz. Size tavsiyem tarafımızca önerelen kitapları edinip okumanız kafanızdaki şu asılsız bilgilerden kurtulmanızdır.

Saygılarımla
2050 de Türkiye çöl olacak ! Ağaç dikin, ağaç diktirin....
Sayğıdeğer üyeler, forumla ilgili her türlü soru ve sorun için lütfen tarafıma başvurunuz.

Aralık 30, 2014, 08:28:13 ös
Yanıtla #28
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Alıntı
damarlarımdaki Mason kanıyla yaşıyorum.

???
Kabul etmeliyiz ki oldukca dramatik.
Saygılarımla.

Ocak 05, 2015, 01:21:55 ös
Yanıtla #29
  • Orta Dereceli Uye
  • **

Selcuklularıun Mason olduğuna dair her hangi bir bilgi yok,

Fakat o dönem yaşayan Hasan Sabbah ile ilğili pek çok  ilgi çekici bilgi mevcut,

Sabbah, örgüt üyelerine "Assasins" adını verdi. Arapça'da "Bekçiler" yada "Sır Bekçileri" anlamına gelen bu kelime daha sonra, Sünni Müslümanlar tarafından "Haşaş içenler" manasına "Haşhaşiler" olarak saptırılmaya çalışıldı. Fedailerin Sünni yöneticilere karşı giriştikleri suikastlar nedeniyle aynı kelime batı dillerine "Suikastçı" anlamında girdi.

Hasan Sabbah ' ı Alamut kalesinde Hugs De Payens ve diğer Şövalyeler tarafından ziyaret etti. Burada Sabbah'ın kurduğu sistemi gözleriyle gören Şövalyeler, örgüt ve Batıni doktrin hakkında da ilk ağızdan bilgiler aldılar.

Tapınak sovalyeleri Hasan Sabbah'dan Ezoterik öğreti ile birlikte bir şeyi daha öğrendiler; gerçek inançlarını saklamayı ve iyi birer Hıristiyan gibi görünmeye devam etmeyi. O kadar ki, 1128 yılında Papa Honarius, gösterdikleri yararlılıklar nedeniyle tarikatın şubelerinin tüm Hıristiyan dünyasında açılmasına izin verdi. Yine Papa, 1139 yılında da Tapınak sovalyelerinin herhangi bir dünyevi ve dini otoriteye tabi olamayacağını ve sadece Papanın kendisine karşı sorumlu olduklarını açıkladı. Bu izin ile Tapınak sovalyelerinin üzerinden her türlü şüphe ve dini baskı kalkmış oldu.

Saygılarımla
fırtınanın şiddeti ne olursa olsun martı sevdiği denizden asla vazgeçmez