Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Mason Töresi Bakımından REGIUS … 13  (Okunma sayısı 3521 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Ekim 02, 2012, 06:14:46 ös
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Epeydir ihmal etmiş olduğumuz şu incelemeye bıraktığımız yerden devam edelim.

Yedinci madde.

Burada yedinci maddeye sıra gelmiştir,
Hepinize topluca şunu söyleyecektir:
Hiç bir üstat ne korkuyla ne de yardım için,
Hırsızlara yiyecek ve giyecek vermesin.
Korumamalıdır hiç bir zaman hırsızları,
Ne de birinin canına kıymış olanları,
Hatta ne de birini kötü tanınan adı,
Bu ancak utanç içine sokar zanaatı.

Burada sözü edilen kişiler, şu hırsızlar, katiller, kötü tanınan kimseler…

Biliyor musunuz ya da bir tahminde bulunabilir misiniz, kimlerden söz ediyor bu Regius…

Ancak ondan sonra belki bu maddenin günümüzdeki Mason Töresi bakımından geçerli olduğunu söyleyebiliriz.

Belki ben kendi tahminimi düşününce bana öyle gibi geldi. Bakalım katılımcılarımız ne diyecek?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 02, 2012, 06:51:37 ös
Yanıtla #1
  • Aktif Uye

Merhaba

Günümüzde de bir kişinin mason olabilmesi için öncelikle  iyi ahlaklı ve çevresinde iyi tanınan biri olması gerekmiyor mu?

Şiirde aynı şeyden bahsediyor olabilir.

HIRSIZLARI, KATİLLERİ VE ADI KÖTÜ TANINANLARI LOCANA ALMA

Ama neden korksunki?

Kimden korkacak?

Saygılarımla.

Özgürlük zeka demektir, sevgi demektir. Özgürlük sömürmeme, yetkeye boyun eğmeme demektir. Özgürlük olağanüstü erdem demektir.
Jiddu Krishnamurti

Ekim 02, 2012, 09:30:49 ös
Yanıtla #2
  • Uzman Uye

Selamlar,

iki sey burda özellikle sorulmali diye düsünüyorum.
Bir "hirsizlik" nedir ve kimlere hirsiz diyebiliriz.
Iki "katillik" nedir ve kimlere katil diyebiliriz.

Suan  WIR LASSEN SIE VERHUNGERN isimli bir kitap okuyorum yazari JEAN ZIEGLER.
Kitabin konusu dünyamizdaki aclik sorunu ve sebepleri.
Yazar bircok baska sebeple beraber asil büyük sebebin insanlardaki ( veya digerbir deyimle bir kac büyük firmanin) para hirsinin bu olaya sebep oldugunu yaziyor.
Bunlarin icinde borsalarda tahil maddeleri üzerine yapilan süpekilasyonlarinda bunlarin arasinda sayiyor ve ekliyor " suan dünyamizda yapilan tarimsal üretim
12 Milyar insani doyurabilecek bir sevyededir." Dünyamizda yasayan insan sayisi 7 Milyar.
Simdi dünyamizda her  saniyede bir insanin acliktan, veya acligin sebep oldugu hastaliklardan ölmesine sebep olan bu insanlar hirsizmidir veya katilmidir?

Dagitmadan toparlayalim, insanlar Mason olurken veya masonluga kabul edilirken bu gibi seylerde hirsizliktan ve katillikten sayiliyormu yoksa ????????????

Saygilar
« Son Düzenleme: Ekim 02, 2012, 09:38:19 ös Gönderen: Tij »

Ekim 07, 2012, 05:22:40 öö
Yanıtla #3
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Birkaç gün uzun uzun bakındım ama 1300'ler İngiltere'si ve operatif masonlukla ilgili hırsızlığa dair bir şeye ben rastlayamadım. Biraz da 900'lere baktım, acaba Kral Athelstan zamanına mı bir gönderme diye, oradan da ekmek çıkmadı. Belki de sadece direktman "adam öldürmüş ve yüz kızartıcı suç işlemişlerle yan yana bile gelmeyin, mesleğimizin adını kirletmeyin" demek istiyordur da biz mi arkasında bir şey arıyoruz fazladan diye de düşündüm.

Ancak bunun üzerine durmadım, yine düşündüm ki saygıdeğer ADAM ortaya bir kemik attıysa muhakkak o kemiğin bir de eti vardır, acaba o et kaç gramdır? Yedinci article ile ilgili tahmininizi paylaşırsanız çok memnun olurum sayın ADAM...
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein

Ekim 07, 2012, 08:27:32 öö
Yanıtla #4
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Sayın gnothi bu konuyu araştırdıysa gerçekten sıkı araştırmıştır; buna güvenirim. Benim aramadığımı bulamayışı aslında belki de benim bu konuda bir öznel yorum yapışımdan ileri gelmekte olabilir. Bu yorum da İngiltere tarihini bir parça bilişimden ileri geliyor.

1215'de Kral John şu ünlü Magna Charta'yı kabul etti ya hani; ondan önce Tapınak Şövalyeleri'nin komutanı imzaladı. Biz bunu sanki İngiltere tarihinde bir devrim olarak niteleriz ama ne gezer; aslında olay kralın yetkilerini baronlarla paylaşmasıdır yani bir bakıma feodaliteye dönüş... İşte bu olay, önceki kral Aslan Yürekli Richard'ın dostlarından Robin Hood'un krala karşı (daha doğrusu baronlara karşı) bir eylemde bulunmak üzere dağa çıkmasına neden olur. Bu eylemciler ya da eşkiya, İngiltere'de halkın pek bir ezildiği 14. yüzyılda iyice artar ve o dönemde de birçoklarının  Robin Hood'un adını kullandığı görülür. Haltan kimileri de eşkiyaya olağanüstü destek verir.

Regius'u yazan ise, biliyoruz, lordlardan yani soylulardan yana; hiçbir yerinde halktan yana bir söz göremedik bu aşamaya dek. İşte bu baronlara karşı çıkan, onları soyanlar da hırsız ve katil elbette. Çünkü onları yakalamaya çalışanlar onları öldürürse görev yapmış oluyor ama onlar kendilerini korurken bir askeri öldürürlerse katil oluyor. Halkı soyanlar ve onların sırtından geçinenlerin buna hakları var ama onları soyanlar hırsız.

Böyle kişilerin o tarihlerde mason localarına kabul edilmemesi pek doğal. Günümüzde kabul edilmemesi de pek doğal. Ancak günümüzdeki kabul edilmeyişleri, onların kötülenişi anlamına gelmez. Fakat hırsızlık ya da adam öldürme, gerekçesi her ne olursa olsun yüz kızartıcı suçlardandır ve öyle bir kişi Masonluğa kabul edilemez.

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Ekim 07, 2012, 11:57:32 öö
Yanıtla #5
  • Mason
  • Orta Dereceli Uye
  • *

Sayın ADAM'a bilumum konuda sınırsız dağarcığı ve yorumlarıyla ufkumu aydınlattığı için kendi adıma içimden her gün tekrar tekrar teşekkür etsem de en azından bazen müdahil olduğum kimi konular sayesinde bunu eyleme de geçirebiliyorum.

Kalpten teşekkürlerim, dostça sevgi ve saygılarımla.
"Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarıdır."
Ludwig Wittgenstein