Masonlar.org - Harici Forumu

Gönderen Konu: Zeki insanların Tanrı inancı daha düşük  (Okunma sayısı 38790 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Mayıs 20, 2009, 01:00:15 ös
Yanıtla #30
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

'Ben hırsızlık yapacağımı söyledim nedir bu kadar uzatılmasının sebebi ne'  Hırsızlar asla düşüncelerimizi alamazlar rahat olalım bu konuda...
Sn. Omnia orada bir teşbihte bulunmuştu sözler üzerinde biraz düşünmelisiniz bence

'İkinci yanıldığınız nokta da tekrarladığınız sorulara tekrar cevap vermek zorunda olduğumuz sanrısı' bu sanrı değildir.Site bilgilendirme amaçlı kullanılıyor.

Site bilgilendirme amaçlı kullanılıyor diyorsunuz. Haklısınız. Ama bilgilendirme demek bir soru bin kez sorulsa ve o sorunun cevabı bin kez verilmiş olsa binbirinci kez sorana ya hu forumda bin yerde var bi zahmet o bin konuyu oku ondan sonra sor demeyi de engellemez. Madem bilgi edinme gibi bir saikiniz var o halde biraz araştırma gibi bir derdiniz de olmalı diye düşünüyorum. Bunu iki üniversite okuyan bir kuruma üye olan birisine söylemeyi de kendi adıma zul addediyorum.

Benim harici hayatımda tanıdığım pek çok Mason var. Kimisi büyüğüm kimisi akranım. Onlara sorular sordum ben de sizin gibi. Onlar da cevap verdiler size cevap verildiği gibi. Ama ben farklı bir şey yaptım. Okudum. Okuduklarımdan sorular türettim ve bunlar yeni okumalara gebe oldular. Çok naçar kalınca onlara sordum kısa cevaplar verdiler bana, kimi kez bir kadehin yapılışından bahsettiler, kimi kez niçin başarının mutluluktan sonra gelmesi gerektiğinden... sorduğum sorularla ne alakası var diye düşündüm ilk başta ve yanlarından ayrılırken sorduğum sorunun cevabının aslında o benzetmeler içinde verildiğini görerek şaşıdım ve yine okudum."ARmut piş ağzıma düş " demedim yani. Diyebilirdim, her akşam günün istediğim saatinde sorularıma cevap verebilecek tanıdıklarım vardı /var/. Onun yerine araştırayım dedim okuyayım dedim. bu sayede lafa değer bir bölüm oluştu kitaplığımda bu konularla ilgili. Herkese öneririm.

"  İlme ve düşünceye bu kadar saygı duyan bir dernek nasıl olur da edindiği güzel düşünce ve bilgileri diğer insanlarla paylaşmaz."

Forumda Ezoterizm ayrı bir inceleme konusudur lütfen okuyunuz.

Bununla ezoterizm bir tutmak olmaz.Malum masonluk sadece ezoterizmle ilgilenmez diye biliyorum

bence siz yine de okuyun. ne kaybedersiniz ki?

Mayıs 20, 2009, 01:01:30 ös
Yanıtla #31
  • Uzman Uye

Bakın beğefendi bilgiyi kime verecekleri konusunda düşünceniz varsa kendinize saygı duyuyormuş gibi yapıp benim adıma 'Sn' ifadenizle başlamanız sizin kendinizle çeliştiğiniz gösterirki bu gerek olmayan bir durumdur.O kadar zahmet edipte yazmışsınız sonuna sizsiniz koymuşsunuz bu da ayrı bir gereksizlik,ne dediğinizi anlamam için sizin önce soruyu anlamanız gerek.Forumun yarısı teşekkür yarısı onaylama olunca malum aradığımız bilgiyi zor buluyoruz.Siz bana ne sayın olun ne saygın...Bilmem  ki hangi mason konuşmasını saygılarımla bitiriyordur.Bir imza eksik.Burada saygı dersin sokağa çıktın mı yere tükürürsün küfürler saçarsın hal böyle olunca saygın oluyoruz tabi.Soruyorum sadece insan sıfatımla mı bana saygı duyuyorsunuz yoksa başka nedenleri mi var hani neden olmasın yoksa şunu mu duymalıyım ben kendime duyduğum saygıdan dolayı yazıyorum.Eğer buysa duymayın bence.Hala o taşı bir bulamadık gitti daha kimleri kuyuya vereceğiz kim bilir.Sizlerin zamanı yoksa benim hiç yok ben iki üniversite birden okuyorum ve çalışıyorum ayrıca bir kuruma üye olmam sebebiyle hergün biraz da orada çalışıyorum.Ama hala kendime zaman ayırıyorum.Gerçeklere saygı duyulsun emeğe saygı duyulsun.Burada soruyor isem zamanımın olmamasından kaynaklanıyor demektir.Forumda yeterince bulunamadığımdan kaynaklanıyor olabilir.

Su yukaridaki satirlari yazan birinin degil 2,  12 universite de bitirse hic bir kiymeti yok. Insan once kendini sevmeyi ogrenecek.

Mayıs 20, 2009, 02:20:16 ös
Yanıtla #32
  • Ziyaretçi

Cevaplar için teşekkürler,son suale gelince söylemek istediğim her mason bulunduğu locaya mı bağlıdır? Daha da açarsak her locanın da bağlı olduğu bir üst loca varsa bütün masonların bağlı bulunduğu ve bütün locaların bağlı bulunduğu tek bir loca var mıdır?

Yazdıklarım çoğu bilgilenmek amaçlıdır.Bilginin almanın ölçütü bilgiyi verenin bilgisindeki incelikle gerçekleşir.Bu da benim bilgim.

Mayıs 20, 2009, 02:23:41 ös
Yanıtla #33
  • Ziyaretçi

Bakın beğefendi bilgiyi kime verecekleri konusunda düşünceniz varsa kendinize saygı duyuyormuş gibi yapıp benim adıma 'Sn' ifadenizle başlamanız sizin kendinizle çeliştiğiniz gösterirki bu gerek olmayan bir durumdur.O kadar zahmet edipte yazmışsınız sonuna sizsiniz koymuşsunuz bu da ayrı bir gereksizlik,ne dediğinizi anlamam için sizin önce soruyu anlamanız gerek.Forumun yarısı teşekkür yarısı onaylama olunca malum aradığımız bilgiyi zor buluyoruz.Siz bana ne sayın olun ne saygın...Bilmem  ki hangi mason konuşmasını saygılarımla bitiriyordur.Bir imza eksik.Burada saygı dersin sokağa çıktın mı yere tükürürsün küfürler saçarsın hal böyle olunca saygın oluyoruz tabi.Soruyorum sadece insan sıfatımla mı bana saygı duyuyorsunuz yoksa başka nedenleri mi var hani neden olmasın yoksa şunu mu duymalıyım ben kendime duyduğum saygıdan dolayı yazıyorum.Eğer buysa duymayın bence.Hala o taşı bir bulamadık gitti daha kimleri kuyuya vereceğiz kim bilir.Sizlerin zamanı yoksa benim hiç yok ben iki üniversite birden okuyorum ve çalışıyorum ayrıca bir kuruma üye olmam sebebiyle hergün biraz da orada çalışıyorum.Ama hala kendime zaman ayırıyorum.Gerçeklere saygı duyulsun emeğe saygı duyulsun.Burada soruyor isem zamanımın olmamasından kaynaklanıyor demektir.Forumda yeterince bulunamadığımdan kaynaklanıyor olabilir.

Su yukaridaki satirlari yazan birinin degil 2,  12 universite de bitirse hic bir kiymeti yok. Insan once kendini sevmeyi ogrenecek.

Cümlelerinizi biraz anlayarak yazınız.'Sizsiniz'den geldik 'sevmek' ten çıkıyoruz.Hala bir arpa boyu yol edemedik.Düşünceleriniz varsa söyleyin.

Mayıs 20, 2009, 02:37:41 ös
Yanıtla #34
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Cevaplar için teşekkürler,son suale gelince söylemek istediğim her mason bulunduğu locaya mı bağlıdır? Daha da açarsak her locanın da bağlı olduğu bir üst loca varsa bütün masonların bağlı bulunduğu ve bütün locaların bağlı bulunduğu tek bir loca var mıdır?

Yazdıklarım çoğu bilgilenmek amaçlıdır.Bilginin almanın ölçütü bilgiyi verenin bilgisindeki incelikle gerçekleşir.Bu da benim bilgim.

Her Mason bir Loca'ya bağlıdır ve bağlı bulunmak zorundadır. Localar bir araya gelerek bir Büyük Loca kurabilirler. Türkiye'deki Büyük Loca HKEMBL'dir. ve evet Türkiye'de düzenli Locaların hepsi  Büyük Loca'ya bağlıdır.

Masonluk evrenseldir ancak uluslararası değildir. Evrensel olması onun ilkelerinin evrensel oluşundan kaynaklıdır. Uluslararası bir kuruluş olmadığından dolayı sualinizin son bölümünü teşkil eden "bütün locaların bağlı bulunduğu loca" yoktur ve olamaz. Çünkü Masonluk kurum olarak millidir. Türkiye Büyük Locası ile Almanya Birleşik Büyük Locası veya İngiltere Birleşik Büyük Locası arasında derece olarak üstlük - altlık ilişkisi mevcut değildir. Organik olarak da bir bağ söz konusu değildir. Büyük Localar arasında dostluk ilişkileri vardır. Hiçbir Büyük Loca bir başka Büyük Loca'ya veya ona bağlı bir Locaya direktif veremez, emir buyuramaz, işlerine karışamaz.

Yazdıklarınızın bilgilenme amaçlı olduğunu biliyorum. Bilgilendirmek ile ilgili olarak da " ne kadar bilirsen bil anlatabileceğin karşındakinin anlayabileceği kadardır " sözünden yola çıkarak bilgi almak isteyenin inceliğinin de önemli olduğuna inanıyorum.

Saygılarımla.

Mayıs 20, 2009, 03:02:26 ös
Yanıtla #35
  • Ziyaretçi

Peki o zaman kurallarıyla masonluk ve öğretilerine bağlı ancak  her ülkede ki mason locaları kendine özgüdür.Karar alan bir merci var mıdır beğefendi...

Bardağa su koyarız deyim yerindeyse ağzna kadar geldiğinde daha fazla almaz.Daha fazlasını alamaz.Alacağım bilgi bardaktaki su kadar berrak ve taşmayacak kadar olmalıdır.

Mayıs 20, 2009, 03:22:24 ös
Yanıtla #36
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Hangi hususta ne kararı?

Her Büyük Loca kendi Locaları üzerindeki tek otoritedir . kararları Büyük Loca alır ve Masonlar Büyük Loca kararlarına uymak zorundadır. Türkiye'deki tek ve en büyük otorite HKEMBL'dir dolayısıyla Türkiye'de HKEMBL'in kararlarına ve onun koyduğu kurallara uyulmak zorundadır.

Mayıs 20, 2009, 03:33:26 ös
Yanıtla #37
  • Ziyaretçi

Sormak istediğim karar masonluk adına evrensel bir karar alan merkez bir loca bulunuyor mu?

Mayıs 20, 2009, 03:41:07 ös
Yanıtla #38
  • Uzman Uye

Mayıs 20, 2009, 03:52:20 ös
Yanıtla #39
  • Skoç Riti Masonu
  • Uzman Uye
  • *

Sormak istediğim karar masonluk adına evrensel bir karar alan merkez bir loca bulunuyor mu?

Hayır