Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Masonlukta Sedir Ağacı  (Okunma sayısı 7161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mart 03, 2015, 07:19:32 ös
Yanıtla #10
  • Aktif Uye

Bir loca başkanı veya yardımcısı olmadığım için o kullanılan tokmağın hangi malzemeden yapıldığını bilmiyorum. Ama sizin bilgilerinizin geçerlik ve güvenilirlik indeksleri yüksek olduğu için muhtemelen böyle bir tokmak vardır. Eğer böyle bir tokmak kullanılısa yüksek olasılıkla dayanıklı ve kullanışlı olduğu için ladinden veya sedirden yapılması tercih edilir. Çünkü sağlam bir malzemedir ve parlaklığını koruyabilir.  Yani ben de evime ahşaptan bir süs yaptırmak istesem muhtemelen onu ladinden veya sedirden yaparım.

Ama sedir ağacı bütünüyle kullanılıyorsa, burada Masonlukla bağlantısının daha kuvvetli olduğunu söyleyebilirim. Şöyle yani. O tokmağın durduğu masada küçük bir sedir görseli varsa veya o locanın bahçesinde çamgillerden sedir tercih edildiyse orada bir seçim yapıldığından ve sedire özel bir ilgi gösterildiğinden bahsedebilirim. Sedir Masonlukta ayrı yeri olan ağaçlardan olabilir,ancak locadaki bütün ahşap malzemelerin sedirden yapılması şart değildir. Mesela locanın kitaplığı sedirden yapılmaya da bilir..

Yani şuna benziyor :
Gördüğümüz her göz, her pramit veya her G harfinin bizi Masonluğa itmesi yanlış bir yönelim olur diye düşünüyorum Sayın ADAM.
Bilmiyorum onaylar mısınız ?

Mart 03, 2015, 07:53:29 ös
Yanıtla #11
  • Seyirci
  • Orta Dereceli Uye
  • **

96 yılı 100 nolu Mimar Sinan dergisi http://www.academia.edu/9415012/M.S_100 ,sedir ağacı da açıklanmış.
« Son Düzenleme: Mart 03, 2015, 07:56:15 ös Gönderen: Etimolog »

Mart 03, 2015, 10:10:27 ös
Yanıtla #12
  • Uzman Uye

Masonik allegoriye dönüştürülmüştür. Allegorinin ana temasını, milletleri, dinleri ayrı, iki ülke işçilerinin, kutsal bir hedef için, ortaklaşa çalışmayla Lübnan Dağı'nda sedir tomruğu üretmeleri öyküsünün; Masonik olarak, yüce bir amaca yönelik örgütlü çalışma sembolü ve felsefesi şeklinde yorumlanması teşkil etmiştir.

ALINTI

Mimar Sinan Dergisi
audi-vide-tace
    dinle-gör
        sus

Mart 04, 2015, 09:51:31 öö
Yanıtla #13
  • Seçkin Üye
  • Uzman Uye

Bu konudaki en doğruyu sanırım Sayın NOSAM33 belirtti; Mimar Sinan dergisinden alıntıyla.

Onun dışındakilerin hepsi boş ve yerine oturmayan varsayımlar. Hele bu ağacın "Sonsuzluk" kavramını simgelediği  nereden çıkarılıyor. İlgili ritüellerde hiç de öyle değil. Burada ritüelleri yazamayız ki. Sedir ağacı çürümezmiş! Bu ne nereden çıktı?

Bu ağaç Masonluktaki başka ağaçlarla karıştırılıyor.

Locadaki tüm malzeme sedir ağacından yapılırmış!... Bu da nereden çıktı. Ladinden veya sedirden yapılması tercih edilirmiş? Bunu söylerken Ladin ve Sedir'in ahşap olarak öszellikleri bilinerek mi söyleniyor, yoksa başkaları nasıl olsa birmez diye uyduruluyor m?

Ben bir palavra atıyorum; çürütüleceğine, kişiler benim çok şey bildiğimi öngörerek hemen o palavraya sarılıyor. Oysa biraz araştırma yapılsa, biraz akıl kullanılsa... 

Neyin ne olduğunu bilmeden, boşuna bir şeyler yazmak niye?

ADAM OLMAK ZOR İŞ AMA BUNUN İÇİN ÇALIŞMAYA DEĞER.

Mart 04, 2015, 12:03:21 ös
Yanıtla #14
  • Aktif Uye

Eğer Sayın ADAM'ın son yazdıkları gerçek ise, onlar hakkında bir şeyler söylemek istiyorum. Umarım beni hoşgörü ile karşılar :

1- Sizin söylediğiniz şeyin olup olmadığını 'bilmiyorum' diyerek yanıtlamıştım.. Sarılmadım..Paldır küldür de atlamadım. Kitaba uyan değil kitabına uyduran olmadım. Sadece tokmağın bir köşesinden tutup varsayalım ki, var olsun dedim ve bu varsayım üzerinden bir şeyler söyledim. Çünkü dediğim gibi, sizin palavra atacağınızı tahmin etmemiştim. Geçerlik ve güvenirlik katsayıları yüksek olduğu için böyle bir varsayım yürütmeyi doğru bulmuştum.
Yani bir sarılma olduğu doğru değil. Hatta sizi de hafif kelimelerle,dozu kaçırmadan çürütmeye çalıştım. Dedim ki : Her gördüğümüz sediri Masonlukla bağdaştırmak doğru olmayacağı gibi tokmağın da sedirden yapılmış olması onun Masonlukla olan bağını yansıtmaz.

2- Yazımda localarda yapılan bütün malzemelerin sedirden yapıldığını söylemedim. Ama dayanaklı olduğu için seçilebilmesi mümkün dedim.. Hatta hatırlarsanız onu da ekarte etmek için , loca kitaplığı sedirden yapılmak zorunda değildir dedim.

3- Localarda yapılan ahşap malzemelerin hepsi ladinden veya sedirden yapılır demedim. Eğer ben evime süs yaptırmak istersem, onları bu malzemelerden tercih ederim dedim. Hatta buradan da şu mesajı vermeye çalıştım. Dedim ki; masanın sedirden yapılması önemli değil. Önemli olan o masanın üstünde bir sedir ağacı modelinin olup olmamasıdır. Sonra da şunu ekledim. Eğer loca bahçesine çamgillerden sedir ağacı tercih ediliyorsa daha sıkı bir bağdan bahsedebilirm. Çünkü konumuz 'Masonluk ve sedir' değil, 'Masonluk ve sedir ağacı'. dedim.

Saygılar.

« Son Düzenleme: Mart 04, 2015, 12:26:28 ös Gönderen: İNSAN »